KNOWLEDGE HYPERMARKET


Тема 4. Сприйняття кольору, світла, простору.

Гіпермаркет Знань>>Біологія>>Біологія 9 клас>>Біологія: Сприйняття кольору, світла, простору.

СПРИЙНЯТТЯ СВІТЛА  ТА КОЛЬОРУ


Як виникають зображення предметів на сітківці? Промені, відбиті від предметів, на які спрямоване наше око, проходять крізь рогівку, рідину, що міститься між нею та райдужною оболонкою, кришталик і склисте тіло. В кожному з цих середовищ вони змінюють свій напрямок, тобто заломлюються. Основне значення для заломлення світла в оці має кришталик.
 
У людей з нормальним зором промені, що заломилися у кришталику, потрапляють на сітківку й утворюють на ній чітке зображення предметів. Отже, зображення на сітківці буде дійсним, зменшеним і перевернутим. У зорових нервових центрах кори великого мозку формується зображення таким, яким воно є насправді.
Що таке акомодація? Для чіткого сприйняття предметів необхідно, щоб їхнє зображення завжди потрапляло на сітківку. Коли людина дивиться вдалечінь, предмети, розташовані на близькій відстані, здаються нечіткими. Якщо розглядати близькі предмети, то нечітко видно віддалені. Люди можуть чітко розрізняти предмети, розташовані на різній відстані від ока, завдяки здатності кришталика змінювати свою кривизну. Здатність ока пристосовуватися до чіткого бачення предметів, що перебувають на різній відстані, називають акомодацією (від лат. акомо-датіо - пристосування до чогось).
Найменша відстань від ока, з якої зображення ще сприймається чітко, для дітей і підлітків у нормі становить 7-10 см. З віком кришталик втрачає свою еластичність і акомодаційна здатність ока зменшується.
Пригадайте з курсу фізики, що таке світло.
Як ми сприймаємо світло? Промені світла потрапляють на сітківку, що складається з кількох шарів клітин різних за формою і функціями (мал. 9, 10). Зовнішній шар клітин містить чорний пігмент, який поглинає світлові промені. У наступному шарі є світлочутливі клітини - фоторецептори: колбочки і палички. Фоторецептори з'єднуються з нервовими клітинами, які утворюють третій шар. Четвертий шар сітківки складається з великих нервових клітин. їхні відростки утворюють зоровий нерв, яким збудження передається до зорової зони кори великого мозку. Місце, де зоровий нерв виходить із сітківки, позбавлене фоторецепторів, не сприймає світла і називається сліпою плямою (мал. 8). її площа (в нормі) становить від 2,5 до 6 мм2. Предмети, зображення яких потрапляє на цю ділянку, ми не бачимо.
У сітківці людини налічують близько 130 млн паличок і 7 млн колбочок. Палички розташовані на периферії сітківки. Вони дуже чутливі до світла і тому збуджуються навіть при малому, так званому сутінковому, освітленні. Колбочки збуджуються при яскравому світлі й малочутливі до слабкого освітлення.
У центрі сітківки містяться переважно колбочки. Це місце називають жовтою плямою. Жовта пляма, особливо її центральна ямка, вважається місцем найкращого бачення. У нормі зображення завжди фокусується на жовтій плямі. При цьому предмети, які сприймаються периферичним зором, розрізняються гірше. Наприклад, затримайте погляд на будь-якому слові посередині рядка, який ви читаєте. Це слово буде добре видно, а слова, розташовані на початку і в кінці рядка, розрізняються значно гірше.
У процесі перетворення енергії світла на нервовий імпульс важливу роль відіграє вітамін А. Його нестача спричинює значне погіршення сутінкового зору, тобто так звану курячу сліпоту.
При збудженні паличок виникає відчуття білого світла (безколірне відчуття), оскільки вони сприймають широкий спектр світлових променів.
Наше око здатне сприймати електромагнітні коливання з довжиною хвилі від 320 до 760 нм (нм - нанометр - одна мільярдна частка метра). Промені, довжина хвилі яких коротша за 320 нм, називають ультрафіолетовими, а з довжиною хвилі більшою за 760 нм - інфрачервоними.
Як ми сприймаємо колір? Чи всі кольори ми сприймаємо? Світ різнобарвний, і ми маємо змогу бачити його таким. Кольори ми сприймаємо за допомогою колбочок, які реагують тільки на певну довжину хвилі.
Існує три типи колбочок. Колбочки першого типу реагують переважно на червоний колір, другого - на зелений і третього - на синій. Ці три кольори називають основними. Оптичним змішуванням основних кольорів можна одержати всі кольори спектра та їхні відтінки. Якщо колбочки всіх типів збуджуються водночас і однаково, виникає відчуття білого кольору (мал. 11).
У деяких людей колірний зір порушений. Розлад колірного зору, або часткову колірну сліпоту, називають дальтонізмом. Назва походить від прізвища англійського вченого Дж. Дальтона, який 1794 року вперше описав це явище. Розрізняють природжений і набутий дальтонізм. Природженим (спадковим), власне дальтонізмом, буває, як правило, розлад сприймання червоного і зеленого кольорів. Сліпота на синій колір є здебільшого набутою. Розлади колірного зору пояснюють відсутністю певних колбочок у
 
сітківці ока. Трапляється також частковий дальтонізм (неспроможність сприймати один із основних кольорів). Дальтонізм спостерігається у 0,5% жінок і 5% чоловіків. Люди, які страждають на розлади колірного зору, не можуть працювати на транспорті, в авіації тощо. Дальтонізм не лікується.
Як колір впливає на емоційну сферу людини, її працездатність? Відомо, що один колір заспокоює, інший дратує. На цьому ґрунтується методика визначення настрою людини. Ще німецький поет Й. Ґете писав про здатність кольору створювати настрій: жовтий - веселить і бадьорить, зелений - вмиротворює, синій - викликає смуток. Психологи довели, що червоний колір призводить до колірної втомленості, а зелений допомагає її зняти. Колір впливає на продуктивність праці людини. Гігієністи встановили, що зелений і жовтий кольори загострюють зір, прискорюють зорове сприйняття, створюють стійке ясне бачення, знижують внутрішньо-очний тиск, загострюють слух, сприяють нормальному кровообігу, тобто в цілому підвищують працездатність людини. Червоний колір діє протилежно. Ці дані використовують дизайнери при оформленні робочих місць.
 

1. Які світлосприймальні клітини розміщені в сітківці?

2. Де на сітківці розташовані колбочки, а де палички? Які функції вони виконують?

3. Яке значення вітаміну А для зору?

4. Що таке сліпа пляма?

5. Що таке жовта пляма?

6. Як відбувається сприйняття кольору?

7. Що таке дальтонізм?
 

Чому учасникам арктичної експедиції або альпіністам, які піднімаються високо в гори, рекомендують носити темні окуляри? Зверніть увагу на те, як пофарбовані стіни класу, шкільні меблі. Це переважно світлі (бежеві, салатові) відтінки. Чому віддають перевагу саме таким кольорам?


Вислано читачами з інтернет-сайтів

Книги, підручники, конспект з біології на допомогу вчителю та учням. Біологія обучатись онлайн


Зміст уроку
1236084776 kr.jpg конспект уроку і опорний каркас           
1236084776 kr.jpg презентація уроку 
1236084776 kr.jpg акселеративні методи та інтерактивні технології
1236084776 kr.jpg закриті вправи (тільки для використання вчителями)
1236084776 kr.jpg оцінювання 

Практика
1236084776 kr.jpg задачі та вправи,самоперевірка 
1236084776 kr.jpg практикуми, лабораторні, кейси
1236084776 kr.jpg рівень складності задач: звичайний, високий, олімпійський
1236084776 kr.jpg домашнє завдання 

Ілюстрації
1236084776 kr.jpg ілюстрації: відеокліпи, аудіо, фотографії, графіки, таблиці, комікси, мультимедіа
1236084776 kr.jpg реферати
1236084776 kr.jpg фішки для допитливих
1236084776 kr.jpg шпаргалки
1236084776 kr.jpg гумор, притчі, приколи, приказки, кросворди, цитати

Доповнення
1236084776 kr.jpg зовнішнє незалежне тестування (ЗНТ)
1236084776 kr.jpg підручники основні і допоміжні 
1236084776 kr.jpg тематичні свята, девізи 
1236084776 kr.jpg статті 
1236084776 kr.jpg національні особливості
1236084776 kr.jpg словник термінів             
1236084776 kr.jpg інше 

Тільки для вчителів
1236084776 kr.jpg ідеальні уроки 
1236084776 kr.jpg календарний план на рік 
1236084776 kr.jpg методичні рекомендації 
1236084776 kr.jpg програми
1236084776 kr.jpg обговорення


Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.

Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.