KNOWLEDGE HYPERMARKET


Фішки для допитливих до теми Антарктида й Антарктика. Особливості водних мас Південного океану

ДЛЯ ДОПИТЛИВИХ

***
     Про існування Південної Землі можна прочитати ще у працях античних учених, які вважали, що співвідношення суходолу та моря у північній та південній півкулях мають бути однаковими. Інакше, гадали давні мудреці, порушиться рівновага, і Земля буде постійно орієнтованою до Сонця боком з більшою масою. Континент на півдні як раз мав би урівноважити надлишок водної площі у низьких широтах південної півкулі.
***
    Вперше в історії мореплавства видатний англійський мандрівник Джеймс Кук у 1773 р перетнув лінію Південного полярного кола, але материка у полярних широтах так і не досяг. Він повернув кораблі назад, вважаючи безглуздим ризикувати результатами експедиції заради досягнення берега, “який все одно не приніс би користі ані мореплавству, ані географії, ані іншим галузям науки”. 

***
     В експедиції англійця Роберта Скотта до Південного полюсу брав участь наш співвітчизник Антон Омельченко, 27-річний погонич маньчжурських поні. Після полярної експедиції він повернувся додому, на Полтавщину. Працював сільським листоношею. Загинув весною 1932 р, уражений блискавкою на порозі власного будинку.

***
     На початку ХХ століття на географічних картах слово “материк” що до Антарктиди було відсутнім. Дослідників непокоїло, що береги нової землі є переважно крижаними. Ще у 50-х рр. ХХ ст. дискутувалося питання: що саме приховане під кригою Антарктиди – материк чи архіпелаг острові? Але остаточну відповідь дали дослідження, які встановили материковий характер земної кори Антарктиди.

Антарктида зі супутника

Antarctica satellite globe.jpg

Предмети > Географія > Географія 7 клас > Антарктида й Антарктика. Особливості водних мас Південного океану > Антарктида й Антарктика. Особливості водних мас Південного океану. Фішки для допитливих