KNOWLEDGE HYPERMARKET


Чинники, що забезпечують існування життя на Землі. Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Природознавство>>Природознавство 5 клас. Повні уроки>>Природознавство: Чинники, що забезпечують існування життя на Землі. Роль води у природі. Кругообіг води. Повні уроки

Содержание

Мета уроку

виявити чинники, що забезпечують існування життя на Землі. Проаналізувати роль води у природі.

Хід уроку

Частина 1
Сукупність усіх живих організмів утворює живу оболонку Землі, або біосферу. Вона охоплює верхню частину літосфери (тверду оболонку Землі), нижню частину атмосфери (газоподібної оболонки) - тропосферу - і всю гідросферу (водну оболонку).

Відео біосфера

Живі організми


У біосфері протікає життєдіяльність всіх живих організмів, пов'язаних з природними процесами.
Priroda5 23 1.jpg
Мал. 1 Живі організми
Живі організми - це гігантська сила, яка перетворює зовнішній вигляд планети. Зелені рослини сформували сучасну атмосферу планети і підтримують сталість її складу. Рослини з'єднують нас з космосом, використовуючи енергію Сонця в процесі фотосинтезу і запасаючи її у вигляді хімічної енергії органічних речовин. З органічних залишків за участю мікроорганізмів утворюється грунт. Кам'яне вугілля, горючі гази, торф, нафта - все це створено рослинами та іншими живими організмами.
Усім живим організмам для процесів життєдіяльності необхідна вода. Вона може бути середовищем існування.
Велика частина живих організмів використовує для дихання кисень, а рослини виділяють його в процесі фотосинтезу.
Рослини будуть утилізувати вуглекислий газ під час фотосинтезу.

Відео фотосинтез

Кліматичні умови


Живі організми потребують мінеральних речовинах.
Живі організми пристосувалися до різних кліматичних умов. Деякі бактерії живуть навіть у воді, якій охолоджують атомні реактори. Пристосування рослин є найрізноманітнішим. Рослини посушливих регіонів мають довгий корінь.
Priroda5 23 2.jpg
Мал. 2 рослини

Листя кактусів видозмінилися в колючки, а в стеблі вони запасають воду. Рослини помірного клімату скидають на зиму листя. Болотнірослини мають великі віпаровуючі поверхні.
Живі організми пристосувалися до різних середах існування.

Відео пристосованість організмів 


Середовища існування: Вода; Суша; Грунт; Живі організми.

Відео пристосування живих організмів до певного середовища проживання
Аналізуючи розмаїття живих організмів нашої планети і процеси життєдіяльності біосфери, можна зробити такі висновки. Для розвитку життя на нашій планеті необхідні:
- Кисень;
- Вода в рідкому стані;
- Вуглекислий газ;
- Сонячне світло;
- Мінеральні солі;
- Певний температурний режим.

Перевірка знань


Контролюючий блок №1
1.    Що таке біосфера?
2.    Як протікає процес фотосинтезу?
3.    Які чинники потрібні для розвитку життя на Землі?

Вода


Частина 2
Вода - дуже рухома рідина. Крім того, в земних умовах вона легко переходить з одного стану в інший: випаровується, замерзає, плавиться. Саме тому вода - вічний мандрівник.
Priroda5 23 3.jpg
Мал. 3 вода

З поверхні річок, озер, морів у будь-який час року в повітря безперервно піднімаються невидимі водяні пари. Підхоплені вітром, вони розсіюються в безмежному повітряному океані.
Чим вище температура повітря, тим більше в ньому може бути води у вигляді пари. Однак кількість водяної пари в повітрі не може рости безмежно: при будь-якій температурі завжди настає такий момент, коли повітря насичується водяними парами. При 20 градусах морозу, наприклад, в одному кубічному метрі насиченого водяними парами повітря міститься 1 грам парів, при нулі градусів - 5 грамів, а при 20 градусах тепла-17 грамів.
Якщо в насичений повітря продовжують надходити водяні пари, то починається згущення або конденсація пари в кристалики або в крапельки води. Те ж саме станеться, якщо насичений при певній температурі водяними парами повітря стане остигати, - пар згущується, і утворюється хмара.
Priroda5 23 4.jpg
Мал. 4 Хмара
Крапельки води, що утворять хмари, дуже малі - діаметр їх не перевищує тисячної частки сантиметра (з одного куб. См води їх можуть вийти мільярди). Такі маленькі крапельки легко утримуються в повітрі. Цим і пояснюється, чому хмара, що несе іноді тонни води, може довго перебувати в атмосфері.
Випав взимку сніг у масі своїй лежить до весни, поки яскраві сонячні промені не перетворять його в галасливі, швидко біжать струмки.
Priroda5 23 5.jpg
Мал. 5 Сніг
Тисячі струмків, збираючись разом, біжать до річки. Починається весняний паводок. Бувають роки, коли сніг тане в кілька днів. Тоді особливо сильно розливаються річки. Маленькі, часто пересихають в сухе літній час річечки перетворюються на бурхливі, грізні за своєю силою потоки. А великі річки, виходячи з берегів, розливаються на десятки кілометрів.
Не вся вода, що випала на землю у вигляді опадів, несеться ріками в моря. Частина її знову випаровується, а частина просочується крізь грунт. Досягаючи водонепроникного шару (наприклад, шару глини, граніту, мармуру), вона тече по його скату. Деяка частина підземних вод знову швидко знаходить вихід до поверхні землі; тоді з'являються холодні ключі. Їх води, вливаючись в струмки і ріки, заново починають свій шлях по землі, а випаровуючись - в атмосфері. Інша ж частина просочилися крізь грунт вод проникає по тріщинах порід все глибше і глибше в надра землі. Досягнувши шарів з високою температурою, вода перетворюється в пар; пара піднімається вгору, знову згущується у воду, щоб знову почати свій підземний кругообіг, або ж виходить на поверхню у вигляді гарячих джерел.

Відео кругообіг води


Кількість води, яка бере участь у кругообігу, загальний контур якого ми тільки що намітили, воістину грандіозно. Досить сказати, що за один рік у повітря піднімається близько 400 тисяч кубічних кілометрів води у вигляді пари. Ми вже знаємо, що площа суші майже в три рази менше площі океану. Здавалося б, що і випаровування води з суші має бути в кілька разів менше, ніж з поверхні водойм. Але якщо врахувати, що вода випаровується і рослинним покривом і що загальна поверхня листя в десятки разів перевершує площу займаної рослинами землі, то наче очевидно, що суша повинна випаровувати води не менше, ніж водойми. У дійсності ж випаровування з суші ледь становить одну п'яту частину всієї надходить в атмосферу води. Пояснюється це тим, що випаровування у водних басейнах відбувається не зі спокійною, рівній поверхні; воно прискорено дією вітрів, що викликають утворення хвиль і бризок

Перевірка знань


Контролюючий блок №2

1.    Назвіть агрегатні стани води.
2.    Як змінюється стан води з підвищенням температури?
3.    Як відбувається кругообіг води в природі?


Список використаних джерел

1. Карпенков С.Х.      «Концепции современного естествознания»/ «Культура и спорт» , изд. Обьединение «Юнити»
2. Горелов А.А.      «Концепции современного естествозна-ния» (учебник для  вузов) / «Культура и спорт» , изд. Обьединение «Юнити»
3. Лавриненко В. Н., Ратникова В. П. и др. «Концепции современного естествознания»(лекции)
4. «Лекции по естествознанию» - М.,2009.
5. Кедров «Предмет и взаимосвязь естественных наук»
6. Урок на тему «Роль води у природі. Кругообіг води» - Фоменко Сергій Михайлович, м. Запоріжжя.

Відредаговано та надіслано Лісняк А.


----

Над уроком працювали

Лісняк А.

Фоменко С. М.Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.

Предмети > Природознавство > Природознавство 5 клас