KNOWLEDGE HYPERMARKET


Тема 3. Чому моральні цінності називають життєвими орiєнтирами людини.
 
(1 промежуточная версия не показана)
Строка 1: Строка 1:
-
'''[[Гіпермаркет Знань - перший в світі!|Гіпермаркет Знань]]&gt;&gt;[[Етика|Етика]]&gt;&gt;[[Етика 6 клас|Етика 6 клас]]&gt;&gt;Етика: Чому моральні цінності називають життєвими орiєнтирами людини.'''<metakeywords>етика, 6 клас, урок, на Тему, Чому моральні цінності називають життєвими орiєнтирами людини.</metakeywords>  
+
'''[[Гіпермаркет Знань - перший в світі!|Гіпермаркет Знань]]&gt;&gt;[[Етика|Етика]]&gt;&gt;[[Етика 6 клас|Етика 6 клас]]&gt;&gt;Чому моральні цінності називають життєвими орiєнтирами людини.'''<metakeywords>етика, 6 клас, урок, на Тему, Чому моральні цінності називають життєвими орiєнтирами людини.</metakeywords>  
-
 
+
-
ЧОМУ МОРАЛЬНІ ЦІННОСТІ ВИЗНАЧАЮТЬ ЯК ЖИТТЄВІ ОРІЄНТИРИ
+
<br>1. Що таке моральні цінності.  
<br>1. Що таке моральні цінності.  
Строка 7: Строка 5:
2. Коли буденні справи стають обов'язком.  
2. Коли буденні справи стають обов'язком.  
-
3. Що означає бути дорослим і самостійним.<br>Після цього уроку ви зможете:<br>пояснювати, що таке моральні цінності, та на прикладах визначати їх як життєві орієнтири;<br>пояснювати на прикладах з власного життя, що таке&nbsp; обов'язок;<br>аналізувати ситуації, пов'язані з виконанням обов'язків;<br>розповідати про прояви самостійності, дорослості.<br>Поняття, які треба вміти застосовувати: моральні цінності, обов'язок, моральний обов'язок.<br><br>З якого віку, по-вашому, люди можуть мати обов'язки?<br><u>І. Що таке моральні ціннос</u>ті<br>&nbsp;Щоб зрозуміти сутність етичного поняття моральні цінності, пригадайте, у якому значенні ви вживаєте прикметник «Ця книжка для мене є цінною», - подякував Андрій , подарував йому найсучасніше видання енциклопедії для дітей, сподівався знайти в книзі відповіді на багато важливих&nbsp; запитань. «Ця фотографія дуже цінна для мене. Тут зафіксовано момент, коли я здобула першу у своєму житті перемогу в спортивних змаганнях», - прокоментувала Тамара знімок з&nbsp; фотоальбому. У наведених ситуаціях цінним визначено те, що і&nbsp; важливим (корисним, потрібним, істотним) для кожного з героїв. Цікаво, що одна&nbsp; й та сама річ для різних людей може мати неоднакову цінність, для когось бути навіть цілковитим непотребом.<br>Проте слова «цінний», «ціна», «цінувати» ми вживаємо не тільки стосовно речей. Пригадуєте українське прислів'я: «Ціну рідній стороні складеш на чужині»&nbsp;? Йдеться в ньому про значення батьківщини&nbsp; для кожної людини, про почуття патріотизму. Цінність, яку утверджує прислів'я, стосується всіх і має характер моральної настанови, тобто є моральною цінністю.<br>Моральні цінності втілюють у собі найрізноманітніші&nbsp; прояви добра. До них, зокрема, належать добро, любов, дружба, свобода, справедливість, милосердя тощо.<br>Осягнути кожну з цих цінностей - важливий крок для розуміння сенсу життя: від того, на які моральні цінності людина орієнтується, залежить її відповідь на запитання: «Навіщо жити&nbsp;?» «Як слід жити?».<br><br>Прочитайте євангельську притчу про сіяча та поміркуйте. Чи достатньо самого лише доброго зерна,&nbsp; щоб зібрати гарний урожай? Чому? Чи слушним є порівняння моральних цінностей, яких навчаємося, з гарними зернами? Чому?&nbsp;&nbsp;&nbsp; Що потрібно, аби знання моральних цінностей сприяло вдосконаленню людини?
+
3. Що означає бути дорослим і самостійним.
-
<br>ПРИТЧА ПРО СІЯЧА<br>(З ЄВАНГЕЛІЯ ВІД МАТВІЯ)<br>Ось вийшов сіяч, щоб посіяти. І як сіяв він зерна, упали одні край дороги, - і пташки налетіли, та їх повидзьобували. Другі ж упали на грунт&nbsp; кам'янистий, де не мали багато землі, - і негайно посходили, бо земля неглибока була; а як сонце зійшло, - то зів'яли, і, коріння не мавши,-посохли. А інші попадали терен, - і вигнався терен, і їх поглушив. Інші ж упали на добрую землю – зродили: одне в сто раз, друге в шістдесят, а те втридцятеро.  
+
<br>'''Після цього уроку ви зможете:'''<br>
 +
 
 +
*пояснювати, що таке моральні цінності, та на прикладах визначати їх як життєві орієнтири;
 +
*пояснювати на прикладах з власного життя, що таке&nbsp; обов'язок;
 +
*аналізувати ситуації, пов'язані з виконанням обов'язків;
 +
*розповідати про прояви самостійності, дорослості.
 +
 
 +
 
 +
 
 +
Поняття, які треба вміти застосовувати: [[Як_виникають_і_зберігаються_моральні_цінності_суспільства|моральні цінності]], обов'язок, моральний обов'язок.<br><br>''З якого віку, по-вашому, люди можуть мати обов'язки?''
 +
 
 +
<br>'''І. Що таке моральні цінності'''<br>Щоб зрозуміти сутність етичного поняття моральні цінності, пригадайте, у якому значенні ви вживаєте прикметник «Ця книжка для мене є цінною», - подякував Андрій , подарував йому найсучасніше видання енциклопедії для дітей, сподівався знайти в книзі відповіді на багато важливих&nbsp; запитань. «Ця фотографія дуже цінна для мене. Тут зафіксовано момент, коли я здобула першу у своєму житті перемогу в спортивних змаганнях», - прокоментувала Тамара знімок з&nbsp; [[В._П._Астафьев._Фотография_на_которой_меня_нет|фото]]альбому. У наведених ситуаціях цінним визначено те, що і&nbsp; важливим (корисним, потрібним, істотним) для кожного з героїв. Цікаво, що одна&nbsp; й та сама річ для різних людей може мати неоднакову цінність, для когось бути навіть цілковитим непотребом.
 +
 
 +
<br>Проте слова «цінний», «ціна», «цінувати» ми вживаємо не тільки стосовно речей. Пригадуєте українське прислів'я: «Ціну рідній стороні складеш на чужині»&nbsp;? Йдеться в ньому про значення батьківщини&nbsp; для кожної людини, про почуття патріотизму. Цінність, яку утверджує прислів'я, стосується всіх і має характер моральної настанови, тобто є моральною цінністю.
 +
 
 +
<br>Моральні цінності втілюють у собі найрізноманітніші прояви [[Взаємовідношення_добра_і_зла|добра]]. До них, зокрема, належать добро, любов, дружба, свобода, справедливість, милосердя тощо.
 +
 
 +
<br>Осягнути кожну з цих цінностей - важливий крок для розуміння сенсу життя: від того, на які моральні цінності людина орієнтується, залежить її відповідь на запитання: «Навіщо жити&nbsp;?» «Як слід жити?».<br><br>Прочитайте євангельську притчу про сіяча та поміркуйте. Чи достатньо самого лише доброго зерна,&nbsp; щоб зібрати гарний урожай? Чому? Чи слушним є порівняння моральних цінностей, яких навчаємося, з гарними зернами? Чому?&nbsp;&nbsp;&nbsp; Що потрібно, аби знання моральних цінностей сприяло вдосконаленню людини?
 +
 
 +
<br>'''Притча про сіяча<br>(з Євангелія від Матвія)'''<br>Ось вийшов сіяч, щоб посіяти. І як сіяв він зерна, упали одні край дороги, - і пташки налетіли, та їх повидзьобували. Другі ж упали на грунт&nbsp; кам'янистий, де не мали багато землі, - і негайно посходили, бо земля неглибока була; а як сонце зійшло, - то зів'яли, і, [[Тема_14._Корінь,_будова_та_функції|коріння]] не мавши,-посохли. А інші попадали терен, - і вигнався терен, і їх поглушив. Інші ж упали на добрую землю – зродили: одне в сто раз, друге в шістдесят, а те втридцятеро.  
<br>Коли буденні&nbsp; справи стають обов'язком.  
<br>Коли буденні&nbsp; справи стають обов'язком.  
-
<br>Обміркуйте ситуацію в загальному колі. Чому мама засмутилася через те, що побачила? Про яку моральну настанову забула Світлана, виконуючи обов'язок прибирання? Чому мама не- докоряла старшій дочці, а лише попросила її про допомогу?<br>Дві сестрички, Настуся та Світлана, мали обов'язок самим прибирати свою кімнату. Дівчатка були відповідальні кожна за свої іграшки, книжки, письмовий стіл. Якось молодша, Настуся, застудилася. На гру в неї сил вистачило, а от коли було складати розкидані речі, в дівчинки піднялася температура, й вона, вклавшись у ліжко, заснула. Світлана сумлінно виконала свою частину роботи, що ж до Настусиних речей то вони лишилися в <br>безладі. Коли мама прийшла з роботи, вона чомусь не зраділа від Світланиного прибирання, а, зітхнувши, попросила дочку допомогти їй поскладати Настусині іграшки.<br>Обов'язок - особиста відповідальність людини за розв’язання будь-якого питання.
+
<br>''Обміркуйте ситуацію в загальному колі. Чому мама засмутилася через те, що побачила? Про яку моральну настанову забула Світлана, виконуючи обов'язок прибирання? Чому мама не докоряла старшій дочці, а лише попросила її про допомогу?''
-
<u><br>2.&nbsp;&nbsp;&nbsp; Що означає бути дорослим і самостійним.</u><br><br><br>Прочитайте уривки зі спогадів про дитячі роки видатних укра- їнських митців - композитора Миколи Лисенка, драматурга Михайла Старицького та письменника Івана Франка. У якому з уривків ідеться про дорослішання? Чому? Чи погоджуєтеся ви з тим, що Іван Франко рано виявив самостійність? У чому саме? Що, по-вашому, потрібно вміти і яким треба бути вас вважали дорослими та самостійними?<br>***<br>Коли Миколі Лисенку минуло вісім років, він познайомився зі своїм троюрідним братом Михайлом Старицьким. Микола й Михайло з першої, хвилини відчули взаємну приязнь і розуміння один одного. Чого тільки не пережили разом брати в дитинстві! Потайки, мов чіпкі мавпи, вилазили височенні дерева. На Івана Купайла разом із сільськими дітьми стрибали через вогонь. Сховавшись у човні посеред високого очерету, підглядали як бавляться біля води сільські хлопці й дівчата. Кожен із братів вибрав собі красуню із сільських дівчат, і обидва на святах намагались опинитися ближче до своєї коханої. А дівчина, взявшися за руки з ковалем, навіть гадки не мала про те, що закоханий хлопчик із палаючими щоками та завмерлим серцем спостерігає за нею з-за кущив і милується тим,&nbsp; як вона стрибає через вогонь, побрязкуючи червоним намистом, і весело верещить од жаху й радості. Якось за красунею стрибнув і Микола та ледве не обгорів! Але був щасливий і довго про те згадував.  
+
<br>Дві сестрички, Настуся та Світлана, мали обов'язок самим прибирати свою кімнату. Дівчатка були відповідальні кожна за свої іграшки, книжки, письмовий стіл. Якось молодша, Настуся, застудилася. На гру в неї сил вистачило, а от коли було складати розкидані речі, в дівчинки піднялася температура, й вона, вклавшись у ліжко, заснула. Світлана сумлінно виконала свою частину роботи, що ж до Настусиних речей то вони лишилися в <br>безладі. Коли мама прийшла з роботи, вона чомусь не зраділа від Світланиного прибирання, а, зітхнувши, попросила дочку допомогти їй поскладати Настусині іграшки.
-
Любили друзі мріяти про майбутнє, лежачи в степу, під зоряним небом, коли ковила нахиляється й затуляє обличчя, а місяць крізь примружені очі малює дивовижні картини.<br>***<br>Перед кінцем другого півріччя, коли Франко навчався в другому класі,<br>Вчитель запитав, хто хоче добровільно декламувати на екзамені. Іван Франко піднявся з останньої «ослячої» лави і сказав, що він декламуватиме вірш «Кіт з'їл сало». «А звідки ти цей вірш знаєш?» - спитав учитель. Нащо Франко відповів: «Я тепер перечитав читанку для четвертого класу,там цей вірш уміщений». Учитель наказав декламувати. А що декламація припала йому до вподоби, він узяв Франка за руку і перевів з «ослячої» до першої лави.<br>Коли Франко був у третьому класі, підчас уроку польської граматики з ним сталася прикрість. Читаючи потай якусь книжку, він не зміг відповісти на поставлене запитання. Тієї ж миті, отримавши потиличника, Франко перемістився з першої лави&nbsp; до «ослів». Незабаром у школі була перевірка. Комісія відвідала урок польської граматики. Коли вже перепитали всіх учнів, то почали перевіряти знання й тих, хто сидів на останній лаві, черга дійшла й до Франка. Він вразив присутніх блискучою відповіддю, що перевершувала вимоги програми. «Звідки ти про це довідався?» - спитав польською мовою і голова комісії. Франко нерадо відповів, так само польською, що з однієї польської книжки, яку позичив у когось з учнів, і тут-таки показав її. Голова комісії оглянув книжку. Вона коштувала 60 крейцерів. Тоді ВІН витягнув з кишені гроші, дав їх Франку, щоб він купив собі таку книжку, а позичену віддав. Учителя ж попросив перевести хлопчика з «ослячої» лави на першу.<br>І. Перепірте одне одного, по черзі відповідаючи на запитання й оцінюючи 1 та 6 по балу, 2-5 по 1,5 бала, 7 та 8- по 2 бали,. Якщо потрібно, порівнюйте свої відповіді та відповіді однокласників із текстом підручника.<br>1. Що таке цінність?
+
<br>Обов'язок - особиста відповідальність людини за розв’язання будь-якого питання.  
-
2. Що називають моральними цінностями?  
+
'''<br>2.&nbsp;&nbsp;&nbsp; Що означає бути дорослим і самостійним.'''<br>Прочитайте уривки зі спогадів про дитячі роки видатних українських митців - композитора [[Тема_6._Українська_опера._Гулак-Артемовський,_Лисенко._Сольфеджування_вправ_у_тональності_ля-мінор|Миколи Лисенка]], драматурга Михайла Старицького та письменника Івана Франка. ''У якому з уривків ідеться про дорослішання? Чому? Чи погоджуєтеся ви з тим, що Іван Франко рано виявив самостійність? У чому саме? Що, по-вашому, потрібно вміти і яким треба бути вас вважали дорослими та самостійними?''
-
3. Наведіть приклади моральних цінностей.  
+
<br>***<br>Коли Миколі Лисенку минуло вісім років, він познайомився зі своїм троюрідним братом Михайлом Старицьким. Микола й Михайло з першої, хвилини відчули взаємну приязнь і розуміння один одного. Чого тільки не пережили разом брати в дитинстві! Потайки, мов чіпкі мавпи, вилазили височенні дерева. На Івана Купайла разом із сільськими дітьми стрибали через вогонь. Сховавшись у човні посеред високого очерету, підглядали як бавляться біля води сільські хлопці й дівчата. Кожен із братів вибрав собі красуню із сільських дівчат, і обидва на святах намагались опинитися ближче до своєї коханої. А дівчина, взявшися за руки з ковалем, навіть гадки не мала про те, що закоханий хлопчик із палаючими щоками та завмерлим серцем спостерігає за нею з-за кущив і милується тим,&nbsp; як вона стрибає через вогонь, побрязкуючи червоним намистом, і весело верещить од жаху й радості. Якось за красунею стрибнув і Микола та ледве не обгорів! Але був щасливий і довго про те згадував.  
-
4. Чому моральны цінності визначають як орієнтир в житті людини? Хто визначає моральні цінності для людини?
 
-
5. У чому відмінність між буденними та моральними обов'язками?
 
-
6. Що означає бути дорослим і самостійним?
+
Любили друзі мріяти про майбутнє, лежачи в степу, під зоряним небом, коли ковила нахиляється й затуляє обличчя, а [[Презентація_на_тему_«Місяць»|місяць]] крізь примружені очі малює дивовижні картини.
-
7. Наведіть приклад, коли ви виявили свою дорослість.  
+
<br>***<br>Перед кінцем другого півріччя, коли Франко навчався в другому класі, вчитель запитав, хто хоче добровільно декламувати на екзамені. Іван Франко піднявся з останньої «ослячої» лави і сказав, що він декламуватиме вірш «Кіт з'їл сало». «А звідки ти цей вірш знаєш?» - спитав учитель. Нащо Франко відповів: «Я тепер перечитав читанку для четвертого класу,там цей вірш уміщений». Учитель наказав декламувати. А що декламація припала йому до вподоби, він узяв Франка за руку і перевів з «ослячої» до першої лави.
-
8. Як, по-вашему, дорослість і самостійність виявляються в навчанні?  
+
<br>Коли Франко був у третьому класі, підчас уроку польської граматики з ним сталася прикрість. Читаючи потай якусь книжку, він не зміг відповісти на поставлене запитання. Тієї ж миті, отримавши потиличника, Франко перемістився з першої лави&nbsp; до «ослів». Незабаром у школі була перевірка. Комісія відвідала урок польської граматики. Коли вже перепитали всіх учнів, то почали перевіряти знання й тих, хто сидів на останній лаві, черга дійшла й до Франка. Він вразив присутніх блискучою відповіддю, що перевершувала вимоги програми. «Звідки ти про це довідався?» - спитав польською мовою і голова комісії. [[І_Франко._У_долині_село_лежить._Дивувалась_зима._НАПАМ’ЯТЬ|Франко]] нерадо відповів, так само польською, що з однієї польської книжки, яку позичив у когось з учнів, і тут-таки показав її. Голова комісії оглянув книжку. Вона коштувала 60 крейцерів. Тоді ВІН витягнув з кишені гроші, дав їх Франку, щоб він купив собі таку книжку, а позичену віддав. Учителя ж попросив перевести хлопчика з «ослячої» лави на першу.
 +
 
 +
<br>І. Перевірте одне одного, по черзі відповідаючи на запитання й оцінюючи 1 та 6 по балу, 2-5 по 1,5 бала, 7 та 8- по 2 бали,. Якщо потрібно, порівнюйте свої відповіді та відповіді однокласників із текстом підручника.
 +
 
 +
''<br>1. Що таке цінність?''
 +
 
 +
''2. Що називають моральними цінностями?''
 +
 
 +
''3. Наведіть приклади моральних цінностей.''
 +
 
 +
''4. Чому моральны цінності визначають як орієнтир в житті людини? Хто визначає моральні цінності для людини?''
 +
 
 +
''5. У чому відмінність між буденними та моральними обов'язками?''
 +
 
 +
''6. Що означає бути дорослим і самостійним?''
 +
 
 +
''7. Наведіть приклад, коли ви виявили свою дорослість.''
 +
 
 +
''8. Як, по-вашему, дорослість і самостійність виявляються в навчанні?''
 +
 
 +
 
 +
 
 +
&nbsp;ІІ. Чи свідчить наявність обов'язків про дорослість людини, її самостійність? Чому? Чи ґрунтуються наші щоденні обов'язки на моральних правилах? Поясніть свою думку.
 +
 
 +
<br>1.Відомий композитор Людвіг ван Бетховен писав: «&nbsp;Люди, які діють в ім'я добрих і шляхетних цілей, здатні переборювати будь-які труднощі». Чи&nbsp; погоджуєтеся ви з такою думкою? Чому? Які життєві цілі та моральні орієнтири ви б назвали добрими й шляхетними? Чому? 2. Спостерігаючи за собою, складіть перелик своїх буденних обов'язків і визначте декілька обов'язків, які ви вважаєте для себе моральними. 3. Прочитайте притчу. Сформулюйте та запишіть висновок до неї.
 +
 
 +
<br>'''Насіння та плоди'''<br>Одному юнакові наснилося, що він увійшов до великої крампиі рилавком стояв ангел.<br>- Що ви продаєте? - спитав юнак. <br>- Все, що бажаєте, - чемно відповів ангел. <br>&nbsp; Юнак почав перераховувати:<br>- Я хотів би покласти край усім [[Друга_світова_війна|війна]]м, хотів би справедливості для&nbsp; скривджених, терпимості та щедрості до чужинців, любові в родинах праці для безробітних... і... <br>Ангел перервав його:<br>- Вибачте, пане, ви мене не зрозуміли. Ми не продаємо пледів, а тільки насіння… <br>
-
&nbsp;ІІ. Чи свідчить наявність обов'язків про дорослість людини, її самостійність? Чому? Чи ґрунтуються наші щоденні обов'язки на моральних правилах? Поясніть свою думку.<br>&nbsp;1.Відомий композитор Людвіг ван Бетховен писав: «&nbsp;Люди, які діють в ім'я добрих і шляхетних цілей, здатні переборювати будь-які труднощі». Чи&nbsp; погоджуєтеся ви з такою думкою? Чому? Які життєві цілі та моральні орієнтири ви б назвали добрими й шляхетними? Чому? 2. Спостерігаючи за собою, складіть перелик своїх буденних обов'язків і визначте декілька обов'язків, які ви вважаєте для себе моральними. 3. Прочитайте притчу. Сформулюйте та запишіть висновок до неї.
 
-
<br>НАСІННЯ ТА ПЛОДИ<br>Одному юнакові наснилося, що він увійшов до великої крампиі рилавком стояв ангел.<br>- Що ви продаєте? - спитав юнак. <br>- Все, що бажаєте, - чемно відповів ангел. <br>&nbsp; Юнак почав перераховувати:<br>- Я хотів би покласти край усім війнам, хотів би справедливості для&nbsp; скривджених, терпимості та щедрості до чужинців, любові в родинах праці для безробітних... і... <br>Ангел перервав його:<br>- Вибачте, пане, ви мене не зрозуміли. Ми не продаємо пледів, а тільки насіння… <br>
 
''Вислано читачами з інтернет-сайтів''  
''Вислано читачами з інтернет-сайтів''  
-
<sub>Вся етика онлайн, [[Гіпермаркет Знань - перший в світі!|конспекти]],[[ Гіпермаркет Знань - перший в світі!|підручники]] етики, календарно-тематичний план згідно шкільної програми, вивчай етику безкоштовно</sub>
 
-
  [[Image:1236084776 kr.jpg]] акселеративні методи на уроці                        [[Image:1236084776 kr.jpg]] національні особливості
+
<sub>Вся етика онлайн, [[Гіпермаркет Знань - перший в світі!|конспекти]],[[Гіпермаркет Знань - перший в світі!|підручники]] етики, календарно-тематичний план згідно шкільної програми, вивчай етику безкоштовно</sub><br>
-
  [[Image:1236084776 kr.jpg|10x10px]] виділити головне в уроці - опорний каркас            [[Image:1236084776 kr.jpg|10x10px]] [http://xvatit.com/nichego-sebe-uroki/ нічого собі уроки]
+
 
-
  [[Image:1236084776 kr.jpg|10x10px]] відеокліпи                                          [[Image:1236084776 kr.jpg|10x10px]] нова система освіти
+
'''<u>Зміст уроку</u>'''
-
  [[Image:1236084776 kr.jpg|10x10px]] вправи на пошук інформації                          [[Image:1236084776 kr.jpg|10x10px]] підручники основні допоміжні
+
  [[Image:1236084776 kr.jpg|10x10px|1236084776 kr.jpg]] конспект уроку і опорний каркас                     
-
  [[Image:1236084776 kr.jpg|10x10px]] гумор, притчі, приколи, приказки, цитати            [[Image:1236084776 kr.jpg|10x10px]] презентація уроку
+
[[Image:1236084776 kr.jpg|10x10px|1236084776 kr.jpg]] презентація уроку
-
  [[Image:1236084776 kr.jpg|10x10px]] додаткові доповнення                                [[Image:1236084776 kr.jpg|10x10px]] реферати
+
  [[Image:1236084776 kr.jpg|10x10px|1236084776 kr.jpg]] акселеративні методи та інтерактивні технології
-
  [[Image:1236084776 kr.jpg|10x10px]] домашнє завдання                                    [[Image:1236084776 kr.jpg|10x10px]] речовки та вікторизми
+
[[Image:1236084776 kr.jpg|10x10px|1236084776 kr.jpg]] закриті вправи (тільки для використання вчителями)
-
  [[Image:1236084776 kr.jpg|10x10px]] задачі та вправи (рішення та відповіді)              [[Image:1236084776 kr.jpg|10x10px]] риторичні питання від учнів
+
[[Image:1236084776 kr.jpg|10x10px|1236084776 kr.jpg]] оцінювання
-
  [[Image:1236084776 kr.jpg|10x10px]] закриті вправи (тільки для використання вчителями)  [[Image:1236084776 kr.jpg|10x10px]] рівень складності звичайний І
+
-
  [[Image:1236084776 kr.jpg|10x10px]] знайди інформацію сам                                [[Image:1236084776 kr.jpg|10x10px]] рівень складності високий ІІ
+
'''<u>Практика</u>'''
 +
  [[Image:1236084776 kr.jpg|10x10px|1236084776 kr.jpg]] задачі та вправи,самоперевірка
 +
[[Image:1236084776 kr.jpg|10x10px|1236084776 kr.jpg]] практикуми, лабораторні, кейси
 +
  [[Image:1236084776 kr.jpg|10x10px|1236084776 kr.jpg]] рівень складності задач: звичайний, високий, олімпійський
 +
[[Image:1236084776 kr.jpg|10x10px|1236084776 kr.jpg]] домашнє завдання
 +
 +
'''<u>Ілюстрації</u>'''
 +
  [[Image:1236084776 kr.jpg|10x10px|1236084776 kr.jpg]] ілюстрації: відеокліпи, аудіо, фотографії, графіки, таблиці, комікси, мультимедіа
 +
[[Image:1236084776 kr.jpg|10x10px|1236084776 kr.jpg]] реферати
 +
  [[Image:1236084776 kr.jpg|10x10px|1236084776 kr.jpg]] фішки для допитливих
 +
[[Image:1236084776 kr.jpg|10x10px|1236084776 kr.jpg]] шпаргалки
 +
  [[Image:1236084776 kr.jpg|10x10px|1236084776 kr.jpg]] гумор, притчі, приколи, приказки, кросворди, цитати
 +
 +
'''<u>Доповнення</u>'''
 +
[[Image:1236084776 kr.jpg|10x10px|1236084776 kr.jpg]] зовнішнє незалежне тестування (ЗНТ)
 +
  [[Image:1236084776 kr.jpg|10x10px|1236084776 kr.jpg]] підручники основні і допоміжні
 +
[[Image:1236084776 kr.jpg|10x10px|1236084776 kr.jpg]] тематичні свята, девізи
 +
  [[Image:1236084776 kr.jpg|10x10px|1236084776 kr.jpg]] статті
 +
[[Image:1236084776 kr.jpg|10x10px|1236084776 kr.jpg]] національні особливості
 +
  [[Image:1236084776 kr.jpg|10x10px|1236084776 kr.jpg]] словник термінів                         
 +
[[Image:1236084776 kr.jpg|10x10px|1236084776 kr.jpg]] інше
   
   
-
  [[Image:1236084776 kr.jpg|10x10px]] [http://xvatit.com/Idealny_urok.html ідеальні уроки]                                     [[Image:1236084776 kr.jpg|10x10px]] рівень складності олімпійський III
+
'''<u>Тільки для вчителів</u>'''
-
  [[Image:1236084776 kr.jpg|10x10px]] ілюстрації, графіки, таблиці                        [[Image:1236084776 kr.jpg|10x10px]] самоперевірка
+
  [[Image:1236084776 kr.jpg|10x10px|1236084776 kr.jpg]] [http://xvatit.com/Idealny_urok.html ідеальні уроки]  
-
  [[Image:1236084776 kr.jpg|10x10px]] інтерактивні технології                              [[Image:1236084776 kr.jpg|10x10px]] система оцінювання
+
  [[Image:1236084776 kr.jpg|10x10px|1236084776 kr.jpg]] календарний план на рік
-
  [[Image:1236084776 kr.jpg|10x10px]] календарний план на рік                              [[Image:1236084776 kr.jpg|10x10px]] скласти пазл з різних частин інформації
+
  [[Image:1236084776 kr.jpg|10x10px|1236084776 kr.jpg]] методичні рекомендації
-
[[Image:1236084776 kr.jpg|10x10px]] кейси та практикуми                                  [[Image:1236084776 kr.jpg|10x10px]] словник термінів
+
  [[Image:1236084776 kr.jpg|10x10px|1236084776 kr.jpg]] програми
-
  [[Image:1236084776 kr.jpg|10x10px]] комікси                                              [[Image:1236084776 kr.jpg|10x10px]] статті
+
  [[Image:1236084776 kr.jpg|10x10px|1236084776 kr.jpg]] [http://xvatit.com/forum/ обговорення]
-
[[Image:1236084776 kr.jpg|10x10px]] [http://xvatit.com/forum/ коментарі та обговорення]                           [[Image:1236084776 kr.jpg|10x10px]] тематичні свята
+
-
[[Image:1236084776 kr.jpg|10x10px]] конспект уроку                                      [[Image:1236084776 kr.jpg|10x10px]] тести
+
-
[[Image:1236084776 kr.jpg|10x10px]] методичні рекомендації                              [[Image:1236084776 kr.jpg|10x10px]] шпаргалка
+
-
[[Image:1236084776 kr.jpg|10x10px]] навчальні програми                                  [[Image:1236084776 kr.jpg|10x10px]] що ще не відомо, не відкрито вченими
+
Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, [http://xvatit.com/index.php?do=feedback напишите нам].  
Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, [http://xvatit.com/index.php?do=feedback напишите нам].  
Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - [http://xvatit.com/forum/ Образовательный форум].
Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - [http://xvatit.com/forum/ Образовательный форум].

Текущая версия на 10:12, 6 ноября 2012

Гіпермаркет Знань>>Етика>>Етика 6 клас>>Чому моральні цінності називають життєвими орiєнтирами людини.


1. Що таке моральні цінності.

2. Коли буденні справи стають обов'язком.

3. Що означає бути дорослим і самостійним.


Після цього уроку ви зможете:

  • пояснювати, що таке моральні цінності, та на прикладах визначати їх як життєві орієнтири;
  • пояснювати на прикладах з власного життя, що таке  обов'язок;
  • аналізувати ситуації, пов'язані з виконанням обов'язків;
  • розповідати про прояви самостійності, дорослості.


Поняття, які треба вміти застосовувати: моральні цінності, обов'язок, моральний обов'язок.

З якого віку, по-вашому, люди можуть мати обов'язки?


І. Що таке моральні цінності
Щоб зрозуміти сутність етичного поняття моральні цінності, пригадайте, у якому значенні ви вживаєте прикметник «Ця книжка для мене є цінною», - подякував Андрій , подарував йому найсучасніше видання енциклопедії для дітей, сподівався знайти в книзі відповіді на багато важливих  запитань. «Ця фотографія дуже цінна для мене. Тут зафіксовано момент, коли я здобула першу у своєму житті перемогу в спортивних змаганнях», - прокоментувала Тамара знімок з  фотоальбому. У наведених ситуаціях цінним визначено те, що і  важливим (корисним, потрібним, істотним) для кожного з героїв. Цікаво, що одна  й та сама річ для різних людей може мати неоднакову цінність, для когось бути навіть цілковитим непотребом.


Проте слова «цінний», «ціна», «цінувати» ми вживаємо не тільки стосовно речей. Пригадуєте українське прислів'я: «Ціну рідній стороні складеш на чужині» ? Йдеться в ньому про значення батьківщини  для кожної людини, про почуття патріотизму. Цінність, яку утверджує прислів'я, стосується всіх і має характер моральної настанови, тобто є моральною цінністю.


Моральні цінності втілюють у собі найрізноманітніші прояви добра. До них, зокрема, належать добро, любов, дружба, свобода, справедливість, милосердя тощо.


Осягнути кожну з цих цінностей - важливий крок для розуміння сенсу життя: від того, на які моральні цінності людина орієнтується, залежить її відповідь на запитання: «Навіщо жити ?» «Як слід жити?».

Прочитайте євангельську притчу про сіяча та поміркуйте. Чи достатньо самого лише доброго зерна,  щоб зібрати гарний урожай? Чому? Чи слушним є порівняння моральних цінностей, яких навчаємося, з гарними зернами? Чому?    Що потрібно, аби знання моральних цінностей сприяло вдосконаленню людини?


Притча про сіяча
(з Євангелія від Матвія)

Ось вийшов сіяч, щоб посіяти. І як сіяв він зерна, упали одні край дороги, - і пташки налетіли, та їх повидзьобували. Другі ж упали на грунт  кам'янистий, де не мали багато землі, - і негайно посходили, бо земля неглибока була; а як сонце зійшло, - то зів'яли, і, коріння не мавши,-посохли. А інші попадали терен, - і вигнався терен, і їх поглушив. Інші ж упали на добрую землю – зродили: одне в сто раз, друге в шістдесят, а те втридцятеро.


Коли буденні  справи стають обов'язком.


Обміркуйте ситуацію в загальному колі. Чому мама засмутилася через те, що побачила? Про яку моральну настанову забула Світлана, виконуючи обов'язок прибирання? Чому мама не докоряла старшій дочці, а лише попросила її про допомогу?


Дві сестрички, Настуся та Світлана, мали обов'язок самим прибирати свою кімнату. Дівчатка були відповідальні кожна за свої іграшки, книжки, письмовий стіл. Якось молодша, Настуся, застудилася. На гру в неї сил вистачило, а от коли було складати розкидані речі, в дівчинки піднялася температура, й вона, вклавшись у ліжко, заснула. Світлана сумлінно виконала свою частину роботи, що ж до Настусиних речей то вони лишилися в
безладі. Коли мама прийшла з роботи, вона чомусь не зраділа від Світланиного прибирання, а, зітхнувши, попросила дочку допомогти їй поскладати Настусині іграшки.


Обов'язок - особиста відповідальність людини за розв’язання будь-якого питання.


2.    Що означає бути дорослим і самостійним.

Прочитайте уривки зі спогадів про дитячі роки видатних українських митців - композитора Миколи Лисенка, драматурга Михайла Старицького та письменника Івана Франка. У якому з уривків ідеться про дорослішання? Чому? Чи погоджуєтеся ви з тим, що Іван Франко рано виявив самостійність? У чому саме? Що, по-вашому, потрібно вміти і яким треба бути вас вважали дорослими та самостійними?


***
Коли Миколі Лисенку минуло вісім років, він познайомився зі своїм троюрідним братом Михайлом Старицьким. Микола й Михайло з першої, хвилини відчули взаємну приязнь і розуміння один одного. Чого тільки не пережили разом брати в дитинстві! Потайки, мов чіпкі мавпи, вилазили височенні дерева. На Івана Купайла разом із сільськими дітьми стрибали через вогонь. Сховавшись у човні посеред високого очерету, підглядали як бавляться біля води сільські хлопці й дівчата. Кожен із братів вибрав собі красуню із сільських дівчат, і обидва на святах намагались опинитися ближче до своєї коханої. А дівчина, взявшися за руки з ковалем, навіть гадки не мала про те, що закоханий хлопчик із палаючими щоками та завмерлим серцем спостерігає за нею з-за кущив і милується тим,  як вона стрибає через вогонь, побрязкуючи червоним намистом, і весело верещить од жаху й радості. Якось за красунею стрибнув і Микола та ледве не обгорів! Але був щасливий і довго про те згадував.


Любили друзі мріяти про майбутнє, лежачи в степу, під зоряним небом, коли ковила нахиляється й затуляє обличчя, а місяць крізь примружені очі малює дивовижні картини.


***
Перед кінцем другого півріччя, коли Франко навчався в другому класі, вчитель запитав, хто хоче добровільно декламувати на екзамені. Іван Франко піднявся з останньої «ослячої» лави і сказав, що він декламуватиме вірш «Кіт з'їл сало». «А звідки ти цей вірш знаєш?» - спитав учитель. Нащо Франко відповів: «Я тепер перечитав читанку для четвертого класу,там цей вірш уміщений». Учитель наказав декламувати. А що декламація припала йому до вподоби, він узяв Франка за руку і перевів з «ослячої» до першої лави.


Коли Франко був у третьому класі, підчас уроку польської граматики з ним сталася прикрість. Читаючи потай якусь книжку, він не зміг відповісти на поставлене запитання. Тієї ж миті, отримавши потиличника, Франко перемістився з першої лави  до «ослів». Незабаром у школі була перевірка. Комісія відвідала урок польської граматики. Коли вже перепитали всіх учнів, то почали перевіряти знання й тих, хто сидів на останній лаві, черга дійшла й до Франка. Він вразив присутніх блискучою відповіддю, що перевершувала вимоги програми. «Звідки ти про це довідався?» - спитав польською мовою і голова комісії. Франко нерадо відповів, так само польською, що з однієї польської книжки, яку позичив у когось з учнів, і тут-таки показав її. Голова комісії оглянув книжку. Вона коштувала 60 крейцерів. Тоді ВІН витягнув з кишені гроші, дав їх Франку, щоб він купив собі таку книжку, а позичену віддав. Учителя ж попросив перевести хлопчика з «ослячої» лави на першу.


І. Перевірте одне одного, по черзі відповідаючи на запитання й оцінюючи 1 та 6 по балу, 2-5 по 1,5 бала, 7 та 8- по 2 бали,. Якщо потрібно, порівнюйте свої відповіді та відповіді однокласників із текстом підручника.


1. Що таке цінність?

2. Що називають моральними цінностями?

3. Наведіть приклади моральних цінностей.

4. Чому моральны цінності визначають як орієнтир в житті людини? Хто визначає моральні цінності для людини?

5. У чому відмінність між буденними та моральними обов'язками?

6. Що означає бути дорослим і самостійним?

7. Наведіть приклад, коли ви виявили свою дорослість.

8. Як, по-вашему, дорослість і самостійність виявляються в навчанні?


 ІІ. Чи свідчить наявність обов'язків про дорослість людини, її самостійність? Чому? Чи ґрунтуються наші щоденні обов'язки на моральних правилах? Поясніть свою думку.


1.Відомий композитор Людвіг ван Бетховен писав: « Люди, які діють в ім'я добрих і шляхетних цілей, здатні переборювати будь-які труднощі». Чи  погоджуєтеся ви з такою думкою? Чому? Які життєві цілі та моральні орієнтири ви б назвали добрими й шляхетними? Чому? 2. Спостерігаючи за собою, складіть перелик своїх буденних обов'язків і визначте декілька обов'язків, які ви вважаєте для себе моральними. 3. Прочитайте притчу. Сформулюйте та запишіть висновок до неї.


Насіння та плоди
Одному юнакові наснилося, що він увійшов до великої крампиі рилавком стояв ангел.
- Що ви продаєте? - спитав юнак.
- Все, що бажаєте, - чемно відповів ангел.
  Юнак почав перераховувати:
- Я хотів би покласти край усім війнам, хотів би справедливості для  скривджених, терпимості та щедрості до чужинців, любові в родинах праці для безробітних... і...
Ангел перервав його:
- Вибачте, пане, ви мене не зрозуміли. Ми не продаємо пледів, а тільки насіння…


Вислано читачами з інтернет-сайтів


Вся етика онлайн, конспекти,підручники етики, календарно-тематичний план згідно шкільної програми, вивчай етику безкоштовно

Зміст уроку
1236084776 kr.jpg конспект уроку і опорний каркас                      
1236084776 kr.jpg презентація уроку 
1236084776 kr.jpg акселеративні методи та інтерактивні технології
1236084776 kr.jpg закриті вправи (тільки для використання вчителями)
1236084776 kr.jpg оцінювання 

Практика
1236084776 kr.jpg задачі та вправи,самоперевірка 
1236084776 kr.jpg практикуми, лабораторні, кейси
1236084776 kr.jpg рівень складності задач: звичайний, високий, олімпійський
1236084776 kr.jpg домашнє завдання 

Ілюстрації
1236084776 kr.jpg ілюстрації: відеокліпи, аудіо, фотографії, графіки, таблиці, комікси, мультимедіа
1236084776 kr.jpg реферати
1236084776 kr.jpg фішки для допитливих
1236084776 kr.jpg шпаргалки
1236084776 kr.jpg гумор, притчі, приколи, приказки, кросворди, цитати

Доповнення
1236084776 kr.jpg зовнішнє незалежне тестування (ЗНТ)
1236084776 kr.jpg підручники основні і допоміжні 
1236084776 kr.jpg тематичні свята, девізи 
1236084776 kr.jpg статті 
1236084776 kr.jpg національні особливості
1236084776 kr.jpg словник термінів                          
1236084776 kr.jpg інше 

Тільки для вчителів
1236084776 kr.jpg ідеальні уроки 
1236084776 kr.jpg календарний план на рік 
1236084776 kr.jpg методичні рекомендації 
1236084776 kr.jpg програми
1236084776 kr.jpg обговорення

Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.

Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.