KNOWLEDGE HYPERMARKET


Яке значення має для людини сім’я.

Гіпермаркет Знань>>Етика>>Етика 5 клас>> Яке значення має для людини сім’я.

Яке значення має для людини сім’я

-    Поглянь, Богдане, я намалювала три емблеми - символи родини. Готуюся до суботнього родинного вечора, - дівчинка розклала малюнки й, трохи поміркувавши, спитала: - Яка, по-твоєму, найвдаліша?
-    Напевно, сонце з промінчиками-родичами, хоч мені подобається моя емблема - рука-правиця, яка тримає олівця.

Завдання 1:
Спробуйте витлумачити символи родини, що їх придумали  наші герої. Запропонуйте свою емблему. Чи погоджуєтеся з думкою, що сім'я - це ніби маленьке королівство, у якому кожен має змогу відчути себе королем?


1. У чому цінність сім'ї
Звісно, кожен із вас, не замислюючись, дасть відповідь на запитання «Що таке сім'я?», назвавши своїх найближчих родичів - маму й тата, братів і сестер, дідусів і бабусь. Ці люди оточують вас від народження, виявляючи постійну турботу та увагу.


Щоб оцінити роль сім'ї в нашому житті, спробуймо уявити себе героями казкової пригоди - на безлюдному острові в океані. Не легко велося б кожному з нас! Серед очевидних втрат у такій ситуації були б не тільки вигоди та зручності, пов'язані з батьківською опікою, а й ніжність та родинне тепло, щире спілкування та довіра, дружба й любов. Проте цінність сім'ї для кожного з нас полягає ще й у тому, що саме в сім'ї ми здобуваємо досвід життя у світі.


Вам уже не раз доводилося чути, що спільноту людей називають суспільством. Усе наше життя відбувається в оточенні інших людей - членів суспільства. Щоб жити серед людей, треба багато чого знати й уміти, і ці знання та вміння ми набуваємо в сім'ї. Саме в сім'ї людина пізнає моральні правила, набуває перший досвід їх застосування. Оскільки сім'я об'єднує кілька поколінь, ми маємо змогу навчитися спілкування з однолітками, а також старшими й молодшими від нас. Такому спілкуванню сприяють родинні свята й традиції.

Завдання 2:
Прочитайте спогади Дарії Цвєк про святкування Різдва в її родині. Які свята шанують у ваших родинах? За допомогою уявного мікрофона, розкажіть про своє улюблене сімейне свято.


Святвечір був і залишається великою подією в моєму житті. Пам'ятаю, ще коли я була дитиною, всі найближчі родичі сходилися до бабуні на вечерю - бо так годиться, щоб у той день близька родина гуртувалася за столом. Святвечір - родинне свято, і чужих на вечерю не запрошують, мають бути тільки найближчі, та все ж цього вечора не можна відмовляти в гостинності навіть найбільшому ворогові. На Святвечір не можна сваритися, карати дітей, належить прощати всі кривди. Цього дня, а особливо вечора, люди повинні мати добрий урочистий настрій, щоб щасливо прожити цілий рік.


Перед вечерею до хати врочисто вносили «дідуха» - сніп жита (у деяких селах його в'яжуть з вівса або пшениці). Дідуха ставили в кутку між стіною з образами й вікном. Кожен із родини ховав дідухові за перевесло нову дерев'яну ложку, яку витягав перед вечерею. Немиті ложки після вечері знову закладали за перевесло. На другий день ложки виймали, мили і вже більше не клали дідухові. Дідух мав стояти до Нового року за церковним календарем. Хто перший із хлопців приходив на Новий рік засівати, тому виносили дідуха, давали ціп, і він його молотив. Зерном, зібраним з дідуха, починали засівати поле, знявши капелюха і помолившись. Перші кроки засівали густо, двома смугами навхрест, щоби, коли зерно зійде і зазеленіє, було видно, що то з дідуха.
Уся родина з великим нетерпінням чекала появи зірки на небі. Ми, дпи, щохвилі вибіїали на подвір'я й дивилися на небосхил. Якщо ніч була зоряною, то наш дідусь тішився, бо буде врожайний рік. Коли з'являлася зірка, він вносив до хати сіно, і бабуся чи мама стелили його - частину на столі, а часіину клали під стіл бо Христос паро дився в яслах на сіні. По сіні розсипали горіхи та яблука дітям на втіху.


Усе, що робилося на Святвечір, було пов'язано з повір'ями. Традиція вимагала дванадцяти святвечірніх страв (обов'язково пісних, приготовлених на олії), але рідко хто готував усі дванадцять. Починали вечерю з риби. По рибі подавали борщ з вушками, начиненими обов'язковими для різдвяного столу грибами. Бабця начиняла вушка також спеціально приготованим оселедцем і називала їх крапликами. По борщі були пироги з капустою та грибами, варена біла квасоля з сушеними сливами і голубці. Насамкінець подавали основну страву різдвяного столу - кутю. Так було прийнято у нашій родині, хоча знаю, що все залежить від традиції: одні починають вечерю з куті, а інші кутею закінчують.


По пшениці подавали узвар. Подавали також окремо складені до салатниці фрукти з узвару, скроплені медом. Коли по вечері гасили свічку, всі тихесенько сиділи, затамувавши подих, щоб дим потягнувся рівненько - це віщувало благодать протягом року. Якщо дим розходився по хаті, люди журилися, бо то була погана прикмета. По вечері залишки страв віддавали тваринам - вони, за повір'ям, у різдвяну ніч розмовляють людськими голосами.
Яку роль відіграє сім'я в житті кожної людини? Чому? Як ви зазвичай поводитеся вдома? Чи сприяє ваша поведінка доброму настроєві ваших близьких і зміцненню сімейних стосунків?

2. Чому ми виконуємо сімейні обов'язки

Завдання 3:
Прочитайте уривок з книги «Азбука ввічливості». Обміркуйтеразом і дайте відповідь на запитання, винесене як заголовок до цього пункту. Чи погоджуєтеся з думкою, що наші сімейні обов'язки ґрунтуються на турботі про найрідніших нам людей? Розкажіть одне одному про свої родинні обов'язки. Що з хатніх справ ви вже вмієте робити, а чого б хотіли навчитися?


Ви, звичайно, погоджуєтеся з тим, що мама, тато, бабуся, дідусь і решта членів наших родин - то наші найвірніші, найнадійніші друзі. Вони завжди-завжди поруч. І якими б вони стомленими, а іноді навіть хворими не були, вони завжди нагодують, напоять, вислухають, приголублять, дадуть слушну пораду.


Кожен з вас пригадає: коли ви хворі лежите в постелі з високою температурою, які уважні й чуйні в ці дні мама й бабуся! Дають вам ліки. Ставлять гірчичники та градусник, і шепочуть-говорять вам такі добрі-ласкаві слова, від яких ущухає біль і відходить хвороба.


Родина

А якщо у вашому домі свято! Наприклад, Новий рік... Разом з вами батьки прибирають у казкове вбрання квартиру. Бабуся пече пиріг. У ці дні від веселих клопотів і від любові близьких у вашому домі стає так тепло, що навіть Дід Мороз з внучкою Снігуронькою приходять на вогник.


Усе-все, що є в домі,- всі речі, книжки та іграшки, зроблені руками або куплені на гроші, зароблені вашими близькими. Адже ваші мами, тата, бабусі, дідусі все своє життя не втомлюються працювати.


Погляньте-но, друзі, уважно на руки ваших бабусь або дідусів. Скільки роботи переробили вони за життя!.. Можливо, вони будували будинки? Чи водили в морі кораблі? Або літаки в небі?.. Чи навчали в школі дітей? Або лікували людей? Або вирощували хліб, сади?


Якось делікатно попросіть їх розповісти про це. Бо часом деякі хлопчики й дівчатка не дуже добре знають своїх батьків, не дуже часто думають про них.
Тому й не розуміють, що вони наші друзі.
А друзів треба берегти. Піклуватися про них. У всьому намагатись їм допомогти.


Тому, будь ласка, якомога частіше мийте посуд. Не залишайте цю справу для бабусі та мами.
Коли бабуся, дідусь, мама приходять з вулиці додому, допоможіть їм роздягтися. І принесіть капці. А якщо ви вирушили з батьками (або з бабусею та дідусем) у гості або на прогулянку в автобусі, в трамваї, не поспішайте сісти самі. Обов'язково посадіть на вільне місце своїх любих старших друзів. Тим більше жінок. Адже вони так рідко відпочивають.


Ніколи не перебивайте розмову дорослих. Не грубіяньте їм, будь ласка...


Намагайтеся бути справжніми господарями у своєму домі. Гарний господар - чистий і охайний. Він знає місце для своїх речей, іграшок, книжок. Він щодня наводить чистоту в домі: підмітає підлогу й витирає пил. Жити в чистій, затишній квартирі приємно і малим, і дорослим.


Не галасуйте, якщо хтось з ваших близьких нездужає або працює. Намагайтеся не сперечатися й не битися з молодшими братами й сестрами.


Завдання 4:
За допомогою уявного мікрофону, оцініть себе: чи всі сімейні обов'язки ви виконуєте сумлінно? Які іце обов'язки ви б мог ли взяти на себе, щоб полегшити життя своїх близьких?

3. Як уникати конфліктів у стосунках з рідними
Як не динно, найбільшо непорозумінь у людей виникає під час спілкування з рідними. Йдеться не лише про ситуації, які називаємо сварками чи конфліктами. Скільки ми завдаємо образ через неуважність, байдужість, нечуйність, нетактовність або просто тому, що кожен сприймає світ по-своєму!


Певне, вам не раз спадало на думку: «Ми живемо в сім'ї постійно, кожен знає про нас усе, тож немає потреби вдавати з себе кращого, ніж є насправді». Відтак, у родинному колі дехто не отримує незадоволення, роздратування та гнів, не особливо добирає слова, не обмірковує наперед їхні наслідки. Усе це викликає непорозуміння, через які почуваються скривдженими ті, кого ми так любимо. Мав рацію, очевидно, мудрець, який твердив: «Людина виявляє свою суть саме в дрібницях, коли не стримує себе».


Сварка - гостра суперечка, що супроводжується взаємними докорами, образами.


Конфлікт - зіткнення протилежних інтересів, поглядів, граничне загострення суперечностей, що призводить до ускладнень у стосунках.

Завдання 5:
Прочитайте гумористичне оповідання Євгена Дудара. Поміркуйте, чому слово «треба» часто виявляється таким обтяжливим? Чи траплялися у вас ситуації, коли, навіть знаючи, як треба вчинити, ви робили інакше? Наведіть приклад, коли ви самі спричинили напруження в родинних стосунках. Чи можна було того разу уникнути сварки? Що для цього потрібно було зробити?

Треба
Я прийшов додому раніше, ніж завжди. Мама здивувалися:
-    Мабуть, якась планета іншим боком до землі повернулася.
-    Чого? - здивувався я.
-    Що ти одразу ж після уроків додому з'явився.
-    А-а-а,- сказав я. І подумав: «Чому б мені не стати зразковим? Ось дам собі слово... Вивчу уроки... Одразу ж... Тільки після цього піду гуляти...»


-    Ти що, знову до школи збираєшся? - спитала мама.- Книжки перебираєш.
-    Ні! - Мамі не кажу нічого.- Просто складу акуратно.


Мама здивовано стенула плечима. І поставила мені їжу.


Їм. Надворі сонячно. Горобці ганяються один за одним. Один подібний до Петька Софіяна... Петько, мабуть, вже на вулиці. І Вадим. А може, не починати з уроків?.. Я ж іще не дав собі слово. А ще тільки збирався давати. І ніхто про це не знає. Я можу його ще переглянути. Почати не з уроків. Почати з прибирання у квартирі. Мама ось піде з обіду. Я візьмуся... Поприбираю геть усе. І спальню, і вітальню, і кухню, і туалет... А поки вибіжу надвір.


Полегшено зітхнув. Ніби гора з плечей зсунулася... Ганяємо м'яч. Вадим як фуганув - м'яч між гіллям на дереві зачепився. Петько поліз. Відчахнув гілляку. І розірвав штани. Тут наче з-під землі виросла Петькова мама. Почала лупцювати Петька і примовляти:
-    Це за штани! Це за штани! Віддалік стояв якийсь дядько. Сказав:
-    А чому ви не скажете: «За дерево! За дерево!»? Штани можна завтра купити нові. А дерево двадцять років росте.


Петькова мама і дядько почали сваритися. Ми з Вадимом пішли. Він - додому. Я сів біля будинку на лавочці.
І тут згадав, що дав собі слово поприбирати в квартирі. А надворі так гарно. Квіти цвітуть. Бджоли літають. Пташки щебечуть. Зовсім не хочеться заходити у квартиру.


«Може, сьогодні не починати перевиховуватися? Може, переглянути і це слово? Ніхто ж не знає, що я його давав. Я ж сам собі, а не по радіо. Чи в газеті.


Правильно! Почну із завтрашнього дня. З ранкової фіззарядки». Знову ніби скеля з плечей зсунулася. Дивно. Одне слово, а яке воно важке...

Завдання б:
Працюючи в малих групах, сформулюйте 10 правил, що визначають, як уникнути конфлікту з рідними. 5 із них повинні мати характер ствердження, а 5 - заперечення. Порівняйте результати своєї роботи з результатами роботи інших груп.

Декілька важливих правил сімейного життя
1.    Не критикуйте своїх близьких.
2.    Частіше дякуйте їм за те, що вони роблять.
3.    Приділяйте їм більше уваги і не забувайте час од часу робити для них щось приємне.
4.    Під час розмови добирайте слова, які не ображають ваших близьких.
5.    Будьте люб'язні й намагайтеся виконувати прохання рідних.
6.    У ситуації конфлікту старайтеся:
-    вислуховувати того, хто говорить;
-    зрозуміти іншого, поставивши себе на його місце;
-    якщо ви неправі, швидко визнавати це;
-    не забувати вибачатись.


Що таке конфлікт у сім'ї? Що найчастіше стає причи нон) сімейних конфліктів? Чи можна уникати частих конфліктів у сім'ї? Яким чином?


- Наведіть приклади, які доводять важливість сім'ї особисто для вас.
- Поясніть, що таке сімейні обов'язки. Як їх треба розподілити і чому слід виконувати?
- Розкажіть, як повинні члени сім'ї ставитися один до одного, щоб уникати конфліктів.

1.    У кожній родині є своя коронна страва. Яка страва є окрасою святкового столу у вас удома? Якщо не знаєте, як її готувати, розпитайте в дорослих і запишіть рецепт. Оформіть у класі виставку рецептів «Кулінарні шедеври наших родин».


2.    Намалюйте в зошиті родинне дерево вашої сім'ї, відобразивши родинні зв'язки у вигляді гілочок і правильно назвавши своїх родичів. Використовуйте слова: зять, тесть, двоюрідний брат (сестра), тітка тощо.


3.    Як ви розумієте прислів'я «До свого роду хоч через воду»?


4.    Готуючись до наступного уроку, влаштуйте вдома «бабусине свято». Зважте на такі поради.


Допоможіть дорослим прибрати квартиру. Складіть святкове меню. Допоможіть мамі накрити на стіл. Правильно розмістіть тарілки, виделки, ложки й інші необхідні предмети.


Допоможіть мамі приготувати салат і бутерброди.А може, мама довірить вам підсмажити грінки або почистити картоплю? Це в сто разів цікавіше. Ввічливо запросіть бабусю до столу.


Підготуйте для бабусі якийсь подарунок, який самі змайстрували (це можуть бути паперові квіти, кумедне звірят-ко-саморобка або коробочка для голок). Коли всі вийдуть з-за столу, не забудьте допомогти мамі вимити посуд і поставити його на місце.


5.    Поспостерігайте за своєю поведінкою в сім'ї протягом одного-двох днів та спробуйте застосувати знання, які здобули на уроці. Підготуйтеся розповісти про свій досвід однокласникам.

Допомога мамі


Етика. 5 клас. Оксана Данилевська; Олена Пометун

Надіслано читачами з інтернет-сайтів


Календарно-тематичне планування з етики 5 класу, завдання та відповіді школяру, курси учителю з етики 5 класу

Зміст уроку
1236084776 kr.jpg конспект уроку і опорний каркас           
1236084776 kr.jpg презентація уроку 
1236084776 kr.jpg акселеративні методи та інтерактивні технології
1236084776 kr.jpg закриті вправи (тільки для використання вчителями)
1236084776 kr.jpg оцінювання 

Практика
1236084776 kr.jpg задачі та вправи,самоперевірка 
1236084776 kr.jpg практикуми, лабораторні, кейси
1236084776 kr.jpg рівень складності задач: звичайний, високий, олімпійський
1236084776 kr.jpg домашнє завдання 

Ілюстрації
1236084776 kr.jpg ілюстрації: відеокліпи, аудіо, фотографії, графіки, таблиці, комікси, мультимедіа
1236084776 kr.jpg реферати
1236084776 kr.jpg фішки для допитливих
1236084776 kr.jpg шпаргалки
1236084776 kr.jpg гумор, притчі, приколи, приказки, кросворди, цитати

Доповнення
1236084776 kr.jpg зовнішнє незалежне тестування (ЗНТ)
1236084776 kr.jpg підручники основні і допоміжні 
1236084776 kr.jpg тематичні свята, девізи 
1236084776 kr.jpg статті 
1236084776 kr.jpg національні особливості
1236084776 kr.jpg словник термінів             
1236084776 kr.jpg інше 

Тільки для вчителів
1236084776 kr.jpg ідеальні уроки 
1236084776 kr.jpg календарний план на рік 
1236084776 kr.jpg методичні рекомендації 
1236084776 kr.jpg програми
1236084776 kr.jpg обговорення

Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.

Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.