KNOWLEDGE HYPERMARKET


Фішки для допитливих до теми фізико-географічне положення Південної Америки

ДЛЯ ДОПИТЛИВИХ

***
     Вперше запропонував назвати ім'ям Америго Веспуччі відкриті Xристофором Колумбом землі німецький географ Вальдземюллер у 1507 р. Спочатку ця назва стосувалася тільки Південного материка, а далі поширилася і на Північний.

***
     Ла-Плата є найбільшим в світі естуарієм – затопленим морем гирлом річки, що нагадує затоку. В неї впадають річки Парана та Уругвай. Ширина Ла-Плати біля самого океану – 220 км, а довжина – 320 км. В перекладі з іспанської назва естуарія означає “срібна річка”. Така назва виникла у ХVІ ст, коли італійський мореплавець Себастьян Кабот, що був на іспанській службі, виміняв у місцевих індіанців срібні прикраси. Пізніше й країни почали називати Аргентина – від латинського “срібна”. Хоча насправді у місцевих надрах срібла немає. Його видобували з давніх-давен в Андах, а сюди привозили.

***
     Біля західних берегів Південної Америки в 1000 км від узбережжя прямо на екваторі розкинулася низка вулканічних островів Галапагос. В перекладі з іспанської назва означає – “черепахові острови”. Іспанці, що відрили цю землю, побачили тут велетенських черепах масою до 300 кг. Живуть ці велетні по 300-400 років. Коли дізналися, що ніжне м’ясо черепах, ними набивали трюми кораблів і відправляли до Європи. Можна було не турбуватися, що товар доїде: черепахи без їжі та води здатні перебувати дуже довго. Тепер ловити черепах тут заборонено. Полювання на них карається законом.

***
     У Тихому океані, на захід від берегів Південної Америки є два маленькі острови – Хуан-Фернандес, відкриті іспанським мореплавцем у 1563 р і названі його ім’ям. Проте, більш цікавою є назва кожного з островів: один з островів – Робінзон Крузо, другий – Олександр Селкірк. Як говорять оповіді, понад 300 років тому повз цей архіпелаг проходило англійське судно “П’ять портів”. Не відомо, що саме трапилося, але капітан висадив на безлюдний острів боцмана Олександра Селкірк і залишив його з провізією та мушкетом. Чотири роки прожив боцман на острові, збираючи плоди і полюючи на диких тварин. Тільки у 1709 р британський розбійничий корабель “Дюк” забрав людину з острова. Про цю історію дізнався англійський письменник Даніель Дефо і через 10 років у Лондоні вийшов роман “Робінзон Крузо” про людину, що багато років підряд прожила на безлюдному острові, але залишилася людиною.

***
     Першим, хто перетнув Панамський перешийок і ступив на американське узбережжя Тихого океану, проголосивши його володінням Іспанії, був іспанський конкістадор Васко Нуньєс Бальбоа у 1513 р. Його свідчення стали поштовхом для пошуків «невідомого моря» експедицією Ф. Магеллана.

***
     Першим перетнув Південну Америку в 1542 р. із заходу на схід по річці Амазонці Франсіско Орельяна. Для цього йому довелося побудувати два кораблі. Під час однієї із сутичок з місцевими племенами іспанцям здалося, що з ними воювали жінки з довгим волоссям і в коротких спідницях. Вони вирішили, що це країна войовничих легендарних амазонок. Тому річку назвали Ріо-де-Амазонас (річка амазонок), а пізніше просто Амазонка.

***
     У 1578 р. англійський мореплавець Френсіс Дрейк обігнув Південну Америку не Магеллановою протокою, а новою, яка потім була названа його ім'ям. Протока Дрейка найширша у світі — 1120 км. Вона відокремлює Південну Америку від Антарктиди.






Предмети > Географія > Географія 7 клас > Загальні відомості. Особливості фізико-географічного положення Південної Америки > Загальні відомості. Особливості фізико-географічного положення Південної Америки. Фішки для допитливих