KNOWLEDGE HYPERMARKET


Східний похід Александра Македонського. Перебіг Східного походу, основні битви. Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Історія всесвітня>>Всесвітня історія 6 клас. Повні уроки>> Всесвітня історія: Східний похід Александра Македонського. Перебіг Східного походу, основні битви. Повні уроки

Содержание

Темa уpоку

  • Східний похід Александра Македонського. Перебіг Східного походу, основні битви.

Метa уpоку

  • нaбуття учнями нових знaнь.

Зaвдaння уpоку

  • pозповiсти учням пpо появу на світовій арені видатного полководця Олександра Македонського.
  • Ознайомити школярів з основними битвами Македонського.
  • Пояснити причини могутності Македонської держави.

Тип уpоку

  • зaсвоєння нових знaнь.

Хiд уpоку

ПОХІД У ПЕРСІЮ. Після смерті батька Александр продовжував його політику. Він пішов війною на Персію. Його велика армія складалася з греків і македонців. Усіх об'єднувала ідея священної війни та помсти персам за розорення Греції під час греко-перських воєн. У 334 р. до н. е. Александр переправився через протоку Геллеспонт, між Європою та Азією, й опинився на землях Перського царства. Міста одне за одним здавалися полководцеві. Ніщо не могло його спинити. Назустріч Александру рушив перський цар Дарій III з величезною армією. Біля міста Ісси відбулася битва (333 р. до н. е.), в якій перемогли македоняни. Александр захопив у полон матір, жінку і двох дочок Дарія, забрав його колісницю, розкішний намет, обладунок, багато золота й срібла. Сам Дарій ледве врятувався втечею.

ЗАВОЮВАННЯ ХАНААНСЬКИХ ЗЕМЕЛЬ. Після перемоги в битві біля Ісси Александр завоював Сирію, Фінікію та Палестину. Не підкорилося йому лише багате фінікійське місто Tip. Частина міста була розташована на острові. Александр наказав насипати в морі греблю, щоб з'єднати Tip з берегом, і цією греблею доставив до стін міста стінобитні машини — тарани. Через півроку Александр захопив Tip. Половину жителів він продав у рабство, а половину звелів жорстоко стратити — розіп'ясти на хрестах.

ЗАВОЮВАННЯ ЄГИПТУ. Після цього армія Александра рушила на Єгипет. Єгиптяни не любили персів і тому радо вітали македонян як своїх визволителів. Цілий рік армія відпочивала в Єгипті й готувалася до наступних походів. За цей час за наказом Александра в дельті Нілу було збудовано місто Александрію. Нині Александрія Єгипетська — одне з найкрасивіших і найбагатших міст світу.

Єгипетські жерці оголосили Александра сином бога Аммона. Відтоді характер полководця почав псуватися, він загордився і забажав, щоб йому поклонялися як богу. Для греків і македонців це було незвично.

Завдання: покжіть на карті місця битв Александра Македонського.

держава александра македонського


ІСТОРИК ПЛУТАРХ ПРО ВЕЛИКОДУШНІСТЬ АЛЕКСАНДРА

Александр знищив близько 110 тисяч ворогів і здобув блискучу перемогу. Але він не зміг захопити Дарія. Проте він не позбавив сім'ю Дарія почестей, що їх вона мала раніше, і навіть збільшив ко-I шти на її утримання. Найбільш царственим і прекрасним благодіянням Александра було те, що цим шляхетним і скромним жінкам не довелося в полоні ні чути, ні боятися нічого такого, що могло б їх збезчестити. Жінка Дарія була найвродливішою з усіх цариць, так само як і Дарій був найкращим серед чоловіків. Доньки їхні були схожі на батьків.


БИТВА ПРИ ГАВГАМЕЛАХ. З Єгипту македонська армія пішла до Месопотамії. Неподалік від річки Тигр, біля села Гавгамели, відбулася вирішальна битва македонян з персами. Коли дві армії зблизилися, настав вечір. Дарій III боявся несподіваного нападу. Тому він наказав своїм воїнам вишикуватись на полі й не спати.

перські колісниці

александр маяковський

Александр зробив інакше. Він дав можливість своїм воїнам виспатися й підготуватися до битви. Його полководці, налякані великими силами персів, пропонували напасти на них уночі, та Александр гордо відповів: «Я не краду перемог!». З цими словами він зайшов у свій намет, ліг і спокійно заснув.

Вранці розпочалася битва. Перси, змучені безсонною ніччю, ледве трималися на ногах від утоми. Проте їх було більше, ніж македонян. Крім того, Дарій виставив на полі битви колісниці з прикріпленими до коліс та дишел гострими косами, що косили противника. Але македонські лучники перестріляли візничих, а потім розступилися і пропустили коней з колісницями. Александр пробився до самого центра перського війська — туди, де був Дарій. Дарій так злякався, що покинув військо і втік далеко в степи. Невдовзі він загинув від рук персів.

АЛЕКСАНДР У ПЕРСІЇ. Після битви при Гавгамелах Александру вже легше було завоювати найголовніші перські міста — Вавилон, Сузи, Персеполь.

У Персеполі були розкішний царський палац і гробниці перських царів. Александр захопив незліченні скарби. Для того щоб їх вивезти з підвалів палацу, знадобилося 10 тис. пар мулів і 5 тис. верблюдів. Усього було взято кілька тисяч тонн золота й срібла. Після цього Александр своїми руками підпалив палац. За кілька годин від нього залишилися тільки попіл і руїни. Було знищено чудові твори мистецтва, створені не одним поколінням людей.

битва александра і дарія

З БІОГРАФІЇ АЛЕКСАНДРА МАКЕДОНСЬКОГО. Під час походу в Середню Азію македонське військо йшло безводною пустелею. Нещадно пекло сонце, і воїни дуже хотіли пити. Та води ніде не було. По дорозі їм зустрівся караван, і погоничі налили царю в його шолом трохи води. Та коли цар побачив, як жадібно дивляться на нього воїни, він не став пити воду, а вилив її у пісок. Після цього випадку авторитет полководця зріс ще більше.

полководець на колісницях

ПОХІД В ІНДІЮ. Із Середньої Азії Александр пішов на Індію. Він мріяв дійти до «кінця світу». Македонські воїни перейшли через гірський хребет Гіндукуш і опинилися в Індії. Далі військо, стомлене походами, йти відмовилося. Повернувшись до Вавилона, який він зробив своєю столицею, Александр влаштував грандіозне весілля персіянок зі своїми воїнами. Він хотів об'єднати персів і греків в один народ. Сам він одружився з дочкою вбитого царя Дарія Статірою. В останні роки правління Александр перейняв багато перських звичаїв, які здавалися грекам і македонянам смішними й принизливими.

Цар сидів на троні в золотій короні та розкішному перському вбранні. Він вимагав, щоб його вважали богом і вклонялися йому до землі. (У греків не було звичаю вклонятися.)

Александр збирався в новий, африканський, похід. Але несподівано захворів і помер у віці тридцяти трьох років. Сталося це в 323 р. до н. е. у Вавилоні. Тіло Александра залили медом і поклали в золотий саркофаг.


ГОРДІЇВ ВУЗОЛ

У малоазійському місті Гордіон, у храмі, Александру показали колісницю, дишло якої було зав'язано дуже складним вузлом із кизилової кори. Кора затверділа від часу, і вузол розв'язати було не можливо. За легендою, цар Гордій, зав'язавши цей вузол, провістив,, що той, хто його розв'яже, стане володарем усієї Азії. Александр вихопив меча з піхов і розрубав вузол. Відтоді виник крилатий вислів «розрубати гордіїв вузол», тобто легко розв'язати складну проблему.


МОНАРХІЯ АЛЕКСАНДРА МАКЕДОНСЬКОГО. Внаслідок завоювань Александра утворилася величезна держава, що простягалася від Греції до річки Інд. Необмеженим володарем цієї держави була одна людина — сам Александр Македонський. Така форма правління називається монархією, від грецьких слів «монос» («сам, один») і «архо» («володарюю»).

На завойованих землях Александр свідомо прагнув поширити грецьку культуру і мову. Він запрошував греків переселятися в нові, збудовані для них, міста — такі, як Александрія Єгипетська. Александр заснував 20 міст і кожне назвав своїм ім'ям. У цих містах життя було організоване за грецьким зразком: стояли храми еллінським богам, діяли театри й бібліотеки. На основі грецької культури Александр мріяв створити нову світову державу, в якій панували б рівність усіх громадян, свобода, добробут.



Александр Македонський


Озеро, що знаходиться в Фанських горах Південного Тянь-Шаня. Розповідають, що на його березі зупинявся зі своїм військом Олександр Македонський, тому й назване водоймище на його честь (Іскандер – ім’я Александр, Куль – озеро).

Пеpевip себе

1. Чому Александррушив з армією на Персію?

2. Які східні країни підкорилися Александрові?

3. Які наслідки мала битва при Гавгамелах для персів?

4. Як закінчився похід на Індію?

Домaшнє зaвдaння:

1. Наведи приклади мудрості Александра як полководця.

2. Поясни причини невдачі персів у битві при Гавгамелах.

3. Чим поведінка Александра на завойованих землях відрізнялася від поведінки східних правителів (ассирійців, персів) і в чому була подібна до їхньої?

4. Які риси характеру Александра тобі подобаються, а які — ти засуджуєш?

5. Яку роль надавали прикметам, ворожінню, оракулам у давнину? Наведи приклади з параграфа.

Список викоpистaних джеpел:

1. Уpок нa тему «Олександр Македонський та його держава». Ковaлик В. О. – зaступник диpектоpa Новоaндpiївського нaвчaльно-виховного комплексу, с. Новоaндpiївкa Кipовогpaдськa облaсть.

2. О. I. Шaлaгiновa, Б. Б. Шaлaгiнов. Iстоpiя стapодaвнього свiту 6 клaс, 2009.

3. Охpедько О. Е. Всесвiтня iстоpiя. 6—7 клaси: Нестaндapтнi уpоки.— Х.: Вестa: Вид-во «Paнок», 2008. — 192 с. — (Бiблiотекa твоpчого вчителя).

4. historic.ru


Відpедаговано і надіслано Сичем Д. Д.



Над уpоком пpацювали

Ковалик В. О.
Сич Д. Д.



Поставить вопpос о совpеменном обpазовании, выpазить идею или pешить назpевшую пpоблему Вы можете на Обpазовательном фоpуме, где на междунаpодном уpовне собиpается обpазовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного пpеподавателя, но и сделаете весомый вклад в pазвитие школы будущего. Гильдия Лидеpов Обpазования откpывает двеpи для специалистов  высшего pанга и пpиглашает к сотpудничеству в напpавлении создания лучших в миpе школ.

Предмети > Всесвітня історія > Всесвітня історія 6 клас