KNOWLEDGE HYPERMARKET


Презентація уроку: Пошук інформації в Інтернет

Гіпермаркет Знань>>Інформатика >>Інформатика 9 клас>> Інформатика: Пошук інформації в Інтернет

Презентація до предмету Інформатика 9 клас.

Тема «Пошук інформації в Інтернет».

Розгляд теми: Способи пошуку інформації в web

Пошук інформації - одне з найбільш поширених на практиці завдань, яке доводиться вирішувати кожному користувачеві Інтернету.

Існують три основних способи пошуку інформації в Інтернет:

  • Вказівка ​​адреси сторінки.
  • Пересування по гіперпосиланням.
  • Звернення до пошукової системи (пошукового сервера).

Содержание

Спосіб 1: Вказівка ​​адреси сторінки

Це найшвидший спосіб пошуку. Його можна використовувати в тому випадку, якщо точно відома адреса документа або сайту, де розташований документ.

Не варто забувати можливість пошуку по відкритій у вікні браузера web-сторінці (Правка-Знайти на цій сторінці ...).

Спосіб 2: Пересування по гіперпосиланням

Це найменш зручний спосіб, так як з його допомогою можна шукати документи, тільки близькі за змістом поточного документа.

Спосіб 3: Звернення до пошукової системи

11-03-2013-05.jpg
Користуючись гіпертекстовими посиланнями, можна нескінченно довго подорожувати в інформаційному просторі Мережі, переходячи від однієї web-сторінки до іншої, але якщо врахувати, що в світі створено мільйони web-сторінок, то знайти на них потрібну інформацію таким способом навряд чи вдасться.

На допомогу приходять спеціальні пошукові системи (їх ще називають пошуковими машинами). Адреси пошукових серверів добре відомі всім, хто працює в Інтернеті. В даний час в російськомовній частині Інтернет популярні наступні пошукові сервери: Яндекс (yandex.ru), Google (google.ru) і Rambler (rambler.ru).

Пошукова система

Пошукова система - веб-сайт, що надає можливість пошуку інформації в Інтернеті. Більшість пошукових систем шукають інформацію на сайтах Всесвітньої павутини, але існують також системи, здатні шукати файли на ftp-серверах, товари в інтернет-магазинах, а також інформацію в групах новин Usenet.

За принципом дії пошукові системи діляться на два типи: пошукові каталоги і пошукові індекси.

Пошукові каталоги

Пошукові каталоги служать для тематичного пошуку.

Інформація на цих серверах структурована за темами і підтемами. Маючи намір висвітлити якусь вузьку тему, неважко знайти список web-сторінок, їй присвячених.

Каталог ресурсів в Інтернеті або каталог інтернет-ресурсів або просто інтернет-каталог - структурований набір посилань на сайти з коротким їх описом.

Каталог в якому посилання на сайти всередині категорій сортуються по популярності сайтів називається рейтинг (або топ).

11-03-2013-06.jpg

Каталог Яндекс. Підрозділ: Культура - Література-Електронні бібліотеки

Пошукові індекси

Пошукові індекси працюють як алфавітні покажчики. Клієнт задає слово або групу слів, що характеризують його область пошуку, - і отримує список посилань на web-сторінки, що містять зазначені терміни.

Першою пошуковою системою для Всесвітньої павутини був «Wandex», вже не існуючий індекс, розроблений Метью Грей з Массачусетського технологічного інституту в 1993.

Як працює пошуковий індекс?

Пошукові індекси автоматично, за допомогою спеціальних програм (веб-павуків), сканують сторінки Інтернету і індексують їх, тобто заносять у свою величезну базу даних.

Пошуковий робот («веб-павук») - програма, що є складовою частиною пошукової системи і призначена для обходу сторінок Інтернету з метою занесення інформації про них (ключові слова) у базу пошукача. За своєю суттю павук найбільше нагадує звичайний браузер. Він сканує вміст сторінки, закидає його на сервер пошукової машини, якій належить і відправляється по посиланнях на наступні сторінки.

У відповідь на запит, де знайти потрібну інформацію, пошуковий сервер повертає список гіперпосилань, ведучих web-сторінок, на яких потрібна інформація є або згадується. Обширність списку може бути будь-який, в залежності від змісту запиту.

11-03-2013-07.jpg

Індекс Яндекс: пошук за запитом "Інформатика та ІКТ"

http://www.yandex.ru/

Яндекс - російська система пошуку в Мережі. Сайт компанії, Yandex.ru, був відкритий 23 вересня 1997 року. Головний офіс компанії знаходиться в Москві. У компанії є офіси в Санкт-Петербурзі, Єкатеринбурзі, Одесі та Києві. Кількість співробітників перевищує 700 чоловік.

Слово «Яндекс» (складається з букви «Я» і частини слова index; обіграний той факт, що російське займенник «Я» відповідає англійському «I») придумав Ілля Сегалович, один із засновників Яндекса, зараз займає посаду технічного директора компанії.

Пошук Яндекса дозволяє шукати по Рунету документи російською, українською, білоруською, румунською, англійською, німецькою та французькою мовами з урахуванням морфології російської та англійської мов і близькості слів у реченні. Відмінна риса Яндекса - можливість точної настройки пошукового запиту. Це реалізовано за рахунок гнучкого мови запитів.

За замовчуванням Яндекс виводить по 10 посилань на кожній сторінці видачі результатів, в налаштуваннях результатів пошуку можна збільшити розмір сторінки до 20, 30 чи 50 знайдених документів.

Час від часу алгоритми Яндекса, що відповідають за релевантність видачі, змінюються, що призводить до змін у результатах пошукових запитів. Зокрема, ці зміни спрямовані проти пошукового спаму, що приводить до нерелевантних результатів по деяким запитам.

http://www.google.ru/

Лідер пошукових машин Інтернету, Google займає більше 70% світового ринку. Cейчас реєструє щодня близько 50 млн пошукових запитів і індексує більше 8 млрд веб-сторінок. Google може знаходити інформацію на 115 мовах.

За однією з версій, Google - перекручене написання англійського слова googol. "Googol (гугол)" - це математичний термін, що позначає одиницю з 100 нулями. Цей термін був придуманий Мілтоном Сіроттою, племінником американського математика Едварда Кайзера, і вперше описаний в книзі Кайзера та Джеймса Ньюмена "Математика і уява" (Mathematics and the Imagination). Використання цього терміну компанією Google відображає завдання організувати величезні обсяги інформації в Інтернеті.

Інтерфейс Google містить досить складну мову запитів, що дозволяє обмежити область пошуку окремими доменами, мовами, типами файлів і т.д.

http://www.rambler.ru/

Rambler Media Group - інтернет-холдинг, що включає в якості сервісів пошукову систему, рейтинг-класифікатор ресурсів російського Інтернету, інформаційний портал. Rambler створений у 1996 році.

Пошукова система Рамблер розуміє і розрізняє слова російського, англійської та української мов. За замовчуванням пошук ведеться за всіма формами слова.

Запитання

  • Назвіть основні способи пошуку інформації в web?
  • У якому випадку може виникнути необхідність пошуку по вже відкритій в браузері web-сторінці?
  • Які два види пошукових машин ви знаєте?
  • Назвіть найбільш популярні пошукові машини Інтернету.




Перейти до презентації можна клікнувши на текст "Презентація" і встановивши Microsoft PowerPoint


Надіслано вчителем-членом Гільдії Лідерів освіти Голубоковою

Предмети > Інформатика > Інформатика 9 клас > Використання та настроювання браузера. Засоби пошуку інформації в мережі Інтернет > Використання та настроювання браузера. Засоби пошуку інформації в мережі Інтернет. Презентація уроку