KNOWLEDGE HYPERMARKET


Фішки для допитливих до теми води суходолу Південної Америки

ДЛЯ ДОПИТЛИВИХ

***
     Амазонка є найбільш унікальною річкою світу. Вона є другою за довжиною (після Нілу) річкою світу: її протяжність, якщо рахувати від витоку Мараньйон, становить 6400 км, а якщо від Укаялі – навіть більше 7000 км, що довше за Ніл. Амазонка приймає понад 500 приток. Ймовірно, ця річка є й найглибшою в світі: її глибина становить 70-100 м. Без сумніву, Амазонка – найповноводніша річка планети: вони виносить в океан 15% всієї річкової води світу. Щоб таку кількість води дати Океану, таких річок, як Дніпро, знадобилося б 130. Амазонка має й найбільший річковий басейн: його площа сягає 7 млн. км2. На такій території майже вмістилася б Австралія. Амазонка сформувала й найбільшу за площею дельту – 100 тис км2.
***
     Місцеві жителі називають Парану “матір'ю моря”, а назва водойми означає “велика річка”.
***
      Найширшим водоспадом світу вважають Ігуасу (з іспанської – “велика вода”) на однойменній притоці річки Парана. Це мальовнича система водоспадів висотою 72 м, а шириною до 4 км. Водоспад складається з 275-ти двоступінчастих каскадів. Головних з них – 28. По одному з них проходить кордон Бразилії та Аргентини. За формою Ігуасу нагадує стиснуті з боків підкови, накладені одна на іншу. Водоспад відкритий у 1541 р. іспанським конкістадором Альваро Нуньєсом Касесо де Бака, що шукав золото та легендарну імперію інків. Де Бака назвав водоспад Сальто-де-Санта-Марія (“Стрибок святої Марії”), але назва не прижилася. Водоспади не цікавили іспанський двір. Тому про Ігуасу не згадували кілька століть. Перша карта водоспаду була складена лише наприкінці ХІХ ст. Нині це національний парк. Обвал мільйонів тон води водоспаду утворює хмарини водяного пилу, у яких виблискує веселка. 

***
     Найвищим водоспадом світу є Анхель, що знаходиться на притоці річки Оріноко. Його висота становить 1054 м. Вперше це диво природи помітив венесуельський льотчик Д. Анхель у тропічному лісі на Гвіанському плоскогір’ї. Останнім бажанням льотчика було, щоб після смерті його тіло спалили, а попіл було розвіяно над водоспадом, який він відкрив. Його остання воля була виконана.

***
     Найбільше за площею високогірне озеро світу – Тітікака. Воно лежить на висоті 3812 м і має площу понад 8 тис км2. Назву озеру дали інки – “олов’яна скеля”. Вони насправді видобували багато олова на одному з островів посеред озера. Ходили легенди, що на дні Тітікаки сховані скарби інків. Для їх пошуків опускалися на дно. Проте даремно. Однак, вдалося виміряти температуру води: вона протягом року є однаковою + 110С. Вода є солонуватою, тому тут живуть представники океанічної фауни, зокрема деякі види акул.

Предмети > Географія > Географія 7 клас > Води суходолу Південної Америки. Найбільші річкові системи. Озера > Води суходолу Південної Америки. Найбільші річкові системи. Озера. Фішки для допитливих