KNOWLEDGE HYPERMARKET


Тема 3. Чому моральні цінності називають життєвими орiєнтирами людини.

ЧОМУ МОРАЛЬНІ ЦІННОСТІ ВИЗНАЧАЮТЬ ЯК ЖИТТЄВІ ОРІЄНТИРИ


1. Що таке моральні цінності.

2. Коли буденні справи стають обов'язком.

3. Що означає бути дорослим і самостійним.
Після цього уроку ви зможете:
пояснювати, що таке моральні цінності, та на прикладах визначати їх як життєві орієнтири;
пояснювати на прикладах з власного життя, що таке  обов'язок;
аналізувати ситуації, пов'язані з виконанням обов'язків;
розповідати про прояви самостійності, дорослості.
Поняття, які треба вміти застосовувати: моральні цінності, обов'язок, моральний обов'язок.

З якого віку, по-вашому, люди можуть мати обов'язки?
І. Що таке моральні цінності
 Щоб зрозуміти сутність етичного поняття моральні цінності, пригадайте, у якому значенні ви вживаєте прикметник «Ця книжка для мене є цінною», - подякував Андрій , подарував йому найсучасніше видання енциклопедії для дітей, сподівався знайти в книзі відповіді на багато важливих  запитань. «Ця фотографія дуже цінна для мене. Тут зафіксовано момент, коли я здобула першу у своєму житті перемогу в спортивних змаганнях», - прокоментувала Тамара знімок з  фотоальбому. У наведених ситуаціях цінним визначено те, що і  важливим (корисним, потрібним, істотним) для кожного з героїв. Цікаво, що одна  й та сама річ для різних людей може мати неоднакову цінність, для когось бути навіть цілковитим непотребом.
Проте слова «цінний», «ціна», «цінувати» ми вживаємо не тільки стосовно речей. Пригадуєте українське прислів'я: «Ціну рідній стороні складеш на чужині» ? Йдеться в ньому про значення батьківщини  для кожної людини, про почуття патріотизму. Цінність, яку утверджує прислів'я, стосується всіх і має характер моральної настанови, тобто є моральною цінністю.
Моральні цінності втілюють у собі найрізноманітніші  прояви добра. До них, зокрема, належать добро, любов, дружба, свобода, справедливість, милосердя тощо.
Осягнути кожну з цих цінностей - важливий крок для розуміння сенсу життя: від того, на які моральні цінності людина орієнтується, залежить її відповідь на запитання: «Навіщо жити ?» «Як слід жити?».

Прочитайте євангельську притчу про сіяча та поміркуйте. Чи достатньо самого лише доброго зерна,  щоб зібрати гарний урожай? Чому? Чи слушним є порівняння моральних цінностей, яких навчаємося, з гарними зернами? Чому?    Що потрібно, аби знання моральних цінностей сприяло вдосконаленню людини?


ПРИТЧА ПРО СІЯЧА
(З ЄВАНГЕЛІЯ ВІД МАТВІЯ)
Ось вийшов сіяч, щоб посіяти. І як сіяв він зерна, упали одні край дороги, - і пташки налетіли, та їх повидзьобували. Другі ж упали на грунт  кам'янистий, де не мали багато землі, - і негайно посходили, бо земля неглибока була; а як сонце зійшло, - то зів'яли, і, коріння не мавши,-посохли. А інші попадали терен, - і вигнався терен, і їх поглушив. Інші ж упали на добрую землю – зродили: одне в сто раз, друге в шістдесят, а те втридцятеро.


Коли буденні  справи стають обов'язком.


Обміркуйте ситуацію в загальному колі. Чому мама засмутилася через те, що побачила? Про яку моральну настанову забула Світлана, виконуючи обов'язок прибирання? Чому мама не- докоряла старшій дочці, а лише попросила її про допомогу?
Дві сестрички, Настуся та Світлана, мали обов'язок самим прибирати свою кімнату. Дівчатка були відповідальні кожна за свої іграшки, книжки, письмовий стіл. Якось молодша, Настуся, застудилася. На гру в неї сил вистачило, а от коли було складати розкидані речі, в дівчинки піднялася температура, й вона, вклавшись у ліжко, заснула. Світлана сумлінно виконала свою частину роботи, що ж до Настусиних речей то вони лишилися в
безладі. Коли мама прийшла з роботи, вона чомусь не зраділа від Світланиного прибирання, а, зітхнувши, попросила дочку допомогти їй поскладати Настусині іграшки.
Обов'язок - особиста відповідальність людини за розв’язання будь-якого питання.


2.    Що означає бути дорослим і самостійним.Прочитайте уривки зі спогадів про дитячі роки видатних укра- їнських митців - композитора Миколи Лисенка, драматурга Михайла Старицького та письменника Івана Франка. У якому з уривків ідеться про дорослішання? Чому? Чи погоджуєтеся ви з тим, що Іван Франко рано виявив самостійність? У чому саме? Що, по-вашому, потрібно вміти і яким треба бути вас вважали дорослими та самостійними?
***
Коли Миколі Лисенку минуло вісім років, він познайомився зі своїм троюрідним братом Михайлом Старицьким. Микола й Михайло з першої, хвилини відчули взаємну приязнь і розуміння один одного. Чого тільки не пережили разом брати в дитинстві! Потайки, мов чіпкі мавпи, вилазили височенні дерева. На Івана Купайла разом із сільськими дітьми стрибали через вогонь. Сховавшись у човні посеред високого очерету, підглядали як бавляться біля води сільські хлопці й дівчата. Кожен із братів вибрав собі красуню із сільських дівчат, і обидва на святах намагались опинитися ближче до своєї коханої. А дівчина, взявшися за руки з ковалем, навіть гадки не мала про те, що закоханий хлопчик із палаючими щоками та завмерлим серцем спостерігає за нею з-за кущив і милується тим,  як вона стрибає через вогонь, побрязкуючи червоним намистом, і весело верещить од жаху й радості. Якось за красунею стрибнув і Микола та ледве не обгорів! Але був щасливий і довго про те згадував.

Любили друзі мріяти про майбутнє, лежачи в степу, під зоряним небом, коли ковила нахиляється й затуляє обличчя, а місяць крізь примружені очі малює дивовижні картини.
***
Перед кінцем другого півріччя, коли Франко навчався в другому класі,
Вчитель запитав, хто хоче добровільно декламувати на екзамені. Іван Франко піднявся з останньої «ослячої» лави і сказав, що він декламуватиме вірш «Кіт з'їл сало». «А звідки ти цей вірш знаєш?» - спитав учитель. Нащо Франко відповів: «Я тепер перечитав читанку для четвертого класу,там цей вірш уміщений». Учитель наказав декламувати. А що декламація припала йому до вподоби, він узяв Франка за руку і перевів з «ослячої» до першої лави.
Коли Франко був у третьому класі, підчас уроку польської граматики з ним сталася прикрість. Читаючи потай якусь книжку, він не зміг відповісти на поставлене запитання. Тієї ж миті, отримавши потиличника, Франко перемістився з першої лави  до «ослів». Незабаром у школі була перевірка. Комісія відвідала урок польської граматики. Коли вже перепитали всіх учнів, то почали перевіряти знання й тих, хто сидів на останній лаві, черга дійшла й до Франка. Він вразив присутніх блискучою відповіддю, що перевершувала вимоги програми. «Звідки ти про це довідався?» - спитав польською мовою і голова комісії. Франко нерадо відповів, так само польською, що з однієї польської книжки, яку позичив у когось з учнів, і тут-таки показав її. Голова комісії оглянув книжку. Вона коштувала 60 крейцерів. Тоді ВІН витягнув з кишені гроші, дав їх Франку, щоб він купив собі таку книжку, а позичену віддав. Учителя ж попросив перевести хлопчика з «ослячої» лави на першу.
І. Перепірте одне одного, по черзі відповідаючи на запитання й оцінюючи 1 та 6 по балу, 2-5 по 1,5 бала, 7 та 8- по 2 бали,. Якщо потрібно, порівнюйте свої відповіді та відповіді однокласників із текстом підручника.
1. Що таке цінність?

2. Що називають моральними цінностями?

3. Наведіть приклади моральних цінностей.

4. Чому моральны цінності визначають як орієнтир в житті людини? Хто визначає моральні цінності для людини?

5. У чому відмінність між буденними та моральними обов'язками?

6. Що означає бути дорослим і самостійним?

7. Наведіть приклад, коли ви виявили свою дорослість.

8. Як, по-вашему, дорослість і самостійність виявляються в навчанні?

 ІІ. Чи свідчить наявність обов'язків про дорослість людини, її самостійність? Чому? Чи ґрунтуються наші щоденні обов'язки на моральних правилах? Поясніть свою думку.
 1.Відомий композитор Людвіг ван Бетховен писав: « Люди, які діють в ім'я добрих і шляхетних цілей, здатні переборювати будь-які труднощі». Чи  погоджуєтеся ви з такою думкою? Чому? Які життєві цілі та моральні орієнтири ви б назвали добрими й шляхетними? Чому? 2. Спостерігаючи за собою, складіть перелик своїх буденних обов'язків і визначте декілька обов'язків, які ви вважаєте для себе моральними. 3. Прочитайте притчу. Сформулюйте та запишіть висновок до неї.


НАСІННЯ ТА ПЛОДИ
Одному юнакові наснилося, що він увійшов до великої крампиі рилавком стояв ангел.
- Що ви продаєте? - спитав юнак.
- Все, що бажаєте, - чемно відповів ангел.
  Юнак почав перераховувати:
- Я хотів би покласти край усім війнам, хотів би справедливості для  скривджених, терпимості та щедрості до чужинців, любові в родинах праці для безробітних... і...
Ангел перервав його:
- Вибачте, пане, ви мене не зрозуміли. Ми не продаємо пледів, а тільки насіння…

Вислано читачами з інтернет-сайтів

1236084776 kr.jpg акселеративні методи на уроці            1236084776 kr.jpg національні особливості
1236084776 kr.jpg виділити головне в уроці - опорний каркас      1236084776 kr.jpg нічого собі уроки
1236084776 kr.jpg відеокліпи                      1236084776 kr.jpg нова система освіти
1236084776 kr.jpg вправи на пошук інформації              1236084776 kr.jpg підручники основні допоміжні
1236084776 kr.jpg гумор, притчі, приколи, приказки, цитати       1236084776 kr.jpg презентація уроку
1236084776 kr.jpg додаткові доповнення                 1236084776 kr.jpg реферати
1236084776 kr.jpg домашнє завдання                   1236084776 kr.jpg речовки та вікторизми
1236084776 kr.jpg задачі та вправи (рішення та відповіді)       1236084776 kr.jpg риторичні питання від учнів
1236084776 kr.jpg закриті вправи (тільки для використання вчителями)  1236084776 kr.jpg рівень складності звичайний І
1236084776 kr.jpg знайди інформацію сам                1236084776 kr.jpg рівень складності високий ІІ 

1236084776 kr.jpg ідеальні уроки                   1236084776 kr.jpg рівень складності олімпійський III
1236084776 kr.jpg ілюстрації, графіки, таблиці             1236084776 kr.jpg самоперевірка
1236084776 kr.jpg інтерактивні технології               1236084776 kr.jpg система оцінювання
1236084776 kr.jpg календарний план на рік               1236084776 kr.jpg скласти пазл з різних частин інформації
1236084776 kr.jpg кейси та практикуми                 1236084776 kr.jpg словник термінів 
1236084776 kr.jpg комікси                       1236084776 kr.jpg статті
1236084776 kr.jpg коментарі та обговорення              1236084776 kr.jpg тематичні свята
1236084776 kr.jpg конспект уроку                    1236084776 kr.jpg тести
1236084776 kr.jpg методичні рекомендації                1236084776 kr.jpg шпаргалка 
1236084776 kr.jpg навчальні програми                  1236084776 kr.jpg що ще не відомо, не відкрито вченими