KNOWLEDGE HYPERMARKET


Складносурядне речення, його будова і засоби зв'язку в ньому.

Гіпермаркет Знань>>Українська мова>>Українська мова 9 клас>> Українська мова: Складносурядне речення, його будова і засоби зв'язку в ньому.


Складносурядне речення, його будова і засоби зв'язку в ньому. Змістові відношення між частинами складносурядного речення.


Запам'ятаймо.

Складносурядним називається таке складне речення, частини якого зв'язані між собою сполучниками сурядності: Ще не було епохи для поетів, але були поети для епох (Л. Костенко).

Частини складносурядного речення рівноправні за змістом.


85. Спишіть. Доведіть, що записані речення складні. Випишіть сполучники, які зв'язують частини складних речень.

1. Після довгої тиші раптом зірвалася велика буря, а тоді пішов дощ (Є. Чикаленко). 2. У безсніжну зиму та весною цілинний степ зеленів, як рута, а вже в червні ставав бурим, аж жовтим, наче піщана пустиня (Є. Чикаленко). 3. Старник весною випалювали, бо гострі остюки з ковили набиваються вівцям у вовну і навіть ранять тіло (Є. Чикаленко). 4. Під час лютих осінніх штормів на Чаїному знаходять собі пристановище рибалки, а з весни узбережні пасічники вивозять туди свої пасіки (О. Гончар). 5. Сині потоки лилися, і Ташань кипіла під вітром (Г. Тютюнник). 6. Реве Дніпро, й лани широкополі медами пахнуть, колосом шумлять (М. Зеров).


Пригадаймо.

Сполучники сурядності поділяються на а) єднальні: і(й), та (у значенні і), і...і, ні...ні, як...так і, ще й, не тільки...а й, також, причому, притому

б) протиставні: а, але, та (у значенні але), однак, зате, проте

в) розділові: або, чи, або...або, чи...чи, то...то, хоч...хоч, чи то...чи то, не то...не то.


Запам’ятай.

86. Складіть і запишіть 5-7 складних речень, частини яких з'єднані розділовими сполучниками.

Між частинами складносурядного речення встановлюються різні змістові відношення. Засобами вираження цих відношень сполучники, інтонація, зміст частин складного речення.


Змістові відношення між частинами складносурядного речення:


Єднальні сполучники передають

- одночасність дій (Спинив коня, і вдарив кінь копитом у нетерпінні (М. Рильський))

- послідовність дій або станів (Пройшла гроза, і ніч промчала, і знову день шумить кругом (М. Рильський))

- причиново-наслідкову залежність між діями, станами (Блиснуло враз — і вдарив грім (Б. Грінченко))

- перелік дій, явищ (наперед не треба ворожити, і за минулим плакати не варт(Л. Костенко)).

Протиставні сполучники передають

- протиставлення дій, явищ (Усе іде, але не все минає над берегами вічної ріки (Л. Костенко))

- зіставлення дій, явищ (Тече Дніпро попід зелені гори, а на вершинах Київ мерехтить (Д. Павличко))

Розділові сполучники передають

- чергування явищ, дій (То вітерець дихне, то коник в житі засюрчить...(Л. Глібов))

- взаємовиключення явищ, дій (Або ми ціною життя здобудемо волю, або ми залишимось жити на колінах (П. Загребельний))


87. Прочитайте. Випишіть складносурядні речення. Визначте змістові відношення між частинами виписаних речень.


Волонтерський рух

Раніше волонтерами в деяких європейських країнах називали людей, які добровільно йшли на військову службу. З латинської це
слово буквально перекладається як «доброволець». Сьогодні волонтери надають безоплатну допомогу тільки за власним бажанням усім тим, хто потребує їхньої підтримки.
Одні волонтери організовують дозвілля молоді, пропагують здоровий спосіб життя, допомагають подолати негативні явища в і молодіжному середовищі, а інші працюють у таборах біженців, доглядають за інвалідами, людьми похилого віку. Скрізь у світі є такі проблеми, як бідність, насильство, наркотична залежність, ВІЛ/СНІД, забруднення навколишнього середовища, і добровільні помічники використовують свій досвід, знання, уміння й особисті контакти для подолання цих бід.
Волонтерський рух підтримують не лише громадські організації. Держава також надає волонтерам певну допомогу. Так, в Україні 2006 року було вперше проведено Всеукраїнський конгрес «Волонтер року», причому головна його мета — долучити до волонтерського руху якомога більше молоді. Адже сьогодні в нашій державі зароджується суспільство, яке має базуватися на принципах свободи, творчості та гуманізму.


88. Розгадайте ребуси (а-є), запишіть відповіді. Доповніть ними подані нижче словосполучення, що позначають риси, притаманні волонтерам. Запишіть словосполучення в стовпчик.

... за своє рішення та вчинки;... погляд на життя;... і співчуття до скривджених долею; ... прав дитини; ... на перемогу; ... бути потріб¬ним людям;... спосіб життя;... спілкування.


89. І. Прочитайте текст. Стисло перекажіть його (усно), використовуючи якомога більше складносурядних речень з різними сполучниками та різними змістовими відношеннями між частинами складних речень.

Футбольні фанати... Сьогодні без них важко уявити футбольний матч. Завжди невгамовні, вони заповнюють найдешевші сектори стадіону і з усіх сил намагаються підтримати свою команду.
Футбольний рух фанатів дуже різний, і ставлення до нього теж неоднозначне. Похід на футбольний матч, де чимало фанатів, може мати не передбачувані наслідки. Більшість футбольних уболівальників — це люди, які просто обожнюють спорт, але є й інші...
Хтось вивчає історію своєї улюбленої команди, спортивну статистику, цікавиться новими методиками тренувань, а для когось головне — протистояти вболівальникам команд-суперників. Це протистояння часто виливається в агресивні дії, а від того програє власне футбол.
Футбольний рух фанатів має глобальний характер. Найагресивнішими пішими вважають англійських футбольних хуліганів. Прикро, коли спортивні події супроводжуються бійками, а іноді — навіть загибеллю людей. Потерпають від такого перебігу подій і команди. Керівництво футбольних ліг іноді змушене вдаватися до дискваліфікації футбольних команд за хуліганські вчинки їхніх фанатів.
Футбол — гра емоційна, і вона закономірно пов'язана з бурхливим виявом почуттів. Захоплення, радість, розчарування, обурення, відчуття щастя перемоги та невтішні сльози поразки... А звідки годі агресія? Звідки стільки ненависті, адже здебільшого у фангрупах молоді хлопці й дівчата віком від 14 років? Чи потрібна така підтримка футболістам?


ІІ. Напишіть творче продовження тексту, давши відповіді на запитання, поставлені в останніх реченнях.


Із бабусиної скрині і не тільки.

90. І. Прочитайте текст, розподіливши між собою репліки.


Їхати зайцем — їхати в громадському транспорті без квитка.

Синонімічні висловлювання: не платити за проїзд; їхати без проїзного документа; порушувати правила користування громадським транспортом.


Ярослава. Бабусю, тобі коли-небудь доводилося їхати зайцем?

Дмитро. Бабуся й зараз їздить зайцем, вона ж квитка не бере.

Бабуся. Але я маю пенсійне посвідчення, і воно замінює квиток. Я їду безплатно в громадському транспорті, але в міжміському, та й у маршрутці, звичайно, квиток купую.

Ярослава. Та я це знаю, але мені цікаво, чому це на зайця, а не на якусь іншу тварину випала «слава» пасажира без квитка.

Дмитро. Бо заєць швидко може втекти від контролера.

Ярослава. Швидко бігає не тільки заєць.

Бабуся. Заєць не тільки швидкий...

Дмитро. Він і полохливий...

Бабуся. І що ж, по-вашому, у характері й поведінці пасажирів-зайців переважає — полохливість чи моторність? А може, якась інша риса? Ярослава. Мабуть, полохливість. Той, хто не має квитка, весь час тремтить, він боїться, що прийде контролер.

Дмитро. Ти ніколи не бачила, як вискакують з автобуса чи тролейбуса «зайці»?

Ярослава. То «зайцями» можуть бути тільки молоді й моторні...

Бабуся. У житті всякого буває. Забула, наприклад, людина гаманець, а їй їхати треба. Вона може попросити вибачення в кондуктора, і їй дозволять їхати без квитка. А в інших випадках — це порушення, за яке штрафують. До речі, ви знаєте, коли з'явився вислів їхати зайцем? Дмитро. Коли їздили на возах, тоді «зайців», мабуть, не було.

Ярослава. Зате є вислів: «З чужого воза хоч посеред калюжі злазь».

Бабуся. Ну це вже інший сюжет. Зайцями колись у Франції називали особливих пасажирів і товари; їх перевозили кучери в поштово-пасажирських каретах таємно від своїх хазяїв.

Дмитро. Це як контрабанду.

Ярослава. Ото вже тремтіли й пасажир, і кучер!

Бабуся. Бачите, змінюються часи, країни, засоби пересування, а «зайці», на жаль, не переводяться.


ІІ. Випишіть складносурядні речення. Поясніть, якими засобами зв'язані частини цих речень.


ІІІ. Виберіть із синонімічних висловів, поданих до фразеологізму їхати зайцем, той, що властивий офіційно-діловому стилю. Складіть із вибраним висловом речення.


91. Спишіть. Укажіть, які змістові відношення існують між частинами кожного зі складносурядних речень.

1. Дорога ніби летить, і це ніби летить самий час (О. Гончар). 2. На Сірій скелі мак цвіте, і вітер злий його гойдає, і пил на цвіт його мете, і лист без жалю обриває (Олександр Олесь). 3. Уже останній коник степовий затих, і вітер ліг на луках спати (Олександр Олесь). 4. Ніч колихала так ласкаво, — проте не спалося ніяк (М. Рильський). 5. Без гучних прожив він декларацій, а в душі поезія цвіла (М. Рильський). 6. П'янкий соковитий дух ішов від живої розпареної землі; а високо над вигоном уже перелітали на північ ключами птиці, дзвінкоголосі, чуйні, весняні (О. Гончар). 7. Літа ніколи не повертаються до людини, а людина завжди повертається до своїх літ (М. Стельмах). 8. На столі лежать зошитки малі, і роботи час проганяє втому (А. Малишко). 9. То іволга у пісні їх [шпаків] дзвенить, то хлопчик, друзів кличучи, Свистить, то колесо немазане скрипить (М. Рильський).


Вчимося читати

Важливо вміти правильно утворювати назви людей за місцем проживання або національністю.

Баку — бакинці, бакинець, бакинка.

Бельгія — бельгієць, бельгійка.

Греція — грек, грекиня.

Івано-Франківськ — іванофранківець, іванофранківка.

Ізраїль — ізраїльтянин, ізраїльтянка.

Канів — канівець, канівка.

Китай — китаєць, китаянка.

Румунія — румун, румунка.

Сибір — сибіряк, сибірячка.

Слобожанщина — слобожанин, слобожанка.

Тбілісі — тбілісець, тбіліска.


92. Від назв міст — обласних центрів України утворіть назви мешканців цих міст.


Готуємося до диктанту — повторюємо орфографію

93. Пригадайте орфограму «Написання префікса з- (зі-, с-)». Виконайте тестове завдання.

В усіх словах якого рядка потрібно писати префікс з-?

А (з, с)шиток, (з, с)кроїти, (з, с)заду

Б (з, с) формувати, (з, с)ліпити, (з, с)подні

В (з, с)трощити, (з, с)мастити, (з, с)разу

Г (з, с)вузити, (з, с)рубати, (з, с)орати

Ґ (з, с)тримати, (з, с)малку, (з, с)нівечити


94. Запишіть, знявши риску і розкривши дужки.

Бе(з, с)сніжна, пі(сч, щ)ана, наві(д, т)ь, в(о, а)лонтер, біж(е, и)н-ці, грома(дськ, цьк)і органі(з, с)ації, (В, в)сеукраїнський кон-кур(з, с), най/д(е, и)шевші с(и, е)ктори, фан/рух, мікро/район, сп(и, е)ціальна с(и, е)мволіка, атр(е, и)бутика, фан/гру(п, пп)а, з/за, агре(сс, с)ія, д(и, е)кламація, па(с, сс)ажири/зайці, Ізра(ї, і)ль.


Українська мова. 9 клас. Єрмоленко С.Я., Сичова В.Т.


Онлайн бібліотека з підручниками і книгами з української мови, плани-конспекти уроків по всім предметам, завдання з української мови 9 класу

Зміст уроку
1236084776 kr.jpg конспект уроку і опорний каркас                      
1236084776 kr.jpg презентація уроку 
1236084776 kr.jpg акселеративні методи та інтерактивні технології
1236084776 kr.jpg закриті вправи (тільки для використання вчителями)
1236084776 kr.jpg оцінювання 

Практика
1236084776 kr.jpg задачі та вправи,самоперевірка 
1236084776 kr.jpg практикуми, лабораторні, кейси
1236084776 kr.jpg рівень складності задач: звичайний, високий, олімпійський
1236084776 kr.jpg домашнє завдання 

Ілюстрації
1236084776 kr.jpg ілюстрації: відеокліпи, аудіо, фотографії, графіки, таблиці, комікси, мультимедіа
1236084776 kr.jpg реферати
1236084776 kr.jpg фішки для допитливих
1236084776 kr.jpg шпаргалки
1236084776 kr.jpg гумор, притчі, приколи, приказки, кросворди, цитати

Доповнення
1236084776 kr.jpg зовнішнє незалежне тестування (ЗНТ)
1236084776 kr.jpg підручники основні і допоміжні 
1236084776 kr.jpg тематичні свята, девізи 
1236084776 kr.jpg статті 
1236084776 kr.jpg національні особливості
1236084776 kr.jpg словник термінів                          
1236084776 kr.jpg інше 

Тільки для вчителів
1236084776 kr.jpg ідеальні уроки 
1236084776 kr.jpg календарний план на рік 
1236084776 kr.jpg методичні рекомендації 
1236084776 kr.jpg програми
1236084776 kr.jpg обговорення



Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.

Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.