KNOWLEDGE HYPERMARKET


Фішки до теми: Ліпіди: будова, властивості, функції

Гіпермаркет Знань>>Біологія >>Біологія 10 клас>> Біологія: Тема 6. Ліпіди: будова, властивості, функції.

Фішки для допитливих до предмету Біологія 10 клас.

Тема «Ліпіди: будова, властивості, функції».



                                                           Ліпіди


Ліпідами зазвичай називають нерозчинні у воді органічні речовини, що є складними ефірами жирних кислот і спиртів (наприклад, глицерола). Жирні кислоти мають загальну формулу R•COOH, де R – атом водню або радикал типа –CH3. У ліпідах радикал зазвичай представлений довгим вуглеводневим ланцюгом; цей «хвіст» гідрофобний, що і визначає погану розчинність ліпідів у воді. Ліпіди, що утворюються з глицерола, називаються гліцеридами.
 
4-11-12.jpg
Одним з компонентів оливкового масла є ненасичена жирна олеїнова кислота

 
4-11-13.jpg
Стеарин – основна складова свічок

Тріацилгліцероли – найпоширеніші з природних ліпідів. Вони діляться на жири, що залишаються твердими при 20 °С, і масла, що знаходяться при цій температурі в рідкій фазі. Масла включають ненасичені жирні кислоти, що мають в своєму складі одну або декілька подвійних зв'язків C=C, жири – в основному насичені жирні кислоти (без подвійних зв'язків). Калорійність ліпідів вища за калорійність вуглеводів, тому вони відкладаються в організмі тварин як запасна живильна речовина. Жир також служить для теплоізоляції і забезпечують плавучість. Одним з продуктів окислення жирів є вода; деякі пустинні тварини запасають жир в організмі саме для цієї мети. Масла найчастіше накопичуються в рослинах (насіння соняшнику, кокосової пальми і т. п.).

Фосфоліпіди – група глицеролов, що включає залишки жирних кислот і фосфорної кислоти. Завдяки наявності полярної фосфатної групи частина молекули набуває здатності розчинятися у воді, інша ж частина молекули залишається нерозчинною. З фосфоліпідів будуються всі плазматичні мембрани живих клітин.

Воску – складні ефіри жирних кислот і длинноцепочечных спиртів. Вони використовуються тваринними і рослинами як водовідштовхувальне покриття (бджолині соти, покриття пір'я птиць, епідерміс деяких плодів і насіння).
 
4-11-14.jpg
Віск використовуються бджолами як будівельний матеріал для сотів

Стероїди і терпени побудовані з п'ятиатомних вуглеводневих будівельних блоків C5H8. Зі всіх стероїдів в організмі людини в найбільшій кількості присутній холестерол – ключовий проміжний продукт синтезу стероїдів. Стероїдами також є статеві гормони (естроген, Прогестерон, тестостерон), вітамін D. До терпенів відносяться ароматичні речовини (ментол, камфора), натуральний каучук.

З кров'ю і лімфою ліпіди переносяться у вигляді липопротеинов – з'єднань ліпідів з білками.
 


Надіслано учителем біології Міжнародного ліцею "Гранд" Івановою Н.С.


Планування уроків з біології онлайн, завдання та відповіді по класам, домашнє завдання з біології 10 класу скачати

Біологія 10 клас > Ліпіди: будова, властивості, функції > Ліпіди: будова, властивості, функції. Фішки для допитливих