Гіпермаркет Знань>>Біологія>>Біологія 8 клас. Повні уроки>>Біологія: Різноманітність ракоподібних.
Тема
Мета уроку
Задачі уроку
Хід урокуУзагальнення знань по класифікації класу Ракоподібні
Ці тварини належать до одних з найбільш численних на планеті. Описано приблизно 25 000 їх видів. Більшість ракоподібних - мешканці моря, але багато видів цього класу живуть також у прісних водах і на суші. Їх знаходили під льодом у полярних областях і в гарячих джерелах з температурою до 50 С, піднімали з глибин до 6 км і знімали з вершин дерев, де вони селяться у воді, що скупчується на гілках і листі. Сухопутні форми зустрічаються в Андах на висоті більше 4000 м над рівнем моря, а кілька видів сліпих ракоподібних мешкає в глибоких печерах і криницях. Паразитичні ракоподібні живуть на тілі або в тілі представників майже всіх інших класів тварин. Багато широко поширені форми незнайомі людям з-за своїх крихітних розмірів. З іншого боку, ракоподібні - Рекордсмени за розмірами серед тварин з зовнішнім скелетом: відстань між кігтями витягнутих в сторони середніх ніг гігантського японського краба досягає 3,6 м.
Економічне значення Ракоподібних в природній системі тваринного світу
Величезне значення для людини мають не тільки краби, омари та креветки, яких він безпосередньо вживає в їжу, а й численні дрібні форми, плаваючі на поверхні водойм у складі зоопланктону. Ці тварини, часто ледве помітні неозброєним оком, складають головну ланку харчового ланцюга, що пов'язує мікроскопічні планктонні водорості з рибами, китами та іншими великими промисловими тваринами. Без дрібних ракоподібних, що перетворюють рослинні клітини в легко засвоюваний тваринний корм, існування більшості представників водної фауни стало б практично неможливим. Ракоподібні - важливий об'єкт промислу, включаючи видобуток креветок, крабів, лангустів, лангустін, раків, омарів (лобстерів), різноманітних балянусів, включаючи морську качечку (або персебеса), який є найдорожчим з делікатесних ракоподібних. Переглянемо відео-матеріал про одного із представників класу ракоподібних – Краба радужного.
Відео 1. Краб-радужний.
Зокрема креветка – являє собою фільтратором у акваріумі, про що мі і переглянемо наступний відео-матеріал.
Відео 2. „Криветки – фільтратори у акваріумі”.
Шкідливі види
У той же час деякі види ракоподібних тим чи іншим способом наносять шкоду господарству чи здоров'ю людей. Морські жолуді й морські качечки заважають судноплавству, утворюючи на днищах суден потужні обростання. Свердлувальні форми, наприклад рак у дереві, проробляють ходи в дерев'яних портових спорудах та інших підводних спорудах. Деякі ракоподібні є в тропіках і на Далекому Сході переносниками хвороб людини, а інші, в тому числі певні краби, річкові раки, мокриці і щитні, шкодять рослинності, зокрема рисовим посівам, або розводимим морським видам.
Класифікація
Для сучасних ракоподібних зазвичай використовується наступна класифікаційна схема. Вони діляться на п'ять підкласів: 1. До зяброногих відносяться прісноводні форми (водяні блохи, щитні тощо) і що живуть в солоних озерах і лиманах артемія. 2. Ракушкові- це дрібні ракоподібні з округлим двостулковим панциром, що живуть головним чином на дні морів і озер. 3. Підклас веслоногих об'єднує морські планктонні (каланид та ін), прісноводні вільноживучі (циклопи і ін) форми і паразитичних карпоедов, або коропових вошей. 4. Вусоногі - це морські жолуді, морські качечки, деякі паразитичні форми. 5. До вищих раків відносяться краби, омари, лангусти, річкові раки, креветки, раки-богомоли, раки-шашелі, мокриці, водяні віслюки, бокоплави і багато інші форми.
Найбільш примітивні ракоподібні відносяться до підкласу зяброногих (Branchiopoda). Дафнії (Daphnia) є представниками загону листоногі, підряду ветвистоусих. Дафні, мешканців товщі води, часто називають водяними блохами, ймовірно, з-за дрібних розмірів і стрибкоподібного способу пересування. Тіло рачків до 6 мм довжиною, одягнене двостулковими раковиною, сплощеної з боків. На маленькій голові виділяється велике чорне пляма - око, а в туловищной відділі просвічує забитий їжею коричнево-зеленуватий кишечник.
Про те, як віглядає дафнія у природі переглянемо наступний відео-матеріал.
Відео 3. „Дафнія”.
Відео 4.„Босміна довгоноса”.
Як виглядають Веслоногі рачки – мі дізнаємось у наступному відео-фрагменті.
Відео 5. „Веслоногі ракоподібні (Copepoda)”
Ще частіше у прісних водах зустрічаються циклопи, названі так на честь одноокого героя давньогрецьких міфів. На голові цих рачків тільки одне око! У циклопа (Cyclops kolensis) антени короткі, дорослі самочки свої яйця носять у двох мішках з боків черевця. Самці утримують партнерок обома передніми петлеобразно вигнутими антенами. Відрізняються циклопи метушливим, що здаються безладним рухом. "Стрибають" вони часто й іноді перекидаються у воді. Швидке і хаотичний рух циклопів спрямоване на досягнення двох основних цілей: по-перше не попастися в пащу рибці, а по-друге встигнути схопити що-небудь їстівне. Циклопи аж ніяк не вегетаріанці. Якщо трапиться велика водорість, з'їдять і її, але вважають за краще вони все ж таки молодь своїх ветвистоусих і веслоногих сусідів та іншу водну дрібницю, наприклад, інфузорій і коловерток.
Під камінням в прибережжі найбільш звичайними мешканцями є еулімногамммаруси бородавчастий (Eulimnogammarus verrucosus) і блакитний (E. cyaneus). Перший має розміри 2-3 см, тіло темно-зелене з чорними поперечними смугами по задньому краю сегментів. Антени цього рачка несуть чорні та жовті кільця, очі дуже вузькі. Другий вид зустрічається у величезній кількості. Це дрібний бокоплав (1,1-1,5 см), що несе дуже густі щетинки на останніх чотирьох сегментах. Забарвлення тіла рачка брудно-блакитна, антени брудно-оранжеві.
Байкальський ендемік епішура (Epischura baicalensis) відноситься до числа самих численних представників зоопланктону озера, де вона живе цілий рік. Більша частина рачків влітку концентрується у верхніх горизонтах води. Саме епішури, що харчуються бактеріями і мікроскопічними водоростями, називають "біофільтром Байкалу". Понад 90% загальної чисельності і біомаси всього зоопланктону складає цей Рачок, самка якого має розміри всього 1,2-1,5 мм, а довжина самця складає близько 1 мм. Розвиток рачка триває від 3 до 6 місяців і супроводжується зміною кількох личинок.
Контролюючий блок № 11. Яке економічне значення ракоподібних? Список використаної літератури1. Урок на тему „Різноманітніть ракоповдбних” Іванова Антоніна Семенівна, вчитель біології ЗОШ № 18, м.Дніпропетровськ, Україна.
Іванова А. С. Ланова О.Д.
Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ. |
Авторські права | Privacy Policy |FAQ | Партнери | Контакти | Кейс-уроки
© Автор системы образования 7W и Гипермаркета Знаний - Владимир Спиваковский
При использовании материалов ресурса
ссылка на edufuture.biz обязательна (для интернет ресурсов -
гиперссылка).
edufuture.biz 2008-© Все права защищены.
Сайт edufuture.biz является порталом, в котором не предусмотрены темы политики, наркомании, алкоголизма, курения и других "взрослых" тем.
Ждем Ваши замечания и предложения на email:
По вопросам рекламы и спонсорства пишите на email: