KNOWLEDGE HYPERMARKET


Тема 18. Київська доба Михайла Грушевського

Гіпермаркет Знань>>Я і Україна>>Я і Україна 5 клас>>Я і Україна: Київська доба Михайла Грушевського

Київська доба Михайла Грушевського

Під прапором української революціїВоля!? Воля!? Сниться, може?
Друже! Брате! Говори! Що?
Народ! Солдати?! Боже! Бій...
червоні прапори!

Ці рядки записав у своєму щоденнику відомий український поет Олександр Олесь.

У цей час у Росії почалась революція. Згодом вона прийшла і на Україну. В березн 1917 р. утворився перший український парламент - Центральна Рада. її очолив відомий український історик та державний діяч Михайло Грушевський. Сучасники називали його Нестором української історії. Найвидатнішим твором вченого стала багатотомна "Історія України-Руси", яка налічувала дев'ять томів та понад 6000 сторінок.

У роки самодержавства видатного вченого переслідували. У Києві його навіть заарештували та відправили до Лук'янівської в'язниці. Жандарми ув'язнили Грушевсько-го в одиночній камері, забороняючи передавати йому книжки з волі. Згодом Грушевського хотіли вивезти до Сибіру, але за нього заступилися колеги російські історики. Коли почалась українська революція, Михайло Сергійович перебував у Москві, але відразу виїхав до рідного краю. Через революційні події доїхати до Києва було нелегко.

На шляху до Києва вагон, у якому Грушевський повертався на Батьківщину, загорівся, і він ледве врятувався. Усі його речі, книжки, цінні рукописи згоріли. У Києві його вітали бурхливими оваціями. Зустрічати великого українця прийшли цивільні та військові. Грушевського обрали головою Центральної Ради, і він одразу опинився у вирі політичних подій.

Кияни активно виступали на захист української незалежності. На Софійській площ постійно збиралися робітники, селяни, інтелігенція, військові.

Могутні демонстрації під синьо-жовтими прапорами зі співом шевченківського "Заповіту" проходили по Хрещатику. Це були по-справжньому незабутні дні.

Історик Микола Виговський описує їх так: "Йшли колони війська, робітників фабрик водів - уперше під національними прапорами".

Розповідають, що після рядів війська, робітників та інтелігенції підійшла група людей на чолі з професором М.Грушевським. Він щойно повернувся із заслання, де перебував більше двох років, весь посивілий. Із гущі демонстрантів залунало: "Михайло Грушевський! Слава йому!" Знову йдуть лави, спиняючись на короткий час, щоб проспівали "Ще не вмерла Україна", "Заповіт" та інші пісні... Всі скидають шапки...

Слова гімну полум'яніють на багатьох прапорах: "Хай живе Вільна Україна", "Душу, положимо за нашу свободу".

Перші засідання українського парламенту відбувались у великому напівкруглому будинку на вулиці Володимирській, де містився педагогічний музей. Під скляним куполом величної будівлі зачитувались історичні універсали Української Ради. У 1917 р. тут проголошувався автономний устрій України та Українська вільна республіка. А в січні 1918 р. лунали історичні слова про незалежність нашої держави: "Віднині Українська Народна Республіка стає самостійною, ні від кого незалежною, вільною, суверенною державою українського народу". Українські універсали будили національну свідомість, піднімали народ на боротьбу за волю, за Україну.
В ті буремні роки поет Борис Гомзин писав:

Великдень іде і б'є у дзвони,
І дзвони розпливаються червоні.   
Христос воскрес!   
Іде воскресла Воля!

Універсал - документ державної влади.

Крути.

Важкі випробування випали на долю молодої Української держави. У січні 1918 р. більшовики підняли в Києві повстання на заводі "Арсенал". Починалась страшна радянська війна, жорстока і безглузда. У Центральної Ради ще не було великого війська, щоб захистити місто від нападу.

Більшовики вели наступ на Київ. Біля містечка Крути зайняв оборону загін київських юнаків.

Багато з них ледве вміли стріляти, але їм вдалося відбити кілька шалених атак. Однак, сили були нерівні. Велика група молоді потрапила в полон і була розстріляна. Рішенням Центральної Ради тіла вояків було урочисто поховано на Аскольдовій могилі. їх жертовності і героїзму присвятив свої рядки поет Павло Тичина.

У кінці січня більшовики підійшли до Києва. Вони оточили місто й кілька днів обстрілювали його з гармат. Запальні снаряди вибухали на вулицях, падали на мирні будівлі і навіть влучили в міську лікарню. Кілька снарядів підпалили будинок Грушевського. У вогні згоріли рукописи та цінна бібліотека вченого. Щоб врятувати місто від повного знищення, кілька членів Київської думи переправилися через Дніпро і прийшли в штаб більшовиків, вимагаючи припинення вогню. Коротка пауза в боях дала можливість українській владі переїхати до Житомира. Більшовицькі частини вступили до Києва, де застосували тактику червоного терору проти українського населення. Три дні відбувалися грабежі, насильства і вбивства.

За роки громадянської війни Київ не раз буде захоплений завойовниками: німецьким та польським військом, арміями царського генерала Денікіна та іншими. Чужинці грабували місто, руйнували його традиції та духовні святині. Влітку 1920 р. у Києві надовго встановилася Радянська влада...

Майбутнє покоління борців за визволення відвоювали волю і незалежність України. У неповторних барвах серпня зустрічають Київ та кияни свято свободи, свято здобуття Україною незалежності. Пройдено величний шлях боротьби і перемог.

Здійснилася мрія Михайла Грушевського - Україна вільна! Йому не судилося дійти до мети, але справа його жива. Образ першого українського Президента увічнений памятником, на його честь названа одна із центральних вулиць Києва. Кияни ніколи забудуть того, хто так щиро любив Україну і присвятив їй своє життя. М. Грушевський залишив для сучасників незрівнянний приклад віри, коли в час надій і сподівань написав у своїх щоденниках: "Я хочу ... жити, щоб працювати, страждати і боротись із вами".

I
1.        Чому український народ високо шанує подвиг героїв Крут?
2.        Які твої враження після прочитання вірша Павла Тичини "Пам'яті тридцяти"?
3.        Хто такий Михайло Грушевський? Як ти розумієш слова про те, що він не тільки писав українську історію, а й творив її?
4.        Як здійснилися мрії Михайла Грушевського в сучасній Україні?
II
1.        Підготуй розповідь "1917 р. у Києві".
'
Бєлкіна Е.В., Бойко В.М., Васильєв О.О., Глазунова Л.М., Іванюк О.Л., Левітас Ф.Л., Паламарчук Л.Б., Тараненко М.Г., Труханов М.Г., Трухан О.Ф., Чанцев Н.І., Мій Київ: Історія.Культура.Георгафія, 5 клас

Вислано читачами з інтернет-сайту


Все для учителя та школярів на допомогу у підготовці до уроків я і Україна, електронні видання безкоштовно, онлайн уроки я і Україна, безкоштовно скачати реферати, домашнє завдання запитання і відповіді

Зміст уроку
1236084776 kr.jpg конспект уроку і опорний каркас           
1236084776 kr.jpg презентація уроку 
1236084776 kr.jpg акселеративні методи та інтерактивні технології
1236084776 kr.jpg закриті вправи (тільки для використання вчителями)
1236084776 kr.jpg оцінювання 

Практика
1236084776 kr.jpg задачі та вправи,самоперевірка 
1236084776 kr.jpg практикуми, лабораторні, кейси
1236084776 kr.jpg рівень складності задач: звичайний, високий, олімпійський
1236084776 kr.jpg домашнє завдання 

Ілюстрації
1236084776 kr.jpg ілюстрації: відеокліпи, аудіо, фотографії, графіки, таблиці, комікси, мультимедіа
1236084776 kr.jpg реферати
1236084776 kr.jpg фішки для допитливих
1236084776 kr.jpg шпаргалки
1236084776 kr.jpg гумор, притчі, приколи, приказки, кросворди, цитати

Доповнення
1236084776 kr.jpg зовнішнє незалежне тестування (ЗНТ)
1236084776 kr.jpg підручники основні і допоміжні 
1236084776 kr.jpg тематичні свята, девізи 
1236084776 kr.jpg статті 
1236084776 kr.jpg національні особливості
1236084776 kr.jpg словник термінів             
1236084776 kr.jpg інше 

Тільки для вчителів
1236084776 kr.jpg ідеальні уроки 
1236084776 kr.jpg календарний план на рік 
1236084776 kr.jpg методичні рекомендації 
1236084776 kr.jpg програми
1236084776 kr.jpg обговорення

Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.

Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.