KNOWLEDGE HYPERMARKET


Тема 2. Людське життя як найвища цінність у сучасному світі.

Гіпермаркет Знань>>Етика>>Етика 6 клас>>Людське життя як найвища цінність у сучасному світі.


У чому цінність життя
1. Чому людське життя є найвищою цінністю в сучасному світі.

2. Навіщо ми живемо.

3. Що таке духовна краса.

4. У чому виявляється сила людського духу.


Після цього уроку ви зможете:
-    пояснювати, у чому цінність людського життя;
-    розповідати про прояви духовної краси;
-    наводити приклади вчинків людей, сильних духом.
Поняття, які треба вміти застосовувати: сенс життя, внутрішній світ, духовна краса, сила духу, духовні потреб

Чи доводилось вам спостерігати літніх людей, розчарованих власним життям? Що, по-вашому, може бути причиною цього розчарування? Як, ви розумієте вислів «любити життя»?

І. Чому людське життя є найвищою
цінністю в сучасному світі
За багатовікову  історію людство пережило безліч потрясінь: війни,природні лиха, голод, хвороби, що супроводжувалися смертями багатьох людей. Особливо жорстоким було минуле 20 століття. Лише одна подія -    Друга світова війна (1939-1945) забрала життя понад 60 млн осіб, більш як 90 млн стали інвалідами. Ця моторошна цифра спонукає до роздумів: хіба можна світ, у якому гине стільки людей, уважати за добрий? Чому моральні правила, відомі тисячі років, виявилися безсилими проти різноманітних проявів зла?


Якщо добре поміркуєте, то самі зможете знайти відповіді на ці непрості запитання. Річ у тім, що мало знати правила моралі, потрібно чинити за ними й у великих справах, і в буденних дрібницях. Тож, переживши жорстокість і  несправедливість,  люди дедалі частіше замислюються, чи варто перекладати відповідальність за те, що коїться довкола, на інших. За останнє десятиліття в різних країнах світу моральнішими стали закони.  Визнаючи людське життя за найвищу цінність, сучасній світ прагне подолати бідність, голод та хвороби, від яких потерпає ще так  багато людей. Адже людське життя є тим добром, з яким й  можна реалізувати якесь інше добро. Отже, першою умовою пізнання гідності кожної особи є повага до її життя.

Прочитайте уривок з твору давньої української літератури «Повчання Володимира Мономаха» та поміркуйте. Яка головна думка поданих уривків? Що, на вашу думку, князь уважав за найвищі ЦІННОСТІ В ЖИТТІ ЛЮДИНИ?


З «Повчання Володимира Мономаха»
Найголовніше - убогих не забувайте, а по змозі годуйте подавайте милостиню сироті, і вдовицю оправдуйте самі, а не давайте сильним погубити людину. Ні правого, ні винуватого не вбивайте і не веліть убивати його. Якщо навіть заслуговуватиме смерті, і то не погубляйте жодної людини. Старих шануйте, як отця, а молодих - як братів. У домі своєму не лінуйтеся, а все помічайте. Не покладайтесь на тівуна, ні на отрока, щоб не насміхалися гості ваші ні з дому вашого, ні з обіду вашого. Куди не підете і де не станете, напійте і нагодуйте страждущого. А найбільше шинуйте гостя, звідки б він до вас не прийшов, чи простий чоловік, чи знатний чи посол. Якщо не можете пошанувати його дарами, то їжею і питвом: бо мимохідь прославлять чоловіка по всіх краях або добрім, або злим.


  • З якого сенсу в поданому уривку набуває настанова «Не вбивай»?
  • Чому лихе слово злі думки про когось є виявом лиходійства? Чи є людське життя цінністю для християн?


З нагірної проповіді Ісуса Христа (з Євангелія від Матвія)
Ви чули, що було давнім наказано:
Не вбивай, а хто вб'є, підпадає він судові.
А Я вам кажу, що кожен, хто гнівається на брата свого, підпадає вже судові.
А хто скаже на брата свого «ледащо», підпадає верховному судові,  а хто скаже «дурний», підпадає геєні огненній.
Тому, коли принесеш ти до жертовника свій дар, та тут і згадаєш, и брат твій щось має на тебе, запиши отут дар свій перед жертовником піди, примирись перше з братом своїм, і тоді повертайся, і принось свій дар.
Зі своїм супротивником швидко мирися, доки з ним на дорозі ще  ти, щоб тебе супротивник судді не віддав, а суддя, щоб прислужникові тебе не передав, і щоб тебе до в'язниці не вкинули.


2. Навіщо ми живемо
Що означає вислів «марнувати час»? Як ви вважаєте, хто більше встигає: той, хто поспішає, чи той, хто цінує час? Чому багато людей вважає, що, марнуючи час, ми марнуємо життя?


Напевно, вам доводилося чути настанову «Життя прожити –не поле перейти». У цьому крилатому вислові втілено одвічне питання про сенс життя. «Навіщо я живу?» - запитує себе людина, пригадуючи минуле або розмірковуючи про майбутнє, розчарувавшись чи зневірившись, або коли відчуває втому чи сумує... Більшість із вас, шановні шестикласники, щоб відповісти на це запитав замислиться над майбутнім. Це й зрозуміло у вашому віці. Проте чи так мало ви знаєте про життя, щоб лише мріяти про нього? Некваптеся відповідати.

Спершу заповніть таблицю, пригадавши всі свої плани та задуми, які не змогли втілити впродовж трьох останніх днів.
Мої щоденні заняття (за останні три дні)
Проаналізуйте таблицю за запитаннями.
- На що ви  витратили найбільше часу (відкинувши час на школу та сон ) ? Чи могли б ви робити ці справи швидше ?
- На що витратили найменше часу ? Як досягли такої моторності?
- Чи можете сказати про себе, що марнуєте час ?
- Чи хотіли б ви щось змінити ?  

                       
Вчені -філософи дійшли висноновку, що прийнятної для всіх відповіді на запиті «Навіщо ми живемо?» - не існує. Так само, як немає єдиного рецепта щастя. Для когось сенс життя полягає у власному щасті родини. Інші сенс життя вбачають у безкорисливому служінні загальному благу. Чимало й таких, хто всі думки та енергію спрямовує на досягнення добробуту або на сходження кар'ерними сходинками. Отже, кожна людина, обираючи собі мету, утверджується як особистість лише тоді, коли чинить відповідно до цієї мети. Втім, розмірковую про сенс життя , слід дослухатися до думок інших. Щоб не помилитися, варто співвідносити свої роздуми з моральними постановами. Ось деякі з них: «Багатійте добрими ділами», « Кожен одержить нагороду за свій труд», «Не будуйте дім свій на писку» , « Якою мірою міряєте, такою ж відміриться і вам». Дотримання цих правил допомагає уникати ситуацій, коли людина під тиском життєвих обставин починає оцінювати свої попередні вчинки як дріб'язкові або й, взагалі, як хибні, через що почувається вкрай розчарованою, спустошеною.

Прочитайте бувальщину. За допомогою уявного мікрофона обміняйтеся думками про те, у чому, по-вашому, вбачав сенс життя давньогрецький філософ Діоген.


Славнозвісній полководець Александр Македонський розмовляв з Діогеном коло його бочки і, захоплений відповідями мудреця, сказав:
 - Проси що хочеш!
 - Відійди трошки,-попросив Діоген полководця, - ти мені заступаєш сонце.


3. Що таке духовна краса
Уявить що ви довідалися через Інтернет про міжнародну акцію «Ми - діти планета Земля». Щоб узяти в ній участь, потрібно стисло й вичерпно розповісти про себе. Як ви гадаєте, яким характеристикам  варто віддати перевагу в такій розповіді? Чи зацікавила б організаторів проекту така інформація: «Склад: приблизно 28 кг кисню; 9 кг  вуглецю; 1,9 кг азоту; 700 г кальцію; 445 г фосфору;110 кг калію; 88 г натрію»? Річ у тому, що саме таким є енсом  життя люди замислювалися хімічний склад людини. Проте чи ці речовини визначають цінність кожного з  нас? Звісно, ні. Більшості з людей навіть на гадку не спадає оцінювати когось за такими ознаками.


В усі часи люди прагнуть осягнути людську душу, внутрішній світ, які визначають особистість кожного. Маючі лише зовнішні характеристики, ми не можемо твердити, що знаємо людину. Натомість часто трапляються випадки , коли люди стають друзями, спілкуючись листами, навіть не бачачи одне одного. Отже, саме внутрішня сутність людини визначає наше ставлення до неї: що багатшим є внутрішній світ людини, то досконалішою вона нам видаеться. У здатності творити добро, бути чуйними, милосердними й щирими люди споконвіку вбачали красу душі.
Життя людини, як будь-якої іншої живої істоти, можливе з, певних умов: аби бути здоровими, ми мусимо харчуватися, спати рятуватися від спеки чи холоду. Задоволення цих необхідних для життя умов називають фізичними потребами. Проте життя кожного з нас, як ви переконалися, має внутрішній вимір. Хтось не уявляє свого життя без читання книжок, для когось обов'язкової умовою є можливість здобувати нові знання, для когось -
творчість. Ми не уявляємо себе щасливими без спілкування з рідними друзями, без душевного тепла, яке дарує відчуття радості. Ці та багато інших потреб називають духовними потребами людини «Не хлібом єдиним житиме людина» - навчає Біблія, і ми повсякчас переконуємося, що духовна жага може бути дошкульнішою, ніж голод чи спрага.


Внутрішній світ - усе, пов'язане з людською душею, а саме: почуття, думки, бажання, прагнення, інтереси досвід тощо.


4. У чому виявляється сила людського духу
Прочитайте оповідання про долю української поетеси Лесі Українки. У чому, по - вашому, виявилася сила Лосиного духу? Яку людину називають сильною духом? Які якості, на вашу думку, притаманні сильній духом людини?
«Я в серці маю те, що не вмирає»

Пізно прокинувся осінній день. Блідим променем визирнув із-за сивого запинала й посипав на землю холодною мжичкою. Ні вітру, ні сонця. Тільки мряка. «Ранок такий, як вечір», - подумки зауважила дівчина й згорнула книжку. Через хворобу Лесі Українці доводилося багато подорожувати. Крим, Італія, Єгипет, Грузія…


«Море стелиться чорним важким оксамитом...» - як майстерний художник зауважує поетеса, знаходячи безліч нових відтінків морської стихії. Та ні сонце, ні море, ні екзотична природа не могли замінити Лесі Українці млистих поранків рідної землі, які кликали її, мов пташину з вирію:


І все-таки до тебе думка лине,

Мій занапащений, нещасний краю,

Як я тебе згадаю,

У грудях серце з туги, з жалю гине.


Ще з дитинства в Лесиній уяві жили Мавка й Перелесник, Русалка й Водяник, Марище й Доля, Той, що греблі рве й Лісовик. Якось, слухаючи казку про лісову дівчину Мавку, маленька Лариса Косач дивувалася: виявляється, лісові істоти не знають смерті; наче дерева, вони взимку засинають, а навесні - знову прокидаються.
-    Якби люди малу таку долю, - мріяла дівчинка.
-    Людям у житті дається велике випробування, - пояснювала мама. - Хто, як Мавка, пронесе іскру любові через усі перешкоди й зваби, не зміняє її ні на які коштовності, той отримає в нагороду те, що не вмирає. Але для цього людина мусить бути сильною.


Як часто потім дівчинка згадувала мамині слова. Яким же важким виявилося її випробування! Нестерпний біль, що запускає пазурі в саме серце... Та коли біль і відчай стискали горло й ось-ось мали впасти сльози, з'являлася Мавка, а з нею - усміх на блідому личку:
Як дитиною, бувало,
Упаду, собі на лихо,
Та хоч в серце біль доходив,
Я собі вставала тихо.
«Що, болить?» - мене питали,
Але я не признавалась -
Я була малою горда, -
Щоб не плакать, я сміялась.


Ціле життя, несучи в серці Мавчину пісню, складала Леся Українка вірші й мелодії, своєю поезією розширювала обрії українського слова, збагачувала рідну культуру, перекладаючи українською мовою найкращі твори світового письменства, прямувала разом з Мавкою на вершину слави -у безсмертя.


CONTRA SPEM SPERO!
Гетьте, думи, ви хмари осінні!
То ж тепера весна золота!
Чи то так у жалю, в голосінні
 Проминуть молодії літа?
Ні, я хочу крізь сльози сміятись,
Серед лиха співати пісні
Без надії таки сподіватись,
Жити хочу! Геть думи сумні!
Я на вбогім сумні перелозі
Буду барвисті квітки,
Буду сіять квітки, на морозі
Буду лить на них сльози гіркі.
І від сліз тих гарячих розтане
Та кора льодовая, міцна,
Може, квіти зійдуть і настане
Ще й для мене весела весна
Я на гору круту крем'яну
Буду камінь важкий підіймать
 І,несучи вагу ту страшную,
 В довгу, темную нічку невидну
Не стулю ні на хвильку очей,
Все шукатиму зірку провідну,
Ясну владарку темних ночей.
Так! я буду крізь сльози сміятись,
Серед лиха співати пісні,
Без надії таки сподіватись,
Буду жити! – Геть думи сумні!


Вислано читачами з інтернет-сайтів


Календарно-тематичний план згідно шкільної програми, вивчай етику безкоштовно, підручники онлайн

Зміст уроку
1236084776 kr.jpg конспект уроку і опорний каркас                      
1236084776 kr.jpg презентація уроку 
1236084776 kr.jpg акселеративні методи та інтерактивні технології
1236084776 kr.jpg закриті вправи (тільки для використання вчителями)
1236084776 kr.jpg оцінювання 

Практика
1236084776 kr.jpg задачі та вправи,самоперевірка 
1236084776 kr.jpg практикуми, лабораторні, кейси
1236084776 kr.jpg рівень складності задач: звичайний, високий, олімпійський
1236084776 kr.jpg домашнє завдання 

Ілюстрації
1236084776 kr.jpg ілюстрації: відеокліпи, аудіо, фотографії, графіки, таблиці, комікси, мультимедіа
1236084776 kr.jpg реферати
1236084776 kr.jpg фішки для допитливих
1236084776 kr.jpg шпаргалки
1236084776 kr.jpg гумор, притчі, приколи, приказки, кросворди, цитати

Доповнення
1236084776 kr.jpg зовнішнє незалежне тестування (ЗНТ)
1236084776 kr.jpg підручники основні і допоміжні 
1236084776 kr.jpg тематичні свята, девізи 
1236084776 kr.jpg статті 
1236084776 kr.jpg національні особливості
1236084776 kr.jpg словник термінів                          
1236084776 kr.jpg інше 

Тільки для вчителів
1236084776 kr.jpg ідеальні уроки 
1236084776 kr.jpg календарний план на рік 
1236084776 kr.jpg методичні рекомендації 
1236084776 kr.jpg програми
1236084776 kr.jpg обговорення

Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.

Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.