KNOWLEDGE HYPERMARKET


Фішки для допитливих до теми Внутрішні води Африки

ДЛЯ ДОПИТЛИВИХ

***
      Другою в світі та першою в Африці за повноводністю є річка Конго (Заїр). Кожну секунду Конго скидає в Атлантичний океан 46000 м3 води, що опріснюють води Атлантичного океану на 75 км від гирла річки. Це єдина річка в світі, що двічі перетинає екватор.
***
     Водоспади Лівінгстона на річці Конго являють собою систему з 32 порогів та водоспадів у нижній течії Конго. Довжина 360 км, падіння 220 м. Тут працює велика ГЕС Інга.
***
     Нігер – третя за довжиною річка Африки. Назва походить від берберського слова Н’Єгірен – “річка”. Площа басейну понад 2 млн. км2. Має пороги.

***
     Замбезі – четверта за довжиною річка Африки. Відома європейцям з ХІХ ст. під сучасною назвою, яка означає у перекладі з місцевої мови – “велика річка”. Площа басейну 1,33 млн. км2. Має багато порогів та водоспадів.

***
      Водоспад Вікторія – великий скид земної кори. Потік води, спадаючи з 120-метрового уступу, виявляється затиснутим у вузькому просторі у 13-18 м. Відкритий англійцем Давідом Лівінгстоном у 1855 р. Вікторія – один з найширших водоспадів світу. Від краю до краю – близько 1800 м. Ущелина водоспаду утворилася у твердій базальтовій породі, яку вода не може розширити.  Давід Лівінсгстон назвав водоспад на честь англійської королеви Вікторії (1819-1901), яка була при владі протягом 64 років та користувалася великим авторитетом та повагою. Місцеві жителі називають цей водоспад: “Дим, що гримить”, оскільки його гуркіт чути за  15 км. Одяг мандрівника стає вологим далеко від водоспаду.

***
     Річка Оранжева має протяжність 2100 км. Це VІІ за протяжністю річка Африки. Площа басейну понад 1 млн. км2. Порожиста. Несудноплавна. Починається у Драконових горах. Названа голландським полковником Р.Гордоном у 1777-79 рр. на честь правлячої династії Оранської. Згодом назву спотворили.

***
     В середній течії Оранжевої знаходиться найвищий водоспад у Африці – Ауґрабіс, виточений річкою у гранітах. Його висота становить 146 м. Назва водоспаду означає: “дуже шумне місце”.

***
     Ваді – арабська назва сухих долин річок у Сахарі та пустелях Аравійського півострова. Ваді заповнюються водою після сильних злив раз на кілька років. При цьому вони перетворюються на бурхливі потоки.
За кілька годин вода у ваді випаровується і русло залишається сухим до наступної зливи, яка може статися через кілька років.

***
     Витоки Нілу довго були невідомі. Про це свідчить африканське прислів'я: “Шукати витоки Нілу”, тобто виконувати безкорисну роботу. Вперше їх досяг англійський журналіст Генрі Стенлі, вивчаючи верхів'я Нілу та річку Кагера.  Разом з нею довжина Нілу – 6671 км. Витоки Нілу з озера Вікторія мають назву Вікторія-Ніл. Її продовження – Альберт-Ніл. Усі ці річки на Східноафриканському плоскогір'ї є першим з двох витоків Нілу, які часто називають Бахр-ель-Джебель та Білий Ніл. Другий витік Нілу – на Ефіопському нагір'ї.  Це річка Голубий Ніл – найбільш повноводна притока Нілу. Його протяжність – 1600 км. Протікає крізь озеро Тана. Білий та Голубий Ніл біля міста Хартум (“хобот”) зливаються в одну річку з назвою Ніл. Назва Нілу мабуть походить від арабського слова, яке означає “вода”, або “річка”. Нині араби називають Ніл Ель-Бахр – “річка”.

***
     Вікторія – третє за площею озеро світу та друге серед прісних озер. Його довжина 320 км, а ширина 275 км. Глибина до 80 м. Лежить у тектонічному прогині платформи на висоті 1134 м. Місцеві жителі називають водойму Ньянза – “озеро”. Сучасну назву дав англійський мандрівник лейтенант Д.Спік, який у 1858 р. вперше з європейців досяг південного берега озера, здобувши таким чином перемогу (вікторію) у відкритті цієї грандіозної водойми. Озеро Вікторія має багато островів. Тропічні грози часто призводять до штормів. Береги низькі й відчувають припливи та відпливи, як узбережжя океанів. Місцеві жителі, які не відають про вплив Місяця на гідросферу, пояснюють припливи на озері життям на його берегах бегемотів. Коли вони заходять у воду настає приплив, виходять з води – відплив.

***
     Озеро Танганьїка найбільше за довжиною прісноводне озеро світу — 650 км. Воно знаходиться у тектонічній западині у Східній Африці на висоті 773 м над рівнем моря. Танганьїку називають рідною сестрою Байкалу. Адже це озеро найглибше (1470 м) в Африці та друге за глибиною в світі. Назва у перекладі з мови місцевих жителів означає “озеро у савані”.

***
     Чад – залишок давнього моря. Залежно від сезону його площа сильно коливається: від 10 до 26 тис. км2. Глибина 4-11 м. Під час спеки перетворюється на ряд дрібних озер. На одному з діалектів мови канурі слово “чад” означає “великий простір води”. Вода в озері Чад слабо-солона, тому що має стік у підземні артезіанські басейни. Озеро багате на рибу. Рослинність бідна. На воді трапляються плавучі острови з папірусу та трав.

***
     Озеро Тана виникло в наслідок загати річки Голубий Ніл потоками лави. Воно лежить на висоті 1830 м. Площа 3,1-3,6 тис. км2. Глибина до 70 м. На озері Тана є численні острови. Озеро багате на рибу, яка приваблює пеліканів.

Предмети > Географія > Географія 7 клас > Води суходолу. Головні річкові системи, озера, підземні води, їх значення для природи та населення > Води суходолу. Головні річкові системи, озера, підземні води, їх значення для природи та населення. Фішки для допитливих