KNOWLEDGE HYPERMARKET


Презентація до теми: Рента – дохід власника земельних ресурсів. Види ренти. Ціна землі

Презентація уроку до предмету Економіка, 10 клас
Тема : Рента – дохід власника земельних ресурсів. Види ренти. Ціна землі

Ekonnom (49).jpg

Власник кожного ресурсу в ринковій економіці дістає винагороду в разі продажу або здачі в оренду ресурсу. Конкретні форми ринкової винагороди за надані ресурси – це рента, заробітна плата, позичковий процент, прибуток.

Рента (від фр. rendre – віддана) – це передача частини доходу землеробом власнику землі за використання його земельної ділянки. В умовах капіталізму земельна рента формується на основі прикладання капіталу до землі й тому в загальній масі додаткового продукту є надлишком над середнім прибутком. На кращих та середніх ділянках землі завдяки кращим умовам робітник буде створювати більше продукції, ніж на гірших, але продавати цю продукцію товаровиробник буде за цінами, що формуються на базі витрат на виробництво цієї продукції на гірших ділянках землі.

Це буде призводити до виникнення на кращих та середніх ділянках землі надприбутку, який буде привласнювати власник землі у формі диференційної ренти Вона утворюється на всіх земельних ділянках як надлишок суспільної вартості сільськогосподарської продукції над ціною виробництва (затрати вироництва плюс середній приуток). Вона виникає тоді, коли існує монополія приватної власності на землю, яка заважає вільному переливанню коштів з промисловості в сільське господарство, що спричиняє відставання. Вона пов'язана, і це обов'язкова умова, з наявністю унікальних земель за родючістю, особливими кліматичними умовами тощо. Прикладом можуть бути землі у французькій провінції Шампань, де має місце унікальне сполучення землі відповідної якості, вологості, кількості сонячних днів за рік, температури і т.ін., яка дає змогу вирощувати виноград, з якого можна робити першокласне шампанське вино.

Практично ніде більше немає землі з таким сполученням цих факторів. Ціна землі - це покупна ціна не самої землі, а тієї земельної ренти, що приносить дана ділянка. Ціна землі дорівнює тій сумі грошей, що, будучи вкладена в банк, принесе щорічно у вигляді банківського відсотка такий же доход, який раніш забезпечувала земельна рента. Ціна землі — це капіталізована рента чи рента, перетворена в капітал.

Теоретично ціна землі визначається за формулою де ЦЗ — ціна землі; ЗР - земельна рента; NБ% - норма банківського відсотка.

З розвитком суспільства ціна землі росте. Це порозумівається наступними причинами:

- Росте  земельна рента  внаслідок  росту  диференціальної ренти  I  і диференціальної ренти II. -З   ростом   населення   збільшується   попит   на   сільськогосподарську продукцію, а врожайність у сільському господарстві росте відносно повільно.

- Значна частина земель вилучається із сільськогосподарського обороту і займається під капітальне і житлове будівництво, дороги, аеродроми, військові бази, «рукотворні» моря і т.д.

- Розвивається індустрія відпочинку і туризму, що приводить до росту монопольної земельної ренти.


Розглядаючи формування попиту і пропозиції на землю, ми зробили припущення, що всі землі сільськогосподарському обороті мають однакову якість. Таке спрощення дало нам можливість акцентувати увагу на особливостях попиту і пропозиції. Пропозиція землі, як вам уже відомо, є фіксованою, а її вплив на земельну ренту – пасивним.

Cкачати презентацію можна клікнувши на текст Скачати презентацію і встановивши Microsoft PowerPoint

Надіслано вчителем Міжнародного ліцею "Гранд" Биковим Д.Я.

Предмети > Економіка > Економіка 10 клас > Рента – дохід власника земельних ресурсів. Види ренти. Ціна землі > Рента – дохід власника земельних ресурсів. Види ренти. Ціна землі. Презентація уроку