KNOWLEDGE HYPERMARKET


Українське козацтво в першій чверті XVII ст. Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Історія України>>Історія України 8 клас. Повні уроки>> Історія України: Українське козацтво в першій чверті XVII ст. Повні уроки

Содержание

Тип уроку

Комбінований

Мета

Розглянути становище українського козацтва на початку 17 століття та його роль у економічному, політичному та соціальному розвитку українських земель.

Завдання

  • освоїти основні поняття уроку та вміти їх пояснювати;
  • розвинути навички роботи з контурними картами та історичним атласом;
  • удосконалити навички створення історичного портрету;
  • вивчити основні дати уроку та зробити записи у словнички.

Обладнання уроку

Картки з датами, історична карта, комп'ютер та інтернет, контурні карти, історичний атлас, картки-смайли

Поняття уроку

"Чайка", галера, ескадра, абордаж, магнати, голота, тактика, реформа.

Очікувані результати

Після цього уроку учні:
1. Знатимуть і вмітимуть пояснювати основні поняття і терміни уроку.
2. Знатимуть основні дати уроку та події, що з ними пов'язані.
3. Вмітимуть складати історичний портрет.
4. Володітимуть загальними тезами теми, що вивчається.

Хід уроку

Привітання вчителя та оголошення теми. (1 хв)

Доброго дня, шановні учні! На сьогоднішньому уроці ми вивчимо тему "Українське козацтво в першій чверті XVII ст.". Зокрема, поговоримо про долю деяких видатних історичних особистостей даного періоду, про козацькі морські походи.


Козаки

Мотивація, перевірка домашнього завдання. (5-7хв)

Учитель робить усне опитування, використовуючі питання в кінці вивченого параграфу, що були задані учням на самостійне опрацювання вдома (див. попередє домашнє завдання)

Актуалізація опорних знань (3-5 хв)

Давайте повторимо значення деяких термінів: козацтво, походи, отаман.

Що ви пам"ятаєте про становище українського козацтва у 16 столітті?

Вивчення нової теми. (20 хв)

Морські походи козаків


У 1560 році запорожці спалили Кафу, а в 1575 зуміли розграбувати три найбільших турецьких порту: околиці Стамбула, Синоп і Трабзон. На наступний рік були розорені Кілія, Варна і Силістрія. Вогнем і шаблею козаки пройшлися по всьому Чорноморському узбережжю в 1586, 1590, 1593, 1595 і 1599 роках. Виходить, що за історичними документами запорожці здійснили мінімум 25 великих морських рейдів, в кожному з яких брало участь у середньому близько тисячі козаків. Тепер вони вже не боялися приймати битви з турецьким флотом. У травні 1602 в гирлі Дніпра вони захопили у турків кілька галер, на яких з ескортом у 30 „чайок” вийшли в море. Під Кілією вони захопили ще одну бойову галеру і кілька транспортних судів, у Дніпровському лимані атакували ескадру адмірала Гасан-аги, захопили його галеру і ще одне судно, що йшло з Кафи. А потім зі славою і здобиччю повернулися додому.


Морські походи
Морські походи


У 1606 році запорожці напали на Кілію і Білгород, попутно розгромивши в морі турецьку ескадру, і взявши на абордаж 10 галер. У той же рік козаки взяли фортецю Варну, що вважалася в XVII столітті такою ж неприступною, як в наступному столітті Ізмаїл.
 

Козаки у Кафі

Козаки у Кафі

Завдання для виконання у режимі реального часу

Використовуючи історичну карту на дошці та атлас, нанесіть на контурну карту місця основних морських походів козаків.

Перевірка знань


Історичний диктант
Учитель диктує дати, учні пишуть дату та подію, що з нею пов'язана, здають листки учителю.
Дати: 1502, 1504, 1516, 1560, 1606.

Доба гетьмана Петра Сагайдачного.
Після придушення повстань К. Косинського і С. Наливайка Польща змушена різко змінити своє ставлення до козаків взагалі, тому що знадобилася козацька допомога. Панство польське без особливого бажання вступало у війни, тому королю залишалося сподіватися тільки на козаків. Наслідком такої польської політики щодо козаків у козацтвізародилося 2 течії. Перша – радикальна. До неї належала голота козацька, яка мала засоби на життя лише з військових походів і жила в надії колись побороти Польщу. До течії помірних відносилися статечні козаки, „значні”, яким було що втрачати у разі конфлікту з владою і поразки в ньому. Як це завжди буває після поразки повстанців і перемоги влади, настала реакція. Гору серед козаків взяли помірні, статечні господарі.

В даний час серед козацтва вже було добре відоме ім'я Петра Конашевича Сагайдачного.
Сучасна монета "Северин Наливайко"

Сучасна монета "Северин Наливайко"


Петро Сагайдачний

Петро Сагайдачний


Гетьман Сагайдачний уславився своїми морськими походами на Крим і Туреччину. У 1607 р. військо Сагайдачного спустошили два мусульманських міста - Очаків та Перекоп, у 1608-1609 рр.. здійснено напад на узбережжі турецької провінції Анатолія. У 1613 р. Петро Сагайдачний двічі виходив з козаками у Чорне море, спустошивши кілька кримських міст. Того ж року Сагайдачний переміг татар на притоці Дніпра Самарі. У 1614 р. запорожці захопили турецький портове місто Синоп, де зруйнували фортецю, знищили гарнізон, захопили арсенал і звільнили невільників-християн. У наступному році Петро Сагайдачний з козаками на 80 кораблях-чайках досяг Константинополя, підпалив його гавань і спустошив околиці. Ні до, ні після Сагайдачного (хіба що за часів кошового отамана І. Сірка) козацтво не мало таких військових успіхів.


Сагайдачний


Під тиском турецького уряду Польща поставила Сагайдачному вимога припинити напади на Османську імперію і обмежити кількість реєстрових козаків: виписати з нього «ремісників», купців, шинкарів, кравців. У 1618 р. польський уряд звернувся до гетьмана Сагайдачному з проханням допомогти у поході на Москву з метою зайняти російський престол. Незабаром з 20 тисячами козаків були взяті приступом російські міста Лівні і Єлець, розбите московське ополчення на чолі з князями Пожарським і Волконським. Повернувшись з московського походу, Петро Сагайдачний став фактично гетьманом всього українського козацтва. Значення Сагайдачного полягала не тільки у визначній військовій діяльності: він першим з козацьких гетьманів поєднав інтереси найактивніших груп українського суспільства - козацтво, міщанства та духовенства. Сагайдачний також першим із гетьманів поширив свою діяльність на Київ, який знову став політичною осередком нової України.
У 1620 р.
Сагайдачний як керманич українських воїнів був запрошений до Варшави на сейм, де виявив неабияку державну мудрість і талант дипломата. Він домігся від уряду Речі Посполитої задоволення вимог козаків. Восени 1621 р. під Хотинською фортецею на Поділлі відбулася 5-тижнева війна між польськими та турецькими військами, в якій козаки сміливим настанням врятували польську армію від розгрому. Під час вирішальної битви 28 вересня Сагайдачний потрапив у засідку і був поранений стрілою, яка виявилася отруйною. З нагоди перемоги у Хотинській війні королевич Владислав, який очолював армію, влаштував восьмиденний бенкет і послав до козацького табору багато страв, вина і горілку, а особисто Сагайдачному - цінний намет із кармазини сукна. 21 жовтня королевич особисто прибув попрощатися з пораненим Сагайдачним. Коли Владислав зайшов в намет, козаки підняли гетьмана на ноги і королевич повісив йому на шию золоту медаль на стрічці. Побачивши простий віз, вимощений сіном, який призначався для хворого гетьмана, королевич велів замість нього привезти свій екіпаж і надав власного лікаря.

Під Хотином
Завдання
Кілька учнів у режимі реального часу створюють презентацію „П. Сагайдачний: роль в історії України

Рефлексія „Смайл-враження”

Як ви оцінюєте діяльність П.Сагайдачного?
Учні підіймають картки-смайли

Питання для дискусії: „Козацькі морські походи: злочини або захист Вітчизни?”

Домашнє завдання

1. Вивчити матеріал теми за підручником, для самоперевірки використати питання в кінці параграфу.

2. Знайти і вивчити на пам"ять вірш про козаків.

Список використаних джерел:

1. Урок на тему "Історична доля українського козацтва" вчителя вищої категорії Дудки Л.Г. ліцею №11 м.Кременчук

2. Урок на тему "Козацтво на початку 17 століття" Солдатенко Т. С., учителя історії Срібненської ЗОШ І-ІІІ ст.

3. Охредько О. Е. Історія України. 8 клас: Розширене календарне планування уроків.— Х., 2008

4. www.ebk.net.ua

5. www.ukrmap.kiev.ua


Скомпоновано та відредактовано Любименко В.В.Над уроком працювали

Дудка Л.Г.

Любименко В.В.

Солдатенко Т.С.


Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.

Предмети > Історія України > Історія України 8 клас