KNOWLEDGE HYPERMARKET


Природні ресурси.

Конспект до уроку з предмету Економіка, 2 клас.
Тема: Природні ресурси.


Надіслано Биковим Д.Я., вчителем Міжнародного ліцею «Гранд»
 Т е м а у р о к у: «Природні ресурси (урок №13)»  
Мета:




  •  сформувати в учнів розуміння поняття «природні ресурси» в економіці;
  • навчити розв’язувати учнів завдання згідно теми та аналізувати статистичний матеріал; 
  • розвивати пізнавальні інтереси в учнів, логічне мислення, продовжувати формувати вміння працювати з різними джерелами знань, порівнювати, узагальнювати, робити висновки;
  •  виховувати творчу активність, самостійність у формуванні нових знань, сприяти професійній орієнтації учнів.


Обладнання: комп’ютер, підручники, слайд шоу.

Тип уроку: комбінований.

Х і д у р о к у:

І. Привітання (7 хв) – настрій на позитив
Прочитання і написання на дошці вірша С. Жупаніна "Будівельники". Про що йде мова у віршику?

За селом, коло струмка,
Де ялиночка струнка,
Йде робота безупину.
Там дівчатка місять глину,
На фундамент із каміння
Хлопці з цегли ставлять стіни.
Ясь панелі подавав –
Нам будинок будував,
А Тимко мурує дім,-
Світла радість буде в нім.
Павлик також не нудьгує,
Вікна, двері він майструє...
І росте мале село,
Ще такого не було.

Підкреслити все, що використовували діти для будівництва.
Одним словом, це називається __________________.

ІІ. Релаксація (5 хв) – розмова з дітьми
На тему: «Що може дати нам природа?»

ІІІ. Нова тема (20 хв) – опорний конспект для учнів, використання демонстраційного матеріалу
Питання з повторення:
Пригадай!
Ресурси є: _______________,_______________,_______________.
Який ще існує ресурс?

Епіграфом до нової теми уроку є відомий вислів: «Лише природа робить велике даром.» О. Герцен. Сьогодні ми будемо говорити про природні ресурси, які використовуються в економіці і виробницві. Про їх види і значення.

П л а н у р о к у:

1. Поняття природних ресурсів. Їхнє походження і місце знаходження.

Природні ресурси — це природні компоненти та сили природи, що використовуються або можуть бути використані як засоби виробництва та предмети споживання для задоволення матеріальних і духовних потреб суспільства, підвищення якості життя людей.
За своєю матеріальною сутністю природні ресурси вважаються частиною географічного середовища. Це — сукупність природних умов існування та діяльності людей. Вони належать до компонентів природи, а відтак їх розподіл на Землі та концентрація в її надрах визначаються природними закономірностями.
Природні ресурси не можуть існувати і використовуватися поза природними умовами, що є їх природно-історичною базою: для виникнення і розвитку ресурсів необхідні певні природні умови. Через це природні ресурси виражають собою соціальну значимість і корисність природи, її здатність задовольняти потреби людини, представляють складну сукупність матеріальних елементів і процесів, що знаходяться в постійному розвитку у часі та просторі, будучи точкою стику людського суспільства і природи, сферою прикладання його розуму і сил.

2. Природні ресурси як економічна категорія.
За своєю економічною сутністю природні ресурси мають споживну вартість. Їх придатність і корисність, техніко-економічні властивості, масштаби та способи використання визначаються суспільними потребами.

Природні ресурси є матеріальною базою виробництва, постійно споживаються ним і вимагають свого повного відновлення у натуральній формі. А відтак для забезпечення безпосереднього суспільного відтворення процес праці, зв’язаний з підготовкою природних елементів до включення у господарський оборот, повинен бути безперервним. Цей процес здійснюється у сфері як матеріального, так і нематеріального виробництва: капітального будівництва, сільського та лісового господарства, видобувної промисловості, рекреаційного господарства тощо. На базі цього забезпечується зв’язок між суспільством і природою та між окремими підрозділами сфери природокористування.

Природні ресурси є категорією історичною. У процесі суспільного розвитку збільшуються масштаби опанування людиною компонентами та силами природи, розширюється сфера застосування, відбувається зміна пріоритетів у використанні та їхнього впливу на економіку.

3. Вичерпні і невичерпні природні ресурси.

Вичерпні природні ресурси — це ресурси, які при їх видобутку і використанні не відтворюються природою або відновлюються в терміни, значно більші у порівнянні із швидкістю їх використання. До відтворюваних ресурсів належать ґрунти, рослинність, тваринний світ, а також деякі мінеральні ресурси, наприклад, солі, що осідають в озерах і морських лагунах, тощо.
Природні ресурси, існування яких необмежене часом, називаються невичерпними. При будь-якому інтенсивному споживанні їх кількість не зменшується, або зменшується настільки мало, що ця величина на практиці ігнорується. До невичерпних природних ресурсів відносяться кліматичні і гідрологічні, сонячна енергія, дощові опади, кінетична енергія вітру і морського прибою, потенційна енергія рік і морських припливів, вода як речовина і засіб транспортування.

4. Узагальнення викладеного матеріалу.
ПРИРОДНІ РЕСУРСИ - це ресурси, які дає нам сама природа. Вони використовуються для задоволення потреб людини, виготовлення товарів та надання послуг найчастіше тільки 1 раз.
Категорія «природні ресурси» вказує на безпосередній зв’язок природи з господарською діяльністю людини, що нерідко призводить до негативних суспільних явищ, завдаючи природі великої шкоди. А відтак процес взаємодії людини з довкіллям по суті своїй двоєдиний. З одного боку, це — використання природних ресурсів, а з другого, — вплив на довкілля і необхідність рахуватися з природоохоронними процесами.

ІV. Вправа на фокус уваги (3 хв).
Із поданих ресурсів вибери і підкресли ті, що дає вам природа:

верстат, дерева, люди, картопля, мед, пшениця, трактор, полуниця, пісок, горіхи, риба, комп'ютер.
V. Завдання для закріплення нової теми (10 хв) – завдання для всього класу.
Наведи свої приклади природних ресурсів:
Намалюй, що можна виготовити з цих природних ресурсів.
VІ. Додаткові завдання – самостійна робота
Допоможи учням Лісової школи. Запиши ресурси, які необхідні дідові з української народної казки "Ріпка", щоб виростити ріпку . Визнач їх види (використовуй скорочення: Пр. — природні; К.— капітальні; Тр. — трудові).
VІІ. Домашнє завдання
Подумай і дай відповіді на запитання:
Чому звірятка не дозволили Мишкові повалити дерево, адже край необхідно було збудувати міст?
Як по-іншому запропонували використати цей природний ресурс лісові мешканці?
Як природні ресурси впливають на життя людини? Як треба ставитись до природних ресурсів? Чи можна відновити природні ресурси?
VІІІ. Заключна частина уроку (установчий слоган – Пам'ятайте! Без природних ресурсів нема життя. Тому ставитись до них треба дбайливо, по-господарському, бережливо. На відновлення природних ресурсів необхідно багато років (рослини, тварини), а деякі ресурси - не відновлюються (вугілля, нафта тощо)).
Підсумки
«Природа не храм, а майстерня, і людина в ній працівник.»
І. Тургенев


Предмети > Економіка > Економіка 2 клас > Природні ресурси. > Природні ресурси. конспект уроку і опорний каркас