KNOWLEDGE HYPERMARKET


Тема 44. Блакитне мереживо Києва

Гіпермаркет Знань>>Я і Україна>>Я і Україна 5 клас>>Я і Україна: Блакитне мереживо Києва

Які річки є в межах Києва та його околиць?

Дніпро-Славутич. Чи можна уявити Київ без його окраси Дніпра-Славутича! Важко переоцінити його значення не тільки для нашого міста, а й усієї держави. Дніпро - найбільша ріка України, загальна довжина його - 2201 км (у межах України вона становить 981 км).

Про Дніпро вперше згадує давньогрецький історик Геродот. Стародавні греки називали його Борисфен, римляни - Данапріс, а слов'яни з любов'ю звали Славутою. Є припущення, що Дніпро названо на честь богині наших пращурів - Дани. Назву річки Дніпро носять видавництво, журнал, готель, станція метро, міський район Києва.


Витік (початок річки) - знаходиться в Росії, там з болота витікає Дніпро маленьким струмком. Далі він набирає сили, тече по території Білорусі та України і впадає в Чорне море.

Тече Славутич по широкій долині (зниженню в рельєфі). Його русло (заглиблення долини, зайняте водним потоком) звивисте. Ширина Дніпра в межах Києва - близько 400-600 м, глибина - 6-12 м, а на мілководних ділянках - 4-5 м. Найбільшими притоками поблизу Києва є Прип'ять, яка майже подвоює кількість води в ньому, темноводна Десна, Тетерів, Ірпінь. У межах самого міста Дніпро приймає тільки невеликі притоки: Сирець, Глибочицю, Либідь. Це - рівнинна річка (тече по рівнині), течія її повільна і спокійна.
Живлення (надходження води в річку) - змішане: талими сніовими, дощовими та підземними водами. Повінь (щорічне підняття рівня води) настає весною, коли тануть сніги. У межах Києва русло Дніпра ділиться на декілька рукавів (відгалужень русла): Чорторий (Десенка), Старик, Русанівський та ін. Трапляються острови: Труханів, Гідропарк, Муромець, Долобецький.


Весняні повені іноді завдають господарству Києва збитків: коли не безпосередньо від руйнування, то витратами на запобіжні заходи. Великі повені були у 1917,1931 і 1956 роках. Під час повені в 1917 році в Києві на Подолі затопило частину вулиць. Максимальний рівень води в Дніпрі в районі Києва зафіксовано в 1931 році - 10,64 м. Ось як про повінь написала Ліна Костенко:
 Я виросла у Київській Венеції.
 Цвіли у нас під вікнами акації.
 А повінь прибувала по інерції
 І заливала всі комунікації.

Мертва вода живих річок. Малі річки мають велике значення. Наче густе блакитне мереживо, обплітають вони нашу землю, збираючи воду з великої площі й несучи її до великих рік. Без малих річок неможливе існування й великих. Разом із тим їм не надають належної уваги. Вирубування дерев і чагарників уздовж берегів, скидання неочищених стоків промислових підприємств завдають малим річкам значної шкоди.

Колись на території Києва існувало багато річок і струмків: Либідь, Сирець, Глибочиця, Хрещатик, Горенка, Нивка, Клов, Совка. Без цих назв важко уявити собі наше місто. Які зараз ці річки? Сумне запитання. На жаль, назви залишилися, а річок уже майже немає. Одні з них перетворені на придаток міської каналізації. Береги ж інших закуті в бетон. Та й те, що тече по тих трубах та бетонних ложах, водою назвати уже не можна.

Либідь бере початок із джерел біля станції Київ-Волинський і впадає в Дніпро з правого берега поблизу Корчуватого. Довжина річки - 14 км. її основні притоки - Скоморох, Совка, Оріхуватка, Вусловка, Клов та інші - взяті в колектори. Колись річка була повноводною і на ній стояли водяні млини. З кінця 19 століття у зв'язку з розвитком міста поверхня басейну Либеді зазнала значних змін.

Малі річки Києва мають незначну протяжність: Глибочиця - 9 км, Сирець - 9 км, Нивка - 19 км. Ширина русла Нивки - всього 2 м, живиться річка переважно підземними водами і тому в посушливі періоди пересихає. На ній створена система ставків. На Лівобережжі тече річка Дарниця.

Водотоки малих річок Києва повністю або частково заточені в труби. Протікають вони під забудованою частиною міста і побачити їх тепер неможливо.

І все ж у Києві ще збереглась річка в природному стані. Це Віта, її довжина близько 25 км. Протікає вона в південних околицях міста, впадає в Дніпро навпроти острова Козачий. Зберегти останню річку Києва можна, захистивши басейни (території, з яких
річки збирають воду) трьох її приток - Сіверки, Путиля і Малої Віти.

Літописна Почайна. Дніпро, що протікав у давнину біля самісіньких круч Правобережжя, змінив русло і залишив на рівнині свій рукав - Почайну. Ця назва відома з часів Київської Русі. Починалась Почайна на Оболоні й від Дніпра була відділена піщаною косою. Довжина рукава становила 8 км. У 19 столітті коса була розмита Дніпром і він "поглинув" Почайну. В минулому тут існувала гавань. Згодом вона перетворилась на ряд невеликих озер, які були знищені під час будівництва масиву Оболонь. У басейні Почайни розташовані житлові масиви Подолу.
Мені відкрилась істина печальна:
Життя зникає, як ріка Почайна.
Через віки, а то й через роки,
Ріка вже стане спогадом ріки.
І тільки верби знатимуть старі:
Киян хрестили в ній, а не в Дніпрі.
Ліна Костенко


Значення річок. Сьогоднішній Дніпро невтомно трудиться, примушуючи працювати турбіни електростанцій, зрошуючи землі життєдайною вологою, несучи на своїх хвилях кораблі.

Дніпро і його притока Десна є основними джерелами питної води для киян. Надходження води здійснюється Дніпровським, Новодніпровським, Деснянським та Північним водогонами. За рік місто використовує понад 800 млн. куб. м води! При цьому власне "випиває" Київ трохи більше половини (52%). На кожного киянина припадає біля 500 л води на добу. Вода в Дніпрі м'яка і вважалася б однією з кращих питних вод, якби не сильне її забруднення стічними водами. Дніпру належить особлива роль й у водопостачанні промислових підприємств Києва.

На обох берегах Славутича розташовані прекрасні місця відпочинку - Труханів острів, Гідропарк, Довбичка, Матвіївська затока, Венеціанська протока.

Річка - це природний водний потік, що тече у зниженні рельєфу - долині. Складові частини річки: а) витік - місце, з якого річка бере початок; б) русло -зниження долини, зайняте водним потоком; в) гирло - місце впадання річки в іншу водойму.
Протоки - річки, що несуть свої води до головної. Басейн річки - територія, з якої вода стікає в річку.

1.Чому Дніпро називають рікою трьох народів?
2. Розкажи про Дніпро: де починається, яке має русло, куди впадає, які має притоки. Покажи ці річки на карті України.
3. Яке у Дніпра живлення, коли настає повінь, коли річка міліє? Як це пов'язано з погодними умовами нашої місцевості?
4. Що собою являють малі річки Києва?
5. Які річки є у твоєму районі?
6. Звідки населення Києва дістає воду?

Бєлкіна Е.В., Бойко В.М., Васильєв О.О., Глазунова Л.М., Іванюк О.Л., Левітас Ф.Л., Паламарчук Л.Б., Тараненко М.Г., Труханов М.Г., Трухан О.Ф., Чанцев Н.І., Мій Київ: Історія.Культура.Георгафія, 5 клас

Вислано читачами з інтернет-сайту


Підготовка до уроків і все це безкоштовно скачати чи готуватись онлайн, все для учителя та школяра у підготовці до уроків я і Україна 5 клас, безкоштовно скачати реферати, розробки уроків я і Україна

Зміст уроку
1236084776 kr.jpg конспект уроку і опорний каркас           
1236084776 kr.jpg презентація уроку 
1236084776 kr.jpg акселеративні методи та інтерактивні технології
1236084776 kr.jpg закриті вправи (тільки для використання вчителями)
1236084776 kr.jpg оцінювання 

Практика
1236084776 kr.jpg задачі та вправи,самоперевірка 
1236084776 kr.jpg практикуми, лабораторні, кейси
1236084776 kr.jpg рівень складності задач: звичайний, високий, олімпійський
1236084776 kr.jpg домашнє завдання 

Ілюстрації
1236084776 kr.jpg ілюстрації: відеокліпи, аудіо, фотографії, графіки, таблиці, комікси, мультимедіа
1236084776 kr.jpg реферати
1236084776 kr.jpg фішки для допитливих
1236084776 kr.jpg шпаргалки
1236084776 kr.jpg гумор, притчі, приколи, приказки, кросворди, цитати

Доповнення
1236084776 kr.jpg зовнішнє незалежне тестування (ЗНТ)
1236084776 kr.jpg підручники основні і допоміжні 
1236084776 kr.jpg тематичні свята, девізи 
1236084776 kr.jpg статті 
1236084776 kr.jpg національні особливості
1236084776 kr.jpg словник термінів             
1236084776 kr.jpg інше 

Тільки для вчителів
1236084776 kr.jpg ідеальні уроки 
1236084776 kr.jpg календарний план на рік 
1236084776 kr.jpg методичні рекомендації 
1236084776 kr.jpg програми
1236084776 kr.jpg обговорення


Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.

Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.