KNOWLEDGE HYPERMARKET


Тема 30. Будова чоловічих і жіночих статевих органів

Гіпермаркет Знань>>Біологія>>Біологія 9 клас>>Біологія: Будова чоловічих і жіночих статевих органів


СИСТЕМА ОРГАНІВ РОЗМНОЖЕННЯ
 
Пригадайте з курсу біології 7-го класу, як відбувалася еволюція статевого розмноження у хребетних тварин.
Процес, у результаті якого одна істота дає життя іншій, називається розмноженням. Людина розмножується статевим способом. Органи розмноження людини, або чоловічі й жіночі статеві органи, забезпечують її відтворення, чи продовження роду. Статеві органи складаються зі статевих залоз, у яких формуються гамети (статеві клітини); статевих шляхів - каналів, по яких гамети надходять до місця запліднення; і зовнішніх статевих органів, що забезпечують зустріч гамет і їхнє з'єднання. Функцію статевих органів регулюють підкіркові центри великого мозку, поперековий і крижовий відділи спинного мозку, гіпоталамус і передня частка гіпофіза.
Яка будова чоловічих статевих органів? Чоловічі статеві органи складаються з внутрішніх та зовнішніх статевих органів. Внутрішні статеві органи - це яєчка (статеві залози) з придатками, статеві канали (сім'я-виносні й придаткові протоки), придаткові статеві залози (сім'яні міхурці, передміхурова залоза, залози цибулини сечівника), сечівник.
Яєчка - овальні парні статеві залози, що містяться поза черевною порожниною у шкірному мішку (мошонці). Вони належать до залоз змішаної секреції: зовнішня функція - це утворення сперматозоїдів (чоловічі статеві гамети), а внутрішня - виділення гормону тестостерону. Повноцінне утворення сперматозоїдів у яєчках можливе лише при температурі приблизно на 2°С нижче від нормальної внутрішньої температури тіла.
Кожне яєчко складається приблизно з тисячі звивистих сім'яних канальців загальною довжиною до 300-400 м. При статевому дозріванні у сім'яних ка-нальцях яєчок починають утворюватися чоловічі статеві клітини - сперматозоїди (за сучасною гістологічною номенклатурою - сперматозоони). З яєчок вони надходять до придатків, де дозрівають упродовж двох тижнів.
Придаток яєчка - це згорнута спіраллю трубка (у розгорнутому вигляді її довжина становить близько 6 м), що проходить по задній частині кожного яєчка. Від кожної протоки придатка починається сім'яви-носна протока. Вона з'єднується з протоками сім'яних міхурців, утворюючи сім'явипорскувальну протоку. Остання відкривається у сечівник (уретру). Саме тут сечовий шлях об'єднується зі статевим (звідси й назва - сечостатева система). Секрети придаткових статевих залоз разом із сперматозоїдами утворюють сперму.
Сім'яні міхурці - парні залози, секрет яких забезпечує сперматозоїди поживними речовинами, а також підтримує їхню рухливість. Передміхурова залоза (простата) розташована під сечовим міхуром; охоплює верхню частину сечівника. Вона виділяє слиз, який забезпечує пересування сперматозоїдів сім'яви-носною протокою, а також процес сім'явипорскування.
Залози цибулини сечівника виділяють слизоподіб-ний секрет, що захищає слизову оболонку сечівника від подразнювальної дії сечі.
Сперма ніколи не надходить у сечівник разом із сечею. Цьому запобігає спеціальний м'яз (сфінктер), розташований на виході з сечового міхура.
До зовнішніх статевих органів відносять мошонку, що вміщує яєчка та їхні придатки, і статевий член, або пеніс, який слугує для копуляції й виведення назовні сперматозоїдів. Статевий член (пеніс) має корінь, тіло і головку. Тіло утворене двома печеристими і губчастими тілами. Печеристі тіла складаються з численних порожнин (комірок), у які відкриваються глибокі артерії. При статевому збудженні вони наповнюються кров'ю, в результаті чого статевий член стає твердим і збільшується в розмірах, що забезпечує копуляцію. Цей стан називається ерекція. Шкіра статевого члена утворює складку (крайню плоть), що прикриває головку - найчутливішу частину пеніса. Мошонка є вип'ячуванням шкіри тіла, в яке опускаються яєчка напередодні або відразу після народження дитини.
Яка будова жіночих статевих органів? Жіноча статева система також складається із внутрішніх і зовнішніх статевих органів. До внутрішніх статевих органів належать яєчники, маткові труби, матка і піхва (мал. 51). Основна частина жіночих статевих органів міститься в нижньому відділі черевної порожнини між сечовим міхуром і прямою кишкою. Яєчники - парні статеві залози мигдалеподібної форми (мал. 52), в яких утворюються (і дозрівають) жіночі статеві клітини - яйцеклітини та статеві гормони, основні з яких естрадіол і прогестерон. До черевної порожнини яєчники прикріплені кількома зв'язками. Яєчники складаються із зовнішнього і внутрішнього шарів, оточених білковою оболонкою. У зовнішньому (кірковому) шарі розташовані фолікули, в яких утворюються яйцеклітини. Внутрішній (мозковий), або судинний, шар утворений сполучною тканиною, через яку проходять кровоносні судини і нерви.
Маткова труба - парний м'язовий орган завдовжки до 12 см, за допомогою якого кожен яєчник зв'язаний з маткою. Кінцева (вільна) частина маткової труби міститься поблизу яєчника. Вона має розширення (лійку) з отвором, оточеним миготливими війками. Завдяки рухам цих війок яйцеклітина потрапляє до маткової труби, де, як правило, відбувається запліднення.
Матка - товстостінний грушоподібний порожнистий м'язовий орган, який виконує менструальну, секреторну й ендокринну функції; а під час вагітності в ній розвивається зародок і плід. У матці розрізняють опуклішу верхню частину, або тіло матки. До нього підходять маткові труби, які відкриваються в порожнину матки двома отворами. Вужча циліндрична нижня частина матки - шийка - сполучає її з піхвою, утворюючи, відповідно, третій отвір. Шийка матки -вузький канал, який під час пологів розширюється, щоб ним могла пройти дитина.
Піхва - це м'язова трубка завдовжки приблизно 10 см; копулятивний жіночий орган. У слизовій оболонці піхви є залози, які виділяють бактерицидну змащувальну речовину.
Зовнішні статеві органи складаються із соромітної ділянки і клітора. Соромітна ділянка утворена лобковим підвищенням, великими і малими соромітними губами, переддвер'ям піхви і дівочою плівою.
Великі соромітні губи - це парні товсті складки шкіри, а малі соромітні губи - це тонші, порівняно з великими губами, складки шкіри.
Переддвер'я піхви - щілиноподібний простір, зверху обмежений клітором, а з боків - малими соромітними губами. Дно переддвер'я піхви має дівочу пліву. Після перших статевих зносин дівоча пліва руйнується.
Клітор розташований у верхній частині соромітної ділянки. Це невеликий, здатний до ерекції орган.
До репродуктивної системи жінок відносять також молочні залози - парні органи, в яких утворюється молоко в період вигодовування немовлят. Кожна з них складається з 15-20 окремих залозок, розділених пухкою сполучною і жировою тканинами. Вивідні протоки залозок відкриваються на верхівці соска.
Як будова чоловічих статевих органів пов'язана з їхніми функціями? Відповідь дайте у вигляді таблиці:
Органи або їхні                Коротка                      Основні функції
частини                      характеристика   

Як побудовані жіночі статеві органи та які функції вони виконують? Відповідь дайте у вигляді таблиці:

Органи або їхні частини    Коротка характеристика    Основні функції
       

М.Н.Шабатура, Н.Ю.Матяш, В.О.Мотузний, Біологія 9 клас

Надіслано читачами з інтернет-сайтів

Підготовка до уроків і все це безкоштовно скачати чи готуватись онлайн. Конспекти уроків біології, шкільний план, відкритий урок з біології


Зміст уроку
1236084776 kr.jpg конспект уроку і опорний каркас           
1236084776 kr.jpg презентація уроку 
1236084776 kr.jpg акселеративні методи та інтерактивні технології
1236084776 kr.jpg закриті вправи (тільки для використання вчителями)
1236084776 kr.jpg оцінювання 

Практика
1236084776 kr.jpg задачі та вправи,самоперевірка 
1236084776 kr.jpg практикуми, лабораторні, кейси
1236084776 kr.jpg рівень складності задач: звичайний, високий, олімпійський
1236084776 kr.jpg домашнє завдання 

Ілюстрації
1236084776 kr.jpg ілюстрації: відеокліпи, аудіо, фотографії, графіки, таблиці, комікси, мультимедіа
1236084776 kr.jpg реферати
1236084776 kr.jpg фішки для допитливих
1236084776 kr.jpg шпаргалки
1236084776 kr.jpg гумор, притчі, приколи, приказки, кросворди, цитати

Доповнення
1236084776 kr.jpg зовнішнє незалежне тестування (ЗНТ)
1236084776 kr.jpg підручники основні і допоміжні 
1236084776 kr.jpg тематичні свята, девізи 
1236084776 kr.jpg статті 
1236084776 kr.jpg національні особливості
1236084776 kr.jpg словник термінів             
1236084776 kr.jpg інше 

Тільки для вчителів
1236084776 kr.jpg ідеальні уроки 
1236084776 kr.jpg календарний план на рік 
1236084776 kr.jpg методичні рекомендації 
1236084776 kr.jpg програми
1236084776 kr.jpg обговорення


Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.

Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.