KNOWLEDGE HYPERMARKET


Тіла і речовини, що оточують людину. Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Природознавство>>Природознавство 5 клас. Повні уроки>>Природознавство: Узагальнення з теми “Тіла і речовини, що оточують людину”. Повні уроки

Содержание

Мета уроку

перевірити знання з теми  “Тіла і речовини, що оточують людину”.

Хід уроку


Людина пов'язаний з навколишнім його світом живої та неживої природи тисячами незримих ниток. Він і сам є її частиною. Природа годує, напуває людини, забезпечує його повсякденні потреби, дарує невимовне задоволення від спілкування з нею. Однак взаємини людини з навколишнім середовищем складаються дуже непросто. З одного боку, людина боїться перед природою, захоплюється нею, оспівує її у віршах, запам'ятовує в прекрасних картинах і фотографіях.
Priroda5 9 1.jpg
Мал. 1 фотографія метелика


З іншого боку, та ж людина вирубує ліси, винищує тварин, забруднює навколишній світ промисловими і побутовими відходами, перетворює прекрасні і повноводні ріки в стічні канави.
Priroda5 9 2.jpg
Мал. 2 вирубка ліса

Природа і людина


Терпляча і мудра природа у відповідь карає людину землетрусами і цунамі, повенями та сніговими лавинами, непередбачуваними змінами клімату і погоди.
Priroda5 9 3.jpg
Мал. 3 повінь


Щоб взаємини людини і навколишнього його світу були добрими і гармонійними, необхідно знати і розуміти природу, бережно до неї ставитися, розумно і грамотно вести господарську діяльність.
Тілами називають усі предмети, оточуючі нас. Серед незліченних і різноманітних тіл є тіла природи або природні тіла. А ще є тіла, зроблені людиною. Їх називають штучними тілами. До першої групи належать: дерево, трава, камінь, хмара, метелик і ін.Відео розпускання квітів


До другої групи від носяться: олівець, книга, ручка, стіл, плащ. Але є ще такі тіла як Сонце, Зірки, Місяць - вони називаються небесними.Відео порівняння розмірів небесних тіл

Склад тіла


Всі тіла складаються з речовин. Ці тіла утворені одним речовиною, але є тіла, які утворені кількома речовинами.
Дуже складний склад мають живі істоти. Наприклад, в рослинах є вода, цукор, крохмаль і інші речовини. Речовинами називають те, з чого складаються тіла.
Priroda5 9 4.jpg
Мал. 4 рослини


Речовини бувають тверді, рідкі, газоподібні (газ). Вчені встановили, що речовини складаються з найдрібніших частинок, які видно тільки під мікроскопом. Як же можна переконатися, що ці частинки існують? Давайте проведемо досвід. Для досліду береться тіло, утворене однією речовиною - шматочок цукру. Цукор опускається в склянку з водою, і перемішується ложкою. Спочатку цукор добре видно, але поступово стає невидимим.Відео розчинення твердих речовин у воді


Кожна речовина складається з особливих частинок, які за розміром і формою відрізняються від частинок інших речовин. Вчені встановили, що між частинками є проміжки. У твердих тілах ці проміжки маленькі. У рідинах проміжки більше. А в газах-ще більше. У будь-якому тілі всі частинки знаходяться в постійному русі.
Ще в давні часи вчені висловлювали думку про те, що тіла складаються з не видимих оком часток. Цим вони пояснювали багато природні явища. Чому, наприклад, висихає намокла одяг? Тому що з неї відлітають частинки води, недоступні для нашого ока.
Великий російський вчений Михайло Васильович Ломоносов (1711-1765) у своїх працях доводив, що невидимі частинки бувають складними і простими.
Priroda5 9 5.jpg
Мал. 5  М.В.Ломоносов


Складні частки складаються з простих. Одні й ті ж прості частинки, по-різному з'єднуючись, можуть утворювати найрізноманітніші складні частинки. Цим М.В. Ломоносов пояснював різноманітність речовин у природі.
Пізніше вчені переконалися в тому, що це дійсно так. Складні частинки назвали молекулами, а прості - атомами.

Перевірка знань


Контролюючий блок
- На які дві групи поділяються тіла?
- На які групи діляться речовини?
- З чого складається речовина?
Список використаних джерел
:

1. Урок на тему "Тіла і речовини".  Янець В.А., м. Черкаси
2. Карпенков С.Х.      «Концепции современного естествознания». «Культура и спорт» , изд. Обьединение «Юнити»
3. Горелов А.А.      «Концепции современного естествознания» (учебник для вузов). «Культура и спорт» , изд. Обьединение «Юнити»
4. Лавриненко В. Н., Ратникова В. П. и др. «Концепции современного естествознания»(лекции)
5. «Лекции по естествознанию» Москва.
6.    Кедров «Предмет и взаимосвязь естественных наук»

Відредаговано та надіслано Лісняк А.


----

Над уроком працювали

Янець В.А.

Поповічук О.Р.

Лісняк А.Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.

Предмети > Природознавство > Природознавство 5 клас