KNOWLEDGE HYPERMARKET


Презентація уроку: Організаційні форми колективних підприємств

Презентація уроку до предмету Економіка, 11 клас
Тема: «Організаційні форми колективних підприємств: виробничі, збутові, споживчі кооперативи, кредитні спілки»

Колективне підприємство (точніше його можна було б назвати "підприємство колективної власності") – це організаційно-правова форма підприємства, заснованого на одному або кількох видах колективної власності.

Визначення колективне означає, що підприємство належить колективу співвласників (засновників, учасників), які діють як один суб'єкт права колективної власності.

Виробничим кооперативом визнається добровільне об'єднання громадян на засадах членства з метою спільної виробничої або іншої господарської діяльності, що базується на їх особистій трудовій участі та об'єднанні майнових пайових внесків, участі в управлінні підприємством та розподілі доходу між членами кооперативу відповідно до їх участі у його діяльності.

Виробничі кооперативи можуть здійснювати :

  • Виробничу;
  • переробну;
  • Заготівельно-збутову;
  • Постачальницьку;
  • Сервісну;
  • і будь-яку іншу підприємницьку діяльність, не заборонену законом.


Виробничі кооперативи створюються та здійснюють свою діяльність за такими принципами:

  1. добровільність членства громадян у кооперативі та вільний вихід з нього;
  2. особиста трудова участь членів кооперативу у діяльності підприємства;
  3. відкритість і доступність членства для тих, хто визнає статут кооперативу, бажає брати участь у його діяльності на умовах, встановлених статутом кооперативу;
  4. демократичний характер управління кооперативом, рівні права членів кооперативу при прийнятті рішень;
  5. розподіл доходу між членами кооперативу відповідно до їх трудової та майнової участі в діяльності кооперативу;
  6. контроль членів кооперативу за його роботою в порядку, визначеному статутом


Споживча кооперація в Україні - це добровільне об'єднання громадян для спільного ведення господарської діяльності з метою поліпшення свого економічного та соціального стану.

Вона здійснює:

  • виробничу;
  • Торговельну;
  • Заготівельну;
  • та іншу діяльність.

Споживча кооперація в Україні визначається як система самоврядних організацій, заснована на добровільному об'єднанні громадян для спільного ведення некомерційної господарської діяльності з метою поліпшення свого економічного та соціального стану.

Споживча кооперація здійснює торговельну, заготівельну, виробничу та іншу діяльність, не заборонену законодавством України, сприяє соціальному і культурному розвитку села, народних промислів і ремесел, бере участь у міжнародному кооперативному русі.


Кооперація зі збуту товарів має дві форми: чисто збутова і виробничо-збутова кооперація.

Збутова кооперація передбачає організацію загальних збутових структур незалежними виробниками товарів шляхом укладання капіталів у їх створення і функціонування.

Виробничо-збутова кооперація передбачає не тільки сумісний збут товарів, а й їх спільне виробництво.

Кредитна спілка 
— неприбуткова організація, заснована фізичними особами, професійними спілками, їх об'єднаннями на кооперативних засадах з метою задоволення потреб її членів у взаємному кредитуванні та наданні фінансових послуг за рахунок об'єднаних грошових внесків членів кредитної спілки.

Кооперативний рух, як такий, об'єднує людей доброї волі, котрі відчували свідомо або підсвідомо потребу господарської співпраці та самодопомоги у формі кооперативу для охорони і розбудови своїх власних господарств.

Таке об'єднання породило громадські установи, завданням яких є:

  • морально і матеріально допомагати своїм членам поліпшити їх добробут;
  • скріпити господарську базу, потрібну для заспокоєння матеріальних і духовних потреб свого членства;
  • дозволити членству взяти свої господарські та культурні справи краще і певніше у власні руки.


Основні принципи:

  1. добровільності вступу та свободи виходу з кредитної спілки — членство в кредитній спілці є відкритим для всіх, хто відповідає вимогам певної спільноти, хоче користуватись послугами спілки, готовий прийняти членську відповідальність;
  2. рівноправності членів кредитної спілки — усі члени кредитної спілки мають рівні права, в тому числі у разі голосування на загальних зборах, незалежно від розміру пайового та вступного внесків. Голосування на загальних зборах відбувається за принципом — один член кредитної спілки, присутній на зборах, має один голос;
  3. самоврядування — забороняється будь-яке втручання в діяльність кредитної спілки, за винятком випадків, передбачених законом;
  4. гласності — загальні збори членів кредитної спілки заслуховують та затверджують річні звіти діяльності органів управління та контролю кредитної спілки. Члени кредитної спілки мають право на ознайомлення з протоколами органів управління кредитної спілки;
  5. наданні послуг для поліпшення економічного та соціального захисту членів спілки — кредитна спілка діє з метою задоволення потреб її членів у кредитуванні за рахунок об'єднаних грошових внесків;
  6. неприбутковості — кредитна спілка не має на меті отримання прибутку, для подальшого його розподілу між засновниками. Кредитна спілка самостійно встановлює плату за послуги, які надаються членам кредитної спілки. Послуги, як правило, надаються за ціною близькою до собівартості;
  7. розподілу фінансового результату між членами — нерозподілений дохід, що залишається за результатами фінансового року, розподіляється за рішенням загальних зборів, у тому числі між членами кредитної спілки, пропорційно розміру їх пайових внесків у вигляді відсотків (процентів).


199-denej-derev.jpg

зміцнення фінансової стабільності — кредитна спілка формує резерви та фонди в розмірах встановлених чинним законодавством (для відшкодування можливих збитків, які не можуть бути покритими за рахунок надходжень поточного фінансового року, забезпечення платоспроможності кредитної спілки та захисту заощаджень її членів формується резервний капітал; з метою покриття передбачуваних збитків від неповернених кредитів за рахунок частини доходів формується фонд покриття збитків від неповернених кредитів;
співпраці між кредитними спілками — з метою координації своєї діяльності, надання взаємодопомоги та захисту спільних інтересів кредитні спілки мають право на добровільних засадах створювати асоціації кредитних спілок.

Загалом державні підприємства — це підприємства, що перебувають у державній власності. їх соціально-економічну природу визначає існуючий тип економічної системи (передусім відносини власності на засоби виробництва), а також характер політичної влади, соціальні, правові, ідеологічні відносини.

Підприємство комунальної форми власності
― це статутна господарська організація (підприємство), що функціонує на базі комунального майна, створюються та контролюються органом місцевого самоврядування і безпосередньо здійснює господарську діяльність, володіючи необхідним обсягом правосуб`єктності.

Комунальні підприємства України:

  1. Аеропорт “Кіровоград”
  2. Міжнародний аеропорт “Харків”
  3. Київпастранс
  4. ОСК “Металіст”
  5. КП “Центральний парк культури та відпочинку імені Максима Горького(м. Харків)
  6. КП “Харківський зоопарк”
200-komun-pidpr.jpg


Загальнодержавне підприємство -
це таке державне унітарне підприємство, яке діє на базі відокремленої частини державної власності, що не підлягає приватизації, без поділу її на частини, створюється за рішенням Кабінету Міністрів України і входить до сфери управління органу, уповноваженого управляти відповідним державним майном.



Cкачати повну презентацію уроку можна клікнувши на текст Скачати презентацію і встановивши MS PowerPoint


Надіслано вчителем міжнародного ліцею „Гранд” Биковим Д.Я.

Предмети > Економіка > Економіка 10 клас > Організаційні форми колективних підприємств: виробничі, збутові, споживчі кооперативи, кредитні спілки > Організаційні форми колективних підприємств: виробничі, збутові, споживчі кооперативи, кредитні спілки. Презентація уроку