KNOWLEDGE HYPERMARKET


Хто такі споживачі, продавці, виробники, виконавці. Які права споживачів закріплені законодавством України. Як захистити права споживачів.

Гіпермаркет Знань>>Правознавство>Правознавство 9 клас>> Правознавство: Хто такі споживачі, продавці, виробники, виконавці. Які права споживачів закріплені законодавством України. Як захистити права споживачів. Які організації та установи допомагають споживачам у захисті їхніх прав1. Хто такий споживач, продавець, виробник, виконавець.
Кожна людина у своєму житті виконує різноманітні соціальні ролі.


Обговоріть і висловіть свою думку щодо того, які соціальні ролі вам нині доводиться виконувати (у сім'ї, школі, на вулиці тощо).


Кожному з вас доводиться виконувати чимало життєвих (або соціальних) ролей: ролі покупців, пасажирів, користувачів певних послуг — на пошті, у клубі чи кінотеатрі тощо. Ви купуєте певні товари в магазині, шкільному буфеті, на ринку, користуєтеся послугами громадського транспорту, їдучи в школу, додому, на заняття гуртка чи спортивної секції. Іноді ви чи ваші батьки звертаються за допомогою до майстерень чи фірм, щоб зробити ремонт у квартирі, будинку, полагодити побутову техніку чи автомашину. У всіх цих і багатьох інших випадках ви або купуєте певні товари, або ж користуєтеся послугами інших осіб, при цьому робите це для задоволення або особистих потреб, або потреб своєї сім'ї — не для отримання прибутку, не для виконання своїх обов'язків на роботі. У цьому випадку вашу роль можна назвати одним словом — споживач.


Однак бути споживачем ви можете лише тоді, коли хтось продає вам товар, виробляє (виготовляє) його, надає вам певні послуги чи виконує за вашим замовленням певну роботу. Отже, як споживач, ви обов'язково маєте справу з підприємствами торговельної мережі чи фізичними особами. Магазин або бабуся, яка продає городину на базарі, є продавцем. При цьому важливо пам'ятати, що в магазині, супермаркеті чи буфеті, з погляду законодавства, продавцем буде не безпосередньо та людина, яка продала вам товар, а магазин, буфет тощо, від імені яких діє людина-продавець. Якщо ж ви не купуєте  готовий товар, а замовляєте пошиття костюму чи виготовлення фотографій, ремонт взуття, квартири чи автомобіля, то матимете справу з виконавцем або виробником.


2. Права споживача.
У кожного з нас може виникнути потреба захистити свої права. Основою для цього повинен стати Закон України «Про захист прав споживачів», який визначає права та обов'язки споживачів.


Ознайомтеся з витягом із Закону України «Про захист прав споживачів», визначте, які ви маєте права як споживач, якими є ваші обов'язки. Проаналізуйте, чи завжди ви ретельно виконували обов'язки споживача та чи доводилося вам користуватися своїми споживацькими правами.


Закон України «Про захист прав споживачів»
Стаття 4. Права та обов'язки споживачів


1. Споживачі під час придбання, замовлення або використання продукції, яка реалізується на території України, для задоволення своїх особистих потреб мають право на:
1)    захист своїх прав державою;
2)    належну якість продукції та обслуговування;
3)    безпеку продукції;
4)    необхідну, доступну, достовірну та своєчасну інформацію про продукцію, її кількість, якість, асортимент, а також про її виробника (виконавця, продавця);
5)    відшкодування шкоди (збитків), завданих дефектною чи фальсифікованою продукцією або продукцією неналежної якості, а також майнової та моральної (немайнової) шкоди, заподіяної небезпечною для життя і здоров'я людей продукцією у випадках, передбачених законодавством;
6)    звернення до суду та інших уповноважених органів державної влади за захистом порушених прав;
7)    об'єднання в громадські організації споживачів (об'єднання споживачів) (...).


3. Споживачі зобов'язані:
1)    перед початком експлуатації товару уважно ознайомитися з правилами експлуатації, викладеними в наданій виробником (продавцем, виконавцем) документації на товар;
2)    в разі необхідності роз'яснення умов та правил використання товару — до початку використання товару звернутися за роз'ясненнями до продавця (виробника, виконавця) або до іншої вказаної в експлуатаційній документації особи, що виконує їхні функції;
3)    користуватися товаром згідно з його цільовим призиа ченням та дотримуватися умов (вимог, норм, правил), встановлених виробником товару (виконавцем) в експлуатаційній документації;
4) з метою запобігання негативним для споживача наслідкам використання товару — застосовувати передбачені виробником в товарі засоби безпеки з дотриманням передбачених експлуатаційною документацією спеціальних правил, а в разі відсутності таких правил в документації — дотримуватися звичайних розумних заходів безпеки, встановлених для товарів такого роду.


Особливо потребують захисту права споживача у випадку, коли він матиме справу з неналежним виконанням обов'язків з боку виконавця, продавця, виробника. Напевно, декому з вас доводилося купувати неякісний товар, отримувати неякісну послугу. Як же діяти В цьому випадку? Звернімося знову до закону.


Ознайомтеся із витягом із Закону України «Про захист прав і поживачів» та визначте, які права ви як споживач маєте в разі придбання товару неналежної якості. Зверніть увагу на відмінність своїх прав залежно від того, наскільки суттєвими є недоліки товару.


Закон України «Про захист прав споживачів»
Стаття 8. Права споживача у разі придбання ним товару неналежної якості
1. У разі виявлення протягом встановленого гарантійного строку недоліків споживач має право вимагати:
1)    пропорційного зменшення ціни;
2)    безоплатного усунення недоліків товару в розумний строк;
3)    відшкодування витрат на усунення недоліків товару. У разі виявлення протягом встановленого гарантійного строку істотних недоліків, які виникли з вини виробника товару (продавця, виконавця), або фальсифікації товару, підтверджених за необхідності висновком експертизи, споживач... має право за своїм вибором вимагати від продавця або виробника:
1)    розірвання договору та повернення сплаченої за товар грошової суми;
2)    вимагати заміни товару на такий же товар або на аналогічний товар, з числа наявних у продавця (виробника).


3. Вимоги споживача, встановлені частиною першою цієї статті, пред'являються на вибір споживача продавцеві замісцем купівлі товару, виробникові або підприємству, що задовольняє ці вимоги за місцезнаходженням споживача. Споживач має право пред'явити одну з вимог, передбачених частиною першою цієї статті, а в разі її невиконання заявити іншу вимогу, передбачену частиною першою цієї статті.


3. Захист прав споживача.
Споживачеві необхідно не лише знати свої права, а й чітко уявляти, як їх можна захистити.
Добре, якщо продавець чи виконавець задовольняють усі ваші законні вимоги. На щастя, тепер таких фірм і магазинів стає більше. Щоб підвищити шанси на успіх у боротьбі за свої права, користуйтеся такими порадами.


Пам'ятка споживача
1.    Купуючи товар, уважно ознайомтеся з інформацією про нього, його особливості та вимоги щодо експлуатації.


2.    Обов'язково вимагайте видачі касового чеку, а за відсутності касового апарата — іншого документа, що підтверджує факт купівлі товару в певного продавця.


3.    При купівлі складної побутової техніки (телевізор, фотоапарат, комп'ютер, велосипед тощо) не забудьте зробити відмітку про продаж у технічному паспорті та гарантійному талоні придбаного товару.


4.    Уважно ознайомтеся з інструкцією з експлуатації товару, якщо вона є, і дотримуйтеся викладених у ній вимог.
5.    У разі, коли непродовольчий товар виявився якісним, але непридатним для використання (наприклад, не підійшов розмір взуття), ви маєте право на заміну товару протягом 14 днів з дня покупки.


6.    Якщо товар виявився неякісним, ви маєте право вимагати від продавця виконання однієї зі своїх вимог, передбачених Законом України «Про захист прав споживача», протягом гарантійного строку.


7.    Заяву про ваші вимоги подавайте продавцеві або виробнику, виконавцю в письмовій формі (не забудьте залишити собі другий екземпляр із поміткою про прийом заяви), а якщо у вас відмовилися її прийняти, направте свою заяву з копіями документів на адресу магазину. Надсилайте заяву рекомендованим листом із повідомленням про вручення.


Якщо навіть після подання заяви вам відмовили або відповіді взагалі немає, тоді виникає потребаборотися за свої права. Хто ж може вам у цьому допомогти?


Першим помічником для вас може стати Управління в справах захисту прав споживача, яке діє в кожній області, районі та більшості міст України. Якщо ваші законні вимоги відхилені або продавець узагалі ухиляється від відповіді, ви можете звернутися до цієї установи з письмовою заявою чи скаргою. Запам'ятайте! Відповідно до Закону України «Про звернення громадян» вам зобов'язані відповісти протягом одного місяця.


А якщо і це не допоможе, ви маєте право звернутися до суду з пі моном до продавця, виробника або виконавця. При цьому можете самі визначити, до якого суду вам звернутися — або за місцем проживання, або за місцем, де знаходиться відповідач, або ж за місцем укладання чи виконання договору, про які йдеться ( наприклад, за місцем знаходження дачі, ремонт якої вас не задовольнив).


Проаналізуйте наведені ситуації, визначте, як треба діяти в кожній з них, щоб захистити права споживача.
1.    У великому магазині ваша родина придбала новий телевізор. Протягом кількох місяців телевізор працював добре. Однак потім виникли проблеми, а невдовзі він перестав працювати. Що ви порекомендуєте своїм родичам у цій ситуації?
2.    Перед 1 Вересня батьки придбали вам на шкільному базарі необхідні речі — нове взуття, яке, на жаль, виявилося затісним. Що робити?


У магазині, громадському транспорті, перукарні, майстерні з ремонту взуття ви є споживачем. Ваші права захищає Закон України «Про захист прав споживача». Ви маєте право на інформацію про товари чи послуги, якими користуєтесь, на отримання безпечного та якісного товару. Закон захищає права споживача у іншадку, коли придбаний ним товар виявився неякісним, надаючи можливість самому обрати один із кількох шляхів виходу із цієї ситуації. У захисті прав споживача вам можуть допомогти громадські організації та державні органи захисту прав споживача, а в разі потреби — суд.


Запам'ятайте: споживач, продавець, виконавець, виробник.


Правознавство. 9 клас. О.Д.НаровлянськийКалендарно-тематичне планування з правознавства 9 класу, завдання та відповідішколяру, курси учителю з правознавства 9 класу

Зміст уроку
1236084776 kr.jpg конспект уроку і опорний каркас           
1236084776 kr.jpg презентація уроку 
1236084776 kr.jpg акселеративні методи та інтерактивні технології
1236084776 kr.jpg закриті вправи (тільки для використання вчителями)
1236084776 kr.jpg оцінювання 

Практика
1236084776 kr.jpg задачі та вправи,самоперевірка 
1236084776 kr.jpg практикуми, лабораторні, кейси
1236084776 kr.jpg рівень складності задач: звичайний, високий, олімпійський
1236084776 kr.jpg домашнє завдання 

Ілюстрації
1236084776 kr.jpg ілюстрації: відеокліпи, аудіо, фотографії, графіки, таблиці, комікси, мультимедіа
1236084776 kr.jpg реферати
1236084776 kr.jpg фішки для допитливих
1236084776 kr.jpg шпаргалки
1236084776 kr.jpg гумор, притчі, приколи, приказки, кросворди, цитати

Доповнення
1236084776 kr.jpg зовнішнє незалежне тестування (ЗНТ)
1236084776 kr.jpg підручники основні і допоміжні 
1236084776 kr.jpg тематичні свята, девізи 
1236084776 kr.jpg статті 
1236084776 kr.jpg національні особливості
1236084776 kr.jpg словник термінів             
1236084776 kr.jpg інше 

Тільки для вчителів
1236084776 kr.jpg ідеальні уроки 
1236084776 kr.jpg календарний план на рік 
1236084776 kr.jpg методичні рекомендації 
1236084776 kr.jpg програми
1236084776 kr.jpg обговорення

Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку,

напишите нам.

Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь -

Образовательный форум.