KNOWLEDGE HYPERMARKET


Практична робота до теми - Визначення елементів витрат

Практична робота до предмету Економіка 7 клас
Тема: Визначення елементів витрат

Надіслано Биковим Д.Я., вчителем Міжнародного ліцею "Гранд"


Практична робота № 4
Тема. Визначення елементів витрат
Мета: навчитися визначати основні елементи витрат виробництва.
Обладнання: методичний матеріал з вивчення теми, роздавальний матеріал, проектор, слайди.
Тип уроку: практична робота.
Хід уроку

Завдання 1. Згадай,що таке витрати на виробництво.
Завдання 2. Подумай,що входить до складу матеріальних витрат.
Завдання 3. Згадай,що таке амортизація.
Завдання 4. Як ти вважаєш,чи входить заробітна плата працівників,до елементів витрат.
Завдання 5. Що таке,на твою думку,постійні та змінні витрати.
Завдання 6. Встанови співвідношення між колонками, поєднавши їх стрілочками.
Елементи витрат Витрати
Заробітна плата Постійні
Закупівля сировини
Закупівля енергоресурсів
Оренда приміщення
Закупівля нового обладнання Змінні
Завдання 7. Підприємство вирішило збільшити виробництво продукції. З’ясуй,що потрібно зробити підприємству і як зміняться витрати підприємства для реалізації її цілі.
а) ______________________________________
б) __________________________________________
в) ______________________________________________
г) _________________________________________
д) _____________________________________________

Трішки інформації
Кожного виробника цікавить питання, скільки товару виробляти і скільки продавати залежно від ціни і витрат на його виробництво. Для виробництва продукції підприємець повинен зробити певні витрати. До таких витрат належать елементи факторів виробництва, які використовуються у виробництві. Це витрати на оплату живої праці (заробітну плату); на будівлі та обладнання (інвестиції); оплату природних ресурсів (води, корисних копалин, що використовуються як сировина та матеріали) та палива; оплату інших енергоносіїв.
Виробничі витрати - це фактичні витрати виробника (фірми) на придбання й використання всіх необхідних умов виробництва, які забезпечують осягнення кінцевого результату господарської діяльності.
Відсоткове співвідношення елементів витрат характеризує їх структуру. Так, наприклад, матеріаломісткими вважають галузі, у структурі витрат яких велика питома вага матеріальних витрат (харчова, легка промисловість), трудомісткими - галузі добувної промисловості, де витрати на зарплату становлять 50%. Фондомісткими вважають галузі, в структурі яких велику питому вагу мають амортизаційні відрахування (електроенергетика). Витрати виробництва поділяються на зовнішні та внутрішні.
Економічні (вмінені) витрати - справжні витрати виробництва на даний товар, що визначаються як найвища корисність тих благ, які суспільство може отримати за оптимального використання ресурсів.
Для фірми (виробника) дуже важливо також аналізувати витрати виробництва з огляду на чинник часу. Для фірми існують два періоди функціонування:
1. Довгостроковий період функціонування фірми - це інтервал часу, впродовж якого фірма має можливість змінити всі зайняті ресурси, зокрема й виробничі потужності.
2. Короткостроковий період - це період часу, впродовж якого фірма не може змінити обсяг (кількість) принаймні одного з наявних у неї видів виробничих ресурсів, скажімо, капітального.
Таким чином, у короткостроковому періоді одна частина ресурсів є перемінною (природні й трудові ресурси), а друга частина - постійною. Тому короткостроковий період нерідко називають періодом фіксованих виробничих потужностей. Відповідно, одна частина витрат фірми становить постійні витрати, а друга - змінні.
Постійними витратами (Fixed Cost - FC) називають такі, величина яких не залежить від зміни обсягу виробництва. До постійних витрат належать витрати, на cплату оренди (якщо орендуються приміщення, основні фонди тощо), витрати на рентні та страхові платежі, сплату відсотків за кредит та ін. Постійні витрати є обов'язковими і зберігаються навіть тоді, коли фірма нічого не виробляє, але мусить підтримувати готовність до виробництва.
Змінними витратами (Variable Cost - VC) називають витрати, величина яких знаходиться в залежності від зміни обсягу виробництва. До змінних належать витрати на заробітну плату, сировину, матеріали, паливо, електроенергію. Сума постійних і змінних витрат при кожному даному обсязі виробництва утворює загальні (валові) витрати виробництва (ТС).
Суму постійних і змінних витрат виробництва називають загальними витратами фірми (Total Cost - TC). Тому формулою загальних витрат є:
TC=FC+VC
де FС - постійні витрати, VC - змінні витрати.







 

Предмети > Економіка > Економіка 7 клас > Визначення елементів витрат > Визначення елементів витрат. практикуми, лабораторні, кейси