KNOWLEDGE HYPERMARKET


Тема 9. Сенсорні системи рівноваги, руху, тактильна, температури, болю.

Гіпермаркет Знань>>Біологія>>Біологія 9 клас>>Біологія: Сенсорні системи рівноваги, руху, тактильна, температури, болю.

СЕНСОРНІ СИСТЕМИ РІВНОВАГИ, О РУХУ, ДОТИКУ, ТЕМПЕРАТУРИ, БОЛЮ


Пригадайте з курсу фізики, що таке сила земного тяжіння.
Підтримання вертикального положення тіла в просторі, сприйняття і регуляція прискорення або уповільнення рухів, обертання навколо своєї осі можливі за умови взаємоузгодженої дії вестибулярного апарату, м'язового чуття і зору.
Яка будова і яке значення вестибулярного апарату? Вестибулярний апарат відіграє провідну роль у виконанні такої важливої функції, як орієнтація тіла у просторі. Анатомічно він пов'язаний із внутрішнім вухом і складається з круглого й овального мішечків
 та трьох півколових каналів. У порожнинах мішечків містяться епітеліальні клітини, між якими розташовані рецепторні клітини. Вони бувають циліндричної і кулястої форми. Волоски цих клітин занурені у драглисту мембрану, в якій містяться кристали кальциту - отоліти. Півколові канали розташовані в трьох взаємно перпендикулярних площинах. Рецепторні клітини каналів зосереджені у вигляді гребінців у їхніх ампулах. Волоски рецепторних клітин реагують на кутові прискорення.
У порожнинах півколових каналів і мішечків міститься спеціальна рідина. Рецептори мішечків реагують на зміну сили тяжіння та лінійні прискорення. Коли ми перебуваємо у вертикальному положенні, мембрана тисне на волоски рецепторних клітин. Згинання волосків приводить до виникнення нервових імпульсів, які передаються до нервових центрів головного мозку, де і формується відчуття вертикального положення тіла в просторі. При зміні положення тіла мембрана нахиляє волоски, що також сприяє виникненню нервових імпульсів, які сигналізують у мозок про зміну вертикального положення тіла. Рецептори вестибулярного апарату сигналізують також про зміни прискорення руху у вертикальному напрямку. Це ми відчуваємо під час піднімання і опускання у швидкісному ліфті. Коли ліфт набирає швидкості, ми відчуваємо, як нас притискує до його підлоги. І навпаки, при швидкій зупинці ліфта виникає відчуття продовження руху вгору. Це так звані ліфтні рефлекси. Ці рефлекторні реакції виникають унаслідок подразнення рецепторів вестибулярного апарату і зміни тонусу м'язів-згиначів і розгиначів тулуба, ніг. Подібне відчуття виникає при гойданні на гойдалках.
Що відбувається при порушенні функції вестибулярного апарату? У разі тривалих і сильних подразнень вестибулярного апарату збудження передається на нервові центри, що регулюють діяльність внутрішніх органів. При цьому виникають рефлекторні реакції, що погіршують стан організму (з'являється нудота, збліднення, запаморочення, м'язова слабкість). Це вестибуло-вегетативні рефлекси закачування, або так звана морська хвороба.
Як тренувати вестибулярний апарат? Спеціальним тренуванням можна знизити чутливість вестибулярного апарату і запобігти закачуванням. Цьому сприяють фізичні вправи, пов'язані з різними обертаннями, швидкими поворотами. Ви спостерігали, як діти
починають ходити? Хода їхня невпевнена, вони часто втрачають рівновагу. Відомо, що дітям подобається гойдатися на гойдалках. Це природна потреба розвивати вестибулярний апарат. В умовах космічного польоту на космонавта не діють сили земного тяжіння. Тому його вестибулярний апарат не подразнюється, що призводить до порушення нормального перебігу фізіологічних функцій. Виникає відчуття швидкого падіння, порушення координації рухів. Щоб цьому запобігти, за допомогою спеціальних вправ космонавт підтримує нормальний функціональний стан вестибулярного апарату.
Що таке рухова сенсорна система? Складні трудові операції (ювеліра, художника), спортивні захоплюючі рухові дії (акробата, балерини), віртуозна гра на музичних інструментах (скрипаля, акордеоніста) тощо потребують високої координації рухів. Усі скоординовані рухи людини можливі завдяки руховій сенсорній системі. У м'язах, сухожилках, суглобах містяться рецептори (механорецептори), які сигналізують нервовій системі про ступінь напруження м'язових волокон, про положення суглобів і різних частин тіла в просторі, а також відносно інших частин тіла. За допомогою рухового аналізатора людина навіть за відсутності зору може виконувати складні висококоординовані рухи.
Завдяки чому ми відчуваємо біль, дотик, температуру? Біль, дотик, температуру ми відчуваємо завдяки рецепторам, які містяться у шкірі. Шкіра є величезним рецепторним полем. Подразнення її рецепторів спричиняють різноманітні відчуття. У шкірі містяться механорецептори, терморецептори і больові рецептори. Вони відповідно сприймають три основні види впливів: механічні (тиск, дотик, вібрацію), температурні (тепло і холод) і больові.
Сприймання дотику. Рецептори, які реагують на різні типи механічних подразнень (тиск, дотик, вібрацію), розташовані по всьому тілу, але найбільше їх на кінчиках пальців рук, на язиці, долонях. Характер відчуття формується залежно від частоти дії подразника. Якщо вона постійна, утворюється відчуття тиску, коли короткочасна - відчуття дотику, а за високої частоти зміни сили подразника - відчуття вібрації.
Як відбувається передача збудження? Імпульси від рецепторів шкіри передаються до кори великого мозку. Там формується відповідне за характером дії подразника відчуття. Головним органом дотику в людини є рука, зокрема поверхня кінчиків пальців і долоні, за допомогою якої вона із заплющеними очима може визначити форму, величину, характер поверхні, температуру предмета. Особливо дотик розвинений у сліпих, які кінчиками пальців можуть «читати» літери, слова, фрази, надруковані спеціальним шрифтом.
Температурну чутливість забезпечують два види рецепторів - холодові й теплові. Інформація, що надходить від них до мозку, відіграє важливу роль у регуляції температури тіла. Подразнення холодових рецепторів шкіри сприяє загартовуванню організму, підтримує тонус нервової системи.
Відчуття болю сприймається больовими рецепторами. Біль - це важливий сигнал тривоги для організму, який примушує миттєво відреагувати на небезпеку, що загрожує людині (наприклад, відсмикнути руку від гарячого або колючого предмета). До сильних больових відчуттів людина звикнути не може.
Рецептори тиску, температури і болю містяться також у стінках кровоносних судин, внутрішніх органів.
Таким чином, організм людини пронизаний рецепторами - важливими функціональними структурними елементами, що дають йому змогу сприймати зміни зовнішнього і внутрішнього середовища.


1.    Яку будову має вестибулярний апарат? Яка його функція?
2.    Що таке ліфтні рефлекси?

3. Що відбувається при порушенні функції вестибулярного апарату?

4. Як можна тренувати вестибулярний апарат?

5. Які рецептори містяться у шкірі та яка основна їхня функція?

6. Як ми сприймаємо дотик?
7.    Яке значення для людини має температурна чутливість?
8.    Що таке біль? Яке його значення?

Чому дітям подобається гойдатися на гойдалках? Яке це має значення?
Чому у людей похилого віку часто порушується рівновага тіла? Завдяки чому сліпі можуть «читати» кінчиками пальців? Чому в результаті загартовування знижується відчуття холоду?

Вислано читачами з інтернет-сайтів

Біологія обучатись онлайн. Домашнє завдання запитання та відповіді, підручники скачати безкоштовно, електронні видання з біології.


Зміст уроку
1236084776 kr.jpg конспект уроку і опорний каркас           
1236084776 kr.jpg презентація уроку 
1236084776 kr.jpg акселеративні методи та інтерактивні технології
1236084776 kr.jpg закриті вправи (тільки для використання вчителями)
1236084776 kr.jpg оцінювання 

Практика
1236084776 kr.jpg задачі та вправи,самоперевірка 
1236084776 kr.jpg практикуми, лабораторні, кейси
1236084776 kr.jpg рівень складності задач: звичайний, високий, олімпійський
1236084776 kr.jpg домашнє завдання 

Ілюстрації
1236084776 kr.jpg ілюстрації: відеокліпи, аудіо, фотографії, графіки, таблиці, комікси, мультимедіа
1236084776 kr.jpg реферати
1236084776 kr.jpg фішки для допитливих
1236084776 kr.jpg шпаргалки
1236084776 kr.jpg гумор, притчі, приколи, приказки, кросворди, цитати

Доповнення
1236084776 kr.jpg зовнішнє незалежне тестування (ЗНТ)
1236084776 kr.jpg підручники основні і допоміжні 
1236084776 kr.jpg тематичні свята, девізи 
1236084776 kr.jpg статті 
1236084776 kr.jpg національні особливості
1236084776 kr.jpg словник термінів             
1236084776 kr.jpg інше 

Тільки для вчителів
1236084776 kr.jpg ідеальні уроки 
1236084776 kr.jpg календарний план на рік 
1236084776 kr.jpg методичні рекомендації 
1236084776 kr.jpg програми
1236084776 kr.jpg обговорення


Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.

Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.