Тема: Філософський зміст повісті-притчі Е. Хемінгуея «Старий і море»
Мета: 1. Розкрити специфіку хемінгуеївського образу; 2. Акцентувати загальнолюдське значення всього створеного письменником; 3. Довести, що повість-притча «Старий і море» покликана розкрити образ сильної людини, здатної протистояти зовнішнім обставинам і не лише вистояти в боротьбі з ними, а й перемогти; 4. Проаналізувати головні образи твору, визначити їх символічний зміств; 5. Виховувати моральні якості учнів.
Оформлення: слайди
Тип уроку: урок-дослідження
Хід уроку. І. Організаційний момент. ІІ. Мотивація знань, вмінь і навичок. Більше четверті віку назад Е. Хемінгуей вибрав епіграфом до одного зі своїх романів цитату із вірша відомого англійського поета Джонна Донна: «Немає людини, яка була, як Острів, сама по собі: кожна людина є частиною Материка, частиною Суші… смерть кожної людини торкається і мене, бо я єдиний з усім людством, а тому не запитуй ніколи, по кому дзвонить дзвін: він дзвонить по Тобі». Отже, людина не здатна жити на самоті, вона потребує іншої людини, близької людини, яка зможе розрадити, допомогти у скрутну хвилину, дати надію, натхнення, наснагу.
Кожна людина має свої мрії. Щоб дійти до поставленої мети, треба мати багато витримки, наполегливості.
Вправа на фокус уваги - А що ви думаєте про такий вислів? «Людину можна знищити, але перемогти її не можна». Як ви розумієте цей вислів? ІІІ. Актуалізація знань, умінь, навичок Робота в парах Учні самі складають питання від ключової фрази «Людину можна знищити, але перемогти її не можна». Ставлять запитання і відповідають на них.
Орієнтовні питання можуть бути такими: 1. Хто сказав фразу «Людина не для того створена, щоб терпіти поразки. Людину можна знищити, але перемогти її не можна»? 2. Що означає цей вислів? 3. Де ми можемо бачити прояв цієї цитати? 4. Коли людина приходить до такого висновку? 5. Як людина змагається за своє існування, за свою перемогу? 6. Чому герої ніколи не вмирають?
ІV. Релакс „Одного разу англійський письменник Дж.Свіфт спитав свого слугу: -Що це значить. Що мої чоботи не почищені? Слуга відповів, що все рівно він піде гуляти і вони стануть брудними. -Добре,-сказав Свіфт, збирайся зі мною -Але я ще не їв! _Нічого, ти все рівно знову зголоднієш.”
VІ . Нова тема Твір, з яким ми будемо сьогодні працювати – це повість-притча Е. Хемінгуея «Старий і море». Н уроці ми проаналізуємо твір, визначимо основну проблематику, сюжет систему образів, охарактеризуємо героїв твору, доведемо, що повість-притча «Старий і море» розкриває образ сильної людини, здатної протистояти зовнішнім обставинам.
VІІ. Актуалізація набутих раніше знань
Я роздаю вам аркуші з недописаними реченнями, а ви допишіть потрібне • 21. 07. 1899 рік в м. Оук Парк … (народився Ернест Хемінгуей) • У 1917 році …( Хемінгуей закінчив школу і почав працювати репортером невеликої провінційної газети «Стар» в Канзасі.) • Прийшов в літературу як представник („втраченого покоління”) • Іспанія 1936 – 1938 роки… ( пише серію нарисів про солдатів, сценарій фільму «Іспанська земля», п'єсу «П'ята колона» та їздить по фронту в якості кореспондента.) • Під час Другої світової війни Хемінгуей бере участь у (воєнних діях) • 1952 рік… (вийшла в світ повість «Старий і море»). • 1954 рік… ( нагороджений Нобелівською премією). • 2 липня 1961 рік… (передчасна смерть Е. Хемінгуея).
У 1952 році Хемінгуей пише філософську повість «Старий і море» - підсумковий твір свого життя. Це книга роздумів і міркувань про людину та її місце у Всесвіті.
Екскурс в історію Один із прототипів повісті – рибалка Григоріо Фуентес, котрий жив у селищі Кохімара. Одного разу, коли рибалка і письменник пливли на шхуні, вони зустріли старого і хлопчика, які боролися з великим марліном. Ця зустріч і стала поштовхом для створення повісті «Старий і море».
Робота зі словником літературознавчих термінів За жанром – це повість-притча. • Пригадаймо, що ж таке притча? (Притча – твір із чітко вираженою мораллю, з конкретною повчальною ідеєю.)
На перший погляд, твір простий, але є в повісті підтекст, який піднімає зміст на рівень філософських узагальнень.
Аналіз повісті, робота з текстом
• Як починається твір? (Події відбуваються на Кубі. 84 дні старий рибалка марно виходить у море – не може спіймати жодної рибини. Перші 40 днів із ним рибалить хлопчик, але невдовзі його батьки, назвавши старого невдахою, наказують синові перейти до іншого рибалки, з яким він першого ж тижня піймав три величенькі рибини.) • Чому ж хлопчик не зрікся старого, а завжди зустрічав його і намагався допомогти? (Бо дуже любив чоловіка, який навчив його рибалити. Він співчував його бідності, його невдачам і непохитно вірив у те, що старий – найкращий у світі рибалка. Хлопчику важко було дивитися, як старий щодня повертався ні з чим, і він щоразу допомагав йому – «піднести змотану снасть, гарпун, ості або щоглу з вітрилом.) • Зачитаймо, який вигляд мав старий рибалка… (Старий був кощавий, виснажений, потилицю його поорали глибокі зморшки, на обличчі темніли коричневі плями нешкідливого раку, що з'являються від сонячного проміння. Долоні старого були посічені рубцями від плетеної жилки, якою він тягнув з води велику рибу. Та жоден з тих рубців не був свіжий – усі старі, як борозни на пересохлій землі. Геть усе в ньому було старе, крім очей, а вони мали колір моря і блищали весело й непереможно.») • Як поводяться в бесіді Сантьяго і Маноло? (Вони ставляться один до одного з великою повагою і поводяться як рівні. Це справжні товариші, хоча хлопець щораз підкреслює, що старий багато чого навчив його, що він його вчитель. І якщо хлопчик допомагає старому, то це щира вдячність, а не милостиня. Він не тільки не кривдить гордого рибалку, але і підтримує його, вірить у нього. Манолін всім серцем відданий Сантьяго. Улюблений вид спорту обох – бейсбол, про нього вони можуть говорити годинами.) • Розкажіть про життя старого рибалки. (Він живе дуже скромно. Сіть свою продав. Його вітрило – латка на латці, спить він на ліжку, де матрац заміняють старі газети, накривається старою солдатською ковдрою, сорочка на ньому теж латана - перелатана. У кімнаті – стіл та стілець, а просто на долівці – місце для вогнища, де старий варив собі їсти. Але він не впадає у розпач.) • Чи допомогла старому рибалці його віра, що щастя до нього повернеться і він обов'язково спіймає велику рибу? (Так. Він знову виходить у море і нарешті йому вдається піймати величезну рибину.) • Опишіть рибину, яку спіймав старий. («Жилка й далі помалу, але невпинно виринала з води, а тоді поверхня океану перед човном здулась, і рибина випливла на світ. Вона випливала довго, наче їй кінця-краю не було, із боків її струменіла вода. Рибина виблискувала проти сонця, голова й спина в неї були темно-фіолетові. А широкі смуги на боках видавалися в сонячному промінні блідо-бузковими. Її довгий, як бейсбольна битка, і загострений на кінці меч скидався на рапіру. Рибина показалася з води на всю свою довжину, а тоді знов пірнула – без сплеску, мов досвідчений нирець, - і старий побачив, як востаннє майнув її великий, схожий на лезо коси хвіст, і одразу ж по тому жилка швидко побігла у воду слідом за рибиною».) • Скільки часу триває двобій старого з рибою? (Три дні і три ночі.) • Чи згадує Сантьяго в морі про хлопчика? (І не раз. Закон боротьби за існування розлучає їх, але це не заважає їхній дружбі. Протягом усього поєдинку з рибою старий думає про хлопчика.) • Чи брав старий рибалка, виходячи в море, із собою харчі? (Ні. Брав лише пляшку води. Старий змусив себе їсти тунця, якого брав для наживки, аби тільки не втратити силу.) • Чого найбільше боїться старий, вбивши рибину та прив'язавши її до човна? Хто вкрав його щастя? (Щастя вкрали акули, які об'їли рибину. Знесилений майже без зброї старий бореться з хижаками, але акули таки беруть гору. Підпливаючи до рідного села зі скелетом зловленої риби, старий все ж відмовляється вважати себе переможеним.) • Що снилося старому після повернення додому, і чому автор закінчує свій твір саме такими словами? (Старому часто сниться сон – спогад про Африку, про його молодість, про колишні подорожі. Коли йому довго не щастило, він немов викликав цей сон, і це додавало йому сил. Особливо подобався старому сон пролевів на білому піщаному березі. І він любив їх так само, як любив хлопчика.) • Яку підказку дає нам Хемінгуей цим сном про левів? (Хемінгуей хоче нам доказати, що людина постійно діє, не дивлячись на те, що вона стара, самотня. Вона вірить в себе.)
Самостійно : 1. Накресліть схему – характеристику головного героя. 2. Відтворіть монолог Сантьяго, коли він бів у морі 3. Чи закінчується життя на етапі старості?
VIІІ. Словникова робота. Давайте пригадаємо, що називається символом.
Так щож хотів сказати своєю повістю Е.Хемінгуей? Спробуємо зрозуміти символічний зміст образів твору
Старий – багатоліття в різних культурах розглядається як знак праведності, божественного благословення. Старі люди можуть передбачити найвищі істини. Вітрило – співвідноситься з символікою повітря, вітру. Є атрибутом фортуни й уособлює її мінливість. Море – давні греки бачили в морі втілення материнського початку. В той же час – це образ стихії, що несе лихо і смерть. Плавання морем нерідко розглядається як стан між життям і смертю. Море – це щей непереборна сила природи, сама вічність. Човен на тлі безмежного простору – самотність. Риба – мета, якої потрібно йти. Акули-це перешкоди, вороги на шляху досягнення мети. Хлопчик- надія на майбутнє.
Значення цих символів, як бачимо, підтверджує філософський зміст повісті-притчі «Старий і море».
ІX. Закріплення.
1. Створіть сенкан до образу Сантьяго, Маноло
Орієнтовний приклад. 1. Сантьяго. 2. Цілеспрямований, наполегливий. 3. Прагне, мріє, досягає. 4. Людина, яку знищити неможливо. 5. Старий.
2. Розв’яжіть кросворд до повісті «Старий і море».
Х. Оцінювання
ХІ. Домашнє завдання. Закінчити розв’язувати кросворд до повісті «Старий і море»
ХІІ. Використана література
1. Гордєєва Л.В. "Людина не для того створена, щоб терпіти поразки..." [Текст] : Твори Ернеста Хемінгуея. 11 клас / Гордєєва Л.В. // Зарубіжна література в навчальних закладах. - 1998. - N2. - С.32-35. 2. Коломієць Л.В. Символіка змісту та образів хемінгуеївської філософської повісті-притчі "Старий і море" [Текст] : (Наша консультація: завтра екзамен) / Коломієць Л.В. // Всесвітня література. - 1999. - N5. 3. Символіка змісту та образів філософської повісті-притчі Е.Хемінгуея "Старий і море" [Текст] : (Зарубіжна література: випускний іспит-99) // Тема. - 1999. - N2. - С.116-117. 4. Кравчук К. Кольорові мрії старого Сантьяго [Текст] : Відгук-рефлексія за повістю-притчею Е.Хемінгуея "Старий і море" / Кравчук К. // Всесвітня література в середніх навчальних закладах України. - 1998. - N5. - С.5-6. 5. Хом’як Т.В. "Старому снились леви" [Текст] : Матеріали до вивчення повісті Ернеста Хемінгуея "Старий і море". 11 клас / Хом'як Т.В. // Зарубіжна література в навчальних закладах. - 1996. - N11. - С.21-27
Надіслано вчителями Міжнародного ліцею "Гранд"
Предмети > Зарубіжна література > Зарубіжна література 11 клас > «Старий і море» – повість-притча про людину. «Життєподібний» сюжет > «Старий і море» – повість-притча про людину. «Життєподібний» сюжет. Конспект уроку і опорний каркас
|