KNOWLEDGE HYPERMARKET


Тема 48. Смарагдові прикраси столиці

Гіпермаркет Знань>>Я і Україна>>Я і Україна 5 клас>>Я і Україна: Смарагдові прикраси столиці

Зелена смуга Києва. Приміські ліси, лісопарки, міські парки, сквери, зелені насадження бульварів, вулиць утворюють зелену смугу Києва. Зелена смуга має декоративне, естетичне, санітарне і захисне значення на території столиці й навколо неї. Площа всієї зеленої смуги Києва -близько 57,8 тис. га, це майже 70% території міста.

Дикорослі смарагди. У далекому минулому рослинний покрив Києва мав інший вигляд. Безкінечний праліс, безкрая нерубана пуща - таким був тогочасний краєвид. Пуща підступала під самий Київ: "...був коло города ліс і бір великий і ловили звірів", - оповідає давній літопис про київських полян. Бачиш, які величезні зміни відбулися за довгий ряд століть! Великі лісові масиви винищувалися. їх місце зайняли квартали й вулиці.

Розташування Києва на межі двох природних зон - лісової та лісостепової - зумовило різноманітність його рослинного покриву: деревної та трав'яної рослинності.

Північні та західні околиці міста розташовані в лісовій зоні (Полісся), де переважають хвойні та широколистяні ліси. Це - Святошинський і Пуща-Водицький лісові масиви. У таких лісах ростуть сосна, береза, дуб, граб, липа, клен; у підліску - ліщина, крушина, бузина, калина. Є в них лісові суниці, купина, деревій, конвалія та інші трав'яні рослини.

У східних околицях Києва переважають хвойні ліси - соснові бори. Рослинність тут бідніша. Таким є Дарницький ліс, де крім сосни, росте береза, а ґрунт вкривають кущики вересу, брусниці та чорниці.

Південні та південно-західні околиці міста заходять у лісостепову зону, де серед трав'яної рослинності поширені острівці широколистяних лісів. Таким є Голосйвський ліс, де ростуть дуб, граб, ясен, липа, клен, черешня, явір, дика груша, яблуня, глід, ліщина, бузина чорна, малина, вовчі ягоди. Багатий трав'яний покрив: папороть, копитняк, барвінок, купина, фіалка шерстиста, медуниця та ін. У Голосіївському лісі трапляються дуби віком до 600 років. Це єдине біля Києва місце, де в невеликій кількості трапляється підсніжник.
 
Це вічнозелене дерево дуже поширене у наших лісах . Воно витримує мороз до - 65°С. У Фінляндії його вважають символом життя. Що це за дерево?

Ліс не може не викликати замилування. Ось які слова знайшла київська поетеса Ліна Костенко, щоб передати його красу і неповторність:
Цей ліс живий, у нього добрі очі. Шумлять вітри у нього в голові.
Старезні пні, кошлаті поторочі, Літопис тиші пишуть у траві.
Дубовий Нестор дивиться крізь пальці
На білі вальси радісних беріз.
І сонний гриб в смарагдовій куфайці
Дощу напився і за день підріс.


По берегах річок і струмків, у вологих заболочених місцях поширені вільхові нетрі. Підлісок у таких вільшняках утворюють калина і ліщина, ґрунт вкривають папороть, хвощі, мох, калюжниця болотна, очерет і високі осоки. Такі вільшняки трапляються в районі Го-лосієва, Святошина, Пущі-Водиці. Середній вік лісів навколо Києва близько 40 років.

Декоративні шати міста. Парки Києва справедливо називають зеленим вбранням столиці. Володимирська гірка здавна була улюбленим місцем відпочинку киян. Поряд - Хрещатий парк. Міський сад - один з найстаріших парків у Києві. Він був закладений ще в середині 18 століття. Колись у парку був ставок, але до початку минулого століття він пересох. На його місці побудували стадіон "Динамо". Кияни вважають цей старовинний парк одним із кращих.
На Дніпрових схилах розташовані Парк Вічної Слави та Аскольдова могила. Внизу, біля самого Дніпра - Наводницький парк. Він порівняно молодий, як і Парк дружби народів. Краєвид правобережної частини міста ні з чим не зрівнянний - це море зелені, із хвиль якого піднімаються до неба золоті бані церков і висотні будинки.

Ще одне улюблене місце відпочинку киян -Труханів острів на Дніпрі. Ніколи не буває безлюдним Гідропарк. Багато в наших парках представників рослинного світу, завезених із інших країн і континентів. Так, у Сирецькому дендропарку (з грецької "дендро" - дерево) ростуть рідкісні та екзотичні види: тис далекосхідний, гінкго дволопатеве, кипарисовик, сосна австрійська, різні види ялини.

Найзеленіше в світі місто. Загальновідомо, що Київ - одне з найзеленіших міст світу. Зелені вулиці Києва справедливо порівнюють з тінистими алеями парків. Щороку в місті висаджують понад 30 тисяч дерев, близько 10 тисяч кущів та 7 мільйонів квітів.

Пам'ятками природи в Києві оголошено навіть вулиці та окремі дерева. Так, бульвар Тараса Шевченка, обсаджений пірамідальними тополями, є пам'яткою природи і входить до природно-заповідного фонду Києва.

Кияни перебувають ніби в обіймах природи. На кожного жителя міста припадає 20 кв. м зелених насаджень. Це більше, ніж у таких великих містах світу, як Лондон, Рим, Москва, Санкт-Петербург, Берлін. Наприклад, у Парижі

Рослини здатні виділяти речовини - фітонциди, які є природними очищувачами повітря. У парках повітря містить у 200 разів менше бактерій, ніж на неозелене-них вулицях. Найкорисніші щодо цього ялина, туя, липа, черемха, калина. Фітонциди берези, тополі знищують бактерії через 20 хв., сосни і дуба - через 15 хв. Зелені рослини знешкоджують отруйні гази в місті, хоч часто й самі гинуть від загазованості. Найкраще очищують повітря тополя, верба, дуб, біла акація, шовковиця, бузок. А такі традиційні для Києва дерева, як каштан, липа, волоський горіх та більшість кленів, мають невисоку стійкість проти газів. Дуже чутливі до забруднення повітря сосна та ялина, тому вони можуть служити своєрідними показниками чистоти повітря. Здавна відомий благотворний вплив зелені на настрій і душевний стан людини. Як бачимо, значення рослин багатогранне.

•    До зеленої смуги Києва належать приміські ліси, лісопарки, парки, сквери, зелені насадження бульварів та вулиць.
•    Київ розташований на межі двох природних зон - лісової та лісостепової.
•    Ліси в околицях міста - Святошинський, Пуща-Водицький, Дарницький, Голосіївський - мають важливе природоохоронне значення: захищають ґрунти, схили балок і долин від руйнування водою та вітром, утворюють навколо міста санітарні смуги, очищають повітря, служать місцем відпочинку.

1. Чому зелену зону Києва називають "легенями" міста?
2. Відвідай найближчий парк. Які рослини там ростуть?
3. Як людина використовує цілющі властивості лісів і парків?
4. Безумовно, всі знають, яка рослина є символом Києва. А який рослинний символ ти б запропонував для свого району?
5. Чи є у твоєму районі вулиці, названі на честь рослин?

Бєлкіна Е.В., Бойко В.М., Васильєв О.О., Глазунова Л.М., Іванюк О.Л., Левітас Ф.Л., Паламарчук Л.Б., Тараненко М.Г., Труханов М.Г., Трухан О.Ф., Чанцев Н.І., Мій Київ: Історія.Культура.Георгафія, 5 клас

Вислано читачами з інтернет-сайту


Вся шкільна программа онлайн, Гіпермаркет Знань - перший в світі!безкоштовні підручники, конспекти уроків, рефератів, питання та відповідді.

Зміст уроку
1236084776 kr.jpg конспект уроку і опорний каркас           
1236084776 kr.jpg презентація уроку 
1236084776 kr.jpg акселеративні методи та інтерактивні технології
1236084776 kr.jpg закриті вправи (тільки для використання вчителями)
1236084776 kr.jpg оцінювання 

Практика
1236084776 kr.jpg задачі та вправи,самоперевірка 
1236084776 kr.jpg практикуми, лабораторні, кейси
1236084776 kr.jpg рівень складності задач: звичайний, високий, олімпійський
1236084776 kr.jpg домашнє завдання 

Ілюстрації
1236084776 kr.jpg ілюстрації: відеокліпи, аудіо, фотографії, графіки, таблиці, комікси, мультимедіа
1236084776 kr.jpg реферати
1236084776 kr.jpg фішки для допитливих
1236084776 kr.jpg шпаргалки
1236084776 kr.jpg гумор, притчі, приколи, приказки, кросворди, цитати

Доповнення
1236084776 kr.jpg зовнішнє незалежне тестування (ЗНТ)
1236084776 kr.jpg підручники основні і допоміжні 
1236084776 kr.jpg тематичні свята, девізи 
1236084776 kr.jpg статті 
1236084776 kr.jpg національні особливості
1236084776 kr.jpg словник термінів             
1236084776 kr.jpg інше 

Тільки для вчителів
1236084776 kr.jpg ідеальні уроки 
1236084776 kr.jpg календарний план на рік 
1236084776 kr.jpg методичні рекомендації 
1236084776 kr.jpg програми
1236084776 kr.jpg обговорення


Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.

Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.