KNOWLEDGE HYPERMARKET


У колі рідної сім'ї. Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Українська література>> Українська література 2 клас. Повні уроки>> Українська література: У колі рідної сім'ї. Повні уроки.

Содержание

Тема.

У колі рідної сім’ї.

Мета.

Виховання ціннісного ставлення до родини, гордості за свою сім'ю, формування позитивного досвіду сімейних відносин.

Тип уроку.

Навчально-виховний.

Хід уроку.

Сім'я - найголовніше в житті для кожного з нас. Саме в родині ми вчимося любові, відповідальності, турботі і повазі.

Y1.JPEG

У тлумачному словнику значення слова родина трактується наступним чином: "Це група людей, об'єднаних спільною діяльністю, спільними інтересами". Враховуючи ваші відповіді, ми можемо додати, що це ще й родичі, то є сім'я - це близькі та рідні люди.Ті, кого ми любимо, про кого піклуємося, кому бажаємо добра і щастя. У житті кожної людини родина займає особливе місце. У сім'ї росте дитина, і з перших років свого життя він засвоює норми співжиття, норми людських відносин, вбираючи з сім'ї і добро, і зло, все, чим характерна його сім'я. Ставши дорослими, діти повторюють у своїй родині все те,що було в родині його батьків. У сім'ї регулюються відносини дитини до навколишнього, в сім'ї він отримує досвід моральності,моральних норм поведінки.

Y2.JPEG

Сім'я розглядається як найменший соціальний інститут,як соціальний осередок суспільства. Від стану сім'ї залежить стан держави. У сім'ї батьки і діти пов'язані духовної спільністю. Від рівня духовної культури в сім'ї залежить і рівень духовної культури суспільства. Економічний стан сім'ї залежить від економічного стану держави. Від того, як дитина привчена до праці і як підліток вибере професію і буде готовий до самостійної праці, чи буде сім'я «трудовий» і від її внеску в трудову «скарбничку» суспільства чимало залежить економічний стан суспільства. Сьогодні немає великих сімей, в яких живуть і тітки, і дядьки, і дідусі, і бабусі. Соціалізація особистості в сім'ї залежить від відносин всередині родини,авторитету і влади батьків. Для кожної людини існує дві сім'ї. Та, з якої він вийшов, і та,яку він створив і в якій він живе зараз. Однією з умов існування сім'ї є взаємини в сім'ї. Як народжуються і виховуються діти, як ведеться господарство, як задовольняються інтереси всіх її членів. Взаєморозуміння, повага, підтримка, розуміння визначають взаємини. Яке здоров'я родичів, їх характер і вчинки. Взаємовідносини в сім'ї залежать від традицій спілкування, економічного і соціального стану суспільства, залежно сім'ї від суспільства, участі подружжя у веденні господарства, у суспільному виробництві, від типу ...


Загадки про сім’ю.

Хитрі очі, дві косички.

У веснянках ніс та щічки.

Непосида невеличка називається … (сестричка.)

Сильний, добрий, справедливий, біля нього ми щасливі.

Знає, вміє він багато.

Гордимось, бо це наш … (тато.)

Ніжна, лагідна, рідненька, як голубонька сивенька.

Нам би небо прихилили.

Це … наша мила. (бабуся)

Він чимало літ прожив, на повагу заслужив.

Для матусі він — татусь,

а для мене він — … (дідусь.)

Пестить, ніжить, і голубить розуміє, дуже любить.

Я до неї пригорнуся,

бо вона моя … (матуся).

(Авторські загадки від Лесі Вознюк:  lesia@vozniuk.com)

Y3.JPEG

Сім'я - основний осередок суспільства, багато громадських процеси пов'язані з відносинами людей в сім'ї. Яка ж роль сім'ї в суспільстві і взагалі, що вона собою представляє? Чим визначаються і на чому грунтуються сімейні стосунки? Які перспективи сім'ї в сучасному світі? Необхідно враховувати, що сім'я - поняття не чисто людське. Сім'ї є і у багатьох тварин, причому проблеми, що стоять перед людськими і тваринами сім'ями, багато в чому схожі.

Y4.JPEG

Сім'ї у людей не скрізь і не завжди однакові і будуються за одним і тим же принципам. Однак, деякі ознаки є загальними для будь-якої сім'ї. Що таке звичайна сім'я? Така сім'я складається з чоловіка і жінки як ядра і навколо цього ядра - діти, іноді - батьки чоловіка або жінки. У деяких сім'ях, особливо на Сході, ядро сім'ї складають літні батьки одного з подружжя. Зустрічаються і демократичні сім'ї, де відсутній чіткий лідер і відносини всіх членів сім'ї рівноправні. Виникає питання: а навіщо потрібна сім'я?. Сім'я стала все більш стійкою системою і врешті-решт залишилася практично єдиною формою співжиття людей. Ті ж питання виникають і щодо тварин: наявність там сімей теж суперечить інтересам природи. Чому ж сім'я все ж з'явилася і, незважаючи на складності, протиріччя і т. п., збереглася? Відповідь на таке питання дуже проста. Людина так влаштована, що їй потрібно для когось жити, про когось піклуватися. І все це свою любов, свою опіку вона віддає своїй сім’ї, своїм дітям.

Y6.JPEG

Але є й бездітні сім’ї. Такі сім'ї часто активно займаються науковою або політичною діяльністю і їм не до дітей, або вважають, що діти необов'язкові і хочуть жити "для себе", не обтяжуючи себе турботами і обов'язками по відношенню до дітей. На жаль, реалії сьогодення західного способу життя (який поступово розширюється все далі на Схід) диктують зовсім не природна поведінка людини. На перше місце ставляться кар'єра і економічне багатство, що неминуче призводить до народження дітей у гранично-допустимому (з точки зору медицини) віці і тому більше ніж одну дитину така сім'я завести просто не встигає. Буває, що не вирішується (або не встигає) завести навіть одного ... Але зараз ми говоримо про сім'ї з дітьми. Більшість сімей мають одного-трьох дітей, більшу кількість дітей характерні для Сходу. Кількість дітей у сім'ях, а також взаємини батьків н дітей, визначаються і соціальним статусом сім'ї, і тим, у місті чи селі живе ця сім'я, і багатьом іншим. Велике значення для відносин батьків і дітей має і те, бажані це діти, чи ні. На жаль, через неграмотність батьків, а часто і їх бідності, небажана дитина - явище досить поширене в слаборозвинених країнах. Але ми будемо розглядати ті сім'ї, де дитина приносить радість, де його чекали і нарешті все позаду, ось він у ліжечку.

Y8.JPEG

Виховання дитини в принципі починається відразу після народження, а можливо, ще в утробі, тобто тоді, коли дитина починає хоч якось сприймати навколишній світ. У наших сім'ях частіше за все з дитиною возиться мати і, відповідно, вона в основному і займається вихованням. У той час, як і сину, і дочки потрібно спілкування з батьком, потрібна і чоловіче виховання. Але чоловіки працюють, та й традиційно виховання дітей вважається жіночою справою. Виховання дуже тісно пов'язане з педагогікою, можна сказати, що це в якійсь мірі одне і те ж. Є люди, здатні до педагогічної діяльності, є абсолютно бездарні, є середні. Але діти народжуються у всіх і проблема виховання з однаковою силою постає перед усіма. Існує безліч посібників з виховання дітей, кожне з яких виражає певну концепцію, причому часто ці посібники суперечать один одному. Але виховання дітей, формування їх особистості, не можна зводити до жорсткого набору правил, це дуже індивідуальна справа, хоча, звичайно, є спільні принципи. Взаємини батьків і дітей залежать від віку. Коли дитині два роки - це одне, коли десять - інше, коли п'ятнадцять - то зовсім інше. Кожному віку відповідає формування певних "параметрів" особистості. І кожен з цих періодів накладає велику відповідальність на вихователів, бо все, вкладене в дитини, коли-небудь обов'язково виявиться в його поведінці. Вважається, що основний характер, тип поведінки і т.п. у дитини формує приблизно в перші три роки. Але знову ж таки, різні концепції виховання віддають пріоритет різним віковим інтервалам, деякі найважливішим вважають період внутрішньоутробний, ще до народження дитини. У принципі, це цілком виправдано, оскільки в останні місяці вагітності дитина виразно чує все, що відбувається навколо, поряд з цим він дуже тонко сприймає емоційний стан матері. Бережіть свої сім’ї, цінуйте їх! Це саме цінне, що є в нашому житті!

Y5.JPEG

Запитання до уроку.

1. Що таке сім’я?

2. Що в вашій сім’ цінується більш за все?

3. Розкажіть про свою сім’ю. Скільки членів у вашій сім’ї? Які є домашні тваринки? А якщо є чи вважаєте ви їх членами своєї сім’ї?


Домашнє завдання.

Намалюйте малюнок про свою сім’ю.

Список використаних джерел:

  • Урок на тему: «Моя сім’я» учитель початкових класів Куличенко Руслана Миколаївна, ЗОШ №7 м. Коростень Житомирської обл..
  • Урок на тему: «Виховання дітей в сім’ях» учитель української літератури Галуб К.Р. Миколіївська гімназія № 4.
  • Кращий подарунок: Загадки, вірші, оповідання.-Х:ПП «Поляков В.К» 2009. - 384с. Коломієць М.О.
  • Психологія сучасної сім’ї. Ранок, 2009.- 356с. Савченко О.Я. Читанка, Підручник для навч.закл. К.: Освіта, 2002.- 311с.
  • Вашуленко М.С., Мельничайко О.І.Рідна мова 2 клас : Підручник для навч.закл. - К.: Освіта 2003. - 295c.
  • Авторські загадки. Леся Вознюк


Відредаговано і надіслано Дідковська І.П.

----

Над уроком працювали

Куличенко Р. М.

Галуб К.Р.

Поліщук І.ВПоставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.

Предмети > Українська література > Українська література 2 клас