KNOWLEDGE HYPERMARKET


Тема 42. Різноманіття та значення

Гіпермаркет Знань>>Біологія>>Біологія 7 клас>>Різноманіття та значення

Різноманітність хвойних рослин

Пригадайте Яке походження назви класу Хвойні? Які хвойні рослини зростають у вашій місцевості?

В Україні хвойні рослини поширені насамперед на Поліссі та в Лісостепу, а також в Українських Карпатах та Гірському Криму. Вони утворюють значні масиви чистих або мішаних лісів. Розглянемо деяких представників класу Хвойні.
Які ознаки притаманні представникам роду Сосна? Рід Сосна найві-доміший серед хвойних рослин (мал. 158). Загострені видовжені хвоїнки розміщуються на вкорочених пагонах по 2, 3 або 5 у пучках. Понад 100 вічнозелених видів роду Сосна самостійно або разом з іншими рослинами утворюють природні велетенські лісові масиви в Азії, Європі, Північній Америці, а в Південній півкулі їх штучно посадили люди. В Україні із загальної площі лісів у 8,6 млн га на соснові припадає 2,2 млн га.
Сосна - світлолюбна рослина. З усіх хвойних тільки модрина потребує для свого зростання більше світла, ніж сосна. Порівняйте сосну, яка зростає на відкритому місці, та ту, що росте в лісі (мал. 159). Ви помітите відміни в їхньому вигляді. Соснові ліси (сосняки) світлі, у них сонячне проміння досягає поверхні ґрунту, бо нижні гілки рослин не витримують затінення і відмирають. Тому крона в таких дерев розташована на верхівці стовбура. А в тих сосен, які зростають на відкритому місці, нижні гілки відмирають не так швидко і крона розвинена краще.
Сосна звичайна. фото
Мал. 158. Сосна звичайна

Найпоширеніший вид роду Сосна у флорі України - сосна звичайна (мал. 158). Хвоїнки в сосни звичайної зібрані в пучки по дві. Вона зростає на значних площах Полісся та Лісостепу і по піщаних ґрунтах уздовж річок заходить у степову зону. її штучні насадження - одне з основних джерел деревини в нашій країні. Повсюдне зростання цього виду забезпечене добре розвиненою стрижневою кореневою системою та невибагливістю до ґрунту. Якщо сосна росте на пісках, її корені проникають на значну глибину, сягаючи водоносних шарів. Це дає
змогу рослині зростати у посушливих місцях, де інші дерева існувати не можуть. Сосна може рости і на болотах, але там її головний корінь сильно галузиться в поверхневих шарах ґрунту. Живе сосна звичайна до 400 років та сягає 50 м заввишки і до 1 м у діаметрі стовбура.
У Карпатах вище смуги листяних лісів, місцями створюючи непрохідні зарості, поширена сосна гірська, заввишки до 3-4 м. Часто її використовують для озеленення міст, бо вона стійка до забруднення повітря. У горах Криму росте могутня (до 40 м заввишки) сосна кримська, яка має парасолькоподібну крону, її хвоїнки можуть сягати завдовжки до 18 см. Вона добре росте на вапнякових ґрунтах і пісках. Сосну кримську також висаджують у парках і культивують у лісогосподарствах.
Одновікові сосни, що зростали за різних умов освітлення: у лісі (1) і на просторі (2). фото
Мал. 159. Одновікові сосни, що зростали за різних умов освітлення: у лісі (1) і на просторі (2)

Серед видів роду Сосна є й справжні довгожителі. Так, учені встановили, що вік однієї з особин сосни довговічної, виявленої на території США, становить майже 4900 років!
Чим характеризуються представники роду Ялина? Рід Ялина налічує 45 видів. Це стрункі вічнозелені тіньовитривалі дерева, заввишки до 60-90 м (мал. 160). На відміну від сосни, хвоїнки ялини короткі, розміщені на пагонах поодиноко. Живуть вони до восьми років. Нижні гілки ялин, на відміну від сосен, не відмирають і вкривають стовбур дерева знизу доверху, утворюючи гарну конусоподібну крону. Тому в ялинових лісах (ялинниках) світло погано доходить до поверхні ґрунту. Зростати у таких лісах можуть лише рослини, здатні витримувати значне затінення (наприклад, зелені мохи, плаун булавоподібний, квасениця звичайна). Повислі шишки ялини щорічно опадають після висипання з них дозрілого насіння. Ялина вимоглива до вологості та родючості ґрунту, зокрема, вона потребує високого вмісту у ґрунті органіки. її корені розміщуються у поверхневих шарах ґрунту, тому ялини частіше, ніж сосни, вивертаються з корінням під час буревіїв. Живуть окремі представники ялин до 500-600 років.
У Європі загалом і в Україні зокрема поширена ялина європейська (мал. 160). В Україні ялинники охоплюють 500 тис. га. Деякі види ялин вирощують як декоративні рослини, наприклад ялину колючу та її різновиди - ялину сріблясту і ялину блакитну. Цим ялинам притаманна гарна сріблясто-блакитна хвоя. Вони стійкі до забруднення повітря, тому їх висаджують у парках та скверах великих міст.
Які ще відомі представники хвойних? У Північній півкулі поширені вічнозелені ялиці, яких відомо 45 видів. Ялиця біла росте в Карпатах, а в садах і парках інших регіонів України її вирощують як декоративну рослину. Величезні лісові масиви Сибіру утворює ялиця
сибірська. Це дерево сягає заввишки до 40 м. Ялиця вражає своєю конічною кроною, темно-сірим циліндричним стовбуром та розміщеними на гілках видовженими, немов свічки, жіночими шишками, які після дозрівання розсипаються на окремі луски.
Ялина європейська . фото
Мал. 160. Ялина європейська


Модрина сибірська. фото
Мал. 161. Модрина сибірська

Види роду Модрина відрізняються від багатьох хвойних тим, що щорічно скидають листки восени. Цим і пояснюється стійкість модрини до забрудненої атмосфери великих міст. Саме тому в парках та лісових господарствах України культивують модрину сибірську (мал. 161). Батьківщина цієї рослини - Сибір, де вона на вологих та болотяних ґрунтах утворює значні лісові масиви. її м'які пласкі листки зібрані на вкорочених пагонах у пучки по 20-40 у кожному, а на видовжених - поодиноко. Маленькі шишки (завдовжки 2-3 см) після дос-
тигання насіння залишаються на дереві кілька років. В Україні трапляються й інші види цього роду, наприклад модрина європейська.
Види роду Яловець - низькорослі сланкі вічнозелені кущі або невеличкі деревця. Гілки цих рослин густо вкриті голчастими або лускоподібними темно-зеленими листками. Характерна ознака ялов-цю - наявність соковитих жіночих шишок, які достигають за два роки. Після запліднення луски шишок стають м'ясистими, а потім зростаються між собою. Під час дозрівання така шишка чорніє і починає нагадувати ягоду смородини (мал. 162). Тому такі шишки часто називають «шишкоягодами» (хоча із справжніми плодами вони не мають нічого спільного).
Яловець . фото
Мал. 162. Яловець

Росте яловець навіть за сприятливих умов дуже повільно. Масово шишки й насіння утворюються лише у віці 90-100 років. Солодкі, соковиті та поживні шишки полюбляють поїдати птахи та ссавці, які й розповсюджують насіння. Яловці посухостійкі, світлолюбні, морозостійкі й невибагливі до ґрунтових умов. їхнє коріння глибоко проникає в ґрунт. Яловці можуть зростати й на засолених пісках морського узбережжя, і в тріщинах гірських скель. Настій із «шишкоягід» застосовують у медицині як сечогінний засіб. Пагони я ловцю містять отруйну олію, яку застосовують у медицині. Проте, зважаючи на небезпеку отруєння ліками з яловцю, вживати ці ліки без нагляду лікаря не можна.
Тис ягідний. фото
Мал. 163. Тис ягідний

В Україні поширений яяовець звичайний. Він охоплює значні площі в гірських районах Криму, в підліску хвойних, рідше мішаних лісів Карпат і Полісся. Його вирощують і як декоративну рослину. Вчені встановили, що ця рослина може жити до 2000 років!
Подібні до «шишкоягід» яловцю, але малиново-червоного кольору шишки утворює інший представник хвойних - тис ягідний (мал. 163). Ця рослина теж довгожитель: вона може жити до 1500-2000 років і сягати заввишки близько 20 м. Деревина тиса міцна, стійка до гниття і має жовто-червоне забарвлення. Тому її дуже цінують і називають червоним деревом. Проте варто пам'ятати, що надземна частина і насіння тиса містять отруйні речовини. Відомі неодноразові отруєння людей, які працювали з червоним деревом.
Кедр - священне дерево в Індії та Лівані. У Лівані кедр став навіть символом країни. Висота цієї могутньої вічнозеленої рослини сягає 50 м, а діаметр стовбура - до 2 м. Живуть кедри близько 2000-3000 років. Вони мають гарну розлогу крону. Хвоя кедрів темно-зелена, інколи з блакитним відтінком (мал. 164). Кедри зростають у Гімалаях та країнах Середземномор'я. Кедри як декоративні рослини шанують в усьому світі. В Україну перші кедрові дерева завезені 1826 року, і відтоді вони стали окрасою чорноморського узбережжя Південного Криму. Це такі види, як кедр ліванський, кедр атласький та кедр гімалайський.
Кедр. фото
Мал. 164. Кедр

Запитання для контролю
1. Які характерні риси роду Сосна?
2. Де поширені види роду Сосна?
3. Чим ялина відрізняється від сосни?
4. Які листопадні представники хвойних вам відомі?
5. Які характерні ознаки рослин роду Яловець та де вони зростають?
6. Які представники хвойних висаджують в Україні як декоративні рослини?


Поміркуйте
Завдяки чому деревина хвойних стійкіша до гниття, ніж деревина покритонасінних?Роль голонасінних у природі та житті людини

Пригадайте Які голонасінні рослини вам відомі? Що ви знаєте про вітаміни та фітонциди?

Яка роль голонасінних у природі? Ми вже згадували, що голонасінні утворюють величезні площі хвойних та мішаних лісів. Вони збагачують повітря киснем, через що їх називають «легенями планети». Ліси регулюють швидкість танення снігу, рівень води у річках, поглинають шуми та послаблюють силу вітрів. Для того щоб затримати танення снігів на полях, навколо них висаджують полезахисні лісосмуги (мал. 165). Це поліпшує живлення рослин, насамперед озимини, й запобігає розливу річок. Ліс - домівка багатьох тварин. Різні види тварин живляться пагонами, насінням, шишками хвойних рослин. Сосни, яловці та інші хвойні рослини з кореневою системою, що проникає на значні глибини, висаджують на схилах для запобігання їхньому розмиванню та закріплення пісків. Підраховано, що на крутих гірських схилах з гектара щорічно змивається до 5000 м3 ґрунту, а в густих яловцевих заростях він майже не розмивається.
Як людина використовує хвойні рослини у своєму господарстві? Деревина багатьох представників хвойних надзвичайно міцна, бо в ній небагато основної тканини. Саме тому деревина хвойних - цінна сировина для виготовлення меблів, музичних інструментів, столярних виробів, шпал для залізниць, стовпів ліній електропередач, опор мостів, кріплення шахтних проходів. Ми вже згадували, що надзвичайно цінуються меблі, вироблені з червоної деревини тису. А будинки італійського міста Венеції вже сотні років стоять у воді на палях із стійкої до гниття деревини модрини.
Полезахисна лісосмуга. фото
Мал. 165. Полезахисна лісосмуга

Значну кількість деревини досі використовують як паливо. А велика довжина волокон деревини ялини надає їй особливої цінності як сировині для виготовлення високоякісних сортів паперу (мал. 166). Проте інтенсивне застосування деревини в різних галузях господарства спричинило масове вирубування лісів, що завдає значної шкоди нашій планеті. Чим менша площа лісів, тим менше рослини поглинають з повітря вуглекислий газ і виділяють туди кисень. Зрештою це може
призвести до негативних змін клімату на нашій планеті. Крім того, зі скороченням площ лісів зменшуються території мешкання різноманітних видів тварин: чисельність багатьох видів скорочується, а деякі взагалі зникли або опинилися на межі зникнення. Тому потрібно турбуватися про відновлення лісових насаджень та їхню охорону.
Деревина хвойних - цінна сировина для промисловості. фото
Мал. 166. Деревина хвойних - цінна сировина для промисловості

Хвоя багата на вітаміни, особливо на вітамін С. її відвар вживають для лікування та профілактики скорбуту (цинги) - небезпечної хвороби, спричиненої нестачею цього вітаміну. Спалюючи деревину ялини, отримують активоване вугілля, яке використовують для лікування різноманітних отруєнь та очищення кишечнику.
Живицю хвойних широко застосовують у медицині для лікування ран, опіків тощо. Особливу цінність має живиця ялиці, з якої добувають камфору. Вона поліпшує діяльність серцевого м'яза, тому її вживають для лікування хвороб серця. Камфора входить до складу різних знеболювальних препаратів. З живиці також добувають багато цінних для хімічної промисловості речовин (розчинник скипидар та ін.). Отримані з живиці ефірні олії (рідини, що сильно і переважно приємно пахнуть та легко випаровуються) застосовують у парфумерній, кондитерській та медичній промисловості.
Хвойні рослини виділяють у повітря велику кількість фітонцидів. Як ви пригадуєте, це леткі речовини, що згубно діють на мікроорганізми. Особливо інтенсивно це відбувається у смерекових лісах. У результаті аналізів повітря виявлено, що 1 м3 повітря хвойного лісу містить не більше 500 хвороботворних бактерій, а міського - до 30-40 тис. Саме тому у хвойних лісах розміщують санаторії та лікарні для людей із захворюваннями дихальної системи.
Насіння сосни сибірської, яке в народі називають «кедровими горішками», містить близько 50 % поживної та смачної олії. Тому його вживають у їжу і як джерело харчової олії заготовляють у великих кількостях у Сибіру та на Далекому Сході Росії. Слід зазначити, що кедр жодного стосунку до «кедрових горішків» не має.
Велика різноманітність форм крони голонасінних, їхня краса мають неабияке естетичне значення. Ошатність і велич хвойних лісів, струнких пірамідальних кипарисів справляє незабутнє враження на поетів, піснярів, художників, надихає їх на створення художніх полотен, пісень, віршів (пригадайте твори Тараса Шевченка, Лесі Українки, Івана Франка, народні пісні).
Ці ялинові бонсаї стануть окрасою будь-якої оселі. фото
Мал. 167. Ці ялинові бонсаї стануть окрасою будь-якої оселі

Гарний настрій дарують нам ялини та сосни під час зустрічі Нового року. Та навіть заради цього не варто зрізати ці рослини в лісах чи парках, як це, на превеликий жаль, трапляється дотепер. Адже деревами, що ростуть на вулицях, у парках і скверах, ви й ваші близькі зможете милуватися не кілька зимових днів, а багато-багато років. Для новорічних свят хвойні деревця вирощують спеціалізовані господарства й реалізують їх через торговельну мережу.
Як ми згадували, хвойні рослини широко використовують у парковому господарстві, для створення краси й затишку в оселях (мал. 167), у зеленому будівництві для формування живоплотів. Проте в містах хвойні та інші вічнозелені рослини почуваються незатишно через те, що їхні листки забруднюються пилом і газами триваліший час, ніж у листопадних порід. Забруднення довкілля особливо шкідливо діє на соснові та ялинові насадження. Сосна звичайна дуже чутлива до впливу радіації. Посилене радіоактивне забруднення в районі Чорнобильської АЕС ушкодило не тільки хвою, а й пилок та насіння сосен, і цілі лісові масиви загинули.

Підсумки
У природі голонасінні утворюють значну масу органічної речовини, збагачують повітря киснем. У господарстві людини голонасінні, переважно хвойні, використовують як будівельний матеріал, для виробництва меблів, паперу, а також як паливо. Наземні частини голонасінних містять багато лікарських речовин та вітамінів. Хвойні виділяють у повітря фітонциди, що вбивають хвороботворних бактерій. Багато голонасінних мають естетичне значення, їх використовують як декоративні рослини.

Запитання для контролю
1. Яка роль голонасінних у природі?
2. Як людина використовує деревину голонасінних?
3. Що таке живиця, камфора та скипидар? Для чого їх застосовують?
4. Яке значення мають голонасінні для охорони здоров'я людини? Які лікарські препарати добувають з голонасінних?
5. Насіння яких голонасінних вживає людина в їжу та використовує для виробництва олії?
6. У чому полягає естетичне значення голонасінних?
7. Завдяки яким особливостям будови деревина хвойних стійкіша до гниття, ніж деревина покритонасінних?


Поміркуйте
Які дві помилки криються в народній назві «кедрові горішки»?


М.М. Мусієнко, П.С. Славний, П.Г. Балан, Біологія, 7 клас
Вислано читачами інтернет-сайту


Плани-конспекти уроків з біології, підручники з біології за 7 клас, реферати з біології

Зміст уроку
1236084776 kr.jpg конспект уроку і опорний каркас           
1236084776 kr.jpg презентація уроку 
1236084776 kr.jpg акселеративні методи та інтерактивні технології
1236084776 kr.jpg закриті вправи (тільки для використання вчителями)
1236084776 kr.jpg оцінювання 

Практика
1236084776 kr.jpg задачі та вправи,самоперевірка 
1236084776 kr.jpg практикуми, лабораторні, кейси
1236084776 kr.jpg рівень складності задач: звичайний, високий, олімпійський
1236084776 kr.jpg домашнє завдання 

Ілюстрації
1236084776 kr.jpg ілюстрації: відеокліпи, аудіо, фотографії, графіки, таблиці, комікси, мультимедіа
1236084776 kr.jpg реферати
1236084776 kr.jpg фішки для допитливих
1236084776 kr.jpg шпаргалки
1236084776 kr.jpg гумор, притчі, приколи, приказки, кросворди, цитати

Доповнення
1236084776 kr.jpg зовнішнє незалежне тестування (ЗНТ)
1236084776 kr.jpg підручники основні і допоміжні 
1236084776 kr.jpg тематичні свята, девізи 
1236084776 kr.jpg статті 
1236084776 kr.jpg національні особливості
1236084776 kr.jpg словник термінів             
1236084776 kr.jpg інше 

Тільки для вчителів
1236084776 kr.jpg ідеальні уроки 
1236084776 kr.jpg календарний план на рік 
1236084776 kr.jpg методичні рекомендації 
1236084776 kr.jpg програми
1236084776 kr.jpg обговоренняЕсли у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.

Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.