KNOWLEDGE HYPERMARKET


Родина Злаки. Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Біологія>>Біологія 7 клас. Повні уроки >> Біологія: Родина Злаки. Повні уроки

Содержание

Тема

  • Родина Злаки. Повні уроки

Мета

  • охарактеризувати родину злакових та підкреслити їх важливість для людства.

Завдання

1 Розказати про основні риси злакових.

2 Описати роль злакових у рослинному покриві Землі.

3 Розказати про культурні сорти злакових.

4 Охарактеризувати основні злакові культури.

Хід уроку

1 Основні риси злакових.

2 Роль злакових у рослинному покриві Землі.

3 Культурні сорти злакових.

4 Основні злакові культури.

Основні риси злакових


Злаки відносяться до монотипного порядку Poales. Вони займають особливе місце і в системі квіткових, і в рослинному покриві Землі. Ця родина поєднує типові рослини, що запилюються вітром з сильно редукованими квітками. На мал. 1 представлені деякі культурні та дикі представники цієї родини. Квітка у них складається з двох квіткових лусок, двох плівочок – ладікул (їх роздивляються як результат редукції внутрішнього кола оцвітини), зазвичай трьох пиляків та маточки з дволопатевим рильцем. 

Різноманіття злакових


Мал. 1 Різноманіття злакових.

Квітки зібрані у колоски, що мають колоскові луски, схожі на квіткові, але зазвичай більші. У одному колоску може бути від одного до двадцяти квіток. Колоски в свою чергу утворюють різні суцвіття: колос, початок, волоть та ін. Іноді колоски бувають клейстогамними (самозапилення, яке відбувається у нерозкриваючихся квітках). У деяких злаків зустрічаються вівіпарні (живо родячи) колоски, що утворюють зародкові бруньки, які висипаються на землю та утворюють нові рослини.

Будова вегетативних органів також своєрідна. У більшості злаків стебло порожнисте – соломина, хоча є представники з не порожнистим стеблом (кукурудза). Листя лінійне, іноді згорнуте навпіл, іноді згорнуте у трубочку та запушене. Подивіться на мал. 2, щоб почити схему класичного стебла злакових.

Будова стебла злакових


Мал. 2 Будова стебла злакових.

Злаки – однорічні, а частіше багаторічні трави. Останні активно галузяться та утворюють клони. Клони можуть розділятись на самостійні групи пагонів, таким шляхом відбувається вегетативне розмноження рослин.

Розрізняють дві підродини злаків: справжні злаки та бамбукові. У бамбукових пагони більш менш здеревілі і можуть сягати висоти 40 метрів. Крім того, пагони у них галузяться, що для злаків мало характерно. На мал. 3 ви можете побачити поле цукрового очерету, одного з найвідоміших представників бамбукових.

Цукровий очерет


Мал. 3 Цукровий очерет.

Роль злакових у рослинному покриві Землі

Справжні злаки

Злаковники – біом, що поєднує рослинні суспільства з домінуванням злаків, у минулому займав до 30% площі суходолу планети. У наш час їх площа скоротилась до 20%, так як значна частина злаковників заміщена сільськогосподарськими землями.

Більша частина злаковників первинна, тобто сформувалась природним шляхом. Це степи, альпійські луки, савани. У останньому випадку до трав’янистого покриву з домінуванням злаків додається рідкий полог дерев та кущів. Крім того, існують вторинні злаковники – луки, які сформувались на місті лісів, зрубаних людиною. Такі злаковники зберігаються до тих пір, доки їх використовує людина: косить траву, випасає худобу. У іншому разі такі луки заростають лісом.

Така велика роль злаків у рослинному покриві Землі пояснюється тим, що вони добре пристосовані до відчуження рослинної маси і швидко відростають після цього (тобто мають високу отавність). Через це формування євразійських степів та американських прерій сталося за участі копитних тварин – фітофагів, без яких і сьогодні ці суспільства існувати не можуть. У наш час цих диких фітофагів замінила домашня худоба, яка за великої кількості може нанести шкоди травостою, викликати його збіднення. 

Злаки відрізняються великою стійкістю до вогню, який являється звичайним явищем серед спекотних степів та саван.  Нарешті у злаків дуже цікава вигідна морфологія. Листя у них вузьке і розташоване під гострим кутом до сонячного проміння, що збільшує фото синтезуючу поверхню. Злаки активніше за інші трави можуть засвоювати елементи мінерального живлення. Це дозволяє їм домінувати у самих різних умовах – від річкових мілин до сухих пустель. 

Особливо високий фотосинтез у злаків природних пустель та саван. У середньому біологічна продуктивність таких суспільств виявляється у два рази вищою, ніж у посівів у тих самих умовах, і це без затрат на обробку грунту та добрива. Ось, наприклад, це поле дикого ковилю на мал. 4 чудово почуває себе без догляду людини і врожай, тобто насіння, дає такий, що будь - яка пшениця позаздрить.

Ковиль цвіте


Мал. 4 Ковиль цвіте.

Культурні сорти злакових

Хлібні злаки

Хліб та зерно, що використовується для його випічки – основа живлення людства. 

Зернове господарство – одна з перших галузей землеробства, але не сама перша, бо вирощування культурних рослин людство почало з бульбо кореневих рослин (картопля, буряк). Поява зерна злаків, як продукту,  що довго зберігається та концентрує в собі велику кількість калорій, було одним з самих сильних стимулів розвитку цивілізації. За довгу історію вирощування злаки дуже змінились. Землеробці завжди були зацікавлені в отриманні сортів, які відрізнялись би дружним розвитком та здатністю пригнічувати бур’яни. Однак, після того, як людина отримала можливість обробляти великі площі землі тракторами, вносити добрива та пестициди, напрямок селекції змінився. Сорти злаків почали відрізнятись все більшою високою врожайністю, але ставали все вибагливішими до забезпечення живленням та вологою та нестійкими до хвороб а також комахам – фітофагам. Вони мали низьку конкурентну здатність та легко витіснялись бур’яном.

У наш час поступово змінився напрям селекції. Людство повернулось до сортів, що дають помірно високий врожай та не потребують багато добрив і стійкі до шкідників.

А от у вирощування рису майже нічого не змінилось за тисячі років. На відео 1 ви можете побачити екзотичні рисові поля.


Відео 1. Рисові поля.

Основні злакові культури


Характеристика основних злакових культур:

1 Пшениця м’яка походить з Абиссинії, відома за п’ять тисяч років до н. е. У Європі культивується з кам’яного віку. Головна продовольча культура, розповсюджена по всьому світу. Має озимі та ярові форми.

2 Пшениця тверда – походить з Передньої Азії, одна з найдревніших культур, як і м’яка пшениця. Займає друге місце по розповсюдженню у світі, має озимі та ярові форми та високий вміст білків та клейковини. Подивіться відео 2, щоб краще уявити, як виглядає поле пшениці та як її збирають у наш час.


Відео 2 Так збирають пшеницю.

3 Жито посівне – походить з Малої Азії, культурні сорти виникли від бур’янопольового жита, зараз існує лише у культурі. У Європі відоме з Бронзового віку, вперше з’явилось на Україні за 2-3 тисячі років до н. е. Має озимі та ярові форми, причому озимі складають 99% всіх посівів. Жито – сама зимостійка культура.

4 Ячмінь культурний – походить з Абиссінії, відомий у культурі  десь 6 тисяч років. У Європі це одна з найдревніших зернових культур. Це сама швидко спіла  зернова культура серед усіх зернових. Вирощується круп’яна та кормова форми. У Європі переважають пивоварені ячмені.

5 Овес – походить з Китаю, вперше згадується у IV столітті до н. е. Культивується для отримання зерна, крупи, а також як кормова культура.

Кормові злакові


Мал. 5 Кормові злакові.

Крім хлібних злаків у господарстві людини дуже важливі кормові злаки, які висівають на трав’яних полях . Це – вівсяниця лугова, лисохвіст луговий, тимофіївка лугова та ін.  Деякі їх представники зображені на мал. 5. Придивіться уважніше і ви зрозумієте, що більшість з них бачили, наприклад, коли влаштовували пікнік на природі.


Відео 3. Обробка цукрового очерету.

Слід відмітити також цукровий очерет, плантації якого дають 2/3 світової продукції цукру. На відео 3 ви можете побачити, його первинну обробку.


Контролюючий блок

1 Чим відрізняються злакові від інших трав?
2 Чому злакові грають важливу роль у рослинному покриві Землі?
3 Як змінювались напрямки селекції злакових?
4 Які злаки, крім хлібних, важливі для людства?

Список літератури

1. Урок на тему: "Класс Однодольные" автор Луць И. И.
2. М.М. Мусієнко, П.С. Славний, П.Г. Балан, Біологія, 7 клас
3. Тимонин А.К. Ботаника. Том 4. Систематика высших растений. Книга 2    Учебник для студ. высш. учеб. заведений. Издательский центр "Академия". 2009. -- 352 с.
4. Ботаника.   Андреева И.И., Родман Л.С.   2 - е изд., перераб. и доп. - М.: КолосС, 2002. - 488 с.
5. Биология. Современная иллюстрированная энциклопедия   л. ред. Горкин А. П. - М.: Росмэн-Пресс, 2006. - 560 с. (Серия: Современная иллюстрированная энциклопедия.)
Відредаговано та надіслано Кравчук Я. 


Над уроком працювали
Луць І.І.
Кравчук Я.Л.
Бех О.П.
Вермульська Т.В.Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, а и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.

Предмети > Біологія > Біологія 7 клас