KNOWLEDGE HYPERMARKET


Фізична карта України. Загальний план будови поверхні, простягання низовин, височин, гір, річкових долин

Гіпермаркет Знань>>Географія>>Географія 8 клас>>Фізична карта України. Загальний план будови поверхні, простягання низовин, височин, гір, річкових долин. Східноєвропейська рівнина. Коротка характеристика низовин та височин.


Рельєф. Геоморфологічна будова

Україна має загалом рівнинний характер поверхні: 70 % її займають низовини і 25 % - височини. Лише 5 % площі країни зайняті горами, що здіймаються на крайньому півдні і заході. Рівнинна частина країни має загальний похил з півночі на південь та із заходу і сходу до Дніпра. Про це свідчить напрямок течій найбільших річок та їх приток. Абсолютні висоти території коливаються від - 5 м (рівень води в Куяльницькому лимані) до 2 061 м (г. Говерла). Такий рельєф зумовлений тривалою історією геологічного розвитку території, дією внутрішніх і зовнішніх сил Землі. Найбільші (Східноєвропейська рівнина, Українські Карпати, Кримські гори) і великі (окремі низовини, височини, гірські хребти і масиви) форми рельєфу утворилися головним чином внаслідок внутрішніх процесів, тому мають зв'язок з основними тектонічними структурами.


Поверхня великих форм рельєфу ускладнюється меншими формами, що створені переважно зовнішніми процесами - роботою давніх льодовиків і талих льодовикових вод, тимчасових і постійних водотоків, підземних вод, вітру, діяльністю людини. Такими формами рельєфу, зокрема, є горби, пасма, кряжі, гори-останці, відроги хребтів, річкові долини, яри, балки, карстові печери, зсуви, кар'єри і терикони в місцях гірничих розробок.


Загальний план будови поверхні України, простягання основних форм рельєфу, їх абсолютні висоти відображено на фізичній карті.

§ 13. Рівнини

Більша частина території України лежить на південному заході великої Східноєвропейської рівнини, основою якої є давня Східноєвропейська платформа. Середня висота рівнинної частини України становить 175 м над рівнем моря. Найвищі її точки містяться на заході - г. Берда (515 м) і г. Камула (471 м).


Височини. Височини широкою смугою тягнуться через Правобережну Україну, а також є і на сході країни. На заході здіймається горбисте розчленоване пасмо — Розточчя. В його основі лежить Галицьке-Волинська тектонічна западина, яка разом з Волино-Подільською плитою є основою хвилястої Волинської височини. Максимальна її висота — 342 м на Мізоцькому кряжі.

Придніпровська височина розкинулася між долинами річок Південний Буг і Дніпро. У тектонічному відношенні вона відповідає Українському щиту. Височина має незначні висоти (до 320 м), плоску або подекуди погорбовану поверхню, розчленована досить глибокими, інколи каньйоноподібними долинами річок. Поширені яри та балки. Височина круто обривається до долини Дніпра.


Крутий уступ Придніпровської височини на правому березі Дніпра в деяких місцях розчленований глибокими долинами й балками, внаслідок чого виникли мальовничі горбогірні ділянки. Такими є, зокрема, Канівські гори зі славетною Чернечою горою, де похований Тарас Шевченко.

Подільська височина сформувалася в межах Волино-Подільської плити (західна частина) і Українського щита (східна частина). Найвищою її частиною є горбогірне пасмо, що його утворюють Кременецький кряж, Вороняки і Гологори. їх вершини піднімаються до 470 м над рівнем моря. Перетинають височину Товтри (Медобори) — лінійно витягнуті пасма із плоскими вершинами і похилими схилами, подекуди зі скелястими урвищами. Товтри складені вапняками, які сформувалися вздовж берегової лінії давніх морів, що існували тут в минулі геологічні періоди. Подільська височина має загальний похил на південь, де вона обривається досить високим уступом до долини Дністра і на південний схід. Для її поверхні характерні глибокі (інколи до 200 м) каньйоноподібні долини річок — лівих приток Дністра. На поверхні поширені яри, балки, карстові печери.


На південному сході України розкинулась Донецька височина, яка пов'язана з давньою Донецькою складчастою спорудою. Східну, вищу частину височини, утворює Донецький кряж. Його рельєф хвилястий, ускладнений пасмами, гребенями, останцями, одним з яких є г. Могила Мечетна (367 м) — найвища позначка височини. Височина густо розчленована глибокими річковими долинами, ярами, балками. Там поширені антропогенні форми рельєфу — терикони, кар'єри 5 насипи, що пов'язано з тривалим видобуванням корисних копалин.


Приазовська височина приурочена до південно-східного виступу Українського шита. На її хвилястій поверхні є глибокі балки, долини річок та окремі підвищення — останці-могили, де виходять на земну поверхню кристалічні породи та рукотворні могили-кургани, насипані людиною ще в давні часи. Найвища позначка височини — г. Бельмак-Могила (324 м).


На північному сході в межі України окремими невисокими відрогами заходить Середньоруська височина, яка сформувалася над Воронезьким кристалічним масивом.


До рівнинної частини України належить також Передкарпатська височина, яка в тектонічному відношенні відповідає Передкарпатському прогину. Височина тягнеться вузькою смугою між долиною Дністра і північно-східними схилами Українських Карпат, поступово піднімаючись від 200 до 550 м. її поверхня розчленована долинами річок, що стікають з Карпат, на окремі видовжені височини. Між річками Дністер і Прут Передкарпатська височина переходить у невелику за площею Хотинську височину, де здіймається г. Берда.


Низовини. Північну частину України займає Поліська низовина. її західна частина лежить у межах Волино-Подільської плити, середня — Українського щита, а східна (на лівому березі Дніпра) — Дніпровсько-Донецької западини. Середні висоти низовини — 150—200 м. Максимальну позначку має Словечансько-Овруцький кряж — 316 м. Низовина густо помережена неглибокими річковими долинами. Багато форм рельєфу (невисокі горби і вали) там пов'язані з відкладами льодовика.


На Лівобережжі розкинулася Придніпровська низовина, яка відповідає Дніпровсько-Донецькій западині. Низовина має висоти до 170 м. На її поверхні утворилися широкі річкові долини. Трапляються балки і невеликі підвищення — горби та соляні куполи. Вища частина низовини — Полтавська рівнина — переходить на північному сході в Середньоруську височину, яка заходить в межі України окремими відрогами.


На півдні України простяглася Причорноморська низовина. У тектонічному відношенні вона відповідає Причорноморській западині, а її частина — Північнокримська рівнина — Скіфській платформі. Поверхня низовини має незначний похил із заходу на схід і з півночі на південь. До Чорного та Азовського морів низовина обривається уступом заввишки 40 м. Рельєф низовини переважно хвилястий, у центральній частині — плоский. Рівнинність поверхні порушують долини річок, балки і яри. Є також степові блюдця і поди — пологі зниження округлої форми.


До рівнинної частини України належить також Закарпатська низовина, яка в тектонічному відношенні відповідає Закарпатській западині. Низовина лежить на крайньому заході України і є частиною Середньодунайської рівнини, її поверхня плоска, східчаста, дещо нахилена на південний захід за течією правих приток річки Тиси. Висоти становлять 110 м. У межах низовини здіймається до 366 м Берегівське горбогір 'я — масив плосковерхих горбів, утворених вулканічною діяльністю. Специфічним елементом рельєфу низовини є численні дамби, споруджені вздовж річок для боротьби з повенями і паводками.

Запам'ятайте
Загальний план будови поверхні України зумовлений тектонічними структурами, його визначають найбільші форми рельєфу - Східноєвропейська рівнина, Українські Карпати та Кримські гори.


Переважна більшість території України має рівнинну поверхню: 70 % її займають низовини, 25 % - височини; лише 5 % площі країни зайнято горами.


У межах Східноєвропейської рівнини лежать: височини - Придніпровська, Подільська, Хотинська, Волинська, Приазовська, Донецька; низовини - Поліська, Придніпровська, Причорноморська.


І.Л.Дітчук, О.В.Заставецька, І.В. Брущенко Фізична географія України 8 клас

Вислано читачами інтернет-сайту


Збірка конспектів уроків по всім класам, реферати з географії 8 класу, книги та підручники згідно календарного плануванння із географії

Зміст уроку
1236084776 kr.jpg конспект уроку і опорний каркас                      
1236084776 kr.jpg презентація уроку 
1236084776 kr.jpg акселеративні методи та інтерактивні технології
1236084776 kr.jpg закриті вправи (тільки для використання вчителями)
1236084776 kr.jpg оцінювання 

Практика
1236084776 kr.jpg задачі та вправи,самоперевірка 
1236084776 kr.jpg практикуми, лабораторні, кейси
1236084776 kr.jpg рівень складності задач: звичайний, високий, олімпійський
1236084776 kr.jpg домашнє завдання 

Ілюстрації
1236084776 kr.jpg ілюстрації: відеокліпи, аудіо, фотографії, графіки, таблиці, комікси, мультимедіа
1236084776 kr.jpg реферати
1236084776 kr.jpg фішки для допитливих
1236084776 kr.jpg шпаргалки
1236084776 kr.jpg гумор, притчі, приколи, приказки, кросворди, цитати

Доповнення
1236084776 kr.jpg зовнішнє незалежне тестування (ЗНТ)
1236084776 kr.jpg підручники основні і допоміжні 
1236084776 kr.jpg тематичні свята, девізи 
1236084776 kr.jpg статті 
1236084776 kr.jpg національні особливості
1236084776 kr.jpg словник термінів                          
1236084776 kr.jpg інше 

Тільки для вчителів
1236084776 kr.jpg ідеальні уроки 
1236084776 kr.jpg календарний план на рік 
1236084776 kr.jpg методичні рекомендації 
1236084776 kr.jpg програми
1236084776 kr.jpg обговорення

Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.

Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.