KNOWLEDGE HYPERMARKET


Урок на тему:"Особистість Павла Глазового у гуморесках"

    Урок на тему: "Особистість Павла Глазового у гуморесках"

Мета: 


1. Ознайомити учнів з біографією та творчістю П. Глазового
2. Навчити аналізувати художні особливості гуморесок, проводити аналогії з власними спостереженнями
3. Розвивати в учнів зв’язне мовлення, увагу, мислення, уяву, пам'ять, вміння робити власні висновки., іронічно та критично, з почуттям гумору сприймати явища навколишньої дійсності й самого себе.
4. Виховувати почуття любові, гумору, гумористичного ставлення до життя, праці, честі, людської гідності.

Тип уроку: комбінований: розповідь, урок з використанням живописних засобів, бесіда, виразне читання твору.

Обладнання: портрет Павла Глазового, твори письменника

План:


1. Вступне слово вчителя.
2. Повідомлення теми і мети уроку. Епіграф.
3. Виразне читання біографічних даних з життя П. Глазового з підручника
4. Розповідь вчителя про особистість гумориста
5. Виразне читання гуморески «Тарас Бульба у Києві»
6. Бесіда про цю гумореску
7. Виразне читання гуморески «Найважча роль»
8. Аналітична бесіда про гумореску «Найважча роль»
9. Виразне читання гуморески «Заморські гості»
10. Бесіда з учнями з приводу гуморески
11. Підсумкова бесіда.
12. Завдання додому.
13. Оцінювання.


Хід уроку:

1. Доброго дня! Сьогодні ми познайомимося з відомим українським гумористом Павлом Глазовим.


2. Темою нашого уроку є творчість Глазового та її іронічно-викривальна спрямованість. Ми маємо прочитати деякі гуморески автора, проаналізувати їх та зробити висновки для себе.

Епіграф: 
Сміх людський – чудесна штука
Він – мистецтво і наука.
Він – в житті і для життя.
Від малого й до старого –
Всі ми любим щирий сміх.
Із потворного й дурного
Посміхатися не гріх.
Добрий сміх не б’є, не мучить.
Він на світі жити учить,
Чим і бажаний для всіх
Шанувальників своїх.
У поета-гумориста,
В цьому впевнився вже я,
Мусить бути особисто
Сміхологія своя.

3. Прочитайте, будь ласка, дані про життя гумориста, що подані у вашому підручнику.


4. Глазовий Павло Прокопович (30 серпня 1922, село Новоскелюватка - 31 жовтня 2004) - український поет-гуморист, поет-сатирик, письменник. Автор поеми "Слався, Вітчизно моя!"; 13 книжок сатири та гумору; 8 книжок для дітей.


Павло Прокопович Глазовий народився 30 серпня 1922 р. у с. Новоскелюватка Казанківського району, Миколаївської області в сім`ї хлібороба. Вчився у Новомосковській педагогічній школі на Дніпропетровщині. Після закінчення педагогічної школи у 1940 р. був призваний служити в армії. Учасник Великої Вітчизняної війни. Після війни П.П. Глазовий навчався в Криворізькому педагогічному інституті, де його запримітив Остап Вишня. Письменник почав опікуватися подальшою долею талановитого юнака, подбав про те, щоб його перевели навчатися у Київ. 1950 року закінчив філологічний факультет Київського педагогічного інституту ім. О. М. Горького. У 1950 — 1961 рр. — заступник головного редактора журналу “Перець”, згодом заступник головного редактора журналу “Мистецтво”. Друкується з 1940 року. 


Невичерпними джерелами творчості гумориста є скарби живої мови, іскристі перлини народної мудрості. Гумор Павла Прокоповича – доброзичливий, веселодайний. Байкам притаманні дотепність й влучність. Чимало байок та мініатюр мають риси народного анекдоту. Творчість П.П. Глазового – життєдайна, вона є завжди відкритою сторінкою веселої вдачі українського народу, його доброго настрою.


В 1968 р. був прийнятий в Союз письменників. 


П.П. Глазовой зробив значний внесок і в дитячу літературу. Він автор 8 дитячих книжок.
 Перший лауреат премії им. Петра Сагайдачного 1996 р. Вагомий внесок П.П. Глазового в українську літературу відзначений орденом “За заслуги” (1997). Лауреат премії ім. Остапа Вишні 1988 року за книгу “Сміхологія”. 

5. Прочитайте гумореску «Тарас Бульба у Києві» виразно.


6. Дайте відповіді на такі питання:


Þ Хто такий Тарас Бульба?
Þ Про які видатні місця Києве розповідає автор?
Þ Що приємно вразило Тараса, а що неприємно?
Þ Як ви ставитеся до загорання на пляжі у робочий час?
Þ Зачитайте ті уривки, у яких відбито життя козаків?
Þ Яка головна думка цієї гуморески?
Þ Ця гумореска є гумористичною чи сатиричною?

7. Прочитайте виразно гумореску «Найважча роль».


8. Дайте відповіді на такі питання:


Þ Чи є доручена синочку роль найважчою? 
Þ Чому мати думає, що це важка роль?
Þ Яку людську ваду висміює автор?
Þ А цей твір гумористичний чи сатиричний?

9. Прочитайте виразно гумореску «Заморські гості».


10. Давайте поговоримо про неї:


Þ Що ви знаєте про Канаду? Чи живуть там українці? Чому вони туди виїхали? Чому ці канадці звернулися до міліціонера українською мовою, адже вони - іноземці?
Þ Чи варто надмірно вживати іншомовні слова, якщо українська мова має багато різноманітних і чудових слів на всі випадки життя?
Þ Що висміює і викриває автор у цій гуморесці?
Þ Це гумористичний чи сатиричний твір?

11. Що ви запам’ятали про Павла Глазового?
Яка з гуморесок вам найбільше сподобалася? Які проблеми в ній розглядає автор?


12. Спробуйте самі написати гумореску
 
13. Оцінювання