Гіпермаркет Знань>>Етика>>Етика 5 клас>>Що таке етикет особливих випадків
Богданко вже п'ять хвилин міцно тримав за руку першокласника та вмовляв перестати рюмсати. - Слухай, малий, хочеш киснути - кисни, але мовчки! Ну скажи, чому ти так рвешся наперед? Що ти там хочеш побачити? Адже й тут усе видно. Першачок уперто не відповідав, проте й плачу не припиняв. - Олесю, - звернувся до однокласниці Богдан, - спробуй-но ти вгамувати це ревисько. Вже свято закінчується, а ми так нічого й не почули через нього. Проте зусилля Олесі теж виявилися марними.
З амфітеатру, де розгорталося дійство, долинули останні акорди. Всі школярі плескали в долоні й щасливо усміхалися. Тільки Богдан з Олесею та заплаканий малюк, здається, не раділи на Святі останнього дзвоника. - Малий, уже все скінчилося, то хоч тепер скажи, чого так уперто ти рвався вперед? - дошукувався пояснень Богдан. - Там на сцені - моя сестричка, - крізь сльози проговорив малюк. -Хотів бути до неї ближче.
Завдання 1: • Хто винен у тому, що Богдан та Олеся не отримали задоволення від шкільного свята? • Чому ввічливість виявляється насамперед в уважному ставленні до інших та в готовності допомогти? • Що, по-вашому, більше заважало глядачам: намагання першокласника протиснутися поближче до сцени чи «виховні» заходи Богданка й Олесі?
1. Якою має бути поведінка під час урочистостей Ситуацію, у якій опинилися наші герої та малюк-першокласник, можна прокоментувати українським прислів'ям: «Пильнуй свого носа, а не чужого проса». Адже і в будні, і в свята ввічливість починається з кожного з нас. Щоб свято справило належне враження, а не закінчилося з'ясуванням, хто як себе поводив, слід пам'ятати, що святковий захід збирає зазвичай багато людей. Поважати їхній гарний настрій та бажання розважитися - основна вимога етикету.
Урочистості та святкування супроводжуються здебільшого видовищами, бенкетами, розвагами, співами та танцями. Збираючись на свято, потрібно ознайомитися з передбаченими заходами, уточнити, який одяг є бажаним. Так, у школі бувають свята, коли гості - учні обов'язково мають бути у святковій шкільній формі (День знань, День учителя, Свято останнього дзвоника). Бувають і такі урочистості, коли обов'язковими є карнавальні костюми (Новий рік) чи національне вбрання (Свято української мови, День матері).
Якщо ви знехтуєте святковим одягом, віддавши перевагу буденному, то розчаруєте своїх однокласників, а відтак - зіпсуєте їм святковий настрій. Саме тому правила етикету радять дотримуватися домовленості про вбрання. Важливою етикетною вимогою, яка стосується свят та урочистостей, є вимога бути пунктуальним. Украй неввічливо змушувати інших запрошених чекати на себе. Якщо ж свято загальношкільне, то своїм запізненням ви можете підвести клас.
За етикетом, організатори свята повинні подбати про листівки-запрошення, де має бути вказано дату урочистостей, час, адресу їх проведення. У запрошеннях часто наводять програму заходу.
Пунктуальний - точний у часі.
Завдання 2: Прочитайте текст листівки - запрошення на свято. Визначте, якими є її частини. Складіть листівку запрошення на святкування в класі Дня весняних іменинників.
Вельмишановні вчителі! Учнівська громадо! Шановні батьки! Запрошуємо всіх на святковий концерт з нагоди Дня вчителя, який відбудеться 1 жовтня о 14 годині в актовій залі школи. Одяг - святковий, вхід вільний - з усмішками та гарним настроєм. Будьте готові до жартів, розіграшів та сюрпризів. Оргкомітет.
Завдання 3: Пригадайте шкільні свята, що відбувалися впродовж цього навчального року. Порадьтеся та запропонуйте кілька свят для наступного року.
Завдання 4: Якщо свято відбувається як вечір танців, хлопцям не завадить знати, як ввічливо запросити дівчинку, а дівчаткам - як ввічливо відмовитися. Прочитайте наведені нижче поради та розіграйте їх у діалогах.
Щоб запросити на танець дівчину, яка жваво спілкується з подругами, вживають таких словесних формул: Дозволь (те) тебе (Вас) запросити на танець (якщо дівчина незнайома). Давай потанцюємо? (коли запрошують знайому).
Дівчинці годиться подякувати за запрошення й / або піти потанцювати, або делікатно відмовитися: «Даруй (те), але щось не хочеться танцювати під цю музику (Під час цього танцю вирішила перепочити; Пообіцяла цей танець іншому)».
Діставши відмову, хлопець має відійти вбік, у жодному разі не вдаючись до вмовлянь. Неввічливо також тягнути дівчину в танцювальне коло без її згоди.
Якщо ж дівчина погодилася на танець, хлопець повинен, потанцювавши, подякувати своїй партнерці й провести її на місце.
Етикет танців (уявіть, що є й такий!) вимагає від танцюристів подякувати один одному наприкінці танцю - нахилом голови та усмішкою.
Якою має бути ваша підготовка до відвідування свята? Сформулюйте декілька правил поведінки на загальношкільних святах.
2. Про що треба пам'ятати, відвідуючи громадські місця Доволі часто святкування й урочистості відбуваються в громадських місцях: у театрі чи концертній залі, на міському майдані тощо. Ви вже знаєте найзагальніші правила поведінки в таких місцях (якщо забули, поверніться на сторінки 28-36 підручника). У цій темі доречно проаналізувати таку не вельми приємну для споглядання ситуацію: вам, очевидно, доводилося бувати на центральній площі вашого міста чи містечка в день велелюдного свята - гуляння? Якщо так, то ви не могли не зауважити не тільки святкових оздоб: різноманітних прапорців, ліхтарів, кульок, -ай великої кількості бруду під ногами святкової юрби. Порожні пластикові пляшки та жерстяні банки від напоїв, обгортки від морозива, торбинки від чіпсів та горішків - це далеко не все, що «прикрашає» святкову вулицю надвечір після гуляння. Усі, хто кидає сміття повз сміттєві бачки, якби їх спитали, що треба зробити з непотребом, упевнено відповіли б відповідно до норм етикету. Чому ж ми не завжди чинимо так? Поміркуйте про це разом.
Не дуже звичним місцем проведення свята є бібліотека. Як це не дивно, проте саме бібліотека - найприйнятніше місце для урочистостей з нагоди ювілею знаного письменника чи популярного видавництва. У бібліотеці святкують День писемності чи День української мови, там відбуваються вечори поезії та зустрічі з відомими людьми.
Як поводитися в бібліотеці Свято в бібліотеці розраховане на невелику кількість гостей. Бібліотека - це дім мудрості, а мудрості пасує стриманість почуттів, поміркованість, зосередженість. Тому хоч свято годі уявити без веселощів та жартів, у приміщенні бібліотеки їх виявляють стримано.
Під час літературних вечорів часто звучить музика: перевагу віддають класичним чи народним творам у камерному, тобто призначеному для невеликого приміщення і нечисленної аудиторії, виконанні. Пам'ятайте, навіть якщо таку музику ви слухати не звикли, у жодному разі не можна заважати іншим.
Вельми неввічливо під час виконання музичного твору підвестися й вийти (ця порада стосується й відвідання театру, концертної зали, консерваторії). Потрібно дочекатися перерви (антракту).
Останнім часом не дивина, коли свято відбувається у великому магазині чи в торговельному центрі. Такі забави пов'язані здебільшого з рекламою. Розважаючись на такому заході, люди залишаються покупцями.
Як бути чемними покупцями
- Ніколи не торкайте речі на полицях, аби не забруднити чи не зіпсувати їх.
- Якщо збираєтеся щось придбати, зверніться до продавця чи консультанта, який відповість на всі ваші запитання.
- Відвідуючи магазин з батьками, пам'ятайте: дуже невихованими здаються діти, які канючать чи вередують, випрошуючи щось купити собі.
- Відвідувачам супермаркету варто пам'ятати, що не можна розгортати крам, доки не заплатите за нього. Не бажано розглядати чи приміряти покупки просто на вулиці.
- У магазинах є куточок покупця, де можна ознайомитися з правилами того чи того торговельного закладу. Якщо ви вже самостійний покупець, обов'язково перегляньте їх.
Завдання 5: Уявіть, що вас запрошено на спортивне свято, що відбувається на стадіоні- Сформулюйте правила поведінки під час такого дійства.
Презентація - офіційне представлення чогось нового, що тільки-но з'явилося.
Прочитайте уривок зі статті про презентацію книжки. Чи можна описану презентацію вважати святом? Що незвичного було в такому святкуванні?
На опівнічному Хрещатику вхід до книгарні «Мистецтво» виблискував і переливався. Він вирізнявся не тільки цим, а ще й купою дітлахів, яким нібито слід було вже давно бачити десятий сон. На якийсь час Хрещатик, 24 перетворився на Прівіт-драйв, 4, де й починається історія в книзі. Зацікавлених ставало дедалі більше, і вже перед початком вистави довелося продиратися крізь щільні ряди глядачів, яких налічувалося не менше тисячі...
Майже як у казці, велетень Геґрід прибув на мотоциклі зі сповитком у руках. Але в сповитку виявилося не дитятко, а щойно народжена в друкарні книга. Далі під невпинний задоволений лемент малечі з'явився і сам Гаррі Поттер, який навіть розмовляв українською мовою, щоправда, з помітним акцентом...
Після нагородження переможця конкурсу двійників Гаррі Поттера Сортувальний капелюх визначив перших покупців української версії книги... Найкращі Гарріні приятелі Рон та Герміона, а також усі присутні діти зняли чари із зачарованого входу до книгарні, і всі охочі змогли придбати собі першого українського «Гаррі Поттера». Разом з виданням покупці отримували ще й наклейку у вигляді шраму-блискавки, яка відрізняла Гаррі від інших дітей. Таким чином «А-БА-БА-ГА-ЛА-МАГА» надала всім охочим можливість побути тієї ночі чаклунами... Сформулюйте основні правила поведінки у громадських місцях.
3. Як улаштувати свято вдома чи в школі Кінець навчального року - гарний привід для свята. Кожен має нагоду порадіти своїм успіхам та успіхам друзів, обмінятися мріями про літні канікули, що не за горами. Нехай це свято буде для вас святом спілкування, адже ви так багато навчилися в цій царині. Радимо вам улаштувати таке свято на наступному уроці етики. Підготуйте й проведіть у класі свято, дотримуючись наведених нижче порад.
1. Визначте, яким буде зміст вашого свята: оберіть ігри й розваги, подумайте, хто буде ведучим, подбайте про частування («солодкий стіл»), порадьтеся, кого можна запросити на ваше свято.
2. Розподіліть ролі: хто готуватиме розваги (по 2 особи на гру); хто малюватиме та підписуватиме листівки-запрошення; хто накриватиме стіл; хто прикрашатиме клас; хто буде відповідальним за музичний супровід; хто зустрічатиме гостей; хто розставлятиме меблі.
3. У вас дуже багато ролей, проте перевірте, чи кожен має заняття до душі. Якщо хтось з вашого класу ще не визначився, придумайте, обов'язково зважаючи на його (її) бажання, доручення і йому (їй).
4. Придумайте малюнок для запрошення та складіть текст.
5. Порадьтеся з приводу меню, домовтеся, хто і що саме має принести до святкового столу.
6. Пригадайте умови ігор чи вправ, які хочете розіграти на святі.
7. Окрасою вашого свята можуть стати розіграні жартівливі ситуації, інсценовані байки, діалоги-мініатюри. Підготуйте в парах по одному такому номеру.
8. Влаштуйте на святі гру-забаву «Веселий іспит». Жеребкуванням визначте тих, хто складатиме іспит (це має бути пара). Завдання для іспиту «тягніть» з капелюха. Це можуть бути фанти із зазначеною етикетною ситуацією (приміром «Зустріч у маршрутці давніх знайомих», «Звернення до незнайомої людини з проханням пояснити, як пройти до залізничного вокзалу» тощо). Пари розігруватимуть її, імпровізуючи. Визначте, чия імпровізація була найпереконливішою.
Щоб гра відбувалася жвавіше, фанти з ситуаціями тримайте в секреті до самого свята.
Підсумовуючи, яким було свято, обміркуйте всім класом дум ку давнього мудреця: «Життя без свят нагадує довгу мандрівку без зупинок».
Що допомагає нам під час підготовки до власного свята? Якими є основні кроки такої підготовки?
4. Як робити та приймати подарунки На уроках етики вже йшлося про деякі правила гостинності. Згадували й про подарунки, чи гостинці. Варто зауважити, що традиція робити подарунки - дуже давня. Про неї є згадки в багатьох обрядових піснях, прислів'ях та приказках. І досі нживаними є, приміром, такі українські прислів'я: «Нумо їсти гостинець, щоб наш гість не старівся», «Дарованому коневі в зуби не заглядають», «З чужої торби хліба не жалують», «Вола дарують без ярма».
На основі наведених прислів'їв нескладно сформулювати деякі етичні правила, що стосуються подарунків. Так, перше прислів'я цілком узгоджується із сучасним етикетним правилом, яке рекомендує їстівні подарунки (солодощі, фрукти) одразу ставити на столі, пропонуючи всім гостям. Інші прислів'я засуджують жадібність до подарунків, прискіпливе їх оцінювання, виявлення невдоволення подарунком.
Усі правила етикету, що стосуються подарунків, можна об'єднати в три групи.
Окрема заувага стосується квітів. Це найтрадиційніший подарунок. Проте і з квітами бувають не вельми приємні ситуації. Даруючи квіти, пам'ятайте, що цей подарунок неймовірно тендітний! Тож якщо ви хочете потішити когось квітами, подбайте, щоб вони були свіжими. Візьміть до уваги також і те, що деякі дуже запашні квіти (конвалії, бузок, лілеї) можуть викликати головний біль, нудоту. Тож перш ніж дарувати їх, з'ясуйте, чи не завдадуть вони клопоту господареві.
Зовсім не обов'язково дарувати великі й дорогі букети. Зауважте, що, крім таких популярних квітів, як троянди, гвоздики чи жоржини, існує безліч інших - не менш привабливих, а часом і доречніших. Приміром, розмірковуючи, які квіти подарувати однокласниці, не кваптеся купувати троянди. Десятилітнім дівчаткам більше пасуватимуть фіалки, стокротки, дзвоники, волошки.
Пам'ятайте, що квіти дарують зазвичай без обгорток. Це правило не поширюється на декоровані букети, де обгортка - елемент оздоби. Останнім часом дехто віддає перевагу квітам у горщиках. Знавці етикету не заперечують проти такого подарунку, зауважуючи, однак, що бажано попередити господаря про свій намір, оскільки квітка в горщику потребує догляду.
Завдання 6: Намалюйте свою улюблену квітку та складіть невелику казкову розповідь про ті риси та якості, які уособлює для вас ця рослина. Розкажіть свою казку однокласникам.
Завдання 7: Прочитайте уривок з повісті казки Антуана де Сент-Екзюпері «Маленький принц». Які риси характеру були притаманні принцевій Троянді? Запишіть ці риси. Схарактеризуйте усно кожну з них. Оцініть Троянду з планети Маленького принца як добру чи лиху. Відповідь аргументуйте. Чому для дружби важливо правильно оцінювати людину? Чи можна твердити, що лише добрі люди варті дружби й любові?
На планеті Маленького принца завше росли звичайні прості квіти -вони мали нерясно пелюсток, місця займали мало й нікого не турбували. Вони розпускалися вранці в траві, а надвечір никли. А та квітка проклюнулась із насінини, занесеної невідомо звідки, і маленький принц викохував той пагінчик, такий неподібний до інших билинок. А що, як це якийсь різновид баобаба? Та кущик незабаром перестав рости, і на ньому виліз пуп'янок. Маленький принц ізроду не бачив ще гаких буйних пуп'янків і відчував, що от-от станеться якесь диво. Одначе квітка, схована у своїй зеленій світличці, ще не була готова, вона все чепурилася. Старанно добирала барви. Вона виряджалася поволі, приміряючи одну по одній пелюстки. Вона не хотіла виходити скуйовджена, як самосійний мак. Вона хотіла показатись у всій своїй пишноті. Авжеж, вона була така чепурушка! Таємниче вбирання тривало багато днів. Аж от якось уранці, тільки встало сонце, квітка розпустилась.Як дбайливо вона готувалася, стільки поралася, а нині, позіхаючи, сказала:
- Ох! Я ледве прокинулась!.. Даруйте мені... Я ще зовсім незачесана... Маленький принц не тямився од захвату: - Яка ви гарна! - Правда?-тихо озвалася квітка. - І народилась я разом із сонцем...
Маленький принц, звісно, здогадався, що красуня не надто скромна, зате вона була така прегарна! - Здається, пора снідати, - додала вона по хвилі. - Прошу, потурбуйтеся про мене... Збентежений маленький принц розшукав поливальницю й полив квітку.
Скоро з'ясувалося, що красуня гордовита й вередлива, і маленький принц попомучився з нею. Якось, мовлячи про свої чотири колючки, вона заявила йому: - Хай приходять хоч тигри пазуристі - не страшно! - На моїй планеті тигри не водяться, - відказав маленький принц, - а потім тигри не їдять трави. - Я не трава, - стиха кинула квітка. - О, пробачте... - Тигрів я не боюся, зате терпіти не можу протягів. У вас немає ширми?
«Не може терпіти протягів... для рослини кепсько, - подумав маленький принц. - 3 цією квіткою морока та й годі...» - Увечері накрийте мене ковпаком. У вас тут надто холодно. Дуже незатишна планета. Там, звідки я прибула... І затнулася. її занесло сюди ще зернинкою. Вона нічого не могла знати про інші світи. Хотіла так наївно збрехати і викрила себе. Красуня знітилася і кахикнула раз-другий - хай маленький принц відчує свою провину. - То де ж та ширма? - Я збирався саме по неї піти, але ж ви говорили до мене!
Тоді вона закахикала дужче - вирішила покарати його гризотами сумління. Отож маленький принц, хоч він і любив прегарну квітку, пройнявся якоюсь недовірою. Порожні необов'язкові слова він узяв близько до серця і відчув себе нещасливим.
- Чи завжди ви дотримуєтеся правил етикету приймаючи або вручаючи подарунки? Які з тих правил здаються вам найбільш важливими, чому?
- Якими є особливості поведінки під час спілкування з незнайомими людьми?
- Чому важливо дотримуватися норм етикету в різноманітних ситуаціях життя?
- Що варто пам'ятати, щоб подарунок справді був виявом поваги й доброзичливого ставлення до іншої людини?
1. Прочитайте уривок з казки Ігоря Калинця «Про Дівчинку і квіти». Як у творі пояснено назву квітів-незабудок? Чи можна, по-вашому, дарувати польові квіти? Які переваги й вади такого подарунка?
Про що розповіла незабудка Приїхала Дівчинка з великого міста в село до бабусі на весну, літо і навіть осінь. І тут вона полюбила Квіти, поливала їх літеплом, розпушувала землю, щоб корінці не позатерпали, полола бур'яни, які хотіли заслонити Квітам Сонце. І Квіти також полюбили Дівчинку, здалеку впізнавали її, махали привітно листям і посилали назустріч свої пахощі.
Та була в Дівчинки одна біда: вона плутала назви Квітів і різного зілля, а то й зовсім забувала, як вони називаються. Або візьме кошичок, щоб набрати малини, а вийде за ворота і думає, куди це зібралася, чи не по гриби. А вийде за село, то не знає, якою дорогою повертатися.
Квітам було шкода Дівчинки. От вони стали радитися, як їй допомогти. Тут якраз нагодилася Добра Чарівниця. Вона поцікавилася у Квітів, чи поливає їх Дівчинка, чи прополює, чи проганяє курей з грядки, чи милується ними. - Ще й як! - відповіли Квіти.
Дівчинка виглянула у вікно: коли в саду біля Квітів якась бабуся. Мабуть, втомилася. Винесла Дівчинка для незнайомої бабусі молока з коржиком. Випила Добра Чарівниця, відпочила ще трохи і подалася своєю дорогою дорогою, гадаючи, як допомогтй такій ласкавій і чемній дитині.
Пішла наша Дівчинка до лісу по суниці, навіть не в сам ліс, а на узлісся. Погналася за метеликом з дуже яскравим малюнком на крилах. Він сюди, він туди: то за кущ, то за дерево. Оглядається Дівчинка ліс, стежки попереплутувалися, хоч сядь та й плач. Сіла та й плаче: доведеться тут і заночувати. А вночі вовки з'їдять... Бризнули з очей дрібні сльози і покотилися в траву. А звідти раптом визирнули блідо-блакитні дрібні-предрібні квіточки. «Таких я ще не бачила», - подумала Дівчинка. «А, може, бачила і забула? Але чому вони гак швидко ростуть - просто на очах? То, напевно, чарівні квітки. А з чарівними і побалакати можна».
- Добридень вам, Квіточки! - привіталася Дівчинка. - Хто ви такі? - Ми Незабудки. - Які ви щасливі, - позаздрила Дівчинка. - А я Забудько. Пішла по суниці - забула глечик, забігла в ліс - забула, з якого боку ввійшла. Отак завжди. - А ми про тебе знаємо. Нас послала Добра Чарівниця на допомогу. Коли що схочеш пригадати, а не зможеш, то прокажи: «Незабудко-Незабудко, допоможи хутко!»
От котрась із нас почує тебе, де б ти не була, і допоможе у скруті. - То я зараз попрошу: «Незабудко-Незабудко, допоможи хутко стежину знайти з лісу». І чує Дівчинка, ніби хтось у вусі шепоче: «Ось стежка!» Глянула вона на квіти, а вони мовчать, ніби і не виростали на очах і не розмовляли щойно. Та все одно Дівчинка подякувала їм (дякувати, на диво, вона ніколи не забувала!) і побігла. З того часу Дівчинка рідко коли щось забуває.
2. Поміркуйте, з якими квітами можна пов'язати такі якості: Ніжність, пихатість, любов, беззахисність (вразливість), щирість, чистота, витривалість. Як ви гадаєте, чому «мова квітів» (тобто те, якого значення надають певній квітці, з якою рисою, якими почуттями її пов'язують) неоднакова в різних народів та в різний історичний час?
Етика. 5 клас. Оксана Данилевська; Олена Пометун
Надіслано читачами з інтернет-сайтів
Календарно-тематичне планування з етики 5 класу, завдання та відповіді школяру, курси учителю з етики 5 класу
Зміст уроку
конспект уроку і опорний каркас
презентація уроку
акселеративні методи та інтерактивні технології
закриті вправи (тільки для використання вчителями)
оцінювання
Практика
задачі та вправи,самоперевірка
практикуми, лабораторні, кейси
рівень складності задач: звичайний, високий, олімпійський
домашнє завдання
Ілюстрації
ілюстрації: відеокліпи, аудіо, фотографії, графіки, таблиці, комікси, мультимедіа
реферати
фішки для допитливих
шпаргалки
гумор, притчі, приколи, приказки, кросворди, цитати
Доповнення
зовнішнє незалежне тестування (ЗНТ)
підручники основні і допоміжні
тематичні свята, девізи
статті
національні особливості
словник термінів
інше
Тільки для вчителів
ідеальні уроки
календарний план на рік
методичні рекомендації
програми
обговорення
Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.
Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.
|