KNOWLEDGE HYPERMARKET


Проростання насіння, умови його проростання. Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Біологія>>Біологія 7 клас. Повні уроки >> Біологія: Проростання насіння, умови його проростання. Повні уроки

Содержание

Тема

  • Проростання насіння, умови його проростання. Повні уроки

Мета уроку

  • Розповісти про особливості будови та проростання насіння однодольних та дводольних рослин.

Задачі уроку

  • Розповісти, що не дивлячись на зовнішню несхожість, насіння має майже однакову будову.
  • Розказати, що для насіння різних рослин потрібні різні умови довкілля.

План уроку

1 Будова насіння дводольних.

2 Будова насіння однодольних.

3 Хімічний склад насіння.

4 Від яких чинників довкілля залежить насіння.

Будова насіння дводольних

Рослинність, що оточує нас, цікава своїм різноманіттям. Різні за біологічними і морфологічними властивостями і насіння рослин (мал.1).

Таке різне насіння


Мал. 1 Таке різне насіння.

Проте при великій зовнішній різноманітності усі вони мають схожу будову.  

 Спершу краще познайомитися з будовою великого насіння - бобів, квасолі, гороху, гарбуза або соняшника. Якщо насіння квасолі (мал. 2) протримати у воді впродовж 5-6 годин, на їх поверхні можна легко виявити щільну шкірку, що оберігає сім'я від висихання, загнивання і механічних ушкоджень.

Квасоля проростає


Мал. 2 Квасоля проростає.

На поверхні шкірки помітний рубчик, утворений в результаті відділення сім'я від сім'яніжки. Поряд з рубчиком знаходиться сім'явхід - ледве помітний отвір, необхідний для вступу води при проростанні сім'я. У сім'язачатку цей отвір відповідає пилковходу. Основний об'єм сім'я займають дві м'ясисті часточки - сім'ядолі - перше сильно змінене листя зародка. На відео 1 ви можете побачити, як проростає насіння кавасолі під мікроскопом.


Відео 1. Квасоля під мікроскопом.

Сім'ядолі прикріплені до стеблинки, один кінець якої завершується брунечкою (горбком), що складається з двох найдрібніших (але справжніх) листочків, а другий - переходить в корінець. Таким чином, зародок сім'я є зачатковою рослинкою, що цілком сформувалася, складається з корінця, стеблинки, брунечки з листочками і сім'ядолею. Сім'ядолі містять необхідний запас поживних речовин, якими зародок живиться при проростанні. Рослини, насіння яких має зародок з двома сім'ядолями, називаються дводольними.

Будова насіння однодольних

Трохи інакше влаштовано сім'я однодольних рослин, наприклад пшениці (мал. 3).

Пророщена пшениця


Мал. 3 Пророщена пшениця.

Зовні воно покрите не лише насінною шкіркою, але і зрощеною з нею плодовою оболонкою - околоплодником. Таке сім'я  називається зернівкою, або зерном. Основна частина зернівки заповнена білою борошнистою масою (ендоспермом), що представляє запас поживних речовин. До ендосперма прилягає зародок, що складається з корінця з кореневим чохликом, брунечки з листочками, стеблинки і щитка - єдиної сім'ядолі зародка. Серед зародкових листочків брунечки розташований конус наростання стебла. Верхні зародкові листочки брунечки надійно оберігають конус наростання від ушкоджень при проростанні молодої стеблинки через щільний шар грунту.

Хімічний склад насіння

Зустрічаються і інші типи будови насіння, але при будь-якому з них в сім'ї завжди повинен міститися запас поживних речовин, необхідних для розвитку проростка.Тільки з появою зеленого листя і коренів молода рослина має можливість отримувати їжу з грунту і повітря.

Речовини, що входять до складу сім'я, служать матеріалом, з якого воно побудоване, і в той же час представляють запас їжі, що забезпечує ріст зародка. У насінні різних рослин запасні поживні речовини представлені одними і тими ж основними групами сполук - білками, вуглеводами і жирами, але співвідношення їх буває неоднаковим. Так, наприклад, в зерні злаків переважає крохмаль, що належить до групи органічних речовин, що називаються вуглеводами. У насінні пшениці, вівса, ячменю, гречки його зміст може досягати 60%. Крохмаль не розчинаяється у воді і знаходиться в насінні у вигляді зерен, причому кожній рослині (чи групі рослин) властиві крохмальні зерна певної будови.

Клітковина (целюлоза) складає основу клітинних оболонок, з неї ж складається і шкірка насіння. Вона ніколи не служить запасною речовиною. Запасну роль може грати її видозміна - так звана напівклітковина, що накопичується в насінні конюшини, буркуну, люцерни, люпину і деяких фруктових дерев, за рахунок чого вони набувають виняткову щільність і твердість.

Наступну групу органічних речовин складають білки. Найбільш багате білками насіння гороху (20-22%), вікі (25-28%), люпину (30-35%).  

 Окрім крохмалю і білків насіння містить олії,  що називаються жирами. Жири входять до складу протоплазми клітин і, так само як і крохмаль, є запасними речовинами. Високий відсоток жирів містить насіння таких олійних культур, як лендолгунець (32-35%), соняшник (47-50%), мак посівний і гірчиця (50-51%) і інші рослин з сімейства хрестоцвітних.

Разом з органічними речовинами до складу насіння входять і мінеральні сполуки - солі, які також потрібні проростаючому зародку. Крім того, живе насіння, яким би воно не було сухим, завжди має у своєму складі воду. Зміст вологи в насінні, що покоїться, може широко варіювати, проте відмічено, що при високому накопиченні крохмалю її буває більше, а при великому вмісті жирів - менше. 

Від яких чинників довкілля залежить насіння

  Для проростання насіння потрібні вода, тепло і повітря. Перш ніж зародок рушить в ріст, насіння вбирає в себе воду і набрякає, при цьому розривається їх оболонка і розсуються частки грунту, що оточують сім'я. Під впливом води і припливу повітря в насінні збільшується зміст ферментів. При їх участі нерозчинні поживні речовини, що знаходяться в насінні, переходять в легкозасвоювані, і починається нове життя (відео 2).


Відео 2. Умови проростання насіння.

Для проростання насіння різних рослин потрібна неоднакова кількість води (мал. 4): так, для насіння гірчиці польової, льону звичайного, соняшнику однорічного, редьки дикої,  і суріпиці звичайної - 30-40% від їх маси, для злакових - 50-70%, для проростання рослин з родини бобових (горох, квасоля, вика, конюшина, чина, буркун та ін.) - 100% і більше.  

Залежність від води


Мал. 4 Залежність від води.

 Вимоги різних рослин до температури, необхідної для проростання насіння, також неоднакові (мал. 5). Насіння рослин південного походження зазвичай має потребу для проростання у більш високій температурі, ніж ті, у яких батьківщиною є країни помірного клімату.

Залежність від температури


Мал. 5 Залежність від температури.

Не менш вимогливе насіння і до достатньої кількості повітря. Глибоко закладене насіння із-за його недоліку не проростає. Задихається і гине насіння деяких рослин і при тривалому затопленні грунту в повені. Сукупність здобутих людством знань про вимоги різного насіння до довкілля дозволили створити банк насіння, щоб зберігти для майбутнього зникаючи види ролин (відео 3).Відео 3. Банк насіння.

У багатьох рослин дозріле насіння (особливо якщо їх розвиток відбувається в другій половині літа при настанні прохолодної погоди) довго не проростає, знаходиться в стані спокою. Така властивість оберігає їх від несвоєчасного проростання. Період спокою насіння (в рівній мірі бульб і цибулин) пояснюється виключно повітронепроникністю, а у деяких і водонепроникністю оболонок, що покривають їх. Поки до поживних речовин сім'я не поступають повітря і вода, вони недоступні для зародка. Але треба обережно, хоч би частково порушити оболонку сім'я, як воно при сприятливих вологості і температурі почне проростати. Щоб забезпечити дружну схожість насіння, що має тверду оболонку, їх перетирають з сухим річковим піском, дряпаючи таким чином оболонку. Цей спосіб обробки дістав назву скарифікації.


Контролюючий блок

1 Яка різниця між насінням однодольних та дводольних рослин?

2 Що є спільного в будові будь-якого насіння?

3 Від чого залежить проростання насіння?

4 Чи однакові умови потрібні насінню для проростання?Список літератури

1. Урок на тему "Плоды и семена" автор Боярченко М. В.

2. М.М. Мусієнко, П.С. Славний, П.Г. Балан, Біологія, 7 клас

3. Тимонин А.К. Ботаника. Том 4. Систематика высших растений. Книга 2     Учебник для студ. высш. учеб. заведений. Издательский центр "Академия". 2009. -- 352 с.

4. Ботаника.   Андреева И.И., Родман Л.С.    2 - е изд., перераб. и доп. - М.: КолосС, 2002. - 488 с.

5. Биология. Современная иллюстрированная энциклопедия    л. ред. Горкин А. П. - М.: Росмэн-Пресс, 2006. - 560 с. (Серия: Современная иллюстрированная энциклопедия.)
Відредаговано та надіслано Кравчук Я. 
Над уроком працювали

Кравчук Я. Л.

Борисенко І.

Боярченко М. В.Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, а и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.


Предмети > Біологія > Біологія 7 клас