KNOWLEDGE HYPERMARKET


Тема 45. Водна мозаїка суходолу

Гіпермаркет Знань>>Я і Україна>>Я і Україна 5 клас>>Я і Україна: Водна мозаїка суходолу

У Києві та його околицях є майже всі типи вод суходолу, крім льодовиків. Це річки, озера, болота, підземні води, штучні (створені людиною) водойми та канали.

Озера - очі землі. У Києві найбільше озер біля Дніпра. Це так звані заплавні озера. Під час повені вони затоплюються водами Дніпра і площа їх значно збільшується. Розміри київських озер невеликі (менше 5 га). Найбільші за площею - Вирлиця, Радунка і Тельбин. Відомі також Біле, Василькове, Лукове, Синякове, Вузьке, Довге, Сонячне, Синє. Замерзають озера переважно на початку грудня, розтає крига на них в середині березня. Товщина льоду в суворі зими досягає 60 см. Найвища температура води - у липні. Озера використовуються для спортивної риболовлі та відпочинку.

Озеро - це природна заглибина на суходолі, заповнена водою.

Болота - комори сонця. Заболочені ділянки поширені в околицях Києва в долинах річок Дніпра, Ірпеня, на дні балок і струмків. Заболочуванню сприяє рівнинний рельєф та погодні умови Київщини (Подумай, які саме?). Тут росте буйна трав'яна рослинність.

Болото - надмірно зволожена ділянка земної поверхні, в якій утворюється торф.

Спрадавна болота вважалися символом зла і в прямому, і в переносному значеннях. Існувала легенда про те, що болото створив чорт. Справді, болота, займаючи значні площі, заважають використовувати землі в господарстві. Але, заразом, вони нагромаджують вологу, підтримують рівень води у ставках та озерах. Із цих сховищ прісної води беруть початок струмки і ріки. Болота є раєм для своєрідних болотних рослин і тварин. З відмерлих решток рослин у болотах утворюється цінна корисна копалина - торф. Як бачиш, вони - складна природна лабораторія, природний фільтр. Із болота, заповненого каламутною рідиною, вода витікає чистою.

Чому болото називають "коморою сонця"? Що воно туди наскладало?

Рукотворні водойми. Найбільшою штучною водоймою поблизу Києва є Київське водосховище. Воно створене у 1964-1966 роках після спорудження Київської ГЕС. Це велика водойма. Площа водосховища більша за площу Києва, його довжина - 110 км, ширина - до 12 км. Недаремно водосховище називають Київським морем. Але ця водойма неглибока: середня глибина - 4 м, найбільша - 14,5 м. Використовується водосховище для потреб електроенергетики, рибного господарства, водопостачання, як місце відпочинку. Разом із тим, існуванням водосховища зумовлені негативні явища: "цвітіння води", розмивання хвилями берегів, підтоплення прилеглих територій. Значної шкоди водосховищу завдала катастрофа на Чорнобильській АЕС, що спричинила цілу низку проблем, пов'язаних з використанням його для господарських потреб.
 
Ставок - штучна водойма.

У наш час на території міста існує більше 150 невеликих рукотворних водойм (переважно ставків), які влаштовані на струмках і малих річках. Деякі ставки, наприклад Оріхуватські, за останні роки відновлено й здійснено їх благоустрій. Ставки створені на річці Нивка, на струмку Сирець, у басейні Либеді, в Голосіївському лісі.

У 1961 році під час будівництва житлового масиву на Русанівці було спеціально прокладено обвідний канал. Він служив кар'єром для намиву піску під забудову Русанівки. Довжина каналу - 2,7 км, ширина - 40 м, глибина - 3-4 м. Канал з його фонтанами є окрасою не тільки Русанівки, а й усього Києва.

Води-невидимки. Величезна кількість води знаходиться у нас під ногами. Вода заповнює проміжки в пісках і гальці, тріщини та пустоти під землею. Ближче до поверхні лежать ґрунтові води. На території Києва вони залягають порівняно неглибоко.
Через забудову міста й асфальт на дорогах проникнення води вглиб значно зменшується. Рівень ґрунтових вод різко знижується й під час будівництва метрополітену.

На глибині 250 - 300 м піщані товщі просякнуті водою, яка переміщується. Це нагадує велику підземну річку. В ній прекрасна питна вода, яку добувають за допомогою свердловин на Подолі й використовують для виготовлення мінеральної води "Оболонська".

Водопостачання населення Києва частково (15%) забезпечується за рахунок підземних вод (артезіанським водогоном). На території міста є до 400 артезіанських свердловин.

Внаслідок проникнення змиву з вулиць і автошляхів углиб землі підземні води забруднюються.

Що служить природним фільтром для води під землею?

Киянам - чисту воду. Води Дніпра та його великих і малих приток (Прип'яті, Десни, малих річок Києва) сильно забруднені. А після аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році додалося ще й радіаційне забруднення вод. Тому киянам дісталися
поверхневі води, які звичайно використовуються як питні, не найкращої якості. Щоб знешкодити забруднення води в міській мережі, її хлорують (додають хімічну речовину хлор). Цим самим значно погіршуються питні якості води. Можна, звичайно, купувати чисту воду в магазинах, але ж вона недешева. Який же вихід? Вихід, виявляється, є. Можна використовувати підземні води. Вони, просочуючись углиб, проходять через низку природних фільтрів - шарів гірських порід різної щільності, тим самим чудово очищуючись. Щоб дістатися до цих чистих вод, які залягають на глибині понад 200 м, пробурюють свердловини і влаштовують бювети.

У нашому місті свердловини є в усіх районах Києва. Вони розташовані з урахуванням пішохідної доступності для мешканців.

Бювет - будівля над джерелом або артезіанською свердловиною.

До водних об'єктів, створених людиною, можна віднести фонтани. Одним із перших фонтанів у нашому місті був "Самсон" (на Подолі ).У 1910 році в Києві було 10 фонтанів, зараз їх більше 50.

Вони відіграють не тільки декоративну роль, а й забезпечують особливий мікроклімат окремих районів. Відомими серед київських фонтанів є Руса-нівські, багатоструменевий на Майдані Незалежності, фонтан на вул. Хрещатик.


•    Води суходолу - це річки, озера, болота, штучні водойми (водосховища, ставки) і канали, підземні води та льодовики.
•    Найбільші озера в Києві: Радунка, Тельбин, Вирлиця, Біле, Василькове, Лукове, Синякове, Вузьке, Довге, Сонячне, Синє.
•    Заболочені ділянки в межах Києва і його околиць поширені на дні балок і струмків, в пониззях річок Дніпра та Ірпеня.
•    Штучні водойми нашої місцевості: Київське водосховище, Русанівський канал і ставки - Оріхуватські, Совський, Голосіївський.
•    Підземні води - ті, що знаходяться під землею в гірських породах.

1. Які води суходолу, крім річок, є у нашому місті?
2. Розкажи про озера Києва.
3. Чи є в нашій місцевості умови для утворення заболочених ділянок?
4. Що відносять до штучних водойм? Розкажи про них.
5. Як використовують підземні води?
6. Яку штучну річку створено в Києві на Русанівці?

Бєлкіна Е.В., Бойко В.М., Васильєв О.О., Глазунова Л.М., Іванюк О.Л., Левітас Ф.Л., Паламарчук Л.Б., Тараненко М.Г., Труханов М.Г., Трухан О.Ф., Чанцев Н.І., Мій Київ: Історія.Культура.Георгафія, 5 клас

Вислано читачами з інтернет-сайту


Найбільша бібліотека рефератів я і Україна, електронні видання безкоштовно, матеріали школярам у підготовці до домашньої роботи, навчальна програма, вивчай я і Україна безкоштовно

Зміст уроку
1236084776 kr.jpg конспект уроку і опорний каркас                      
1236084776 kr.jpg презентація уроку 
1236084776 kr.jpg акселеративні методи та інтерактивні технології
1236084776 kr.jpg закриті вправи (тільки для використання вчителями)
1236084776 kr.jpg оцінювання 

Практика
1236084776 kr.jpg задачі та вправи,самоперевірка 
1236084776 kr.jpg практикуми, лабораторні, кейси
1236084776 kr.jpg рівень складності задач: звичайний, високий, олімпійський
1236084776 kr.jpg домашнє завдання 

Ілюстрації
1236084776 kr.jpg ілюстрації: відеокліпи, аудіо, фотографії, графіки, таблиці, комікси, мультимедіа
1236084776 kr.jpg реферати
1236084776 kr.jpg фішки для допитливих
1236084776 kr.jpg шпаргалки
1236084776 kr.jpg гумор, притчі, приколи, приказки, кросворди, цитати

Доповнення
1236084776 kr.jpg зовнішнє незалежне тестування (ЗНТ)
1236084776 kr.jpg підручники основні і допоміжні 
1236084776 kr.jpg тематичні свята, девізи 
1236084776 kr.jpg статті 
1236084776 kr.jpg національні особливості
1236084776 kr.jpg словник термінів                          
1236084776 kr.jpg інше 

Тільки для вчителів
1236084776 kr.jpg ідеальні уроки 
1236084776 kr.jpg календарний план на рік 
1236084776 kr.jpg методичні рекомендації 
1236084776 kr.jpg програми
1236084776 kr.jpg обговорення


Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.

Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.