KNOWLEDGE HYPERMARKET


Тема 7. Як пов’язані довкілля та здоров’я людини

Гіпермаркет Знань>>Етика>>Етика 6 клас>>Як пов’язані довкілля та здоров’я людини. Що означає бути “здоровою людиною”. Які звички є шкідливими


1. Як пов'язані спосіб життя та здоров'я людини.

2. Що означає бути здоровою людиною.

3. Які звички є шкідливими.


Після цього уроку ви зможете:

 • Пояснювати взаємозв'язок між фізичним та духовним здоров'ям людини;
 • Обґрунтовувати необхідність дотримання правил особистої гігієни та занять фізичною культурою у формуванні здорового способу життя;
 • Наводити приклади зумовленості здоров'я людини станом довкілля;
 • Називати шкідливі звички і характеризувати їх з позицій фізичного та морального здоров'я людини.


Поняття, які треба вміти застосовувати: здоров'я, нездоров'я, здоровий спосіб життя, шкідливі звички.

1. Як пов'язані спосіб життя та здоров'я людини
Що, по-вашому, означає слово «здоров'я»? Які думки, почуття воно викликає? А слово «хвороба»?


За допомогою «мозкового штурму» сформулюйте якомога більше таких думок, запишіть їх на дошці і поміркуйте над ними. Які почуття вони у вас викликають?

Найціннішим для кожної людини є її здоров'я. Коли ви здорові, легко впоратися з будь-якою справою. Чи завжди ми думаємо про те, як впливає на здоров'я наш спосіб життя? Сьогодні багатьом людям шкодить бездумне споживання благ сучасної цивілізації, звичка до комфорту. Дійсно, завдяки техніці людині не треба долати пішки великі відстані, здобувати паливо для вогнища (принаймні у великих містах). Машини нарізують хліб і овочі, збивають вершки, замішують тісто, натирають підлоги й роблять ще багато корисних справ. І на виробництві найважчі роботи виконують машини.


Усе це, звичайно, полегшує наше існування. Однак тут і криється небезпека. В оточенні «чудес цивілізації» людина розслабляється, менше рухається, її серце й м'язи, не отримуючи необхідного навантаження, стають слабкими, млявими.


Звідси нездужання, швидка стомлюваність, хвороби й нарешті - апатія, небажання працювати, нездатність жити повноцінним творчим життям. Така людина втрачає одну з головних радостей - радість здоров'я, почуття фізичної бадьорості, енергії.


Духовний стан людини багато в чому залежить від фізичного. Напевно, ви чули вислів «У здоровому тілі - здоровий дух»? Адже часто буває, що людина нерозумною поведінкою підриває своє здоров'я, перетворюючись на немічного інваліда, і навпаки, сильний духом може зміцнити себе фізично, заповнити те, що недодала йому природа.


Існує закономірність: що більше розвинена людина духовно й розумово, то уважніша вона до свого фізичного вдосконалювання, тим ясніше розуміє, що здоров'я - це цінність, яку треба берегти. Водночас здоров'я й відмінна фізична форма - одна з головних умов продуктивної творчої діяльності й її тривалості. Прикладів тому безліч. Великий давньогрецький математик і винахідник


Архімед придумав запальні дзеркала в 75-літньому віці. Давньогрецький філософ Теофраст відзначався жвавістю розуму, маючи за плечима 100 років. Драматург Софокл прожив 90 років. П'єсу «Едип у Колоні» він написав у 89 років (а життя в ті давні часи було аж ніяк не таким комфортним, як тепер).


Напевно, можливість дожити до 100 років не дуже хвилює в дитинстві і юності. Але одне зрозуміло людям будь-якого віку: ми живемо в епоху, коли турбота про здоров'я стала ознакою культурної людини.
 
Славнозвісний німецький фізіолог 18 століття Альбрехт Галлер уважав, що межа можливого існування людини не менш ніж 200 років. Тієї ж думки дотримувався інший німецький лікар - Кристоф Гуфеланд. Відомий російський учений Ілля Мечников твердив, що людина повинна жити понад 150 років. Складіть перелік тих чинників у способі життя людини, вплив яких міг би забезпечити збільшення терміну її життя.


2. Що означає бути здоровою людиною
За допомогою уявного мікрофона поясніть, що мав на увазі один із давніх філософів, кажучи: «Ані багатство, ані слава ще не роблять людину щасливою. Здоровий жебрак щасливіший за хворого короля!».

Здоров'я - одна з передумов (і результат) повнокровного, творчого, щасливого життя.

Питання про те, що вважати показником здоров'я, обговорюється з різних точок зору. До характеристики здоров'я, за даними Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВОЗ), входить відчуття людиною повного фізичного, психічного й суспільного благополуччя, а не тільки відсутність хвороби.


Показники міцного здоров'я - висока працездатність, творча активність, гарний настрій, радісне світосприйняття, гармонійний розвиток фізичних і духовних сил і якостей людини, інтересів і потреб. Отже, якщо ви веселі, їсте з апетитом, міцно спите, значить ви здорові. Добре здоров'я - це коли у вас нічого не болить, на уроках ви уважні, старанні, активні. Ви здорові, коли ви нормально зростаєте, добре себе почуваєте.

Що означає, на думку ВОЗ, бути здоровою людиною? У чому різниця між хворобою і нездоров'ям? Чи завжди ви почуваєтеся здоровими? Що ви зазвичай робите, коли відчуваєте нездоров'я? Що ще бажано робити у такому випадку?

Нижче названі умови, дотримання яких допомагає людині зберегти здоров'я. Визначте, чи всі їх ви вважаєте обов'язковими, щоб бути здоровим. Чому? Які з них, на вашу думку, є найважливішими?


Щоб бути здоровим треба:

 • додержуватися розпорядку дня;
 • дивитися телепередачі про здоров'я;
 • не переїдати;
 • займатися фізичною працею;
 • мати особисті засоби гігієни;
 • не виходити на вулицю;
 • виконувати правила особистої гігієни;*не запрошувати нікого в гості;
 • стежити за чистотою власного одягу і взуття;
 • займатися спортом;
 • рано лягати спати.


Прочитайте статтю нашого всесвітньо відомого співвітчизника, хірурга Миколи Амосова. Випишіть перелік правил, які він вважає достатніми, щоб зберігати здоров'я. Поміркуйте, чи всіх правил ви дотримуєтеся. Чому? Що вам у цьому заважає?


У більшості хвороб винні не природа, не суспільство, а сама людина. Найчастіше вона хворіє від ліні й жадібності, але іноді й від нерозумності. Не сподівайтеся на медицину. Вона непогано лікує багато хвороб, але не може зробити людину здоровою. Поки вона навіть не може навчити людину, як стати здоровою...


Щоб стати здоровим, потрібні власні зусилля, постійні й значні. Замінити їх не можна нічим. Людина, на щастя, настільки досконала, що повернути здоров'я можна майже завжди. Тільки необхідні зусилля зростають у міру старіння й поглиблення хвороб. Обсяг будь-яких зусиль визначається стимулами, стимули - значущістю мети, часом і ймовірністю її досягнення. А ще характером! На жаль, здоров'я як важлива мета встає перед людиною, коли смерть стає близькою реальністю. Однак слабку людину навіть страх смерті не може надовго налякати. Для здоров'я однаково необхідні чотири умови: фізичні навантаження, здорове харчування, загартовування, час і вміння відпочивати. І ще п'яте - щасливе життя! На жаль, без перших умов воно здоров'я не забезпечує.


3. Які звички є шкідливими
Проведіть «мозковий штурм» і визначте, які звички вважаємо шкідливими. Проаналізуйте ваші пропозиції і зробіть висновок, які саме звички називаємо шкідливими.


Шкідливі звички дістали таку назву тому, що вони небезпечні для здоров'я. Наприклад, деякі діти мають погану звичку смоктати і гризти різні дрібні предмети, пальці й нігті. Тим часом на них можуть перебувати збудники багатьох хвороб. Найбільше їх на немитих руках.


Негарно човгати ногами. Шкідливою є також звичка горбитися. Адже при цьому викривлюється хребет, а це погіршує роботу органів кровообігу, дихання, травлення. До речі, у давнину вважали, що коріння всіх хвороб криється у неправильній поставі.


Та найбільше шкодять здоров'ю людей паління, вживання алкогольних напоїв та наркотиків. Від паління страждають дихальна та серцево-судинна системи: людина починає важко дихати, кашляти, їй стає важко ходити. Отрути, що містяться в тютюні, руйнують клітини мозку, кровоносні судини, легені. Паління веде до захворювання на тяжкі хвороби.


Пияцтво, алкоголізм - найпоширеніші вороги здоров'я. Від алкоголю гине не тільки тіло, але й, що не менш страшно, душа, занепадає особистість. Усе цінне, що є в людині: її інтереси, вміння, талант, доброта, прагнення до краси, пияк втрачає. У погоні за склянкою отруйного зілля людина часто-густо скоює правопорушення й навіть злочин.

Прочитавши текст, визначте, як алкоголь вплинув на долю Джека Лондона. У чому полягає небезпека алкоголю?

Американський письменник початку 20 ст. Джек Лондон, уславлюючи мужність людини, сам виявився безсилим перед ворогом, ім'я якому алкоголізм. З раннього дитинства Джек був практично кинутий напризво¬ляще. Він надовго тікав з дому, мандрував, крав устриць із чужих кошиків... Поступово під впливом приятелів привчився до чарки. Намагався «не відстати від дорослих» - пив нарівні зі старшими. Деякі навіть пророкува¬ли, що він не протягне й року - помре від алкоголізму.


Проте Джек переборов себе. На довгі роки покинув він погану звичку. І допомогло йому в цьому прагнення до творчості. Він став писати оповідання, вірші. Не відразу його стали друкувати, але він не втрачав віри в себе.

Згодом Джек Лондон набув величезної популярності як письменник. Він багато подорожував, брав участь у громадській діяльності, займався самоосвітою.


Але останні роки його життя не були плідними. Письменник почувався зневіреним, фізично виснаженим, тяжко хворів.


Відродилася схильність до алкоголю... У сорок років ця розумна, талановита, гарна людина пішла з життя.


Трагічна доля Джека Лондона підтверджує його слова про те, що алкоголь стягує з людства страшну данину, пожираючи молодість, підриваючи сили, придушуючи енергію, знищуючи кращих представників роду людського.


Але в тіла й душі є ще підступніший ворог. Ім'я йому - наркоманія. Це - непереборна хвороблива пристрасть до вживання одурманюючих речовин - наркотиків. Наркоман не належить сам собі, всі його помисли спрямовані на те, щоб здобути дурман і вжити його якомога швидше. У нього не залишається жодних інших інтересів. Якщо немає наркотиків, він страждає від «ломок» - шаленого болю в усьому тілі, що не дає нормально жити. Тому наркоман іде на все, на будь-який злочин, аби лише здобути наркотик. Наркоманія - це хвороба, що знищує людську особистість.


Підступність цієї хвороби полягає в тому, що про справжній жах її дізнаються, тільки вже занедужавши, перетворившись на наркомана. А до того здається, що нічого страшного не відбудеться, якщо «спробувати тільки разочок» таблетку, сигарету з «травкою» тощо. Звикання відбувається дуже швидко.


Наркомани не живуть довго. Як правило, вони помирають незабаром після настання хвороби. Старих наркоманів не буває.


Тому треба запам'ятати головне правило профілактики наркоманії: не пробувати жодного разу жоден з наркотиків і навіть не доторкатися до них.


Багато дій, пов'язаних з наркотиками, є злочинами й караються законом. Це, зокрема, поширення наркотиків (включаючи «частування»), їхнє зберігання, вирощування сировини тощо.
 

Психологи пропонують декілька важливих правил стосовно того, як сказати «ні» тим, хто пропонує тобі сигарети, алкоголь.


Якщо ви потрапили в таку ситуацію, можна:

1. Придумати причину і відмовитися. (Я займаюся спортом, у мене повинні бути сильні легені).

2. Змінити тему розмови. (Розказати про нові гру, книгу, фільм).

3. Навести факти шкідливого впливу того, що пропонують.

4. Відмовитися, нічого не пояснюючи.

5. Найкоротший спосіб - одразу сказати «ні». Але сказати це впевнено.


Працюючи в малих групах, підготуйте короткі виступи (на 0,5-1 хв) на теми:
1. Чому весь світ пропагує здоровий спосіб життя?

2. Які основні шляхи зміцнення здоров'я?

3. Чому палити шкідливо?
4. До чого призводить вживання алкоголю?

5. Чому наркотики називають «білою смертю»? Продумайте, як зробити свої виступи якомога переконливішими та представте їх класу.


Поясніть, як пов'язані в людині тіло й дух, фізичний стан і духовний світ (мислення, свідомість, воля, почуття, прагнення).

1.  Розкажіть, як пов'язані здоров'я людини і стан довкілля, здоров'я людини і спосіб її життя.


2.  Оберіть одне з висловлювань та прокоментуйте, чи погоджуєтеся ви з ним:
«Довголіття, здоров'я, щастя - справа рук людини» (Август Кірхеніптейн).
«Істинно могутній той, хто перемагає самого себе» (Східна мудрість).
«Наші бажання - як малі діти, завжди неспокійні й завжди просять у матері то того, то іншого й ніколи не задоволені нічим. Що більше їм потурають, то більше вони надокучають» (Лев Толстой).


3. Інколи можна почути такі твердження: «Навіщо піклуватися про здоров'я? Однаково всі коли-небудь помремо» або «Про своє здоров'я піклуються тільки ледарі. Людині, зайнятій роботою й родиною, бракує часу, щоб займатися цією марнотою. Думай про душу, а не про тіло». Оберіть одне з висловлювань і спростуйте його письмово.


4. Прочитайте уривок з роману Марка Твена «Пригоди Тома Сойєра».
Після ситного обіду, який складався з яєчні та риби, Том сказав, що хотів би навчитися курити. Джо підхопив цю думку: мовляв, і він охоче спробував би. Отож Гек змайстрував ще дві люльки й набив їх тютюном.


Хлопці розляглися на траві, спираючись на лікті, й почали обережно, невпевнено попахкувати люльками. Дим мав неприємний смак і ставав кілком у горлі, але Том сказав:

- Ха, та це ж так просто! Якби я знав, то вже б давно навчився.

...Хлопці пахкали люльками та ділилися враженнями. Незабаром їхня розмова стала трохи млявою і не дуже доладною. Співрозмовники дедалі надовше змовкали й навдивовижу часто випльовували слину. За їхніми щоками немовби пробилися джерела, і хлопці ледве встигали відпомповувати справжню повінь під язиком; проте, незважаючи на всі їхні зусилля, чимало переливалося через край, і до горла їм раз у раз підступала нудота. Обидва поблідли й мали жалюгідний вигляд. У Джо з ослаблих пальців випала люлька, а потім і в Тома. Джерела били дедалі дужче, помпи працювали на повну потужність. Джо кволим голосом промовив:

-  Я загубив свого ножика. Мабуть, піду пошукаю. Том, затинаючись, пробелькотів неслухняними губами:

-  Я тобі поможу. Ти йди отуди, а я пошукаю коло струмка... Ні-ні, Геку, ти з нами не ходи, ми самі знайдемо.


Отож Гек знову сів у затінку й з годину чекав товаришів. Потім йому стало нудно, і він подався їх шукати. Вони були в лісі, далеко один від одного, обидва дуже бліді, і міцно спали...


Які відчуття викликала у Тома і Джо перша спроба куріння? Як ви гадаєте, що мав на меті письменник, докладно описуючи цей епізод з життя своїх героїв?


Етика. 6 клас. Данилевська О., Пометун О.


Книги, підручники з етики, конспект на допомогу вчителю та учням. Етика обучатись онлайн

Зміст уроку
1236084776 kr.jpg конспект уроку і опорний каркас           
1236084776 kr.jpg презентація уроку 
1236084776 kr.jpg акселеративні методи та інтерактивні технології
1236084776 kr.jpg закриті вправи (тільки для використання вчителями)
1236084776 kr.jpg оцінювання 

Практика
1236084776 kr.jpg задачі та вправи,самоперевірка 
1236084776 kr.jpg практикуми, лабораторні, кейси
1236084776 kr.jpg рівень складності задач: звичайний, високий, олімпійський
1236084776 kr.jpg домашнє завдання 

Ілюстрації
1236084776 kr.jpg ілюстрації: відеокліпи, аудіо, фотографії, графіки, таблиці, комікси, мультимедіа
1236084776 kr.jpg реферати
1236084776 kr.jpg фішки для допитливих
1236084776 kr.jpg шпаргалки
1236084776 kr.jpg гумор, притчі, приколи, приказки, кросворди, цитати

Доповнення
1236084776 kr.jpg зовнішнє незалежне тестування (ЗНТ)
1236084776 kr.jpg підручники основні і допоміжні 
1236084776 kr.jpg тематичні свята, девізи 
1236084776 kr.jpg статті 
1236084776 kr.jpg національні особливості
1236084776 kr.jpg словник термінів             
1236084776 kr.jpg інше 

Тільки для вчителів
1236084776 kr.jpg ідеальні уроки 
1236084776 kr.jpg календарний план на рік 
1236084776 kr.jpg методичні рекомендації 
1236084776 kr.jpg програми
1236084776 kr.jpg обговорення

Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.

Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.