KNOWLEDGE HYPERMARKET


Що таке кримінальна відповідальність і кримінальне покарання. Які покарання передбачені Кримінальним кодексом України.

Гіпермаркет Знань>>Правознавство>>Правознавство 9 клас>> Правознавство: Що таке кримінальна відповідальність і кримінальне покарання. Які покарання передбачені Кримінальним кодексом України1. Що таке кримінальна відповідальність.

У попередньому параграфі ми з вами ознайомилися з прикладами скоєння злочинів. Однією з ознак злочину ми назвали те, що за нього настає відповідальність. Ця відповідальність передбачена Кримінальним кодексом України. Притягуючи людину до кримінальної відповідальності, держава створює для злочинця певні незручності, позбавляє його певних прав і свобод. Кожний, хто вчинив злочин, повинен понести за нього відповідальність. Невідворотність покарання є одним із найважливіших принципів кримінального права. Саме невідворотність покарання — найкращий засіб запобігання скоєнню злочинів.


Обговоріть і висловіть свою думку щодо мети, яку переслідує притягнення винного в злочині до кримінальної відповідальності.


Це цікаво:
У Саудівській Аравії за дрібну крадіжку карають різками, а за неодноразові великі крадіжки відсікають кисть правої руки. За більш серйозні злочини (убивство, розповсюдження наркотиків) винного може бути страчено відтинанням голови.


В Ірані встановлено плату «за пролиту кров» — 20 тис. доларів. За стародавніми традиціями вбивця може уникнути покарання, сплативши так звану «дію» — певну суму родині вбитого. Кримінальний кодекс Ірану так визначає суму компенсації: «100 верблюдів, 200 корів, 1000 овець, 200 шовкових суконь, 1000 золотих або срібних монет». Для полегшення процедури розрахунку влада і встановила грошовий еквівалент.


В історії держави Ізраїль було винесено лише один смертний вирок — військовому злочинцю Адольфу Ейхману. Він був визнаний винним у масових убивствах під час Другої світової війни. У зв'язку з тим, що законодавство країни не дозволяло виконати вирок на її території, його було страчено на кораблі, що знаходився поза територіальними водами Ізраїлю.

Закон визначає кілька завдань кримінального покарання. Насамперед воно є карою за те, що скоїв злочинець, — позбавлення певних прав і свобод, має бути «платою» за те, що людина накоїла. Адже недарма склали прислів'я «Умієш брати — умій і віддавати».


Караючи злочинця, держава все ж сподівається на його перевиховання, на те, що, пройшовши через кару, він змінить своє життя, обере новий шлях — шлях законослухняного громадянина. Це є другою метою кримінального покарання.


І нарешті, покарання має на меті попередити нові злочини. З одного боку, караючи злочинця, держава намагається не дати йому вчинити нові злочини. Навряд чи кишеньковий злодій або хабарник зможе скоювати злочини в тюрмі, відбуваючи строк позбавлення волі. З іншого боку, пригадаємо прислів'я «Дурень навчається на своїх помилках, а розумний — на помилках інших». Саме тому держава сподівається, що покарання одного повинне стати застереженням для інших — знаючи про суворе покарання, що застосоване до злочинця, люди здебільшого утримуються від скоєння нових злочинів.


Мета покарання:
1. Кара за скоєне
2. Перевиховання злочинця
3. Попередження нових злочинів
4. Попередження нових злочинів самим злочинцем (спеціальна превенція)
5. Попередження нових злочинів іншими особами (загальна превенція)


Для притягнення до кримінальної відповідальності необхідні відповідні підстави. Передусім повинен бути наявним склад злочину. Його наявність становить фактичну підставу притягнення до кримінальної відповідальності. По-друге, кримінальна відповідальність настає тільки відповідно до рішення суду. Адже на відміну від адміністративної відповідальності рішення про кримінальну відповідальність має право прийняти лише суд. Жоден інший державний орган не вповноважений розглядати питання про кримінальну відповідальність!


2. Види кримінальних покарань.
До осіб, які вчинили злочин, застосовують різні види покарань. Нині найсуворішим покаранням, яке передбачене Кримінальним кодексом України, є довічне позбавлення волі. Воно передбачене за вчинення особливо тяжких злочинів. Довічне позбавлення волі не може бути застосовне до неповнолітніх, осіб у віці понад 65 років і жінок, які є вагітними під час вчинення злочину або на час постановлення вироку.


Одним із поширених видів покарання є позбавлення волі на псиний строк. Найменший строк позбавлення волі — один рік, максимальний за найтяжчі злочини — до 15 років. У багатьох випадках суд може вважати недоцільним позбавлення волі, застосовуючи обмеження волі строком від одного до п'яти років. У цьому випадку засудженого не ізолюють від суспільства, але він перебу-ва< в спеціальній установі, під постійним наглядом і обов'язково іа іучається до праці. Можливе також застосування виправних робіт строком від шести місяців до двох років. Засуджений працює на своєму робочому місці, але з його заробітної плати державі відраховують від 10 до 20 % заробітку.


Якщо злочинні дії були пов'язані з певною діяльністю, поса-юю (касир витратив доручені йому гроші, керівник використав і іужбове становище для одержання хабара тощо), можливе доли коне покарання — позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від одного до п'яти років.


Застосовують також матеріальне покарання — штраф, конфіскацію майна. Конфіскація майна — це його безоплатне вилучення іа рішенням суду. Суд може вилучити все майно або лише його час і пну. При цьому закон визначає той перелік майна, необхідного і і я існування засудженого та його сім'ї, яке не може бути конфісковано в будь-якому випадку.


Кримінальним кодексом передбачено також такий вид покарання, як громадські роботи. Це покарання полягає у виконанні іасудженим у вільний від роботи або навчання час безоплатних суспільно корисних робіт, які визначають органи місцевого самоврядування. Ці роботи призначають на строк від 60 до 240 годин не більш ніж по чотири години на день.


Суд може позбавити злочинця військового або спеціального звання, кваліфікаційного чину чи рангу (таке покарання, крім військовослужбовців, може бути призначене, наприклад, співробітникам міліції, суддям, прокурорам, державним службовцям).


3. Особливості кримінальної відповідальності неповнолітніх.
Статистика злочинів, які скоюють в Україні, на жаль, залишається високою. Протягом 2008 р. в Україні було зареєстровано 345 817 злочинів. Серед них — майже три тисячі навмисних убивств.


На жаль, серед злочинців часом трапляються й неповнолітні. У 2008 р. понад 15 тис. злочинів скоїли неповнолітні.


Обговоріть і висловіть припущення, чому неповнолітні скоюють злочини.
Навіть якщо злочин скоєно неповнолітнім, постає питання про відповідальність за нього.


Ознайомтеся з витягом із Кримінального кодексу України та визначте, з якого віку настає відповідальність за скоєння злочину. Чому за окремі злочини встановлено більш низький вік притягнення і )<> кримінальної відповідальності? Висловіть свою думку щодо підвищення чи навпаки зменшення віку притягнення до відповідальності ні окремі види злочинів.

Кримінальний кодекс України

Стаття 22. Вік, з якого може наставати кримінальна відповідальність


1.    Кримінальній відповідальності підлягають особи, яким до вчинення злочину виповнилося шістнадцять років.
2.    Особи, що вчинили злочини у віці від чотирнадцяти до шістнадцяти років, підлягають кримінальній відповідальності лише за умисне вбивство..., посягання на життя державного чи громадського діяча, працівника правоохоронного органу, члена громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону або військовослужбовця, судді, народного засідателя чи присяжного у зв'язку з їх діяльністю, пов'язаною із здійсненням правосуддя, захисника чи представника особи у зв'язку з діяльністю, пов'язаною з наданням правової допомоги, представника іноземної держави... , умисне тяжке тілесне ушкодження... , умисне середньої тяжкості тілесне ушкодження... , диверсію..., бандитизм..., терористичний акт..., захоплення заручників... , зґвалтування... , насильницьке задоволення статевої пристрасті неприродним способом... , крадіжку..., грабіж... , розбій... , вимагання... , умисне знищення або пошкодження майна... , пошкодження шляхів сполучення і транспортних засобів..., угон або захоплення залізничного рухомого складу, повітряного, морського чи річкового судна..., незаконне заволодіння транспортним засобом..., хуліганство....

Передбачивши відповідальність за злочини для неповнолітніх, держава визначила певні особливості притягнення їх до відповідальності.


Висловіть припущення, у зв'язку з чим держава передбачила оі обливості притягнення до кримінальної відповідальності неповнолітніх.
Першою особливістю кримінальної відповідальності неповнолітніх є те, що до них застосовуються не всі види кримінальних покарань. При цьому строки можливих покарань для неповнолітніх зменшено. Так, максимальний строк позбавлення волі для неповнолітніх становить 10 років (крім покарання неповнолітнього за навмисне вбивство, коли строк позбавлення волі може становити до 15 років). Максимальна тривалість громадських робіт — 120 годин, при цьому в день неповнолітній може працювати не більше двох годин. Арешт може тривати від 15 до 45 діб, виправні роботи — від двох місяців до одного року. ГІри цьому арешти, громадські та виправні роботи можуть застосовуватися до неповнолітніх, які досягли 16-річного віку.


Як ми вже знаємо, відповідальність залежно від скоєного злочину настає з 14 або 16 років. Дехто з вас, прочитавши попередній абзац, може зробити висновок, що до 14, а то й до 16 років можна робити будь-що, немає підстав хвилюватися — усе одно покарання не буде. Проте такий висновок безпідставний. Якщо злочин вчинила дитина, яка не досягла віку кримінальної відповідальності, вона все одно підлягає певній відповідальності. Справу про її вчинки розглядає суд, за рішенням якого винного, який не досяг відповідно 14 або 16 років, може бути піддано примусовим заходам виховного характеру, зокрема направлено до спеціального навчально-виховного закладу на строк до трьох років. До такого закладу направляють незважаючи на незгоду батьків і самої дитини. Отже, незалежно від віку правопорушника, законом передбачена відповідальність за скоєні суспільно небезпечні діяння.


До тих, хто вперше вчинив нетяжкі злочини, можуть бути застосовані умовне засудження або відстрочка виконання вироку. В останньому випадку призначене покарання відкладається на певний визначений судом строк, протягом якого засуджений перебуває під наглядом органів внутрішніх справ. Якщо він виправдовує довіру, не порушує громадський порядок і закон, суд звільняє його від відбування покарання. В іншому випадку суд направляє винуватця для відбування призначеного покарання, тобто відміняє відстрочку.


Особа, яка вчинила злочин, підлягає кримінальній відповідальності. При цьому вона потрапляє під певні обмеження, утиски, зменшується обсяг її прав. Прийняти рішення про притягнення до кримінальної відповідальності може тільки суд. Кримінальним кодексом України передбачено різні види кримінальних покарань — від найменшого покарання (штрафу) до найтяжчого (довічного позбавлення волі). Кримінальна відповідальність за ряд найтяжчих злочинів настає з 14 років, а за інші — з 16 років. Законом передбачено певні особливості притягнення до відповідальності неповнолітніх осіб.

Запам'ятайте кримінальна відповідальність, покарання.


Правознавство. 9 клас. О.Д.Наровлянський


Календарно-тематичне планування з правознавства 9 класу, завдання та відповіді школяру, курси учителю з правознавства 9 класу

Зміст уроку
1236084776 kr.jpg конспект уроку і опорний каркас           
1236084776 kr.jpg презентація уроку 
1236084776 kr.jpg акселеративні методи та інтерактивні технології
1236084776 kr.jpg закриті вправи (тільки для використання вчителями)
1236084776 kr.jpg оцінювання 

Практика
1236084776 kr.jpg задачі та вправи,самоперевірка 
1236084776 kr.jpg практикуми, лабораторні, кейси
1236084776 kr.jpg рівень складності задач: звичайний, високий, олімпійський
1236084776 kr.jpg домашнє завдання 

Ілюстрації
1236084776 kr.jpg ілюстрації: відеокліпи, аудіо, фотографії, графіки, таблиці, комікси, мультимедіа
1236084776 kr.jpg реферати
1236084776 kr.jpg фішки для допитливих
1236084776 kr.jpg шпаргалки
1236084776 kr.jpg гумор, притчі, приколи, приказки, кросворди, цитати

Доповнення
1236084776 kr.jpg зовнішнє незалежне тестування (ЗНТ)
1236084776 kr.jpg підручники основні і допоміжні 
1236084776 kr.jpg тематичні свята, девізи 
1236084776 kr.jpg статті 
1236084776 kr.jpg національні особливості
1236084776 kr.jpg словник термінів             
1236084776 kr.jpg інше 

Тільки для вчителів
1236084776 kr.jpg ідеальні уроки 
1236084776 kr.jpg календарний план на рік 
1236084776 kr.jpg методичні рекомендації 
1236084776 kr.jpg програми
1236084776 kr.jpg обговорення


Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.

Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.

Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.

Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.