KNOWLEDGE HYPERMARKET


Пристосування в будові та процесах життєдіяльності паразитичних червів. Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Біологія>>Біологія 8 клас. Повні уроки>>Біологія: Пристосування в будові та процесах життєдіяльності паразитичних червів до їх способу життя. Повні уроки

Содержание

Тема

  • Пристосування в будові та процесах життєдіяльності паразитичних червів до їх способу життя

Мета уроку

  • Розширити знання учнів про паразитизм.
  • Розібрати морфологічні та фізіологічні адаптації паразитичних червів до їх способу життя.

Задачі уроку

  • Освітня: виявити особливості будови і життєдіяльності черв'яків-паразитів, виявити відмінності в будові і життєдіяльності вільноживучих і паразитичних плоских хробаків.
  • Розвиваюча: розвиток умінь і навичок роботи з таблицями, текстом, порівнювати, робити висновки.
  • Виховна: познайомити учнів з основними групами черв'яків-паразитів, способами зараження хробаками і заходами захисту від їх зараження.

Хід уроку

Паразитизм


Паразитизм - широко поширене явище як у тваринному так і в рослинному царствах. Хоча паразитичні організми були відомі ще античним натуралістам, паразитологія як наука оформилася тільки в середині минулого століття. Рамки сучасної паразитології, однак, значно вужче, ніж коло відомих нам паразитичних
організмів. Обумовлено це історичними причинами. Першими з паразитами зіткнулися зоологи і вони ж першими почали їх вивчати.


Черві-паразити.


Малюнок 1. Черві-паразити.


Паразитологія, таким чином, формувалася всередині зоології і до теперішнього часу має, справу головним, чином з зоологічними об'єктами.

Виділяють три основні форми паразитизму: постійний (паразит все життя, на всіх стадіях розвитку живе в тілі або на тілі господаря), факультативний (організм переходить до паразитичного способу життя тільки за певних обставин) і помилковий паразитизм (Деякі вільноживучі види при випадковому попаданні в організм іншої тварини можуть в ньому існувати якийсь час).

У залежності від часу, проведеного паразитами в тілесному контакті з господарем, поділяють їх на тимчасових і стаціонарних. Під назвою тимчасових розуміються такі паразити, які відвідують господаря лише на час прийому їжі, або, якщо і залишаються на ньому самому, то все ж не прив'язані до нього міцно і вступають у справжні паразитичні відносини на період прийняття їжі: такі паразити можуть легко залишати господаря і знову на нього сідати.

Стаціонарні паразити на довгий час, іноді на все життя поселяються на господарі, так що останній є постійним носієм паразита. Стаціонарний паразитизм розбивається здебільшого на періодичний, коли паразит проводить частину свого життя поза зв'язку з господарем, і на постійний, тобто триває протягом усього життя паразита.

Давайте розглянемо відео-матеріал, яким чином відбувається зараження паразитичними червями, на прикладі бичого цепня.



Відео 1 „Бичий цепень”.

Відповідно з локалізацією в організмі господаря паразитів розбивають на дві категорії: ектопаразити (мешкають на зовнішніх покривах господаря, на шкірі, на зябрах) і ендопаразити (живуть у внутрішніх порожнинах, тканинах і клітинах господаря).


Широкий лентец
Малюнок 2. Широкий лентец (Diphyllobothrium latum) класу паразитичних плоских червів (Platyhelmithes).


Переглянемо ще один відео-матеріал, у я кому дізнаємось ще більше про паразитів і наскільци вони небезпечні.



Відео 2 „Паразити”


Морфологічні адаптації до паразитизму


Зміна форми тіла у ектопаразитів: сплющування тіла в дорзо - вентральному напрямку, що сприяє кращому прикріпленню до тіла господаря; укорочення тіла; згладжування метамерії у сегментованих видів; редукція кінцівок.

Зміна форми тіла у ендопаразитів: кишкові ендопаразити - тенденція до подовження тіла, розчленування тіла в поперечному напрямку, сплющування тіла; внутренностні ендопаразити - округла форма тіла, тенденція до збільшення поверхні тіла, багаторазове розгалуження одного з кінців тіла.


Ендопаразит


Малюнок 3.  Ендопаразит.


Загального для всіх паразитів впливу способу життя їх на розміри не спостерігається. Але в тих випадках, коли такий вплив є, воно позначається у збільшенні розмірів тіла при переході до паразитичного способу життя.

Органи прикріплення складають одну з найхарактерніших особливостей більшості паразитів. Незважаючи на надзвичайно широке поширення органів прикріплення у тваринному світі, влаштовані вони порівняно одноманітно, що дає привід до розвитку численних конвергенцій. В основному існує два типи прикріпні апаратів - Гачки (вирости, що розрізняються за формою і розташуванням) і присоски (Більш-менш глибокі ямки на тілі, обведені валиком особливо диференційованої мускулатури). В окремих випадках використовуються інші способи прикріплення: кліщі (принцип захлопування двох стулок), тип обхвачує кріплення (вирости тіла паразита обхоплюють ділянку тіла у вигляді кільця, без утиску), розпірки, стилети, жалкі нитки, липкі або прядильні нитки, ниткоподібні відростки тіла, стеблинки.


Типовий волохатик


Малюнок 4. Типовий волохатик. (Волохатики відкладають мільйони яєць у вигляді довгих білих шнурів. Личинки цих тварин - паразити членистоногих; дорослі тварини живуть у морях і прісних водоймах. Деякі волосатик можуть випадково потрапити в організм людини або свійської тварини і якийсь час там жити, заподіюючи шкоду).


Адаптивні зміни в травній системі


Еволюція і удосконалення будови ротових апаратів. Поява у гематофаг спеціальних органів ушкодження покривів господаря, пристосування до збільшення ємності кишечника. Тенденція до редукції і зникнення кишечника у різних груп ендопаразитів. Зникнення кишечнику в онтогенезі окремих видів.

Адаптації статевої системи до паразитизму

Функція розмноження у більшості паразитів стає домінуючою; крім звичайних способів розмноження, часто з'являються ще інші, які посилюють здатність тварини до розмноження. Паразитичний спосіб життя, прикутість до організму господаря ускладнює зустріч між особинами однієї статі. Наслідком цього - виражена у паразитичних, а особливо у ендопаразітіческіх тварин, тенденція до вироблення гермафродитизму. Первинний (походження від гермафродитних вільних предків) і вторинний гермафродитизм (виникнення гермафродитизму під впливом паразитичного способу життя) паразитів.


Адаптації до перехресного запліднення як шлях до вторинного поділу підлог


Крім тенденції до гермафродитизм для паразитів характерна величезна плодючість, величезне число продукуються яєць.


Сегменти (проглоттид) широкого «рибного» лентеца


Малюнок 5. Сегменти (проглоттид) широкого «рибного» лентеца (Diphyllobothrium latum), у якій видно яйця в утробних відділах.


Це властивість, зване законом великого числа яєць, служить пристосуванням, що допомагає паразитам в боротьбі з безліччю несприятливих умов, які доводиться долати під час складного життєвого циклу. Збільшення статевої продукції спричиняє за собою ряд морфологічних змін, що складаються головним чином у збільшенні розмірів статевих органів, множенні числа статевих комплексів. До інших пристосувань для множення числа особин і продовження життя виду можна віднести: протогенез і неотенію, партеногенез, включення в життєвий цикл процесів безстатевого розмноження, подовження репродуктивного циклу з метою подовження термінів репродуктивної діяльності або, навпаки скорочення циклу з метою збільшення числа поколінь, створення потужних і стійких оболонок, захищають покояться стадії від агресивних факторів зовнішнього середовища.


Адаптації нервової системи до паразитизму


У всіх паразитів, а в особливості у ендопаразитів, нервова система більш-менш спрощується.


Фізіологічні адаптації до паразитизму

Розмноження паразитів

Перехід від амфігенного до партеногенетичний розмноження. Включення в цикл розвитку безстатевого розмноження. Поліембріонія.

Адаптації паразитів до дихання

Порожнинні і тканинні паразити знаходяться в таких же умовах дихання, як і сусідні тканини самого господаря, тобто кисень доставляється їм кров'ю господаря або безпосередньо його органами дихання. Кишкові ендопаразити живуть в майже безкисневому середовищі і мають тому анаеробним диханням.

Адаптації паразитів до харчування

Одним з важливих переваг паразитів є рясне їх постачання їжею за рахунок вмісту клітин, соків і тканин тіла господаря або вмісту кишечника. Рясна і легкодоступна їжа служить умовою швидкого зростання паразитів. Так, в кишковому тракті хребетних паразити досягають великих розмірів у порівнянні з їх свободноживущими родичами.


Черві-паразити


Малюнок 6. Черві-паразити.


Черві-паразити


Малюнок 7. Черві-паразити.


Черві-паразити


Малюнок 8. Черві-паразити.


Підсумки

Паразитичний спосіб життя робить дуже сильний вплив на самого паразита. Будова тіла і функції у всіх паразитів сильно модифіковані. Як правило, для них характерні:

1) зміни форми тіла,
2) розвиток присосок і гаків для прикріплення до господаря,
3) втрата органів чуття;
4) втрата рухливості, особливо у дорослої форми;
5) відсутність органів травлення і травних ферментів;
6) підвищена здатність до розмноження.

Спрощення організації паразитів, наявність рис пристосованості до життя за рахунок організму господаря, висока плодючість і інші ознаки пристосованості до паразитичного способу життя у черв'яків забезпечують їх виживання.



Відео 3. Забавне відео-мультфільм про черв’ячків. Вони те ж живі істоти


Контролюючий блок № 1

1.    Дайти визначення поняттю паразитизм.
2.    Які органи прикріплення використовують паразитичні черві для пристосування до їх способу життя?
3.    Назвіть способи адаптації паразитів до дихання.


Список використаної літератури

1.    Урок на тему „Паразитизм”  Григоренко Л.В., учитель  биологии, СШ  № 15, г.Смоленск.
2.    Бровкина Е.Т., Казьмина Н.И. Уроки зоологии. - М.: Просвещение, 2008 г.
3.    Захаров В.Б., Сонин Н.И. Биология. Многообразие живых организмов. 7 класс. -  М.: «Дрофа», 2006 г.
4.    Паразитология. Методические указания и лабораторные работы для студентов 1 и 3 курса /Калинингр. ун-т. Сост. Н.П. Кудикина. - Калининград, 2009. - 28 с.
5.    Д. Тейлор, Н. Грин, У. Стаут.  Биология. - 2004.




Відредаговано та надіслано Горбатко С. М.




Над уроком працювали


Горбатко С. М.

Григоренко Л.В.




Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.

Предмети > Біологія > Біологія 8 клас