KNOWLEDGE HYPERMARKET


Реферат до теми Урок контролю опрацьованого матеріалу з повторення розділу „Мова і мовлення”. Тематичне оцінювання

 Реферат до уроку з предмету Українська мова 2 клас
Тема: Урок контролю опрацьованого матеріалу з повторення розділу „Мова і мовлення”. Тематичне оцінювання

Надіслано Князєвою О.Б.,вчителем Міжнародного ліцею "Гранд"

Мислення та інтуїція

Людей відвіку цікавило питання про те, як людина думає. Що таке мислення? Яким чином відбувається цей процес? Чому одним людям не становить труднощів уявити собі план будівлі, наприклад, і проводити з ним усілякі операції, або складні математичні обчислення, а іншим це недоступно, зате вони чудово можуть уявити собі барвисту картину, а потім зобразити її, підібрати на слух мелодію чи передбачити яку-небудь подію, довіряючись виключно своїй інтуїції?
Дані сучасної педагогічної психології дозволяють стверджувати, що успішно навчатися в школі здатна кожна психічно здорова дитина. Для цього необхідна лише учбова технологія, яка б забезпечувала розвиток цілісного мислення. Під цілісним мисленням ми розуміємо сукупність методів логічного, наочно-образного і наочно-дієвого мислення, тобто сукупну роботу двох півкуль мозку. Ліва півкуля, як відомо, відповідає за розвиток мови, логічного мислення. Права ж півкуля відповідальна за інтуїцію, образне мислення і регулюючу діяльність. Цілісне ж мислення спирається не тільки на логічні операції, але не менша увага приділяє розвитку уяви, образності мислення, інтуїції.
У концепції цілісного мислення немає нічого принципово нового. Більшість видатних мислителів як минулого, так і сучасності, відмінно усвідомлювали важливість використання можливостей обох півкуль для створення дійсно наукових теорій. Зокрема, у всі часи підкреслювалася важлива роль інтуїції в створенні наукових теорій. Широко відомим є той факт, наприклад, що періодична таблиця хімічних елементів наснилася Д. І. Менделєєву .

У 40-х роках XX століття французький вчений Жан Піаже обгрунтував закономірність сприйняття і засвоєння інформації, яка неминуче проходить наступні етапи:
1. Сенсорно-моторний етап (етап отримання інформації від органів чуття: зору, слуху, нюху, дотику, смаку). Чим більше інформації від органів чуття одержує людина на цьому етапі, тим повніше уявлення про об'єкт складеться у нього.
2. Символьний етап. На цьому етапі відбувається формування образу на підставі інформації, одержаної від органів чуття на першому етапі.
3. Логічний етап. Відбувається логічне осмислення, розуміння інформації, одержаної у вигляді голографічного образу на другому етапі.
4. Лінгвістичний етап. Людина здатна виразити образно сприйняту, логічно осмислену інформацію в словах.
Ці положення можна також назвати етапами процесу цілісного мислення.
Тепер конкретніше про інтуїцію

"Ти це точно знаєш?" - "Ні, але я інтуїтивно відчуваю..." Часто слово "інтуїція" ми використовуємо для позначення чогось невизначеного, не підкріпленого логікою. Проте інтуїція давніша за логічне мислення, і мільйони років людина спиралась виключно на неї. Саме її виживання значною мірою залежало від ступеня розвитку інтуїції. Сьогодні інтуїція грає нітрохи не меншу роль
Інтуїція - спосіб, за допомогою якого наші Душа і Серце спілкуються з нашою Свідомістю: вона виходить далеко за межі логіки і здорового глузду, використовує не тільки візуальні образи, але і символи, метафори, архетипы, неординарні способи і форми, накопичені за всю історію розвитку людини. Тому інтуїція за своїми можливостями багатша за всі інші, ординарніші і більш знайомі нам, форми пізнання.
Логіка - обмежений інструмент нашої Свідомості. Це лише інструмент мислення, але не саме мислення. Вона обробляє інформацію, але не створює нового знання, вона відповідає за коректність перетворення думок, але не здатна з'ясувати, істинні або помилкові самі посилання.
Парадокс в тому, що мислити цілком логічно, раціонально - неможливо. Отже, логіці повинна передувати якась здатність дізнаватися істину. Цю здатність дізнаватися істину, яка передує логіці і яка для пізнання істини не користується логікою, в давнину і називали інтуїцією. (Слово "інтуїція" походить від латинського intuition, "пильно вдивляється").
Там, де розум робить послідовні, логічні кроки, неухильно, але поволі наближаючись до мети, інтуїція діє швидко і навіть блискавично, подібно до спалаху. Їй не потрібні докази, вона не спирається на міркування. Інтуїтивне мислення протікає непомітно, "природно", воно не стількик утомливе, скільки логічне, таке, що припускає зусилля волі. Варто людині довіритися інтуїції, вона втрачає нитку логічних міркувань, занурюється в стихію внутрішніх станів, неясних відчуттів і передчуттів, образів і символів. Навпаки, якщо людина працює в добре усвідомлюваному, логічному режимі, вона позбавляється доступу до свого інтуїтивного досвіду.
Завдяки інтуїції людина вмить уявлляє картину реальності в цілому. Вона передчуває або навіть чітко бачить, як далі розгортатимуться події (принаймні, основні варіанти) і до чого призведе подія або драма, сутність якої так погано розуміють її учасники. Але їй буде набагато важче передати, вдягнути цю картину в словесну форму (в усякому разі, без істотних втрат), а крім того, відповісти, яким чином вона змогла зрозуміти, що відбувається (якщо не вважати відповіддю посилання на життєвий досвід). За словами американського психотерапевта Ерика Берна, "інтуїція вказує, що ми знаємо про щось, самі не знаючи, як ми дізналися про це".
Найчастіше користуються терміном "інсайт" - "осяяння": слово це походить від англійського insight, "збагнення", "осяяння", "проникнення в суть". Цим терміном позначають момент, коли людину раптово осяяла нова ідея, коли до голови приходить рішення задачі, над якою вона довго думала. Інсайт називають ще "ага-реакцією", маючи на увазі ті вигукування, які ми мимоволі видаємо, якщо раптово починаємо схоплювати суть проблемної ситуації і бачимо з неї вихід. Творче осяяння Архімеда, котрий вискочив з ванни з криком "Еврика!", - класична ілюстрація інсайту.
Людина з розвиненою інтуїцією уміє тонко уловлювати підсвідому інформацію - наприклад, за інтонацією, мімікою, жестами, виразом очей здатна зрозуміти багато що з того, що її співбесідник не хоче або не може сказати відкрито. Майже вся така інформація не потрапляє до поля нашої уваги і не доступна свідомому контролю, проте вона не зникає для нас зовсім, формуючи на рівні несвідомого особливий, інтуїтивний досвід. Інтуїтивний досвід складається поза бажанням і волею, він не може бути ні довільно проявлений, ні повторений людиною, хоча істотно впливає на характер нашої діяльності і поведінки. Інтуїтивний досвід визначає русло, в якому протікає мислення.
Що потрібно, щоб пробуджувати і розвивати інтуїцію?
1. Прославляти свідомість. Не застрягти надовго в дрібних, побутових питаннях і проблемах. Щодня знаходити час, щоб прославити свідомість. Відсікати непотрібні думки, емоції і накручування.
2. Навчитися "не думати" у важливі моменти. Інтуїція починає працювати тоді, коли припиняється логічне мислення. Логіка потрібна, але всьому свій час.
3. Уникати стереотипні підходи. Кожного разу обдумувати по-новому те, що вже знаєш. У будь-яку дію вносити творчість.
4. Не перебувати в бездіяльності. Проявляти зусилля і ініціативу. Коли виникає будь-яке питання, робити все, щоб знайти відповідь самому.

І ще одна маленька порада: залишатися дитиною
Одного разу вантажівка застрягла під мостом, тому що кузов був зависоким. Люди намагалися проштовхнути вантажівку, використовували лом , намагалися зняти частину вантажу, збільшували оберти двигуна, але ставало тільки гірше. Тоді один 6-річний хлопчик запропонував випустити трохи повітря із шин. Проблема зникла. ...   

Предмети > Українська мова > Українська мова 2 клас > Урок контролю опрацьованого матеріалу з повторення розділу „Мова і мовлення” > Урок контролю опрацьованого матеріалу з повторення розділу „Мова і мовлення”. Акселеративні методи та інтерактивні технології