| 
					
 
 
 
 Тема:  Сатиричне зображення в романі англійської дійсності. Критика людських вад. Державний устрій, закони та звичаї Ліліпутії в романі Дж. Свіфта. 
 Мета: 1.    Прокоментувати ІІІ і ІV розділи «Подорожей Гуллівера»;  2.    Розкрити алегорію і сатиру, спрямовану на викриття суспільних недоліків Англії ХVІІІ ст;  3.    Розкрити суть сатиричного змалювання Ліліпутії в романі; 4.    Розвивати навички роботи в групі, вміння аргументовано доводити свою думку, використовуючи цитати;  5.    Виховувати негативне ставлення до насилля, приниження людини, свідоме ставлення до проблем суспільства. 
 
 Обладнання: текст твору, слайди, картки з завданнями   
 
 Тип уроку: урок засвоєння нових знань та формування на їх основі вмінь та навичок. 
 
 Хід уроку
  І. Організаційний момент
  ІІ. Мотивація знань, вмінь і навичок
 На минулому уроці ми з вами отримали інформацію про новаторство Дж. Свіфта в літературі: викриття недоліків у суспільстві за допомогою фантастики. Сьогодні ми спробуємо з'ясувати, чому роман Свіфта не втратив своєї актуальності і в наш час. 
  
 ІІІ. Актуалізація знань, умінь, навичок
  Гра «Швидше, швидше, швидше» •    Головний герой роману Свіфта  (Гуллівер) •    Смішне в житті та мистецтві (комічне) •    Насмішка у прихованій формі  (іронія) •    Різке, осудливе висміювання негативних явищ (сатира) •    Сатиричний жанр, в якому працював Дж.Свіфт (памфлет) •    Сучасники називали «свіфтівським миром» політичну угоду між Англією і Францією у війні 1701-1713 рр. Чому? •    Судно, на кому подорожував Гуллівер і яке розбилося біля берегів Ліліпутії називалося („Ластівка”)
  Це цікаво (лінгвістичний словник) Чи знаєте ви, що слово „ліліпут”-новоутворення Дж.Свіфта? Воно походить від англійського слова  „little” — маленький, і    „ put”  — за часів Свіфта мало зневажливе значення, з іспанської –„зіпсований”. Тобто, слово „ліліпут”-перекладається як „маленька зіпсована людина” 
  
 ІV. Релакс „Одного разу Дж.Свіфт спитав свого слугу: -Що це значить. Що мої чоботи не почищені? Слуга відповів, що все рівно він піде гуляти і вони стануть брудними. -Добре,-сказав Свіфт, збирайся зі мною -Але я ще не їв! _Нічого, ти все рівно знову зголоднієш.”
 
  VІ . Нова тема  «Пригоди Гуллівера» — це в першу чергу сатиричний твір, який був задуманий для викриття недоліків сучасної Свіфту Англії. Те, що неможливо було сказати відкрито, автор викривав через алегоричні образи.  Фантастична країна Ліліпутія — чудова нагода розповісти про представників англійської влади, про політичну і релігійну боротьбу. Автор називає свій твір «Зменшувальним склом», через яке можна роздивитися недоліки реальної країни.  Давайте подивимось, які ж закони панували в Ліліпутії.  Робота в мікрогрупах Доповідач повинен  викласти  матеріал, який дібрали члени групи у відповідності із завданням:
  Питання  першій  мікрогрупі  про закони Ліліпутії. (мікрогрупі даються запитання, на які діти готують відповіді). Учні знаходять засоби творення смішного в сценах, що аналізуються (гумор, сатира, іронія, сарказм)
  Закони Ліліпутії: •    Як закон ставиться до донощиків та шахрайства?  •    Як карають злочинця і за що нагороджують громадян?(супроводжується історичною довідкою про систему нагород в Англії, зображенням англійських орденів Бані, Підв'язки та Св. Андрія) •    Який із злочинів важчий: шахрайство чи крадіжка? Чому? •    Що впливає на отримання державної посади? (супроводжується ілюстраціями до роману) •    Про що свідчить ритуал присяги Гуллівера? •    Яку атмосферу у суспільстві створюють закони? Доповідь другої групи про значення образу імператора. Доповідач знайомить з дібраним матеріалом про панування у суспільстві однієї особи — імператора, роль маніфесту як сатиричного засобу викриття пихатості й самозакоханості. Доповідь супроводжується ілюстраціями до роману, виразним читанням маніфесту. Класу пропонується відповісти на запитання: Через які деталі звучить авторська іронія? Слово вчителя. Епоха, у якій створено роман, називається Просвітництвом, а діячі культури були просвітителями. Свою головну мету вони бачили в тому, щоб навчати людей, через знання навчити їх керувати суспільством. Тому питання освіти займає неабияке місце у творі. Доповідь третьої мікрогрупи про систему освіти в Ліліпутії базується на завданні знайти відповідь на запитання. (Доповідь групи відбувається у формі інтерв'ю журналіста з представниками влади, керівником дитячого будинку та мешканцем столиці Ліліпутії).
  •    Коли батьки віддають своїх дітей у науку? •    Чи всі діти мають право отримувати освіту? •    Опишіть дитячі будинки в Ліліпутії. Чому вони поділяються на певні категорії? •    Розкажіть про виховання дітей кожної категорії, цитуючи відповідні фрагменти твору. •    Висловте своє ставлення до підходів у вихованні та навчанні дітей різного походження. Знайти засоби творення смішного в сценах, що аналізувалися. Доповідь четвертої групи про політичну боротьбу в Ліліпутії Доповідач групи знайомить з двома існуючими партіями «гостроконечниками» та «тупоконечниками» та міркуваннями щодо аналізу їх позицій та прототипах — вігі і торі, католиках й протестантах; ролі Гуллівера у війні між Блефуску і Ліліпутією і реакції на це імператора. 
  
 VІІ. Закріплення Попереду у Гуллівера ще багато цікавих подорожей: у країну велетнів, мерзенних істот єху, розумних коней, в яких виявиться бажання автора виправити недоліки суспільства. Для того, щоб виправляти недоліки, треба добре знати болючі місця, що заважають суспільству бути щасливим. Чим  же пояснюється інтерес до цього твору у сучасників? Які власні висновки ви зробили на цьому уроці? 
  
 VІІІ. Підведення підсумків уроку
  Бесіда за запитаннями: •    Як ви вважаєте, чи потрібні суспільству закони? Аргументуйте свою думку. •    З якою метою автор докладно знайомить читачів із законами Ліліпутії? •    Які закони, на вашу думку, найважливіші для людей? 
  
 ІХ. Оцінювання
  Х. Домашнє завдання. Підготуватися до характеристики Гуллівера. 
 Надіслано вчителями Міжнародного ліцею "Гранд"
 
Предмети > Зарубіжна література > Зарубіжна література 7 клас > Сатиричне зображення в романі англійської дійсності. Критика людських вад > Сатиричне зображення в романі англійської дійсності. Критика людських вад. Конспект уроку і опорний каркас 
 
 
 
 
 
 |