KNOWLEDGE HYPERMARKET


Тема 49. Тваринне царство

Гіпермаркет Знань>>Я і Україна>>Я і Україна 5 клас>>Я і Україна: Тваринне царство


Тварини лісопарків. У широколистяних лісах, що в околицях Києва, тваринний світ дуже різноманітний. Можна зустріти дикого кабана та косуль. Полюють лисиці, стрибає полохливий заєць-русак. На деревах миготять руді білки, а внизу ховаються тхори, клопочеться їжак, десь зарилися невидимі кроти та землерийки. У траві зустрічаються вужі та ящірки. У верховітті справжнє пташине царство: зяблики, дятли, дрозди, зорянки, горихвістки, синиці, солов'ї. Є й хижі птахи: сіра сова, шуліка.

У соснових лісах (борах) тваринний світ значно бідніший. Тут поширені лисиця, заєць-русак, білка, їжак, лісова миша, кілька видів кажанів. Із птахів водяться сова, дятел, мухоловка, зяблик, синиця. Є ящірки та жаби. У заплавах Дніпра багато тхорів, водяних полівок, кротів.

Деякі тварини, завезені з інших місць, пристосувалися до життя в наших природних умовах (акліматизувалися): наприклад, американський водяний гризун - ондатра, уссурійський єнотовидний собака, нутрія.


Мешканці водойм. У Дніпрі, ставках та озерах водяться такі риби: короп, карась, лящ, плітка, окунь, судак, лин, в'юн, щука, сом. Колись траплялися навіть осетр і стерлядь. У малих річках поширена менш цінна риба: окунь, йорж, пічкур.


Тварини міста. Місто з його будівлями та парками є звичним місцем існування для багатьох тварин. У самому Києві живе багато собак та котів, чисельність яких сягає 150-170 тисяч особин. Білку можна побачити навіть у центрі міста (Ботанічний сад ім.Фоміна).

Звичними є щурі, які належать до найшкідливіших гризунів. Вони знищують харчові продукти, розгризають дерев'яні частини будівель, пошкоджують лінії електропередач, кабелі. Оселяючись у таких місцях, як смітники та стічні канави, щурі стають носіями збудників багатьох хвороб. У підвалах, каналізації, тунелях метро (в нижньому ярусі міста) живуть сірі щурі (пацюки), а чорні витіснені ними на горищах. За світовою статистикою, сьогодні на кожного жителя міста припадає щонайменше по одному щуру.


Якось у київських газетах з'явилися публікації про величезних щурів мутантів, що живуть у метро й навіть нападають на людину. Вчені зазначають, що їм не доводилося зустрічати щурів вагою більше 600 грамів і довжиною понад 45 см. Щурі - єдиний представник гризунів, який нападає на людину. Людина знищила на Землі сотні видів тварин, але нічого не може вдіяти з щурами. Навіть у Чорнобилі вони почуваються комфортно: щурі можуть витримувати рівень радіації в 600 разів більший, людина! Цікаво також, що щурі люблять музику. Від важкого року вони втікають, зате класика їм до душі. Люблять вони і народну музику - пригадай легенду про флейтиста, який вивів щурів із міста.


Поширеною є хатня миша. Вона, як і щур, з давніх-давен живе біля людини і теж належить до небезпечних шкідників: шкодить у зерносховищах, продовольчих складах, житлових приміщеннях. Миші також є носіями збудників захворювань.

Пристосувалась до життя в міських умовах куниця кам'яна, яка поселяється на горищах старих будинків. Ці спритні тварини активні вночі, а вдень ховаються в свої лігва. Як хижаки, куниці живляться гризунами, пташками, нерідко нападають на голубів. Влітку і восени вони з задоволенням поїдають ягоди, яблука, груші, сливи, шипшину.

Є в місті деякі види кажанів. Це нічні тварини. У Києві вони гніздяться в темних кутках залізничного моста через Дніпро. Вечорами величезна кількість цих маленьких крилатих істот літає над поверхнею річки.


Підготуй цікаву розповідь про своїх домашніх улюбленців.


Пернате населення міста. Навряд чи кому спаде на думку пов'язувати пташине царство з сучасним містом. Проте саме тут, поруч з нами, мешкають різноманітні птахи. Нехтуючи правилами прописки, вони населяють житлові масиви, парки, сади та водойми Києва.

Деякі з пташок постійно живуть у Києві, вважаючи його рідною домівкою. Це добре знайомі голуби та горобці, а також кільчасті горлиці, сороки та сойки. Чорні дрозди стали "киянами" зовсім недавно. їх спеціально завезли з Польщі для окраси краєвиду міста.

Чимало пернатих перебуває в нашому місті лише в теплу пору року. Це шпаки, серпокрильці, солов'ї, ластівки, кропив'янки, зорянки та мухоловки. Інші птахи з'являються у Києві тільки в зимовий період. До них належать снігурі та омелюхи, чечітки та горіхівки. Взимку вони живляться плодами горобини та омели, насінням бур'янів і бруньками дерев. Багатотисячні зграї граків та ґав з настанням зими заповнюють двори, сквери і парки. Значно збільшується кількість синиць. У місті й тепліше, і, головне, їжі більше.


Суворої зими гине майже 90 % лісових птахів. Основні причини - голод і холод. Із настанням холодів багато з них перебираються ближче до людини. Ось чому так важливо не забути влаштувати годівниці біля вікна, в парку чи у сквері.

Спробуй зробити разом із батьками та товаришами синичники та шпаківні. Підготуй пташині квартири до розвішування з настанням весни.


Місць гніздування в Києві не вистачає. Сучасні будівлі, на відміну від старих споруд, які мають ніші та душники на горищі, мало приваблюють птахів. За таких умов допомогти може тільки збільшення кількості штучних гнізд.Розвішувати шпаківні й синичники можна не тільки в парках, садах і скверах, а й на балконах і дахах будинків. Доречно було б запропонувати київським архітекторам, створюючи проекти нових будівель, враховувати інтереси пернатих мешканців міста, як це роблять у Західній Європі. Треба пам'ятати, що птахи не тільки наші найближчі сусіди, що розважають нас чудовим співом, а й надійні помічники, які знищують багатьох шкідників зелених насаджень: 200 птахів на 1 га лісу збирають за сезон 25 кг комах.

Багато у нашому місті птахів, що прив'язані до водойм. На островах та узбережжі Дніпра, Десенки, багатьох ставків і озер мешкають норці, чаплі, качки, плиски, водяні курочки, чайки, мартини, крячки, кулики. Безліч дрібних співочих пташок: очеретянок, синьошийок, вусатих синиць. В останні роки, завдяки не дуже суворим зимам і більш-менш регулярній підгодівлі, у Києві стали зимувати лебеді!
 
Тваринний світ лісів: лисиці, зайці, куниці, білки, тхори, кроти, миші, їжаки, кажани, зяблики, дятли, дрозди, зорянки, горихвістки, синиці, солов'ї, сови, шуліки, вужі, ящірки, жаби. У Дніпрі, ставках та озерах водяться: короп, карась, лящ, окунь, судак, лин, щука, сом.

Тваринний світ міста: собаки, коти, білки, щурі, миші, куниці, кажани, голуби, горобці, горлиці, сороки, сойки, дрозди, шпаки, ластівки, солов'ї, мухоловки, снігурі, омелюхи, чечітки, синиці.


Білий лелека -один із символів України. Хоч птах і носить назву білий, але має чорно-біле забарвлення. Гнізда ці птахи часто будують у населених пунктах. Такі гнізда складаються із товстих гілок. Вони дуже міцні, а тому витримують сильні вітри і навіть бурі. В середньому кожне гніздо важить до 20 кг. Відомий випадок, коли гніздо лелек, яке було закладене ще у минулому столітті, виявилось вагою майже 2 000 кг.

Соловей - загальновизнаний майстер співу серед птахів. Люди часто уявляють його якимось надзвичайно красивим, яскравим птахом. Насправді ж соловей має досить буденний вигляд. Це невелика пташка коричневого кольору з рудуватим хвостом. Соловей - перелітний птах. Зимує в Південній Африці. Він охоче поселяється біля житла людей, в парках і садах, якщо там є водойма і густі зарості кущів. Його ворогами є бродячі коти, котрі руйнують гнізда, а нерідко ловлять і пташку. Та серед птахів"артистів" у солов'я чимало конкурентів. Мелодійно співають зорянки, горихвістки, очеретянки, але за виконавською майстерністю вони все ж йому поступаються.


1.  Які тварини поширені у широколистяних лісах?
2.  Чим відрізняється тваринний світ соснових лісів?
3.  Яка риба водиться в Дніпрі та озерах Києва?
4.  Які тварини живуть поруч з нами в місті?
5.  Які птахи постійно мешкають у Києві?
6.  Чи є серед твоїх родичів чи знайомих завзяті рибалки? Розпитай у них, яку рибу, яких розмірів їм вдавалося упіймати.


Бєлкіна Е.В., Бойко В.М., Васильєв О.О., Глазунова Л.М., Іванюк О.Л., Левітас Ф.Л., Паламарчук Л.Б., Тараненко М.Г., Труханов М.Г., Трухан О.Ф., Чанцев Н.І., Мій Київ: Історія.Культура.Георгафія, 5 клас

Вислано читачами з інтернет-сайту


Школяру підготіватися до уроку я і Україна 5 клас, календарне тематичне планування уроків, скачати реферати безкоштовно, готові домашні завдання

Зміст уроку
1236084776 kr.jpg конспект уроку і опорний каркас           
1236084776 kr.jpg презентація уроку 
1236084776 kr.jpg акселеративні методи та інтерактивні технології
1236084776 kr.jpg закриті вправи (тільки для використання вчителями)
1236084776 kr.jpg оцінювання 

Практика
1236084776 kr.jpg задачі та вправи,самоперевірка 
1236084776 kr.jpg практикуми, лабораторні, кейси
1236084776 kr.jpg рівень складності задач: звичайний, високий, олімпійський
1236084776 kr.jpg домашнє завдання 

Ілюстрації
1236084776 kr.jpg ілюстрації: відеокліпи, аудіо, фотографії, графіки, таблиці, комікси, мультимедіа
1236084776 kr.jpg реферати
1236084776 kr.jpg фішки для допитливих
1236084776 kr.jpg шпаргалки
1236084776 kr.jpg гумор, притчі, приколи, приказки, кросворди, цитати

Доповнення
1236084776 kr.jpg зовнішнє незалежне тестування (ЗНТ)
1236084776 kr.jpg підручники основні і допоміжні 
1236084776 kr.jpg тематичні свята, девізи 
1236084776 kr.jpg статті 
1236084776 kr.jpg національні особливості
1236084776 kr.jpg словник термінів             
1236084776 kr.jpg інше 

Тільки для вчителів
1236084776 kr.jpg ідеальні уроки 
1236084776 kr.jpg календарний план на рік 
1236084776 kr.jpg методичні рекомендації 
1236084776 kr.jpg програми
1236084776 kr.jpg обговорення

Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.

Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.