KNOWLEDGE HYPERMARKET


Фізико-географічне положення Австралії. Історія відкриття та дослідження

План-конспект уроку з теми  “Фізико-географічне положення Австралії. Історія відкриття та дослідження”

Мета уроку:
Освітня: пригадати план характеристики материка. Актуалізувати поняття «фізико-географічного положення» та згадати порядок його характеристики. Порівняти фізико-географічне положення Австралії з іншими материками тропічних широт. З’ясувати вплив ФГП на природу Австралії. Вдосконалювати вміння визначати географічні координати з метою їх визначення для крайніх точок материка. Вивчити географічну номенклатуру берегової лінії Австралії. Порівняти ступінь порізаності берегової лінії усіх материків тропічних широт. Розповісти про відкриття та дослідження континенту європейцями.
Виховна: Сприяти формуванню світоглядних ідей про взаємозв’язки та єдність компонентів природи. Навчати учнів логічно мислити, обґрунтовувати свої погляди, робити висновки та порівняння.
Розвиваюча: Розвивати у школярів вміння застосовувати знання про загальні географічні закономірності природи Землі для характеристики особливостей їх регіонального прояву. Розвивати інтерес до предмету, вносячи в зміст уроки елементи цікавої географії: ігри, топонімічні та історичні дані.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу
Обладнання:
•    фізична карти світу;
•    фізична карта Австралії;
•    атласи школярів;
•    контурні карти;
•    авторська презентації ppt «Фізико-географічне положення Австралії»;
•    листи опорно-інформаційних схем школярів.
 
Хід уроку
Зміст матеріалу уроку   
І. Організація класу 
ІІ. Презентація теми вчителем
(Розповідь учителя для мотивації знань школярів з використанням презентації ppt «Фізико-географічне положення Австралії»)

     Австралія — найменший материк на Землі. Однак, її розміри вражаючі. Від її західного берега до східного далі, ніж від Києва до узбережжя Атлантичного океану. А з півночі на південь протяжність материка у чотири рази більша, ніж відстань між Києвом та Сімферополем.
     Австралія також найсухіший материк світу. 40% її площі займають пустелі, хоча й не звичайні. Крізь їх колючі зарості слід продиратися з сокирою.
     Австралію іноді називають «материк-навпаки». І справді, багато чого на цьому материку прямо протилежне тому, що вважається нормальним для європейців, у тому числі українців. Коли в Україні зима — в Австралії літо. Коли в Києві 10 година, в Канберрі (столиці Австралії) надвечір'я — 18 годин. Для українців зрозуміло — чим далі рухаємося на північ, тим холодніше, для австралійців — жаркіше. Навіть на географічних картах Австралії південь — у верхній частині. Не всі дерева Австралії дають тінь. Тварини Австралії вирощують своїх дитинчат у сумках, окремі ссавці відкладають яйця, а годують малюків молоком. Материк таємниць і несподіванок. Материк, де «найстрашніший звір» — кролик, а серед птахів — звичайний горобець.
     Отже, почнемо мандрівку по загадковому «материку-навпаки».       

ІІІ. Актуалізація опорних знань (Фронтальне опитування)
Питання для обговорення:
1.    Яку площу займає Австралія та порівняйте її з площами інших материків.
2.    У якій послідовності характеризують фізико-географічне положення материка.
3.    Які особливості має фізико-географічне положення Африки.       

ІV. Вивчення нового матеріалу
П л а н:
1.    Фізико-географічне положення Австралії.
2.    Берегова лінія материка. Практична робота 8 (початок). Позначення на контурній карті назв основних географічних об’єктів Австралії.
3.    Історія відкриття та дослідження материка.       

1.    Фізико-географічне положення Австралії. (Пояснення вчителя з елементами евристичної бесіди з використанням презентації ppt «Фізико-географічне положення Австралії», фізичної карти світу та Австралії. Робота з контурною картою)
     Унікальність природи Австралії пов’язана з особливостями її фізико-географічного положення.

•    Пригадайте, відносно яких природних об’єктів дають характеристику фізико-географічного положення материка.
•    Позначте на контурній карті Австралії лінії екватора та південного тропіка. З’ясуйте, чи перетинають ці лінії Австралію. Порівняйте з Африкою та Південною Америкою.
•    За фізичною картаю світу, охарактеризуйте положення Австралії відносно екватора, початкового меридіану, ліній тропіків. Порівняйте з Африкою та Південною Америкою.


     Австралія, на відміну від Африки та Південної Америки, розташована повністю у південній півкулі відносно екватора.

•    Поясніть, чому не збігаються пори року в Австралії та Україні. Які пори року в Австралії в січні та липні?

     Розташуванням Австралії у південній півкулі пояснюється те, що на її території «усе навпаки» у порівнянні з нашою північною півкулею. У січні тут середина літа і панує спека, а у липні – зима, хоча й дуже тепла.
     Відносно початкового меридіана Австралія цілком лежить у східній півкулі. Південний тропік проходить через середину материка (як і у Південній Америці). Тому Австралію, як і Африку та Південну Америку, вважають материком тропічних широт із спекотним кліматом. Її територія більшою частиною розміщена в межах тропічного поясу, а найбільш південна точка на острові Тасманія (42° пд. ш.) заходить далі на південь ніж крайня південна точка Африки.

•    За фізичною картою Австралії визначте, які океани та моря й у яких частинах омивають береги материка.
•    Які з названих океанів омивають береги інших материків тропічних широт


     Береги Австралії омивають води двох океанів: на заході – Індійського, на сході – Коралового та Тасманового морів Тихого океану. Океанічні течії біля берегів материка впливають на формування її природи.

•    За фізичною картою Австралії визначте, які теплі та холодні океанічні течії знадяться біля материка. Поясніть, який вплив вони мають на природу Австралії.
•    Порівняйте із аналогічними течіями біля берегів Африки та Південної Америки.


     Холодні течії в Індійському океані Західних вітрів та Західно-Австралійська сприяють формуванню посушливого клімату південного та західного узбереж материка. Тому Велика пустеля Вікторія та Велика Піщана пустеля підходять до самого берега океану. Тепла Східно-Австралійська течія у Тихому океані обумовлює вологу погоду східних берегів материка.

•    За фізичною картою світу порівняйте розташування Австралії щодо інших материків з таким положенням Африки та Південної Америки. Як це впливає на природу кожного з названих континентів?


     Австралія (на відміну від Африки) знаходиться на великій відстані від інших материків. З Євразією її з'єднує тільки «міст» Великих Зондських островів. Цим пояснюється неповторність її природних умов, зокрема унікальність рослинності та тваринного світу.

•    За фізичною картою Австралії визначте назви крайніх точок материка та визначте їх географічні координати.

     Крайніми точками Австралії є на півночі – мис Йорк, на півдні південної – мис Південно-Східний, на заході – мис Стіп-Пойнт, на східної – мис Байрон.
    Мис Йорк був відкритий у 1606 р. голландцем Віллемом Янсзоном. Але назву присвоїв англійський мореплавець Джеймс Кук на честь герцога Йоркського. Сам Кук був родом з графства Йоркшир.
    Мис Байрон відкрив та назвав у 1770 р. Джейм Кук на честь англійського мореплавця Джона Байрона, керівника однієї з навколосвітніх експедицій.   
   
Розв’яжіть задачі: (Робота з фізичною картою Австралії. Розв’язування задач)
•    Розрахуйте протяжність Австралії в градусах і кілометрах з півночі на південь за 142О сх. д. (пригадайте, чому дорівнює довжина дуги будь-якого меридіана в 1О).
•    Визначте протяжність Австралії в градусах і кілометрах з заходу на схід від мису Стіп-Пойнт до мису Байрон, якщо довжина дуги паралелі в 1О становить приблизно 96,5 км.   

2.    Берегова лінія материка. Практична робота 8 (початок). Позначення на контурній карті назв основних географічних об’єктів Австралії. (Пояснення, робота з атласом та презентацією ppt «Фізико-географічне положення Австралії». Пояснення походження географічних назв)

•    Користуючись фізичною картою Австралії з’ясуйте, наскільки стильно розчленована берегова лінія Австралії. Порівняйте з Африкою та Південною Америкою. Поясніть одержані дані.

     Береги Австралії мало порізані, мають мало заток та зручних бухт для будівництва морських портів та причалів. Вони розміщені переважно на сході та південному сході.
     В той час, як до північно-східних берегів впритул підходить найбільша в світі коралова споруда – Великий Бар’єрних риф, який тягнеться з півночі на південь на 2 тис. км, як Уральські гори у Європі. Це скупчення дрібних коралових островів. Риф постійно змірює свої абриси через наростання коралів.
     Невеликі глибина та тепла вода (+19º...+25ºС) сприяли розвитку тут величезної кількості коралових поліпів. Серед них живуть строкато забарвлені тропічні рибки, морські зірки, устриці, крокодили, перловиці, анемони. На поверхню відкладають яйця великі морські черепахи, закопуючи у ямки до 100 яєць. Деякі островки рифу вже давно використовують як місця відпочинку. Вузькими протоками курсують маленькі яхти, вітрильники, моторні човни. Однак, для великого судноплавства цей район є небезпечним. Адже це море-пастка. Риф весь час міняє свої абриси: корали наростають, тому будь-які карти і промірювання глибин швидко застарівають. На багатьох морських картах ще й досі зустрічаються написи: “Залишки затонулого корабля”, “ Навігаційні знаки можуть бути знесеними штормами” і т.п.
     Великі острови біля берегів Австралії материкового походження. На півночі це другий за площею острів світу Нова Гвінея, у півтора рази більший за територію України. Острів був відкритий у 1526 р. португальцями й названий Країною Папуа. Через майже 20 років сюди прийшла експедиція іспанця Ортіса де Ретеса, який вирішив, що темношкірі папуаси дещо нагадують мешканців африканської Гвінеї. Так виникла сучасна назва острова.
     Нову Гвінею відокремлює від материка Торресова протока. Іспанець Луїс Торрес у 1606 році, проходячи цією протокою, довів, що Нова Гвінея – острів, а не частина Південного материка.
     На півдні – острів Тасманія, відділений Бассовою протокою від південно-східного берега Австралії. У протоці вперше побував у 1797 р. англійський мореплавець Джордж Басс. Острів Тасманія вперше з європейців побачив у 1642 р. голландець Абель Тасман й назвав її Землею Ван-Дімена (на честь голландського губернатора Східної Індії). Сучасна назва виникла значно пізніше: лише у 1853 р. Площа острова 67,8 км2, що у  10 разів менше території України.
    Тасманове море відокремлює від материка острови Нова Зеландія. Цих островів вперше досяг голландець Абель Тасман у 1642 р. й був впевнений, що це виступ Невідомої Південної Землі. Тасман дав назву островам – Земля Штатів (“Штатами” тоді називали Голландію). Згодом з'ясувалося, що це не материк, а острови, які у середині ХVІІ ст. почали називати Новою Зеландією на честь уже не усієї Голландії, а лише одного з островів, що входить до її складу. Нині Нову Зеландію називають землею на краю світу. Природа островів надзвичайно різноманітна. Тут є вкриті льодовиками гори, піщані пляжі, буйні тропічні ліси й луки, мальовничі водоспади. Острови Нової Зеландії мають вулканічне походження. Вони – один з чотирьох районів Землі, де є гейзери та гарячі джерела. У Новій Зеландії воду гейзерів та гарячих джерел використовують для одержання енергії на так званих геотермальних електростанціях.
     Найбільший півострів Кейп-Йорк (з англ. «кейп» - мис) на півночі заходить в океанічні простори між Кораловим та Арафурським морями. Великих заток біля берегів Австралії дві: на півночі – Карпентарія, на півдні – Велика Австралійська.    

Практична робота 8 (початок).  (Самостійна робота школярів з атласом та контурною картою)
Позначення на контурній карті назв основних географічних об’єктів Австралії
Мета:
позначити основні географічні об’єкти Австралії на контурній карті та запам’ятати їх місцезнаходження.
Використання карт: фізична карта Австралії
Завдання:
Протягом вивчення теми, користуючись картами атласу, нанесіть на контурну карту та запам’ятайте положення на материку таких географічних об’єктів:

Географічні об’єкти берегової лінії  Австралії

Категорії географічних об’єктів Назви географічних об’єктів
Елементи берегової лінії Моря •    Коралове
•    Тасманове
•    Арафурське
Затоки •    Велика Австралійська
•    Карпентарія
Протоки •    Торресова
•    Бассова
Острови •    Тасманія
•    Нова Гвінея
•    Нова Зеландія
•    Нова Каледонія
•    Соломонові острови
•    Нові Гебриди,
•    Великий Бар’єрний риф
Миси •    Йорк
•    Північно-Східний
•    Стіп-Пойнт
•    Байрон
Морські течії Холодні:
•    Течія Західних Вітрів,
•    Західноавстралійська
Теплі:
•    Східноавстралійська


3. Історія відкриття та дослідження материка. (Розповідь вчителя або повідомлення учнів)

Теми для коротких повідомлень учнів:
1.    Перше відкриття Австралії голландцями.
2.    Друге відкриття Австралії Джеймсом Куком.
3.    Плавання Матью Фліндерса та про назву «Австралія».
4.    Колонізація материка Великою Британією.

      Як не дивно, назва Австралії виникла задовго до його відкриття. Ще давні географи були впевнені, що у південних широтах існує величезний масив суші, який називали Невідома Південна Земля (латинською – Терра Австраліс Інкогніта). Її довго шукали європейці, вже навіть у ті часи, коли була відкрита Америка.
     Першим висадився у 1606 р. на західне узбережжя півострова Кейп-Йорк голландський мореплавець Вілем Янсзон. У 1642 р. голландець Абель Тасман відкрив острів, який пізніше став називатися його ім'ям. У 1644 р. він описав північні береги Австралії. Але всі ці відомості трималися голландцями у великій таємниці.
     У 1770 р. великий англійський мореплавець Джеймс Кук відкрив східне узбережжя Австралії. До материка експедиція підійшла з боку острова Тасманія. 28 квітня під 38° пд. ш. Джеймс Кук з кількома членами команди висадився на австралійський берег. Місцевість, що відкрилася очам мореплавців, була дуже мальовничою. На березі ріс не дуже густий ліс, повітря було надзвичайно свіже. Свіжість повітрю надавала смола евкаліптів, які вперше описала саме експедиція Джеймса Кука. Наприкінці травня мореплавці відкрили Великий Бар'єрний риф. Нововідкриті землі Джеймс Кук оголосив володінням Великобританії.
     У 1814 р. (близько 200 років після відкриття) англійський мореплавець Матью Фліндерс вперше обійшов навколо материка морем й запропонував назвати його Австралією, що в перекладі з латинської мови означає «південна». До цього нововідкрита земля називалася Новою Голландією.
     Перше англійське поселення було засновано у 1788 р. на південному сході Австралії як колонію каторжників. Сюди англійський уряд засилав злочинців. Пізніше тут виросло місто Сідней. Активно материк почав заселятися у XIX ст. Вихідці з Великобританії освоювали найбільш родючі землі на сході материка, витісняючи аборигенів у пустельні райони.
     Українці почали селитися в Австралії з 1820 р.   
   
ІV. Узагальнення та корекція знань з вивченої теми (Підбиття підсумків уроку вчителем)
Висновки:
•    Австралія — найменший материк на Землі, що цілком лежить у Південній півкулі. Південний тропік перетинає материк майже посередині. Австралія віддалена від інших материків просторами Індійського та Тихого океанів, що визначає унікальність її природи.
•    Берегова лінія Австралії порізана мало.
•    Австралію відкрили голландці на початку XVII ст., але приховали своє відкриття. Вдруге відкрили материк наприкінці XVIII ст. англійці, які приєднали її до своєї колоніальної імперії.   
   
V. Корекція знань з вивченої теми (Фронтальне усне опитування)
Питання для контролю знань:
1.    Які особливості має фізико-географічне положення Австралії?
2.    Поясніть, як фізико-географічне положення Австралії впливає на формування її природи?
3.    Здійсніть уявну мандрівку навколо Австралії від мису Байрон до мису Стіп-Пойнт. Назвіть та покажіть на карті об’єкти берегової лінії материка, які трапляються вам у дорозі.
4.    Назвіть імена мандрівників, які вперше та вдруге відкрили Австралію.
5.    * Порівняйте фізико-географічне положення Австралії й Африки. Запишіть у два стовпчики риси подібності та риси відмінності у положенні двох материків.
6.    * Відшукайте на карті географічні об’єкти в Австралії та біля її берегів, які одержали свої назви на честь видатних мореплавців та мандрівників минулого.       
Повторення вивченої географічної номенклатури за фізичною картою Австралії (робота з настінною картою    )

VІ.  Домашнє завдання.
•    Повторити матеріал з використанням графічного конспекту (шпаргалки).
•    Вивчити географічну номенклатуру, нанесену на контурну карту.       

Надіслано учителем-методистом Міжнародного Ліцею «Гранд» Коваленко Р.Р. 

Предмети > Географія > Географія 7 клас > Австралія. Загальні відомості. Своєрідність географічного положення > Австралія. Загальні відомості. Своєрідність географічного положення. Конспект уроку і опорний каркас