KNOWLEDGE HYPERMARKET


Розрізнення іменників в Д в і М в однини, що мають однакове закінчення. Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Українська мова>>Українська мова 4 клас. Повні уроки>> Українська мова: Розрізнення іменників в Д в і М в однини, що мають однакове закінчення.Повні уроки 


Розрізненяя іменників в Д.в. і М.в. однини, що мають однакове закінчення.

 Мета:

-     Повторити вивчене про іменник;
-     Вчитись  відмінювати іменники;
-     Вчитись розрізняти іменники  в Д.в. і М.в.;
-     Виховувати увагу, зосередженість, самостійність;
-     Привививати любов до рідної мови.

Тип уроку: Навчально-виховний

Хід уроку:

Іменники ІІ відміни, що позначають назви істот, у Д.в. й М.в. мають закінчення –ові, -еві, а після голосного та апострофа –ї
селу, полю, у гаї

Якщо у мовленні збігаються два іменники ІІ відміни в Д.в., або М.в. однини, то краще вживати їх з різними закінченнями, вони розрізняються за значенням і запитанням.
Дідові Павлу або діду Павлові, поету Шевченкові або поетові Шевченку

Shevchenko t25.jpg


Іменники в Д.в і М.в. можна розрізнити за наявністю чи відсутністю прийменників: у М.в. вони завжди вживаються з прийменником, у Д.в. – майже завжди без прийменників.

Прочитай текст. Зверни увагу на виділений іменник, що вжитий у різних відмінках.
Постав запитання  до виділеного слова в різних реченнях. До яких відмінків відноситься цей іменник.
Багато років писемне мовлення  слугувало людям для  передачі інформації. І тепер ми дуже довіряємо цій інформації, це радіо, телебачення, комп`ютер, телефон. Інформація від однієї людини до іншої передається швидко і зручно. Зараз ми можемо відправити листа не виходячи з власного будинку, можемо подзвонити по телефону і швидко отримати будь-яку інформацію.

Telefon t4.jpg


Визнач відмінок іменників у наступному вірші.
Молитва за маму
Прийми молитву, Господи, за маму.
Пошли здоров'я їй, любов і шану,
Щоб сум не полонив її серденька,
Бо краща в світі вона в мене ненька.(Л.Гридковець)

Cerkva t1.jpg

Завдання
За 10 хвилин письмово за абеткою перелічи якнайбільше назв предметів, які тебе оточують. Можна змагатися один з одним у кількості вправ.

Встанови логічний ланцюжок:
ліжко, сонечко, латаття, порося, яблуко, немовля;
диван, жук, мак, кіт, абрикос, хлопчик;
шафа, мураха, фіалка, коза, слива, дівчинка.

Maluk 2.jpg


Подані нижче іменники запиши в три стовпчики (чол.рід; жін.рід; сер.рід)
Бузок, поле, день, снігур, зима, птах, ліс, товстун, спинка, шапочка, пора, крило, край, осінь, серпень, корм, природа, північ, холоднеча, оселя, пташеня, кущ, сад, бузок, зернятко, весна, зграя, правда, галявина.

Познач рядок, у якому всі іменники у формі орудного відмінка однини мають закінчення -ею, (-єю):
а) межа, надія, перемога, робітниця;
б) тиша, площа, непосида, суддя;
в) вельможа, лівша, дружина, левиця;
г) п’ятниця, сестриця, сім’я, теща.

Прочитай текст та знайди в ньому іменники у З.в.
Український алфавіт – це сукупнісь літер, що розміщені в строго визначеному порядку. Виник він на основі кирилиці, що прийшла до Київської Русі з болгарських земель. Кирилиця – «прабабуся» нашої мови, одна з найдавніших систем  писемності слов`ян. Названа так була на честь Кирила, болгарського просвітителя та вченого, який разом зі своїм братом Мефодієм заснували слов`янську абетку. Протягом наступних століть (10-18 ст.) ця абетка видозмінювалась і згодом перетворилась на нашу сучасну мелодійну українську мову.

T1.jpg


Прочитай текст. Визнач відмінок виділених слів.
Стомлена ніч поступилася місцем гомінкому ранку. Природа повільно прокидалася від солодкого сну. Слізки-краплинки тьмяно поблискували на смарагдовому вбранні. В передсвітанковій млі задзвеніло повітря. Здавалось, казкове сяйво розлилося навкруги. Розсіялась незрима завіса вранішнього туману. Запанувала тиша. У природі з`явився піднесено урочистий настрій. Вона, немов скрипаль, готувалась до виконання своєї симфонії. Один помах диригентської палички – і чарівна мелодія життя заполонила все навкруги. Радісно сяйнула вона до небесної блакиті. Поля забуяли веселковими барвами, заіскрились самоцвітами росинок. Потягнулися від дерев-велетнів тіні-чарівниці. Чудернацько перепліталися вони, створивши загадковий візерунок. А жовтогарячий диск сонця викочувався з-за краю землі і піднімався все вище й вище.
Малиновий передзвін пташиних голосів вітав народження нового дня: «Дінь-дінь, день-день, наступає новий день!»


Добери до тексту заголовок. Визнач тему та ідею тексту.

Прочитай наступний текст та визнач відмінки всіх іменників у першому реченні.
Чудодійна травичка
Одного разу по дорозі в місто йшли дві дівчини-служанки - Ганна і Марія. Кожна з них несла на голові кошик з плодами. Ганна все зітхала та охкала, а Марія все жартувала і сміялася.
Під кінець Ганна й каже до Марії:
- Як ти можеш сміятися? Невже тобі не важко? Адже твій кошик набагато важчий від мого, та й сили в тебе небагато.
- Так, Ганно, - відповіла Марія, - просто в мене в кошику знаходиться чудодійна травичка; якщо її положити в кошик, вага ноші не відчувається.
- Як же називається твоя чудодійна травичка, скажи мені, будь ласка, - вигукнула Ганна, - позич мені цю травичку.
Марія засміялася і сказала:
- Дати тобі її я не можу, а якщо хочеш, то скажу, як вона називається. А називається вона - терпіння.


Познач рядок, у якому всі іменники у формі кличного відмінка мають закінчення -е:
а) Петро, воля, Ілля, Катря;
б) брат, Дніпро, батько, вулиця;
в) площа, осінь, рід, кінь;
г) Київ, вчитель, місяць, ведмідь.  

Склади текст на тему «Весна в степу».
Використовуй такі речення.
Непомітно прийшла весна-красна в гості до широкого степу. А там маки горять, неначе полум`я. Бездонне блакитне шатро неба над цією казкою. Різноманітні пахощі насичують тповітря.
Використовуй у тексті такі слова та словосполучення.
1.Зелень, квіти, вишина, хмари, горизонт, повітря, ковдра, пахощі, прохолода, голубінь, курликання, шатро, простір,   диво, повітря, жайворонок, куріпка, струмок, вітер, степ, озеро, океан, казка, сонце, поверхня.
2.Духмяний, пишний, блакитний, весняний, різноманітний, веселий, лагідний, бездонний, пухнастий, теплий, різнокольоровий, яскравий, величезний, запашний, безмежний, небесний, прекрасний, живий, квітучі, золотаві.
3.Прийшла, розстелила, дихнула, бризнули, виструнчились, здавалось, дзвенить, снують, посміхаються, пахнуть, приваблює, заметушились гуляє, пливуть, блищить, підморгує, сягає, ожило, насичують, чути, жевріє, захоплює, милується.
4.Непомітно, навкруги, особливо, гордо, лагідно, далеко, навесні, рано, хитрувато, навколо, вдалині.
5.Пишна зелень; веселий струмок; духмяні квіти; різноманітні пахощі; теплий вітер; безмежний простір; бездонне небо; квітучий степ.
6.Маки горять; сонечко посміхається; вітер гуляє; озерця приваблюють; прийшла весна; дихнула весна; виглядаю сон-трава.
7.Весна-красна; журавлики-веселики; земля-матінка.
8.Маки горять, неначе полум`я; видніються хмарки, неначе лебеді; зелень, наче килим; жайворонок, мов дзвіночок.    

Mak t19.jpg               

Vesna 1 t15.jpg


Відгадай загадки:
Голуба хустина,
Червоний клубок
По хустині качається,
Людям усміхається.

Розфарбоване коромисло
Через річку повисло.

Срібну скибку кавуна
Видно ввечері з вікна.
Подивися у вікно:
Що воно?


Біг зайчик попід лісок,
Сипав срібний  пісок.

Гарне, добре, ласкаве,
На всіх людей дивиться,
А людям на себе дивитися
Не дозволяє.

Удень по небу гуляє,
А ввечері на землю спати лягає.

Влітку чуємо, а взимку – ні.

Ліс, як у свинки,
Та колючі щетинки.


Слова для відгадок: їжак, грім, сонце, зорі та місяць, місяць, веселка, зорі.

Sonechko t15.jpg

Veselka t15.jpg

Завдання до теми:
1.Напиши текст (5-8 речень) на тему «Моя рідна мова».
2.Намалюй малюнок за темою «Ранок».
3.Перекажи оповідання «Чудодійна травичка».
4.Визнач відмінок  іменників гнізда, водою, малюки, жабами, гризунів.

Запитання до теми:
1.Що таке іменник?
2.На які питання відповідають іменники Д.в. і М.в.?
3.Як можна  визначити рід іменників?
4.Назви декілька іменників жіночого роду?
5.До якої частини мови належать предмети, що тебе оточують?

Список використаних джерел:
1.Бубнов М., Бубнов Ю. У пташиному царстві.-Видавничий центр Київського Свято-Троїцького Іонинського монастиря.-К., 2010.-63 с.
2.Вашуленко М.С.,Дубовик С.Г., Мельничайко О.І., Скуратівський Л.В;За наук.ред. М.С.Вашуленка. Рідна мова: Підруч. для 4 кл.-К.:Освіта, 2004.-Ч.1-128 с.
3.Каніщенко А.П.Опорні групи лексики для розвитку зв`язного мовлення.-К.:КІМО:РУТА, 2010.-96 с.
4.Країна знань: Довідник молодшого школяра/Авт.-упорядник Т.М.Огієнко, Н.А.Філіпова, Л.Ф.Богданова, Н.М.Кириченко.-Х.:Науково-методичний  центр, 2005.-208 с.
5.Прищепа К.С., Лук`яненко В.Г. Тематичний словник школяра.-К.:Гала, 2009.-336 с.
6. Урок на тему: «Розрізнення давального й місцевого відмінків іменників жіночого роду», Пашинської Л.П., вчителя  української мови та літератури Шепетівського НВК "Загальноосвітня школа – гімназія" Хмельницької обл. 

Відредаговано і надіслано Пучко Л.В.


----

Над уроком працювали

Пашинська Л.П.

Жолник Р.М.

Пучко Л.В.



Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.

Предмети > Українська мова > Українська мова 4 клас