KNOWLEDGE HYPERMARKET


Фізико-географічне положення Південної Америки

План-конспект уроку з теми  “Фізико-географічне положення Південної Америки”

Мета уроку:
Освітня: пригадати план характеристики материка. Актуалізувати поняття «фізико-географічного положення» та згадати порядок його характеристики. Порівняти фізико-географічне положення Південної Америки та Африки. З’ясувати вплив ФГП на природу Південної Америки. Відпрацювати вміння визначати географічні координати з метою їх визначення для крайніх точок материка. Вивчити географічну номенклатуру берегової лінії Південної Америки. Порівняти ступінь порізаності берегової лінії двох материків. Надати короткі відомості про дослідження та освоєння континенту європейцями.
Виховна: Сприяти формуванню світоглядних ідей про взаємозв’язки та єдність компонентів природи. Навчати учнів логічно мислити, обґрунтовувати свої погляди, робити висновки та порівняння.
Розвиваюча: Розвивати у школярів вміння застосовувати знання про загальні географічні закономірності природи Землі для характеристики особливостей їх регіонального прояву. Розвивати інтерес до предмету, вносячи в зміст уроки елементи цікавої географії: ігри, топонімічні та історичні дані.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу
Обладнання:
•    фізична карти світу;
•    фізична карта Південної Америки;
•    атласи школярів;
•    контурні карти;
•    авторська презентації ppt «Фізико-географічне положення Південної Америки»;
•    листи опорно-інформаційних схем школярів.
 
Хід уроку
Зміст матеріалу уроку   
І. Організація класу
ІІ. Презентація теми вчителем
(Розповідь учителя для мотивації знань школярів з використанням презентації ppt «Фізико-географічне положення Південної Америки»)

     На географічній карті Південна Америка нагадує величезний трикутник, більша частина якого лежить у Південній півкулі. Це — найвологіший материк Землі, який має свої особливості, але й багато спільного з Африкою та Австралією.
     Це — материк, де знаходиться найвищий вулкан світу, найповноводніша річка, найвищий водоспад, найбільше за площею високогірне озеро. У західній частині щороку буває понад 1000 землетрусів, а у східній — навіть не знають, що це таке. Тільки тут водяться прісноводний дельфін і американський безгорбий верблюд — лама, велетенський водяний удав — анаконда і найбільший хижий птах світу — кондор.
     Це — материк, що подарував світові кукурудзу, картоплю, томати, ананаси, какао, гарбузи, квасолю, хінне і каучукове дерева.
     Це — материк, де сусідять сучасні міста-гіганти з куточками незайманої природи, в яких ще можна натрапити на племена, що не знайомі із здобутками цивілізації.
     У європейців Південна Америка асоціюється з бразильськими карнавалами і футбольними командами, кавою та каучуком, піраньями та ягуарами. Але цього так замало для освіченої людини. Тож спробуємо розширити свої знання про цей загадковий материк.       

ІІІ. Актуалізація опорних знань
(Фронтальне опитування)
Питання для обговорення:
1.    Чим відрізняються поняття «материк» і «частина світу»?
2.    Яку площу займає материк Південна Америка та порівняйте її з площами інших материків.
3.    Пригадайте, у якій послідовності дають характеристику материка.
4.    Які особливості має фізико-географічне положення Африки.
5.    Кого вважають офіційним відкривачем Америки та на честь кого названа ця частина світу.   

ІV. Вивчення нового матеріалу
П л а н:
1.    Фізико-географічне положення Південної Америки.
2.    Берегова лінія материка. Практична робота 8 (початок). Позначення на контурній карті назв основних географічних об’єктів Південної Америки.
3.    Історія відкриття та дослідження материка.       

1.    Фізико-географічне положення Південної Америки. (Пояснення вчителя з елементами евристичної бесіди з використанням презентації ppt «ФГП Південної Америки», фізичної карти світу та Південної Америки. Робота з контурною картою)
•    Пригадайте, відносно яких природних об’єктів дають характеристику фізико-географічного положення материка.

     Південна Америка разом з Північною утворюють єдину частину світу Америка.

•    Позначте на контурній карті Південної Америки лінії екватора та південного тропіка.
•    За фізичною картаю світу, охарактеризуйте положення Південної Америки відносно екватора, початкового меридіану, ліній тропіків. Порівняйте з Африкою.


     Південну Америку, як і Африку перетинає екватор, тому вона розміщена одночасно, як у північній, так і у південній півкулях. Але, на відміну від Африки, більша частина материка лежить на південь від екватора. Тому на більшій території Південної Америки (окрім півночі) пори року змінюються протилежно нашій місцевості: у січні тут середина літа, у липні – зими.

•    Поясніть, чому не збігаються пори року північної та південної півкуль Землі.


     Відносно початкового меридіана Південна Америка цілком лежить у західній півкулі. Тому, коли в Україні день, в Америці – глиба ніч.

•    Для чого на картах проводять лінії тропіків.


     Південну Америку перетинає Південний тропік, який проходить майже через середину материка. Тому її разом з Африкою, відносять до материків тропічних широт. Тут так само тепло протягом усього року, проте значно вологіше. Лише крайній південь материка досягає помірних широт, де зимою на рівнинах температура повітря знижується майже до 0ОС.

•    За фізичною картою Південної Америки визначте, які океани та моря й у яких частинах омивають береги материка.

     Береги Південної Америки омивають два океани: на заході – Тихий, на сході – Атлантичний. Північне узбережжя материка виходить до Карибського моря, відомого в минулому численними піратськими базами. На одному з його островів знаходився й легендарний острів Скарбів. Океанічні течії суттєво впливають на природу узбереж материка.

•    Використовуючи фізичну карту Південної Америки з’ясуйте, які холодні й теплі течії знадяться біля берегів материка. Як вони впливають на природу узбереж?
•    Порівняйте із аналогічними течіями біля берегів Африки.


     Найбільш потужною біля берегів материка є холодна Перуанська течія. Завдяки їх найвологіший материк світу має на своїй території найбільш посушливу берегову пустелю Атакама. Опади тут бувають лише у вигляді роси. В окремих місцях їх кількість не перевищує 1 мм на рік. До зменшення зволоження південно-східного узбережжя призводить холодна Фолклендська течія. Натомість потужні Бразильська та Гвіанська теплі течії сприяють значній кількості опадів на східному березі материка.

•    За фізичною картою світу порівняйте розташування Південної Америки та Африки щодо інших материків. Як це впливає на природу кожного з двох названих континентів?

     Південна Америка ізольована від інших материків. Лише вузький Панамський перешийок сполучає її з Північною Америкою. Проте, цей сухопутний зв'язок виник лише після останнього горотворення.
     У 1914 році через перешийок був прокопаний Панамський канал, який сполучив два океани. Саме його нині вважають межею між двома Америками. Він був офіційно відкритим лише через 6 років після того, як перший корабель подолав його – у 1920 р. Панамський канал має довжину 81,6 км, глибину 12,5 м, ширину 105-305 м, 12 шлюзів. Щорічно крізь канал проходить понад 14 тис кораблів.
     На півдні від Антарктиди Південну Америку відділяє найширша у світу протока Дрейка – 1120 км. У 1578 р. англійський мореплавець Френсіс Дрейк обігнув Південну Америку не Магеллановою протокою, а новою, яка потім була названа його ім'ям.
     Віддаленість від інших материків обумовлює унікальність природних умов Південної Америки, неповторність видів рослин та тварин.

•    Нанесіть і підпишіть на контурній карті крайні точки материка та визначте їх географічні координати.


     Крайніми точками Південної Америки є на півночі – мис Гальїнас, на півдні південної – мис Фроуерд, на заході – мис Паріньяс, на східної – мис Кабу-Бранку.   

Розв’яжіть задачі: (Робота з фізичною картою Південної Америки.  Розв’язування задач)
•    Обчисліть протяжність Південної Америки в градусах і кілометрах з півночі на південь за 70О зх. д. (пригадайте, чому дорівнює довжина дуги будь-якого меридіана в 1О).
•    Визначте протяжність Південної Америки в градусах і кілометрах з заходу на схід по 5О пд. ш., якщо довжина дуги паралелі в 1О становить приблизно 110,5 км.       

2. Берегова лінія материка. Практична робота 8 (початок). Позначення на контурній карті назв основних географічних об’єктів Південної Америки. (Пояснення, робота з атласом, контурною картою, презентацією ppt «ФГП Південної Америки». Пояснення походження географічних назв)
     Узбережжя Південної Америки (як і Африки) мало розчленоване. Це пояснюється особливостями утворення материка.
    
•    Пригадайте, як виникли Південна Америки та Африка, як окремі материки. До складу якого давнього материка вони входили у минулі геологічні ери?

     Біля берегів Південної Америки немає жодної великої затоки. Лише на південному сході є широке затоплене морем гирло річки Парана, яке називають Ла-Плата. Це найбільший в світі естуарій – затоплене морем гирло річки, що нагадує затоку. В неї впадають річки Парана та Уругвай. Ширина Ла-Плати біля самого океану – 220 км, а довжина – 320 км. В перекладі з іспанської назва естуарія означає “срібна річка”. Така назва виникла у ХVІ ст, коли італійський мореплавець Себастьян Кабот, що був на іспанській службі, виміняв у місцевих індіанців срібні прикраси. Пізніше й країни почали називати Аргентина – від латинського “срібна”. Хоча насправді у місцевих надрах срібла немає. Його видобували з давніх-давен в Андах, а сюди привозили. Першим поселенням на Ла-Платі у 1536 р. стало місто Буенос-Айрес (з іспанської – «добрий вітер»).
     У південній частині материка спостерігається більша розчленованість берегів. Тут виник ряд островів материкового походження, на одному з яких знаходиться найпівденніша точка частини світу Америка – мис Горн.
     Найбільшим серед островів є Вогняна Земля, відокремлений від материка вузькою Магеллановою протокою. Її найменшу ширину – 2,2 км, довжину 575 км, глибину 19,8 м. Має багато підводних скель та мілин. В протоку спускаються льодовики. Вирізняється складними умовами судноплавства.
     Біля південно-східного узбережжя материка знаходяться Фолклендські острови. Вони мають материкове походження. Їх площа невелика – 12,2 тис. км2. Тут панують болота, подушкоподібні рослини, луки. Відкриті у ХVІ ст. Названі на честь лорда Фолкленда, що здійснив сюди подорож.
     В районі екватора в тисячі кілометрів на захід від Південної Америки розкинувся архіпелаг вулканічних остовів Галапагос (з іспанської – черепахові острови).   Іспанці, що відрили цю землю, побачили тут велетенських черепах масою до 300 кг. Живуть ці велетні по 300-400 років. Коли дізналися, що ніжне м’ясо черепах, ними набивали трюми кораблів і відправляли до Європи. Можна було не турбуватися, що товар доїде: черепахи без їжі та води здатні перебувати дуже довго. Тепер ловити черепах тут заборонено. Полювання на них карається законом.
     У Тихому океані, на захід від берегів Південної Америки є два маленькі острови – Хуан-Фернандес, відкриті іспанським мореплавцем у 1563 р і названі його ім’ям. Проте, більш цікавою є назва кожного з островів: один з островів – Робінзон Крузо, другий – Олександр Селкірк. Як говорять оповіді, понад 300 років тому повз цей архіпелаг проходило англійське судно “П’ять портів”. Не відомо, що саме трапилося, але капітан висадив на безлюдний острів боцмана Олександра Селкірк і залишив його з провізією та мушкетом. Чотири роки прожив боцман на острові, збираючи плоди і полюючи на диких тварин. Тільки у 1709 р британський розбійничий корабель “Дюк” забрав людину з острова. Про цю історію дізнався англійський письменник Даніель Дефо і через 10 років у Лондоні вийшов роман “Робінзон Крузо” про людину, що багато років підряд прожила на безлюдному острові, але залишилася людиною.

Практична робота 8 (початок).

Позначення на контурній карті назв основних географічних об’єктів Південної Америки
Мета: позначити основні географічні об’єкти Південної Америки на контурній карті та запам’ятати їх місцезнаходження.
Використання карт: фізична карта Південної Америки
Завдання:
Протягом вивчення теми, користуючись картами атласу, нанесіть на контурну карту та запам’ятайте положення на материку таких географічних об’єктів:

Географічні об’єкти берегової лінії Південної Америки

Категорії географічних об’єктів Назви географічних об’єктів
Елементи берегової лінії Море Карибське
Затока
Ла-Плата
Протоки Дрейка, Магелланова
Острови Вогняна Земля,
Фолклендські (Мальвінські),
Галапагос,
Хуан-Фернандес
Миси Галлінас,
Фроуерд,
Горн,
Париньяс,
Кабу-Бранку
Морські течії Холодні: Перуанська, Фолклендська
Теплі: Бразильська, Гвіанська
Канал Панамський

   
3. Історія відкриття та дослідження материка. (Коротка інформація вчителя або повідомлення учнів)

Теми для коротких повідомлень учнів:
1.    Про відкриття Америки. Чи був Колумб першим з європейців в Америці?
2.    Завоювання Америки іспанськими конкістадорами.
3.    Олександр Гумбольдт – «другий Колумб».

      Офіційно відкривачем Америки вважають Христофора Колумба. Хоча чи був він першим з європейців в Америці? Питання залишається відкритим.
      Шукаючи морський шлях до Індії генуезький моряк Христофор Колумб, діставши згоду іспанського короля, на трьох кораблях у 1492 р. вирушив Атлантичним океаном на захід. На 70 день моряки Колумба побачили землю. Так була відкрита Америка. Після першого плавання Колумб здійснив ще три. До кінця життя він вважав, що відкрив Індію. Думку про те, що  Колумб відкрив нову частину світу, висловив італієць Америго Веспуччі, який брав участь у кількох іспанських і португальських експедиціях до нових земель. За його ім'ям нову частину світу назвали Америкою.
     Продовженням відкриття Південної Америки можна вважати й першу навколосвітню подорож Фернана Магеллана в 1519 р. Він першим на кораблях пройшов протокою, що відділяє материк від острова Вогняна Земля, та вийшов з Атлантичного в Тихий океан.
     Звістка про нові землі, легенди про країну Ельдорадо з величезними багатствами манили до нових земель іспанців. Одним з них був керівник іспанської військової експедиції Франсіско Пісарро. Він вийшов до Тихоокеанського узбережжя Південної Америки, де заснував кілька опорних фортець. У 1532 р. його загін за кілька місяців знищив стародавню імперію інків. Почалася епоха кровопролитних воєн за захоплення території материка.
     Перші наукові дослідження на материку провів на початку ХІХ ст. німецький географ Олександр Гумбольдт. Разом із французьким ботаніком Еме Бопланом він вивчав внутрішні території материка. Потрапляючи в нове місце, Гумбольдт не тільки спостерігав за природою й описувати її незвичайні явища, а й намагався пояснювати їх походження, знаходити причинно-наслідкові зв'язки між компонентами природи, прагнув зрозуміти взаємозалежності, що існують у ній.
     Ще із самого початку подорожі Гумбольдт помітив, що рослинність Південної Америки не тільки відрізняється від тієї, до якої він звик у Європі, вона ще й змінювалась на очах залежно від висоти: знизу — квітучі тропічні рослини, а поблизу гірських вершин — лишайники та мохи, подібні до тих, що ростуть в горах Європи. Таким чином, Гумбольдт першим обґрунтував явище висотної поясності. Велике враження на членів експедиції справив землетрус у місті Кіто. Після нього Гумбольдт багато часу присвятив вивченню землетрусів і вулканів приекваторіальних Анд, здійснив сходження на ряд гірських вершин.
     Експедицією Олександра Гумбольдта було відкрито понад 3 тис. видів рослин та близько 1 тис. видів тварин. Результати експедиції мали таке велике значення для науки, що Гумбольдта стали називати «другим Колумбом», а значення його наукових відкриттів оцінили як друге відкриття Америки.   

ІV. Узагальнення та корекція знань з вивченої теми (Підбиття підсумків уроку вчителем)
Висновки:
•    Материки Південна і Північна Америка утворюють єдину частину світу. Північну частину Південної Америки перетинає екватор, середню – південний тропік, а південна частина материка досягає 54° пд. ш., заходячи у помірні широти.
•    Частина світу Америка була відкрита Христофором Колумбом у 1492 р. Нова частина світу дістала назву за ім'ям мореплавця Амеріго Веспуччі, який довів, що відкриті землі — новий континент.
•    Відкриття та колонізація Південної Америки здійснювалися іспанцями та португальцями. Це призвело до загарбницьких війн, знищення стародавньої культури інків, утворення колоній Іспанії та Португалії.
•    Наукові дослідження природи материка почалися наприкінці XVIII ст. та продовжувалися у XIX ст. Найвизначнішими були дослідження 0лександра Гумбольдта.   

V. Корекція знань з вивченої теми
(Фронтальне усне опитування)
Питання для контролю знань:
1.    Які особливості географічного положення Південної Америки найбільш суттєво впливають на формування її природи?
2.    Покажіть на карті найбільші географічні об’єкти берегової лінії Південної Америки.
3.    Назвіть імена європейських мандрівників, які брали участь у відкритті та дослідженні Південної Америки.
4.    * Порівняйте фізико-географічне положення Південної Америки та Африки? Поміркуйте, які спільні риси природи й чому мають обидва материки.   

Повторення вивченої географічної номенклатури за слайдом презентацією ppt «Фізико-географічне положення Південної Америки». (робота зі слайдом презентації ppt)

VІ.  Домашнє завдання.
•    Повторити матеріал з використанням графічного конспекту (шпаргалки).
•    Вивчити географічну номенклатуру, нанесену на контурну карту.
•    Розв’язати задачі:
За градусною сіткою обчисліть протяжність Південної Америки  з заходу на схід в градусах і кілометрах:
а) за 300 пд ш, якщо довжина дуги паралелі в 10 становить 96,5 км;
б) за 500 пд ш, якщо довжина дуги паралелі в 10 становить 71,7 км.       

Надіслано учителем-методистом Міжнародного Ліцею «Гранд» Коваленко Р.Р.

Предмети > Географія > Географія 7 клас > Загальні відомості. Особливості фізико-географічного положення Південної Америки > Загальні відомості. Особливості фізико-географічного положення Південної Америки. Конспект уроку і опорний каркас