Гіпермаркет Знань>>Українська мова>>Українська мова 10 клас>>Українська мова: Словосполучення, речення
Словосполучення — це сполучення двох або кількох самостійних слів, пов'язаних одне з одним змістом і граматично. Як і слово, словосполучення називає певний предмет, ознаку чи дію, проте дає їм конкретнішу, точнішу назву. Якщо речення є одиницею повідомлення, служить засобом комунікації (спілкування), то словосполучення — це номінативна одиниця, одиниця називання, позначення. На відміну від речення словосполучення не виражає закінченої думки, виступаючи засобом спілкування лише через речення. Воно позбавлене основної ознаки речення — предикативності (присудковості). Тому сполучення підмета і присудка не слід вважати словосполученням: між підметом і присудком існують відношення, характерні для речення.
Словосполучення і речення (синтаксичні одиниці) Словосполучення Речення
Роль у мові Називає предмет, ознаку або дію Виражає закінчену думку
Будова Складається: 1) з головного і Має граматичну основу залежного слова — непоширене; 2) із кількох повнозначних слів — поширене
Вид За головним словом: іменні, дієслівні, За кількістю граматичних основ: прислівникові прості, складні Тип зв'язку Між словами: Між простими реченнями у складному: узгодження сурядний керування підрядний прилягання Функція Є будівельним матеріалом для Служить для спілкування речення
Прочитайте речення. Виділіть у них словосполучення. Складіть схеми словосполучень, визначте їхню будову і вид.
Пригадайте інші висловлювання видатних письменників, діячів науки і культури про національну самобутність української мови, її багатство і красу. 1. Ой, яка чудова українська мова! (О. Підсуха.)
2. Ти наше слово калинове, кохана українська мово! (Д. Білоус.)
3. Буду я навчатись мови золотої. (А. Малишко.)
4. Мова — це доля нашого народу. (О. Гончар.) 5. Патріотизм починається зі ставлення до своєї мови. (В. Русанівський.)
Напишіть твір-мініатюру за опорними словосполученнями. Рідка школа; вчитель української мови; уважно слухати; робота за підручником; виконання вправ; у кінці уроку; гарні оцінки; дзвінок на перерву.
Визначте типи синтаксичного зв'язку в словосполученнях і реченнях. Поясніть правопис виділених елів. I. Навчальний рік; старанно вчитися; слухати розповідь; дуже цікаво; здобувати знання; мої захоплення.
1. Колишеться м'ята, і тремтить далина, і доріг є багато, а Вітчизна одна. (В. Сосюра.)
2. Як парость виноградної лози, плекайте мову. (М. Рильський.)
3. Святковим здається вечір, коли тобі добре попрацювалося вдень. (О. Гончар.)
З'ясуйте, які пари слів є словосполученнями, а які - реченнями. Польові квіти; ростуть у полі; чудовий ранок; уранці прохолодно; чай — напій; чай у чашці; діти читають; читання книжки; жовте листя; жовтіє листя.
Випишіть із тексту словосполучення з зв'язком: 1) узгодження, 2) керування, 3) прилягання. Позначте головне слово. Вкажіть, чим виражене залежне слово. Земля! Це безглуздий чорний шматок, що лине безтямно в просторі. Навіщо? І люди теж чорні, вони теж шматки і собі метушаться без упину. Вони горді, опанували природу, вони творять мистецтво, будують хмарочоси, мріють про рай. Навіщо? Перед цим питанням блідне мистецтво, падають хмарочоси й розлітаються мрії. Навіщо? Це прекрасне питання для людини й землі!
(В. Підмогильний.)
Що вам відомо про життя і творчість Архипа Куїнджі? З якими полотнами художника ви знайомі? Пригадайте, що на них зображено. Складіть усну розповідь «Чарівний світ Куїнджі» за опорними словосполученнями. Живописець-пейзажист; художник-реаліст; широт? задуму; лаконічність живопису; ефект денного й нічного освітлення; декоративне чуття. «Забуте село», «Чумацький тракт», «Українська ніч», «Вечір на Україні», «Березовий гай», «Місячна ніч на Дніпрі», «Дніпро вранці».
Перекладіть словосполучення українською мовою. Порівняйте написання їх в українській та російській мовах. Скучать по другу; благодарить кого-то; оценка по языку; в семь часов; плыть по течению; к вашему сведе-нию; синий по цвету; в ста метрах; согласно приказу; билет по заказу; остановка по требованию; иметь в виду; обратиться по адресу; по окончании школы.
Знайдіть і виправте помилки. Поясніть правильність вимови і написання в українській мові. Підручник по літературі. Вчитися мові. Згідно розпорядження. Дякувати водія. В одинадцять годин. У ліс за грибами. Купити в розстрочку. Вниз по берегу річки. Вибачити товариша. Хворіти грипом. По законах природи.
Надіслано читачами з інтернет-сайтів
Конспекти уроків, шкільний план, відкритий урок з української мови, безкоштовні підручники, шкільний план, електронні видання української мови
акселеративні методи на уроці національні особливості
виділити головне в уроці - опорний каркас нічого собі уроки
відеокліпи нова система освіти
вправи на пошук інформації підручники основні допоміжні
гумор, притчі, приколи, приказки, цитати презентація уроку
додаткові доповнення реферати
домашнє завдання речовки та вікторизми
задачі та вправи (рішення та відповіді) риторичні питання від учнів
закриті вправи (тільки для використання вчителями) рівень складності звичайний І
знайди інформацію сам рівень складності високий ІІ
ідеальні уроки рівень складності олімпійський III
ілюстрації, графіки, таблиці самоперевірка
інтерактивні технології система оцінювання
календарний план на рік скласти пазл з різних частин інформації
кейси та практикуми словник термінів
комікси статті
коментарі та обговорення тематичні свята
конспект уроку тести
методичні рекомендації шпаргалка
навчальні програми що ще не відомо, не відкрито вченими
Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.
Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.
|