KNOWLEDGE HYPERMARKET


Що означає бути вихованим.

Гіпермаркет Знань>>Етика>>Етика 5 клас>>Що означає бути вихованим.

 

Що означає бути вихованим

Олеся й Богданко з нетерпінням чекали на цей день. У драматичному театрі - прем'єра! Так складно було купити квитки, та ще й у першому ряду. І ось наші герої - глядачі театральної вистави. Проте в обох, як це не прикро, - зіпсований настрій. Тож під час антракту вони почали сперечатися.


Як ти міг, Богдане, прийти до театру в цих жахливих кросівках і спортивному светрі! - бубоніла Олеся. - Ти такий невихований...


Теж мені, вихована. Дарма, що причепурилася. Прибігла, коли в залі вже вимкнули світло, наступила п'ятьом глядачам на ноги, а чотирьох штовхнула ліктями.


Не п'ятьом і чотирьом, а лише одному...

Завдання 1:
Чи однаково розуміють вислів «бути вихованим» Олеся й Богданко?
Який зміст у це словосполучення вкладаєте ви?


Завдання 2:
За допомогою уявного мікрофона обговоріть тему «Бути вихованим це означає...». Складіть на дошці перелік усіх тверджень, порівняйте з текстом підручника.

1. Як співвідносяться мораль, вихованість та етикет
У людському суспільстві є певні моральні правила поведінки. Такі норми закріплені, наприклад, у біблійних заповідях християн. Вони висувають перед людьми ідеальні взірці, які треба наслідувати. Здебільшого ці правила стосуються ставлення людей один до одного, вони завжди ґрунтуються на тому, що люди вважають добром, а що - злом, і допомагають оцінити наші вчинки. Пригадайте, приміром, настанову з Біблії: «Люби ближнього, як самого себе».


З моральними правилами пов'язане поняття «вихованість». Вихованість - зовнішній вияв моральності людини. Чуйність, розуміння інтересів інших людей навіть у дрібницях - це основа поведінки вихованої людини. У тлумачному словнику читаємо: «Вихований - той, який дотримується правил пристойності, виявляє уважність, люб'язність. Вихований - це ввічливий, чемніш, ґречний, тактовний, привітний, коректний, делікатний...» ()тже, бути вихованим - означає не тільки дотримуватися норм поведінки, а й по-доброму, з розумінням ставитися до інших, дотримуватися внутрішніх моральних правил, які не дозволяють нам чинити зле щодо інших. Ось чому один відомий письменник яісось зауважив: «Вихована людина - не та, яка не розіллє соус, а та, яка не помітить, як це зробив інший».


Зовнішні прояви людських стосунків: поводження з людьми, правила звертання, привітання, вибачення, подяки, поведінка в місцях загального користування, манери тощо - називають етикетом. Саме по собі знання правил етикету є недостатнім для того, щоб вважатися культурною та вихованою людиною, оскільки поняття «вихованість» ширше за етикет. Бо вихована людина не тільки засвоює встановлені правила поведінки, а й дотримується загальних приписів моралі, завжди виявляючи шанобливе ставлення до інших.


Це, однак, не означає, що вас будуть вважати вихованим, якщо ви порушуєте норми етикету. Адже етикет також пов'язаний з мораллю, він є частиною культури. У світі існує чимало норм етикету, заснованих на загальнолюдських моральних правилах. Крім того, етикет істотно полегшує спілкування. Не випадково, що етикет і нині є обов'язковою складовою фахової підготовки дипломатів, службовців, працівників закладів обслуговування -магазинів, готелів, ресторанів тощо. Норми етикету допомагають людям виявити своє добре ставлення до інших.

Завдання 3:
Прочитайте казку Василя Сухомлинського. Обміркуйте всім класом: чому така проста норма етикету, як привітання, справила настільки сильне враження на хлопчика? Як у казці втілено зв'язок етикету й моралі? Чому важливо бути вихованою людиною?

Скажи людині «Здрастуйте!»
Лісовою стежечкою йдуть батько та маленький син. Довкола тиша, тільки чути, як десь далеко стукає дятел та дзюрчить у лісовій гущині струмочок.
Аж тут син побачив: назустріч їм іде бабуся з ціпком.


Тату, куди вона йде? - питає син.
Зустрічати або проводжати, - каже батько й усміхається.
Ось як ми зустрінемося з нею, ти скажи їй одне-однісіньке слово: "Здрастуйте!»
Навіщо ж їй казати це слово? - дивується син. - Вона ж зовсім нам незнайома.
А ось зустрінемось, скажемо їй це слово, тоді й побачиш навіщо.


Побачиш, що станеться. Ось і бабуся.
Здрастуйте! - каже син.
Здрасуйте! - каже батько.
Здрастуйте! - каже бабуся й усміхається.


Хлопчик тоді здивувався: усе довкола змінилося. Сонце засяяло яскравіше. Верховіттями дерев пробіг легенький вітрець, і листя заграло, затремтіло. У кущах заспівали пташки - раніше їх і не чути було, на душі в хлопчика легко-легко стало.


Чому це воно так? - питається син.
Бо ми сказали людині: «Здрастуйте!»

Дібравши приклади, поясніть, що означає: дотримуватися моральних правил; бути вихованою людиною; дотримуватися правил етикету.

2. До чого призводить незнання правил етикету
Подорожуючи різними країнами, ми помічаємо, що правила поведінки кожного народу складаються з національних традицій, звичаїв і міжнародного етикету. В узвичаєних правилах пристойності в різних народів є багато відмінного. Так, у Японії господарі довго вибачатимуться, що в них немає чим пригостити гостя, хоч на столі й буде достатньо їжі. Традиційний у нас потиск руки як знак привітання неприйнятний у південних народів, де через спеку руки людей бувають вологими. У традиційній турецькій сім'ї вас можуть запросити провести час у лазні, яка є в цій країні своєрідним клубом, де грають у шахи, слухають співаків, розмовляють.


Незнання правил, що є загальноприйнятими в тій або іншій країні, може поставити людину у вкрай незручне становище.


Наприклад, мешканці Таїланду почуватимуться ображеними, ви почнете говорити, що в їхній країні спекотна погода, а англійці якщо ви запізнитеся на зустріч хоча б на п'ять хвилин. Про все це можна прочитати, дізнатися від друзів, готуючись до подорожі або до зустрічі. Треба лише з повагою ставитись до звичаїв інших народів і вивчати їх.


Проте незнання правил етикету може стати причиною неприємностей і у своїй країні.

Завдання 4:
Прочитайте оповідання та обміркуйте ситуацію, описану в ньому, за планом:
1.    Чому зібрана мозаїка з зображенням Білосніжки змушує Наталку паленіти?
2.    Що не так зробила Наталка? Чому дівчинка вважала, що вона зовсім не Білосніжка?
3.    Як би ви вчинили в подібній ситуації?
4.    Як ви гадаєте, чи стануть дівчатка справжніми подругами після того, що сталося?


«Не Білосніжка»
Наталка чекала цього дня з таким хвилюванням! Іще б пак. Нарешті в неї з'явилася подруга. Настуся прийшла до їхнього класу тільки в п'ятому класі. Дівчина одразу сподобалася Наталці: симпатична, товариська, щира. З нею легко можна було заговорити на будь-яку тему. Варто було лише почати: «А знаєш...?» І Настуся охоче підтримувала розмову, навіть коли виявлялося, що вона зовсім не знала про що йшлося. "З такою подружкою в будь-якій ситуації легко, - думала Наталка.


Саме сьогодні Настуся зрозуміє, що про таку подругу я мріяла від першого класу. Вона привітає мене із днем народження, простягне подарунок і, сміючись, кумедно задере свого кирпатого носика». Щоп'ять хвилин Наталка нетерпляче поглядала на годинника й зітхала час тягнувся так повільно. Ось уже прибрано кімнату, прикрашено І нитковий стіл. Веселий дзвоник сповістив про першого гостя. Дівчина побігла приймати вітання.


Відчинивши двері, Наталка ледь стримала захоплення: першою, як нона й мріяла, прийшла Настуся. Наталка запросила однокласницю до квартири, допомогла їй зняти пальто, на мить завмерла в очікуванні. Настуся привітала Наталку й зі щирою усмішкою простягла подарунок. Іменинниця розгорнула блискучий пакунок з великим рожевим бантом і... незадоволено скривила губи. «Та це ж пазли з Білосніжкою. Чому їх усі дарують? Я маю таких аж три», - не приховуючи розчарування, тільки й мовила Наталка. Настуся зашарілася, проте не розгубилася:
Що ж, влаштуємо змагання поміж гостями, хто швидше збере картинку.


Незабаром, коли всі запрошені зібралися, діти й справді влаштували цікаву гру: спочатку розкладали кожен свою купку кольорових шматочків, а потім - розбирали загальну. Було весело й цікаво. От тільки Настуся охочіше спілкувалася з іншими дівчатками, аніж з іменинницею. А Наталка паленіє й зараз, як погляне на панно з Білосніжкою. Вона таки не Білосніжка.

Завдання 5:
Роздивіться малюнки та поясніть, які з відомих вам правил етикету порушено в кожному з випадків. Прочитайте наведені нижче норми етикету та розіграйте сценки про те, як треба чинити в ситуаціях, зображених на малюнках.
У чоловіків здебільшого енергійна хода, розмірений крок і широкі рухи. Однак, ідучи, не слід надто розмахувати руками, широко, розставляти ноги чи ходити перевальцем.


етикет

етикет

Жінкам властива пряма постава, гнучкі й плавні рухи, сумірні їхнім крокам. Неелегантний вигляд має постава з похнюпленою головою, опущеними очима, розслаблено звислими руками.


У разі зустрічі у дверях не варто довго умовляти один одного, кому йти першим.


Зустріч у дверях

Коли вас пропускають уперед, треба проходити без затримки. Якщо жінка, яка йде попереду, береться за ручку правої половини дверей і притягає її до себе, то чоловік, що стоїть за нею, перехоплює ручку і притримує двері, жінка проходить, за нею - чоловік.


Етикет

У гардеробі чоловік має потримати верхній одяг своєї дами, допомогти їй одягнутися.


У гардеробі

Користуючись громадським транспортом, чоловік має допомогти жінці ввійти, пропустивши її вперед, першим вийти й подати їй руку, або підтримати на східцях.


Етикет

Жестикулювати надміру - не гарно, і не лише тому, що можна ненароком влучити в око спірозмовникові, а щоб не справити враження, ніби вам бракує слів, отже, й розуму.


До яких наслідків призводить незнання правил етикету? Звідки довідуємося про ці правила?

3. Які норми не можна забувати

Завдання 6:
Попрацюйте в четвірках: оберіть одне з наведених нижче запитань, виберіть правильні відповіді на нього, сформулюйте відповідні правила щоденного етикету, запишіть їх у таблицю.

Як слід поводитися за столом? Як користуватися виделкою, ложкою, ножем?

- За столом можна сидіти як завгодно, аби самому було зручно. Сидячи за столом, не можна заважати іншим, непристойно класти лікті на стіл; до столу не гарно сідати в шапці.
- Суп їдять ложкою, тримаючи її в правій руці (при цьому ліва лежить на столі, а не на коліні). Доїдаючи суп, нахиляють тарілку від себе.
- Ложкою можна їсти все.
- Виделкою (без ножа) їдять хліб.
- Виделкою, тримаючи її в лівій руці, і ножем їдять м'ясо або рибу, відрізаючи маленькі шматочки.
- За допомогою ножа нічого не їдять.
- Вибираючи страви, беремо завжди собі найбільшу порцію.
- Неввічливо вибирати з порцій, що лежать на тарілці, найкращу.

Які найважливіші правила спілкування в школі? Як треба вітатися?
- На урок можна приходити, коли нам зручніше.
- Не треба запізнюватися на уроки, бо цим ми заважаємо іншим.
- У школі не треба вітатися з учителями, вони самі це зроблять на початку уроку.
- Виховані люди вітаються зі знайомими, це стосується й школи.
- Під час уроку кожен може вигукувати, звертаючись до вчителя, коли йому заманеться.
- Під час уроку треба дотримуватися тиші, щоб не заважати іншим.

Які найважливіші правила поведінки на вулиці?
- Йдучи вулицею, не можна їсти, свистіти, наспівувати, кричати, вказувати на людей, прискіпливо розглядати їх.
- Надворі можна почуватися, як удома: виходити в хатньому взутті, незачесаним, їсти, співати тощо.
- У вуличній тисняві доречно прокладати собі дорогу силою розштовхуючи перехожих.


Етика. 5 клас. Оксана Данилевська; Олена Пометун


Календарно-тематичне планування з етики 5 класу, завдання та відповіді школяру, курси учителю з етики 5 класу

Зміст уроку
1236084776 kr.jpg конспект уроку і опорний каркас           
1236084776 kr.jpg презентація уроку 
1236084776 kr.jpg акселеративні методи та інтерактивні технології
1236084776 kr.jpg закриті вправи (тільки для використання вчителями)
1236084776 kr.jpg оцінювання 

Практика
1236084776 kr.jpg задачі та вправи,самоперевірка 
1236084776 kr.jpg практикуми, лабораторні, кейси
1236084776 kr.jpg рівень складності задач: звичайний, високий, олімпійський
1236084776 kr.jpg домашнє завдання 

Ілюстрації
1236084776 kr.jpg ілюстрації: відеокліпи, аудіо, фотографії, графіки, таблиці, комікси, мультимедіа
1236084776 kr.jpg реферати
1236084776 kr.jpg фішки для допитливих
1236084776 kr.jpg шпаргалки
1236084776 kr.jpg гумор, притчі, приколи, приказки, кросворди, цитати

Доповнення
1236084776 kr.jpg зовнішнє незалежне тестування (ЗНТ)
1236084776 kr.jpg підручники основні і допоміжні 
1236084776 kr.jpg тематичні свята, девізи 
1236084776 kr.jpg статті 
1236084776 kr.jpg національні особливості
1236084776 kr.jpg словник термінів             
1236084776 kr.jpg інше 

Тільки для вчителів
1236084776 kr.jpg ідеальні уроки 
1236084776 kr.jpg календарний план на рік 
1236084776 kr.jpg методичні рекомендації 
1236084776 kr.jpg програми
1236084776 kr.jpg обговорення

Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.

Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.