KNOWLEDGE HYPERMARKET


РЗМ № 3. Усний докладний переказ. Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Українська мова>>Українська мова 5 клас. Повні уроки>> Українська мова: РЗМ № 3. Усний докладний переказ. Повні уроки 


Тема уроку: Усний докладний переказ. Вимоги до мовлення.


Содержание

Мета уроку

удосконалити вміння усвідомлювати тему й основну думку, логіку викладу, тип і стиль мовлення, запам’ятовувати конкретні факти, послідовність викладу матеріалу; розвивати мовленнєво-комунікативні вміння здійснювати змістовий і мовний аналіз тексту з урахуванням стилю, сприймати письмовий текст, розуміти його, докладно відтворювати зміст прочитаного тексту.


Тип уроку

урок розвитку зв’язного мовлення.

M8b.jpeg

Хід уроку


Прослухати текст. З’ясувати тему висловлювання.


Лисиця виглянула з нори, помружила малинові від сонця очі, розсунула мордочкою звіробій і роззирнулася навкруги. Вона жила в старому деснянському березі під старою дикою грушею, і кращого місця для неї не було: ліворуч на горбі темніє ліс із пахучим селом Соколівка, праворуч тече Десна. На березі бовваніють намети відпочивальників. Лисиця тихенько свиснула, і з нори на ранковий мамин сигнал вигулькнуло троє лисенят. Замелькали зубки, лапки і бліді немічні хвостики. Поповзом, через звіробій лисиця повела дітей по ковбасу. Діти путались у синьому петровому батозі й буксували худими жовтенькими лапками в піску на дорозі, жалібно дзявкотіли.

- Якісь вони вайлуваті – не вдалися ні в мене, ні в свого покійного батька, - думала лисиця. – ото був лис! Курей з димарів витягав! А мишей! Бувало, ранком проснусь, а він їх купками передо мною наскладає…

Лисиця дала команду своїм малим блохоносцям повзти за нею.

- Знайте: на осінь порозганяю, - сказала лисиця дітям. – Живіть самі. Оце ще підемо по ковбасу, а через місяць драла від мене хто куди, бо я від вас або здохну, або ж подамся в монахині в зоопарк у Київ … По ковбасу підповзаємо так: усі вчотирьох, я перша, залазимо під людський намет. Лежимо. Я перша: дзяв! І мовчу. Тоді знову: дзяв! Лежимо, але будьмо напоготові. Як тільки люди вийдуть з намету до Десни купатися, на лапи і уперед! У наметі під матрацом лежить ковбаса. По палиці в зуби і – до нори. (М.Вінграновський)

M8a.jpeg

 

Проаналізуємо текст.

  • Про що цей текст?
  • Чому про лисицю автор розповідає, як про людину, наділяючи її здатністю міркувати?
  • Чи нагадує поведінка лисячої мами поведінку людської матері? Чим саме?
  •  Як автор тексту ставиться до лисиці і її дітей?
  • Як текст навчає ставитись до тварин?
  • Який заголовок можна дібрати до тексту?
  • Складіть простий план.

Докладно переказати текст усно.

Самостійна робота з текстом для сприймання й усного відтворення.

1. Читання тексту учнями мовчки.

У класі тихо-тихо. Іде контрольна. Вчителька підійшла до Зіни. Її здивувало, чого Зіна заглядає за пазуху щось шепоче, усміхається. Від подиву вчителька зупинилась: з-за пазухи в дівчинки виглянуло маленьке-маленьке кошеня.

Наступного дня вчителька, відкликавши Зіну, запитала:

- Чому це ти принесла його до школи?

- Ой, пробачте… не було дома нікого, а воно боїться залишатися саме: маленьке ж …

Зате скільки казок склали потім школярі про те, як кошеня почало ходити з маленькою дівчинкою до школи. Навчилося читати й писати, допомагало їй розв’язувати задачі… Сімнадцять казок було складено про кошеня і дівчинку, кошеня і задачку, кошеня і шкільний дзвоник (В. Сухомлинський).

M8c.jpeg2. Визначте тему й основну думку тексту. Підберіть заголовок.

3. Знайдіть в тексті початок дії, основну частину і висновок. Складіть план висловлювання.

4. Який стиль даного висловлювання?

5. Змістовий аналіз тексту.

А) де в тексті діалог? Скільки людей беруть в ньому участь?

Б) чи можна в текст увести опис маленького кошеняти. У якій частині переказу доцільніше буде його вмістити?

M8d.jpeg

Побудуйте усний докладний переказ тексту-розповіді відповідно до плану, використовуючи опис.

Продивіться уважно мультфільм.Складіть план тексту. Підготуйте докладній переказ почутого.


Домашнє завдання.

M8e.jpeg

Підготуйте письмовий переказ мультфільму, використовуючи складений на уроці план.


Список використаної літератури.

1. Урок на тему: «Розвиток мовлення. Переказ», Балбасенко Е. К., учитель-дефектолог, Дружківська школа № 12 Донецької обл.

2. Урок на тему: «Повторення вивченого про текст, його складові ознаки. Структурні особливості тексту. Види зв’язку речень у тексті. Вибірковий усний переказ тексту наукового стилю», Шевченко О. Г., учитель української мови та літератури, Краматорська школа № 35 із профільним навчанням Донецької обл.

3. Уроки рідної мови в 5 класі. О.Глазова, Ю. Кузнецов., «Педагогічна преса», Київ, 2006 рік.


Відредаговано та надіслано Власюк О.О.Над уроком працювали

Балбасенко Е. К.

Шевченко О. Г.

Власюк О.О.Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.

Предмети > Українська мова > Українська мова 5 клас