KNOWLEDGE HYPERMARKET


Тканини.

Гіпермаркет Знань>>Біологія>>Біологія 9 клас>> Біологія: Тканини.


Тканини.


Пригадайте що таке тканина, які тканини розрізняють у тварин.
Навчіться характеризувати типи тканин організму людини.
Запам'ятайте такі ключові поняття і терміни: епітелій, сполучна тканина, м'язова тканина, дендрити, аксон, нейроглія.

У процесі ембріонального розвитку клітини спеціалізуються на виконанні певних функцій в організмі. Цей процес називають розподілом будови і функцій, або диференціацією, клітин. З клітин утворюються тканини- сукупність клітин, спільних за походженням, подібних за будовою і функціями.

В організмі людини розрізняють такі типи тканин: епітеліальні, тканини внутрішнього середовища (рідкі, скелетні та сполучні), м'язові та нервові.

Яка будова і функції епітеліальної тканини?

Епітеліальна тканина, або епітелій (від грец. епі - на, над, при, після і теле - сосок), складається з клітин, які щільно прилягають одна до одної, та слаборозвиненої міжклітинної речовини. Епітелій вкриває тіло ззовні, вистилає порожнини тіла та внутрішніх органів (покривний), а також утворює більшість залоз (залозистий, або секреторний).

Покривний епітелій захищає нижчі шари клітин інших тканин від шкідливих механічних і хімічних впливів. Епітелій шлунково-кишкового тракту бере участь у всмоктуванні різних поживних речовин, а епітелій органів виділення - у виведенні з організму продуктів обміну. В окремих органах (органи дихання) є епітелій, який має війки і називається війчастий. Він допомагає видаляти з дихальних шляхів сторонні часточки. Клітини залозистого епітелію здатні утворювати специфічні речовини - секрети (ферменти, гормони, слиз).

Епітелій може складатися з одного шару клітин - одношаровий (вистилає протоки залоз, стінки шлунка, кишечнику тощо) або з кількох шарів - багатошаровий (ротова порожнина, стравохід тощо). Епітеліальні тканини мають дуже високу здатність до відновлення.

Яка будова і функції тканин внутрішнього середовища?

Тканини внутрішнього середовища виконують в організмі різноманітні функції: трофічну (живильну) - беруть участь в обміні речовин; захисну - її клітини беруть участь в утворенні імунітету; опорну - утворюють скелет людини; пластичну - є основою структури різних органів. З огляду на це виділяють трофічні, опорні та опорно-трофічні тканини.

До трофічних належать кров і лімфа, які мають рідку міжклітинну речовину. Ці тканини забезпечують зв'язок між тканинами, постачають поживні речовини і виводять з організму продукти обміну речовин, захищають організм від впливів зовнішнього середовища.

До опорних тканин внутрішнього середовища належать кісткова (утворює кістки скелета) і хрящова (утворює міжхребцеві диски, поверхню суглобів, хрящі гортані, трахеї, вушної раковини). Особливість цих тканин визначає міжклітинна речовина: у кістковій вона міцна і тверда, а в хрящовій - міцна й еластична.

До опорно-трофічних сполучних тканин відносять жирову, пухку і щільну. Жирова тканина складається із заповнених жиром клітин та міжклітинної речовини. Найбільше вона розвинена в підшкірній жировій клітковині. Пухка сполучна тканина міститься в кровоносних судинах. Щільна сполучна тканина - це група волокнистих клітин, які щільно прилягають одна до одної. Вона утворює власне шкіру, сухожилля, зв'язки, рогівку ока.

Особливими видами опорно-трофічних тканин є ретикулярна тканина, що заповнює кровотворні органи, та ендотеліальна, яка утворює внутрішню оболонку всіх кровоносних і лімфатичних судин. Сполучна тканина бере участь у загоюванні ран. Маючи найвищу здатність до відновлення, вона заповнює місця ушкодження інших тканин. Щоправда, їхні функції не виконує.

Яка будова і функції м’язової та нервової тканин?

М'язова тканина складається з клітин, у цитоплазмі яких є особливі скоротливі волоконця - міофібрили. Основні властивості цієї тканини - збудливість і скоротливість. Здатність до скорочення забезпечує пересування людини, а також рухи частин її тіла, скорочення стінок судин і серця. Розрізняють посмуговану (поперечносмугасту) і непосмуговану (гладеньку) м'язові тканини. Посмуговані м'язи складаються з дуже видовжених багатоядерних волокон. З посмугованої тканини побудовані скелетні й мімічні м'язи, м'язи язика, гортані, верхньої частини стравоходу, діафрагми.

З особливого типу посмугованої тканини утворений серцевий м'яз. У ній містяться спеціальні ділянки, у яких м'язові волокна змикаються. Це сприяє їхньому одночасному скороченню.

Непосмуговані м'язові тканини забезпечують скорочення внутрішніх органів - шлунково-кишкового тракту, легень і бронхів, системи сечостатевих органів, а також кровоносних і лімфатичних судин.

Нервова тканина складається з нервових клітин (нейронів) і клітин, що оточують нейрони, - нейроглії. Нейрон - основна структурна і функціональна одиниця нервової системи. Він має тіло і відростки (дендрити й аксони) (мал.1).


Будова нейрона


Мал.1. Будова нейрона


У тілі нейрона міститься ядро. Дендрити - відносно короткі відростки, що сприймають і передають інформацію до тіла клітини. Аксон - довгий відросток, за допомогою якого передаються імпульси від нервової клітини до інших нервових клітин або робочих органів. Нейроглія виконує такі важливі функції: опорну (заповнює проміжки між нервовими клітинами); живлення (через неї до нейронів надходять поживні речовини і кисень); захисну (запобігає потраплянню до нейронів шкідливих речовин) та секреторну (виділяє біологічно активні речовини). Основна властивість нервової тканини - збудливість і провідність.

Узагальнимо знання


У процесі ембріонального розвитку відбувається спеціалізація клітин за функціями. Сукупність клітин, спільних за походженням, подібних за будовою і функціями, називають тканиною. Розрізняють епітеліальну, тканини внутрішнього середовища, м'язову і нервову тканини.


Застосуйте здобуті знання

Виберіть правильну відповідь (одну або кілька)

1. Позначте групу тканин, яка є складовою верхнього шару шкіри:

а) епітеліальна;
б) тканини внутрішнього середовища;
в) м'язова;
г) нервова.

2. Вкажіть групу тканин, до якої входять кров і лімфа:
а) епітеліальна;
б) тканини внутрішнього середовища;
в) м'язова;
г) нервова.

3. Вкажіть групу тканин, до якої належать кісткова і хрящова тканини:
а) епітеліальна;
б) тканини внутрішнього середовища;
в) м'язова;
г) нервова.

4. Знайдіть відповідність між назвами тканин і органами, до складу яких вони входять.

Тканини:
1 - Хрящова тканина;
2 - Залозистий епітелій;
3 - Непосмуговані м'язи;
4 - Нервова тканина.

Органи:
А - череп;
Б - вушна раковина;
В - головний мозок;
Г - щитоподібна залоза;
Д - артерії.

5. Наведіть конкретний приклад взаємозв'язку тканин між собою в організмі людини.
Біологія 9 клас. Матяш Н. Ю., Шабатура М. Н.

Надіслано читачами з інтернет-сайту


Збірка конспектів уроків по всім класами, домашня робота, скачати реферати з біології, книги та підручники згідно каленадарного плануванння з біології для 9 класу

Зміст уроку
1236084776 kr.jpg конспект уроку і опорний каркас           
1236084776 kr.jpg презентація уроку 
1236084776 kr.jpg акселеративні методи та інтерактивні технології
1236084776 kr.jpg закриті вправи (тільки для використання вчителями)
1236084776 kr.jpg оцінювання 

Практика
1236084776 kr.jpg задачі та вправи,самоперевірка 
1236084776 kr.jpg практикуми, лабораторні, кейси
1236084776 kr.jpg рівень складності задач: звичайний, високий, олімпійський
1236084776 kr.jpg домашнє завдання 

Ілюстрації
1236084776 kr.jpg ілюстрації: відеокліпи, аудіо, фотографії, графіки, таблиці, комікси, мультимедіа
1236084776 kr.jpg реферати
1236084776 kr.jpg фішки для допитливих
1236084776 kr.jpg шпаргалки
1236084776 kr.jpg гумор, притчі, приколи, приказки, кросворди, цитати

Доповнення
1236084776 kr.jpg зовнішнє незалежне тестування (ЗНТ)
1236084776 kr.jpg підручники основні і допоміжні 
1236084776 kr.jpg тематичні свята, девізи 
1236084776 kr.jpg статті 
1236084776 kr.jpg національні особливості
1236084776 kr.jpg словник термінів             
1236084776 kr.jpg інше 

Тільки для вчителів
1236084776 kr.jpg ідеальні уроки 
1236084776 kr.jpg календарний план на рік 
1236084776 kr.jpg методичні рекомендації 
1236084776 kr.jpg програми
1236084776 kr.jpg обговорення

Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.

Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.