KNOWLEDGE HYPERMARKET


РЗМ № 5. Стилістична помилка. Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Українська мова>>Українська мова 5 клас. Повні уроки>> Українська мова: РЗМ № 5. Стилістична помилка. Повні уроки 


Тема уроку: РЗМ № 5. Стилістична помилка (практично). Усний докладний переказ тексту наукового стилю.

Содержание

Мета уроку

повторити відомості про функціональні стилі, їх особливості та стилі вживання; на практиці дати уявлення про стилістичну помилку; навчати учнів знаходити стилістичні помилки в чужому висловлюванні та уникати у власному; розвивати стилістичну грамотність; виховувати мовну культуру.

Тип уроку

розвиток зв’язного мовлення.

Хід уроку

Новий матеріал.

Стилістична помилка – помилка в усному або писемному мовленні, що полягає у вживанні слів (словосполучень, речень), що не відповідають стилеві всього тексту. Наприклад: Уживання у відповіді на уроціпросторічних слів. Нам було дуже весело під час візиту до лісу.

Проте слід пам’ятати, що інколи письменники навмисно, для досягнення комічного ефекту вживають слова й вирази, що не відповідають вимогам художнього стилю. Наприклад: Раз я біг завертати свині, що взяли маршрут на буряк, і тоді із прозорої сині скинув бомбу на вигін літак (В.Симоненко)

M21a.jpeg

Поясніть, чи доречними є у реченнях виділені слова. Доведіть свою думку. Замініть їх іншими словами, що найбільше підходять за змістом. Запишіть відредаговані речення.

1. У магазині покупцеві забули вручити решту.

2. Учителька прорекламувала батьківські збори.

3. На листі зелених насаджень діамантами сяяла роса.

4. Моя люба тварина – це мій кіт Кєша.

5. Чорногузибігають на мілкому і ловлять жаб.

6. У маминих оченятах не було ні фальші, ні лукавості.

7. Якось восени дядя Сергій знайшов маленьке зайченя, яке сиділо під кущем смородини.

8. Поснідавши, я дивлюсь телебачення.

9. Він вдарився об стіл і розпанахав собі ногу.


Гра «Редактор». Уявіть, що ви працюєте редактором наукової газети і вам до рук потрапив цей текст. Відредагуйте його. Вкажіть, де саме допущено стилістичні помилки. Поясніть свої виправлення.

Циклон – це велетенський вихор в атмосфері. В області його дії часто виникають менш масштабні вихори. Ух, бачив я колись таке! У США, де найчастіше відбувається це явище, їх називають торнадо, в Європі – тромбами. Понад 1000 торнадо проноситься над нашою матінкою-землицею щороку. Над чистим плесом води атмосферні вихори називають смерчами, а в розжарених сонцем безмежних піщаних пустелях, наприклад, в Сахарі та Єгипті, вони спостерігаються у вигляді піщаних бур.

M21b.jpegM21c.jpeg


Перегляньте наступні два відеоматеріали. Обидва вони про космічні подорожі. До яких типів вони відносяться? Поясніть свою відповідь.

M21d.jpegСкажіть, будь-ласка, де використовується науковий стиль?

Робота над усним переказом.

Прослухайте уважно текст.

                              Тварини і рослини.

Розглянемо вплив лісових тварин на рослини. Слід відзначити, що такий вплив є надзвичайно різноманітним. Який вплив на лісову флору здійснюють комахи? Серйозної шкоди завдає рослинам гусінь багатьох метеликів. Шкодять рослинам личинки хруща. Вони живуть у ґрунті й живляться корінням дерев. Особливо страждають від них соснові ліси.

Значну користь рослини мають від лісових мурашок, які переносять насіння. Передовсім мурашок цікавлять насінини із соковитими придатковими утворами. Таке насіння комахи несуть до мурашника. Та донести насінину не завжди вдається. Якщо вона впаде по дорозі, то пізніше проростає. Таке явище має масовий характер.

Великий вплив на життя лісових рослин здійснюють птахи та звірі. Вони поїдають плоди і тим самим розповсюджують насіння.

Вплив тваринного світу на рослини має велике значення для життя лісу. (В. Петров).

M21e.jpeg

За допомогою тлумачного словника поясніть значення слів флора(сукупність видів рослин, що населяють певну територію) та личинка.

Доберіть антоніми до слів шкода, різноманітний; синоніми до слів живитися, страждати.

Складемо орієнтовний план.

1. Вплив тварин на рослини є дуже різноманітним.

2. Рослинам шкодять гусінь та личинки хруща.

3. Користь від лісових мурашок безмежна.

4. Які насінини цікавлять комах?

5. Як розповсюджують насіння птахи та звірі?

6. Вплив тварин на флору має велике значення.


Для довідки на дошці записані словосполучення: лісова флора; насінини із соковитими придатковими утворами; явище має масовий характер; розповсюдження насіння; здійснювати вплив.

Усно переказати текст.


Домашнє завдання.

Складіть зв’язне мовлення на тему: «Стиль, що найчастіше використовується в житті людини»


Список використаної літератури.

1. Урок на тему: «Стилі мовлення. Сфери їх уживання», Стецюк Тетяна Михайлівна, спеціаліст вищої категорії, Артемівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 10.

2. Рідна мова. 5 клас. Глазова О.П., Дика Н.М., Харків: Веста: Видавництво «Ранок», 2003.

3. Практикум з правопису української мови. Ющук І.П., - К.: Освіта, 1994.

4. Джерельце. Хрестоматія для 1-4 класів / Укл. Лісіцина І.С. – Х., 2005.

5. Дидактичні матеріали для тематичного контролю навчальних досягнень учнів з рідної мови. 5 клас. Заоборна М.- Тернопіль: Підручники і посібники, 2005.


Відредаговано та надіслано Власюк О.О.Над уроком працювали

Стецюк Т.М.

Балема Г.О.

Пушко Л.Б.

Власюк О.О.Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.


Предмети > Українська мова > Українська мова 5 клас